Małopolski Wyścig Górski 2014: Bartłomiej Matysiak wygrywa 1. etap

Bartłomiej Matysiak (CCC Polsat Polkowice) wygrał pierwszy etap 52. Małopolskiego Wyścigu Górskiego oraz objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej.

Za kolarzami pierwszy z etapów tegorocznej edycji Małopolskiego Wyścigu Górskiego. Start do czwartkowego odcinka wyznaczony został w Miechowie, a 141-kilometrowa, niezbyt wymagająca trasa poprowadziła do Trzebini. Po drodze zawodnicy mieli do rozegrania 3 lotne premie Tauron i 1 górską premię CCC. Choć peletonowi częściej dziś towarzyszyły chmury i wiatr, niż słońce, narzekać na pogodę nie było trzeba.

Od startu sporą aktywnością wykazywali się reprezentanci ekipy Mexller – swojej szansy w ucieczce szukali m.in. Jarosław Rębiewski i Kornel Sójka, ale ich wysiłki nie przynosiły efektów.

W końcu, po przejechaniu nieco ponad 30 kilometrów, na prowadzeniu pojawiła się 5-osobowa ucieczka, do której załapali się: Arkadiusz Owsian (ActiveJet Team), Wojciech Migdał (Wibatech Fuji Żory), Norbert Krakowsiak (TC Chrobry Głogów), Julian Schulze (LKT Team Brandenburg) oraz Armands Becis (Rietunum-Delfin). Ich przewaga rosła z kilometra na kilometr, przekraczając 6 minut na 60. kilometrze.

Na pierwszej premii lotnej wyznaczonej na 70. kilometrze w Wolbromie najszybszy z czołówki okazał się Migdał, zgarniając tam komplet punktów. Za nim finiszowali Becis i Schulze. Od tego momentu ucieczka powoli zaczynała tracić swoją przewagę nad peletonem.

Na premii lotnej w Bukownie (99. kilometr) pierwszy finiszował Becis, wyprzedzając Migdała i Owsiana. Prowadząca piątka kręciła z przewagą 3 minut nad grupą główną, w której ton jazdy nadawali zawodnicy CCC Polsat Polkowice.

Wjeżdżając po raz pierwszy do Trzebini ucieczka miała jeszcze minutę przewagi, jednak peleton był bezlitosny i tuż za wyznaczoną kilka kilometrów dalej premią lotną skasował odjazd. W Trzebini zapunktować zdążyli jeszcze Migdał przed Becisem i Schulzem.

Jedyną tego dnia górską premię w Myślachowicach wygrał Adrian Honkisz z CCC Polsat Polkowice, wyprzedzając Sebastiana Deckera z LKT Team Brandenburg i Michaela Olssona z Team Ringeriks-Kraft. Na finałowej, 20-kilometrowej rundzie tempo jazdy peletonu nie spadało poniżej 60km/h. Doprowadziło to do częściowej selekcji w grupie, jednak o etapowym zwycięstwie na 1. etapie Małopolskiego Wyścigu Górskiego i tak zadecydował masowy finisz.

Atakiem na ostatnich metrach zwycięstwo wywalczył Bartłomiej Matysiak z CCC Polsat Polkowice. Tuż za nim kreskę przekroczyli Riccardo Bolzan (Cycling Team Friuli) i Błażej Janaiczyk (BDC MarcPol). Tym samym do Matysiaka trafiła również koszulka lidera klasyfikacji generalnej sponsorowanej przez Województwo Małopolskie.

Liderem klasyfikacji sprinterskiej Tauron po 1. etapie MWG został bardzo aktywny dziś Wojciech Migdał z Wibatechu, a zielona koszulka CCC dla najlepszego górala trafiła do Adriana Honkisza z… CCC. Najlepzym orlikiem, który w białej koszulce Małopolskiej Organizacji Turystycznej wyruszy na trasę 2. etapu, został Arek Owsian z ActiveJet Team.

inf. prasowa
fot. www.mwg.info.pl / Małgorzata Wolak

Wyniki 1. etapu Małopolskiego Wyścigu Górskiego (2.2), Miechów - Trzebinia (141 km):

1. Bartłomiej Matysiak (CCC Polsat Polkowice)               3:10:30
2. Riccardo Bolzan (Cycling Team Friuli)
3. Błażej Janiaczyk (BDC MarcPol)
4. Jonas Koch (LKT Brandenburg)
5. Vitalij Buts (Kolss Cycling Team)
6. Jonas Aaen Jorgensen (Riwal)
7. Tomasz Smoleń (Wibatech Fuji Żory)
8. Patryk Stosz (TC Chrobry Lasocki Głogów)
9. Przemysław Kasperkiewicz (Bauknecht-Author)
10. Grzegorz Haba (Pogoń Mostostal Puławy)

Klasyfikacja generalna po 1. etapie:

1. Bartłomiej Matysiak (CCC Polsat Polkowice)               3:10:20
2. Armands Becis (Rietumu Delfin)                             00:03
3. Riccardo Bolzan (Cycling Team Friuli)                      00:04
4. Błażej Janiaczyk (BDC MarcPol)                             00:06
5. Arkadiusz Owsian (ActiveJet Team)                          00:09
6. Jonas Koch (LKT Brandenburg)                               00:10
7. Vitalij Buts (Kolss Cycling Team)
8. Jonas Aaen Jorgensen (Riwal)
9. Tomasz Smoleń (Wibatech Fuji Żory)
10. Patryk Stosz (TC Chrobry Lasocki Głogów)

KOMPLET WYNIKÓW

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: