Tomasz Kiendyś wygrywa Kryterium o Złoty Pierścień Krakowa 2014

Tomasz Kiendyś (CCC Polsat Polkowice) wygrał 31. Kryterium o Złoty Pierścień Krakowa.

W środę 11 czerwca rozegrana została kolejna już odsłona ulicznego kryterium w samym sercu Krakowa, którego bogata historia sięga 1971 roku. Pogoda dopisywała – nad krakowskimi Sukiennicami górowało piękne słońce, co przełożyło się również na zainteresowanie wyścigiem - wzdłuż trasy obecnych było wielu kibiców.

W ramach 31. Kryterium o Złoty Pierścień Krakowa zawodnicy zmierzyć się musieli z 800-metrowym okrążeniem Rynku Głównego w Krakowie, które pokonywali 42 razy. Co 5 kółko oraz 41-sze i 42-gie były tzw. tłustymi, punktowanymi 5-3-2-1. Do walki o cenne trofeum przystąpiło 141 zawodników, którzy następnego dnia mieli rozpocząć zmagania w 52. Małopolskim Wyścigu Górskim.

Mimo tak licznego peletonu już od pierwszych okrążeń jasne było, że tylko nieliczni będą mieli szansę stanąć na podium pod Sukiennicami. Bardzo szybko na prowadzenie w klasyfikacji wysunęli się jadący w pomarańczowych trykotach CCC Polsat Polkowice Tomasz Kiendyś i Bartłomiej Matysiak. Niestety drugi z Polkowiczan, broniący zwycięskiego tytuły wywalczonego rok i dwa lata temu, uległ kraksie na jednym wiraży i choć mógł kontynuować jazdę, musiał zapomnieć o ponownym sukcesie.

Co jednak przeszło koło nosa Matysiakowi, udało się zrobić jego koledze. Kiendyś pewnie punktował na kolejnych „tłustych” rundach i ostatecznie sięgnął po zwycięstwo z dorobkiem 25 „oczek”. O 7 punktów pokonał on sklasyfikowanego na 2. pozycji Maxa Werda z Team Stoelting, a na najniższym stopniu podium stanął Paweł Bernas z BDC MarcPol, który stracił 8 punktów.

Wyniki kryterium nie wliczały się w żaden sposób do klasyfikacji Małopolskiego Wyścigu Górskiego, ale najlepsza trójka oraz zawodnik do lat 23 zostali uhonorowani koszulkami liderów. Do 1. etapu MWG, wiodącego z Miechowa do Trzebini, w pomarańczowej koszule dla lidera klasyfikacji generalnej pojedzie Tomasz Kiendyś. W różowej koszulce najlepsze sprintera pojedzie Werda, w zielonej koszulce lidera klasyfikacji górskiej wystąpi Bernas, natomiast białą koszulkę dla najlepszego zawodnika do lat 23 założy na etapie Arkadiusz Owsian z ActiveJet Team.

Wyniki Kryterium o Złoty Pierścień Krakowa 2014:

1. Tomasz Kiendyś (CCC Polsat Polkowice)       25 pkt
2. Max Werda (Team Stoelting)            18 
3. Paweł Bernas (BDC Marcpol)            17
4. Andrzej Bartkiewicz (Sante BSA Ziemia Brzeska)  15 
5. Bartłomiej Matysiak (CCC Polsat Polkowice)    11 
6. Tomas Buchacek (Bauchnet Author)         10

Klasyfikacja na kresce:

1. Tomasz Kiendyś (CCC Polsat Polkowice)                       39:37
2. Max Werda (Team Stolting)
3. Paweł Bernas (BDC MarcPol)
4. Andrzej Bartkiewicz (Sante Whistle Ziemia Brzeska)
5. Bartłomiej Matysiak (CCC Polsat Polkowice)
6. Tomas Buchacek (Bauknecht-Author)
7. Artur Detko (Mexller)
8. Tim Gebauer (Team Stolting)
9. Riccardo Bolzan (Cycling Team Friuli)
10. Franz Schweizer (LKT Brandenburg)
11. Adrian Tekliński (Sante Whistle Ziemia Brzeska)
12. Jonas Aaen Jorgensen (Riwal)
13. Arkadiusz Owsian (ActiveJet Team)
14. Jarosław Kowalczyk (BDC MarcPol)
15. Jonas Koch (LKT Branadenburg)
16. Robert Radosz (BDC MarcPol)

KOMPLET WYNIKÓW

fot. CCC Polsat Polkowice

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: