Sergio Henao powraca do ścigania

Sergio Henao powraca do składu ekipy Sky po 10-tygodniowej przerwie, wymuszonej koniecznością zbadania parametrów krwi Kolumbijczyka.

26-latek został odsunięty od programu startowego brytyjskiej ekipy w marcu, po tym jak ekipa poinformowała, że badania wykazały nietypowe wartości krwi wspinacza z Ameryki Łacińskiej. Eksperci zespołu mieli wątpliwości co do parametrów z zimowego obozu i w porozumieniu z kierownictwem ekipy postanowili przeprowadzić dalsze testy.

Badania prowadzone we współpracy z Uniwersytetem w Sheffield i kolumbijskimi organami antydopingowymi rozpoczęły się w Europie z dniem 31 marca. Później kolejne testy przeprowadzono w Kolumbii (12 kwietnia - 25 maja), a cały program zakończyły testy wydolnościowe w Nicei.

10-tygodniowy program badań dał nam pełne zaufanie do poprzednich wyników Sergio. Cały cykl pozwolił nam też lepiej zrozumieć fizjologię kolarzy urodzonych i żyjących na dużej wysokości

- czytamy na oficjalnej stronie zespołu.

Wyniki zostały przekazane Światowej Agencji Antydopingowej (WADA) i Kolarskiej Fundacji Antydopingowej (CADF). Wszystkie testy dodano do programu paszportu biologicznego zawodnika. W najbliższych miesiącach ma zostać opublikowany raport.

Ekipa nie podaje jednak żadnych szczegółów - ciągle nie wiadomo co było nie tak w parametrach Kolumbijczyka i do jakich konkluzji doszli eksperci.

Bardzo się cieszymy mogąc powitać Sergio z powrotem w naszych szeregach. Nasze podejście zakładało uczciwość wobec zawodnika i zespołu. Naszą decyzją było odsunięcie go od ścigania i naszą decyzją jest on teraz przywrócony do składu. Sergio zrobił wszystko, o co go prosiliśmy, skupił się na testach i w pełni zasługuje na to, by powrócić do ścigania

- oznajmił szef zespołu Dave Brailsford.

Henao na trasy powróci już za trzy dni i wystartuje w wyścigu Tour de Suisse.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: