Crème de la crème kolarskiego dziennikarstwa

91XcG4gVPsL._SL1500_

Brytyjski start Tour de France zbliża się wielkimi krokami. Ostatnie dni przed wyścigiem to dobry czas na czytanie książek, przed lipcowymi godzinami relacji w TV. "Racing Hard" to świetna przystawka.

William Fotheringham to znany, ceniony i nagradzany dziennikarz piszący o kolarstwie. Skończył Uniwesytet w Cambridge, mówi w 4 językach, 30 lat uprawiał kolarstwo, pisał dla Guardiana, Observera, Cycling Weekly, ProCycling czy Rouleur Magazine. Dla produkującej kolarskie stroje Raphy jest "jednym z najlepszych pisarzy w Pro Tourowym pressroomie".

Od wielu lat prowadzi kolarską kolumnę dla Guardiana, jednego z największych dzienników w Wielkiej Brytanii, oraz jego weekendowego brata Observera. W tym czasie swoim wysublimowanym i sugestywnym językiem popełnił przeszło 2 500 artykułów dotyczących kolarstwa. Książka "Racing Hard" jest zbiorem najlepszych tekstów Fotheringhama z brytyjskiej prasy.

Książka obejmuje okres 20 lat od serii Miguela Induraina po pierwsze brytyjskie zwycięstwo Bradley'a Wigginsa. Wybrane teksty skupiają się najczęściej na anglosaskich zawodnikach i ich osiągnięciach. Jednak znajdziemy tu też teksty o słynnym Diable, aferach czy ochroniarzach Armstronga. Anglo-centryczny punkt widzenia nie przeszkadza w lekturze - nie jest nachalny, po prostu jest. Sposób opisu wydarzeń wynagradza nam wszystko i wiele osób może nawet nie zauważyć, że artykuł został poświęcony Anglikom, a nie Włochom, którzy danego dnia dokonali czegoś niezwykłego. Świetny styl autora pozwala nam się przenieść do piknikowego stołu na poboczu francuskiej drogi, na alpejskie przełęcze czy harmider na mecie etapu.

"Racing Hard" nie jest tylko zbiorem najlepszych artykułów z ostatniego dwudziestolecia. Każdy z nich poprzedzony długim komentarzem konfrontującym to, co wiemy obecnie, z tym co wówczas czuł autor. Wstawki pomiędzy konkretnymi artykułami pozwalają też na płynne przechodzenia z tematu na temat, od postaci do postaci. Dość wspomnieć, że artykuły nie są ułożone chronologicznie.

Artykuły były pisane dla szerokiego odbiorcy, ale zdolności językowe Fotherignama pozwoliły mu uniknąć wpadnięcia w banały. Wszystkie zawiłości kolarstwa zostały wyjaśnione ukradkiem i ze smakiem. Dla początkujących kibiców kolarstwa będą wielką pomocą, a dla fanów z wieloletnim stażem niczym dokuczliwym.

Książka sprawdzi się jako przystawka przed Tour de France, a także jako źródło historii i nowych faktów o wydarzeniach z przeszłości.

Liczba stron: 368
Język: angielski
Wydawca: Faber & Faber
Rok Wydania: 2013
Format: okładka miękka, twarda, e-book

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: