Danielo - odzież kolarska

Arkadiusz Kogut pierwszym w Polsce certyfikowanym trenerem UCI

Arkadiusz Kogut zdobył tytuł certyfikowanego trenera kolarstwa UCI. Arek jest pierwszym Polakiem, który ukończył 4-tygodniowy kurs w Szwajcarii, gdzie znajduje się siedziba Międzynarodowej Unii Kolarskiej.

Kurs trenera kolarstwa odbywa się w ramach programu Coach Development Programme (CDP), który jest cyklem profesjonalnych szkoleń skierowanych do osób zajmujących się rozwojem kolarzy. Kurs podzielony jest na trzy stopnie, z których każdy składa się z czterech tygodni intensywnej nauki i egzaminów końcowych.

Arek Kogut uczestniczył w najwyższym, trzecim stopniu kursu, tzw. UCI Coaching Diploma. Kandydaci biorący w nim udział wyłaniani są na podstawie wcześniejszej selekcji. Pod uwagę brane są m.in. dotychczasowe doświadczenie trenerskie i zawodnicze, posiadane uprawnienia, znajomość języka angielskiego i dotychczasowa działalność sportowa.

Do kursu UCI Coaching Diploma co roku przystępuje zaledwie 10 trenerów z całego świata. W tym roku byli to m.in. trenerzy z: Szwajcarii, Słowenii, USA, Izraela czy Finlandii. W tym roku zajęcia prowadzone były przez wykwalifikowanych trenerów z British Cycling, współpracujących m.in. z zawodową grupą Sky.

Ukończenie kursu i otrzymanie certyfikatu wiąże się z szeregiem obowiązków. Podczas zajęć należy wykazać się doskonałą znajomością metod treningowych, treningu opartego o pomiar mocy oraz specyficznych wymaganiach poszczególnych dyscyplin oraz dostosowaniu do nich konkretnych obciążeń. Oprócz tego należy stworzyć własny projekt przygotowań dla konkretnego zawodnika (w sumie ok. 60 stron), w którym rozpisuje się całościowy plan treningowy, wyznacza cele, sporządza plan roczny, opracowuje terminy i protokoły testów wydolnościowych i terenowych oraz podaje formy analizy poszczególnych jednostek treningowych. Podczas 4 tygodni zajęć nauka i praca własna zajmują ok. 250 godzin, czyli 9-10 godzin dziennie.

Dyplom low res

Certyfikat UCI Coaching Diploma uprawnia do profesjonalnej współpracy z kolarzami szosowymi i MTB na najwyższym poziomie.

Arku, do kursu przystępuje tylko 10 osób z całego świata. jak udało Ci się znaleźć w tak ścisłym gronie? Jak przebiegał proces rekrutacji?

O tym, że w kursie bierze udział zaledwie 10 trenerów z całego świata, dowiedziałem się dopiero na miejscu w UCI. Okazało się, że polityka organizacji zakłada “wypuszczanie” w świat tylko 10 certyfikowanych trenerów rocznie, aby nie stracił na tym prestiż UCI. W procesie rekrutacji brane są pod uwagę: udokumentowane dotychczasowe doświadczenie i wiedza, wywiad personalny czy też certyfikowana znajomość języka angielskiego, w którym prowadzone są zajęcia.

W młodszych kategoriach wiekowych sam się ścigałeś, m.in. z Rafałem Majką, Karolem Domagalskim. Jak doświadczenia wyniesione z tamtych lat wpłynęły na sam proces rekrutacji i szkolenie?

Posiadanie doświadczenia w wyczynowym kolarstwie bardzo ułatwia pracę z innymi zawodnikami. Trener ma wówczas pojęcie, jaki koszt psychiczny i fizyczny wywołują dane ćwiczenia, może doradzić odnośnie taktyki, żywienia czy postępowania przedstartowego. Jestem zdania, że każdy profesjonalny trener kolarstwa powinien mieć za sobą przynajmniej 4-5 lat wyczynowego ścigania. Dużo łatwiej nawiązać wówczas kontakt z zawodnikiem i zyskać większe zaufanie. W końcu cierpieliśmy tak samo.

Zajmujesz się obecnie trenowaniem zawodników w Polsce, jakie dodatkowe możliwości daje Ci ten certyfikat?

Przede wszystkim certyfikat potwierdza, że moje wiedza oraz układane przez mnie plany treningowe są zgodne z najlepszymi praktykami trenerskimi i skutkują wzrostem formy u zawodnika. Posiadanie certyfikatu umożliwia nawiązanie współpracy z grupami zawodowymi i profesjonalne szkolenie kolarzy na każdym poziomie zaawansowania. UCI Diploma Coaching to certyfikat międzynarodowy, umożliwia więc także współpracę z drużynami i zawodnikami zagranicznymi.

Na czym chciałbyś się skupić w przyszłości? Jakie cele przed sobą stawiasz?

Na pewno chciałbym pracować z najlepszymi zawodnikami, dążącymi do osiągnięcia najwyższych celów w ściganiu wyczynowym. Chciałbym nawiązać współpracę z szosową grupą zawodową w przeciągu dwóch lat. Jednocześnie pomagam wybranym zawodnikom z kategorii amatorskiej, szczególnie tym którzy naprawdę są zaangażowani w swój rozwój i czerpią z tego dużą satysfakcję. Rozwój – swój i kolarzy – stawiam na pierwszym miejscu.

Arek Kogut przez 10 lat sam wyczynowo uprawiał kolarstwo szosowe, z czego dwa lata kategorii U23 spędził w hiszpańskiej grupie Azysa Conor WRC, gdzie ścigał się m.in. z Karolem Domagalskim. Po przejściu do kategorii elity zdecydował się zakończyć przygodę ze ściganiem i spróbować swoich sił w pomaganiu innym. Współpracował również z Magazynem Rowerowym i portalem bikeworld.pl, jako redaktor tekstów, w tym również treningowych. Prowadzi także oficjalny profil Rafała Majki na Facebooku.

Na co dzień Arek współpracuje z kolarzami z kategorii masters, junior, U23, elita, ścigającymi się zarówno w kraju jak i za granicą. Swoją działalność prowadzi w ramach studia kolarskiego Veloart z Krakowa.

Kontakt z Arkiem: [email protected]