Criterium du Dauphine 2014: etap 1: Chris Froome pokazał kły

Brytyjczyk Chris Froome z grupy Sky wygrał pierwszy odcinek 66. Criterium du Dauphine.

Obrońca tytułu na trasie indywidualnej jazdy na czas w Lyonie o niespełna 8 sekund pokonał Hiszpana Alberto Contadora (Tinkoff-Saxo) oraz o 9 sekund Boba Jungelsa (Trek) z Luksemburga.

12. miejsce wywalczył Maciej Bodnar (Cannondale), który stracił 13 sekund, Michał Kwiatkowski (Omega Pharma-Quick Step) zanotował stratę 16 sekund i 20. wynik dnia.

Rywalizacja toczyła się w dobrych warunkach atmosferycznych na dystansie 10,4 kilometra. Pierwszą część trasy kończył podjazd w kierunku Montée de l’Observance (4,6 km, 0,8 km; 5,5%), za którym znajdował się stromy i kręty zjazd oraz kilka długich prostych.

Po podjeździe (4,6 km) prowadził Vincenzo Nibali (Astana), wyprzedzając o 2 sekundy Froome'a oraz o 3 sekundy Contadora, Juliana Alaphilippe (Omega Pharma) i Jurgena van Broecka (Lotto). W tym punkcie 20. był Bodnar i 22. Kwiatkowski (obaj + 0:12).

Drugą, techniczną część czasówki, świetnie pokonał Froome (trzeci wynik), który dołożył tam 7 i 15 sekund odpowiednio Contadorowi i Niebalemu. Należy zaznaczyć, że wymieniona trójka startowała w ostatniej grupie, podczas gdy większość faworytów (w tym wszyscy Polacy) wybrała początkowe numery, ponieważ prognozy mówiły o wzmagającym się czołowym wietrze w drugiej części trasy.

Wyniki 1. etapu Criterium du Dauphine 2014 (WT), Lyon (10,4 km, jazda indywidualna na czas):

  1 Christopher Froome (GBr) Team Sky                                13:14
  2 Alberto Contador Velasco (Spa) Team Tinkoff-Saxo                 00:08
  3 Bob Jungels (Lux) Trek Factory Racing                            00:09
  4 Andrew Talansky (USA) Garmin-Sharp                               00:11
  5 Wilco Kelderman (Ned) Belkin Pro      
  6 Lars Boom (Ned) Belkin Pro                                       00:12
  7 Vasil Kiryienka (Blr) Team Sky
  8 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team                            00:13
  9 Tejay Van Garderen (USA) BMC Racing Team
 10 Matthias Brandle (Aut) IAM Cycling
 11 Jan Barta (Cze) Team Netapp-Endura
 12 Maciej Bodnar (Pol) Cannondale
 13 Benat Intxausti Elorriaga (Spa) Movistar                         00:14
 14 Julian Alaphilippe (Fra) Omega Pharma Quick Step      
 15 Aleksejs Saramotins (Lat) IAM Cycling
 16 Geraint Thomas (GBr) Team Sky
 17 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Lotto-Belisol                        00:15
 18 Martijn Keizer (Ned) Belkin Pro      
 19 Sylvain Chavanel (Fra) IAM Cycling                               00:16
 20 Michał Kwiatkowski (Pol) Omega Pharma Quick Step      
 21 Leopold Konig (Cze) Team Netapp-Endura                           00:17
 22 Daryl Impey (RSA) Orica GreenEdge
 23 Richie Porte (Aus) Team Sky                                      00:19
 24 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team
 25 Gustav Erik Larsson (Swe) IAM Cycling                            00:20
 26 Damien Howson (Aus) Orica GreenEdge                              00:21
 27 Kristjan Koren (Slo) Cannondale                                  00:22
 28 Maxime Bouet (Fra) AG2R La Mondiale
 29 Simon Spilak (Slo) Team Katusha
 30 Lieuwe Westra (Ned) Astana Pro Team
 31 Dries Devenyns (Bel) Team Giant-Shimano                          00:23
 32 Andriy Grivko (Ukr) Astana Pro Team
 33 Stefan Denifl (Aut) IAM Cycling                                  00:24
 34 Ryder Hesjedal (Can) Garmin-Sharp
 35 Jerome Coppel (Fra) Cofidis, Solutions Credits.
 36 Bart De Clercq (Bel) Lotto-Belisol                               00:26
 37 Rein Taaramae (Est) Cofidis, Solutions Credits.                  00:27
 38 Haimar Zubeldia Agirre (Spa) Trek Factory Racing
 39 Markel Irizar Aranburu (Spa) Trek Factory Racing
 40 Thomas Voeckler (Fra) Team Europcar                              00:28
 41 Jan Bakelants (Bel) Omega Pharma Quick Step                      00:29
 42 David Lopez Garcia (Spa) Team Sky                                00:30
 43 Bartosz Huzarski (Pol) Team Netapp-Endura
 44 Simon Gerrans (Aus) Orica GreenEdge
 45 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team
 46 Giacomo Nizzolo (Ita) Trek Factory Racing                        00:31
 47 Daan Olivier (Ned) Team Giant-Shimano
 48 Chad Haga (USA) Team Giant-Shimano
 49 Jack Bobridge (Aus) Belkin Pro      
 50 Rory Sutherland (Aus) Team Tinkoff-Saxo                          00:32
 51 Imanol Erviti (Spa) Movistar
 52 William Bonnet (Fra) Fdj.fr
 53 Jens Voigt (Ger) Trek Factory Racing                             00:33
 54 Egor Silin (Rus) Team Katusha                                    00:34
 55 Jurgen Roelandts (Bel) Lotto-Belisol                             00:36
 56 Christian Meier (Can) Orica GreenEdge
 57 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale
 58 David Boucher (Bel) Fdj.fr                                       00:37
 59 Anton Vorobyev (Rus) Team Katusha
 60 Xabier Zandio Echaide (Spa) Team Sky                             00:38
 61 Yohan Bagot (Fra) Cofidis, Solutions Credits.
 62 Jean Christophe Peraud (Fra) AG2R La Mondiale                    00:39
 63 Alex Howes (USA) Garmin-Sharp
 64 Adam Yates (GBr) Orica GreenEdge
 65 Alexis Gougeard (Fra) AG2R La Mondiale
 66 Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Solutions Credits.                   00:41
 67 Valerio Conti (Ita) Lampre-Merida
 68 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team
 69 Daniel Moreno Fernandez (Spa) Team Katusha
 70 Zdenek Stybar (Cze) Omega Pharma Quick Step      
 71 Damiano Caruso (Ita) Cannondale
 72 Giovanni Visconti (Ita) Movistar                                 00:42
 73 Jens Keukeleire (Bel) Orica GreenEdge
 74 David Millar (GBr) Garmin-Sharp
 75 Winner Anrew Anacona (Col) Lampre-Merida
 76 Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team
 77 Tony Gallopin (Fra) Lotto-Belisol
 78 Fumiyuki Beppu (Jpn) Trek Factory Racing                         00:43
 79 Julien Simon (Fra) Cofidis, Solutions Credits.                   00:44
 80 Elia Favilli (Ita) Lampre-Merida
 81 Carlos Verona Quintanilla (Spa) Omega Pharma Quick Step      
 82 Jérôme Pineau (Fra) IAM Cycling                                  00:45
 83 Romain Sicard (Fra) Team Europcar
 84 Ivan Santaromita (Ita) Orica GreenEdge
 85 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team
 86 Michael Valgren Andersen (Den) Team Tinkoff-Saxo                 00:46
 87 Sébastien Reichenbach (Swi) IAM Cycling
 88 Mikel Nieve Ituralde (Spa) Team Sky                              00:47
 89 Luis Angel Mate Mardones (Spa) Cofidis, Solutions Credits.
 90 Danny Pate (USA) Team Sky                                        00:48
 91 Daniel Navarro Garcia (Spa) Cofidis, Solutions Credits.
 92 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team                               00:49
 93 Alexander Rybakov (Rus) Team Katusha
 94 Gianni Meersman (Bel) Omega Pharma Quick Step                    00:50
 95 Nicki Sorensen (Den) Team Tinkoff-Saxo                           00:51
 96 Yannick Martinez (Fra) Team Europcar
 97 Marco Marcato (Ita) Cannondale
 98 Kevin Reza (Fra) Team Europcar
 99 Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale                                00:52
100 Pierrick Fedrigo (Fra) Fdj.fr                                    00:53
101 Leigh Howard (Aus) Orica GreenEdge
102 Cesare Benedetti (Ita) Team Netapp-Endura                        00:54
103 Sylwester Szmyd (Pol) Movistar
104 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale
105 George Bennett (NZl) Cannondale
106 Ramunas Navardauskas (Lit) Garmin-Sharp
107 Jerome Cousin (Fra) Team Europcar                                00:55
108 Bram Tankink (Ned) Belkin Pro      
109 Kristijan Durasek (Cro) Lampre-Merida
110 José Ivan Gutierrez Palacios (Spa) Movistar                      00:56
111 Alexey Tsatevitch (Rus) Team Katusha                             00:57
112 Nikias Arndt (Ger) Team Giant-Shimano                            00:58
113 Alessandro De Marchi (Ita) Cannondale                            01:00
114 Jonathan Hivert (Fra) Belkin Pro      
115 Arnaud Demare (Fra) Fdj.fr
116 Kenny Elissonde (Fra) Fdj.fr
117 Natnael Berhane Teweldemedhin (Eri) Team Europcar                01:01
118 Dominik Nerz (Ger) BMC Racing Team
119 Yohan Offredo (Fra) Fdj.fr                                       01:02
120 Michał Gołaś (Pol) Omega Pharma Quick Step      
121 Davide Cimolai (Ita) Lampre-Merida                               01:03
122 Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) Team Giant-Shimano
123 Filippo Pozzato (Ita) Lampre-Merida                              01:05
124 Yury Trofimov (Rus) Team Katusha
125 Scott Thwaites (GBr) Team Netapp-Endura                          01:06
126 Kris Boeckmans (Bel) Lotto-Belisol
127 Dmitriy Kozontchuk (Rus) Team Katusha                            01:07
128 Cyril Gautier (Fra) Team Europcar
129 Jean Marc Marino (Fra) Cannondale                                01:08
130 Peter Velits (Svk) BMC Racing Team
131 Jhon Darwin Atapuma Hurtado (Col) BMC Racing Team                01:10
132 Lars Petter Nordhaug (Nor) Belkin Pro      
133 Thomas Damuseau (Fra) Team Giant-Shimano
134 Christophe Le Mevel (Fra) Cofidis, Solutions Credits.            01:11
135 Peter Stetina (USA) BMC Racing Team                              01:13
136 Thierry Hupond (Fra) Team Giant-Shimano
137 Alessandro Vanotti (Ita) Astana Pro Team
138 John Gadret (Fra) Movistar
139 Stig Broeckx (Bel) Lotto-Belisol                                 01:14
140 Ralf Matzka (Ger) Team Netapp-Endura                             01:15
141 Bruno Pires (Por) Team Tinkoff-Saxo
142 Johannes Frohlinger (Ger) Team Giant-Shimano                     01:17
143 Frederik Willems (Bel) Lotto-Belisol
144 Sergio Miguel Moreira Paulinho (Por) Team Tinkoff-Saxo           01:18
145 Daniel Schorn (Aut) Team Netapp-Endura
146 Frantisek Padour (Cze) Team Netapp-Endura                        01:19
147 Yaroslav Popovych (Ukr) Trek Factory Racing
148 Thor Hushovd (Nor) BMC Racing Team                               01:22
149 Jack Bauer (NZl) Garmin-Sharp
150 Sébastien Hinault (Fra) IAM Cycling
151 Hayden Roulston (NZl) Trek Factory Racing                        01:23
152 Jesus Hernandez Blazquez (Spa) Team Tinkoff-Saxo
153 Lachlan David Morton (Aus) Garmin-Sharp                          01:24
154 Kevin De Weert (Bel) Omega Pharma Quick Step      
155 Arthur Vichot (Fra) Fdj.fr                                       01:26
156 Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale                       01:27
157 Nick Van Der Lijke (Ned) Belkin Pro                              01:31
158 Cayetano José Sarmiento Tunarrosa (Col) Cannondale               01:34
159 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Merida                               01:35
160 Vincent Jerome (Fra) Team Europcar                               01:37
161 Mickael Delage (Fra) Fdj.fr
162 Eduard Alexander Beltran Suarez (Col) Team Tinkoff-Saxo          01:38
163 Igor Anton Hernandez (Spa) Movistar                              01:44
164 Pim Ligthart (Ned) Lotto-Belisol                                 01:47
165 Sebastian Langeveld (Ned) Garmin-Sharp                           01:50
166 Enrique Sanz Unzue (Spa) Movistar                                01:56
167 Mickaël Cherel (Fra) AG2R La Mondiale                            02:06
168 Luca Wackermann (Ita) Lampre-Merida                              02:09

Drużynowo

  1 Team Sky                                                         40:05
  2 Belkin-Pro                                                       00:12
  3 IAM Cycling                                                      00:17
  4 Astana Pro Team                                                  00:28
  5 Omega Pharma - Quick-Step                                        00:33
  6 Team Netapp - Endura                                             00:34
  7 Trek Factory Racing                                              00:37
  8 Orica GreenEdge                                                  00:42
  9 Garmin Sharp                                                     00:48
 10 Cannondale                                                       00:50
 11 Lotto Belisol                                                    00:51
 12 Team Giant-Shimano                                               00:59
 13 Tinkoff-Saxo                                                     01:00
 14 Movistar Team                                                    01:02
 15 Cofidis, Solutions Credits                                       01:03
 16 Team Katusha                                                     01:07
 17 AG2R La Mondiale                                                 01:11
 18 BMC Racing Team                                                  01:13
 19 Fdj.fr                                                           01:36
 20 Team Europcar                                                    01:38
 21 Lampre-Merida                                                    01:41

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: