Tour des Fjords 2014: etap 1

Belg Jerome Baugnies (Wanty-Gobert) został zwycięzcą pierwszego etapu Tour des Fjords.

Drugie miejsce zajął Magnus Cort Nielsen (Cult Energy), a trzecie Sondre Holst Enger (Sparebanken).

Kolarze od startu pierwszego etapu jechali bardzo szybko i przez wiele kilometrów nikt nie był w stanie się oderwać i uzyskać większej przewagi. Dopiero po ponad 20 kilometrach w dziewięcioosobowej ucieczce znalazł się Arek Owsian.

Współpraca układała się między nami bardzo dobrze. Było tam kilku szybkich zawodników i nie byłem w stanie powalczyć na lotnych premiach, ale pod górę noga kręciła tak jak chciałem. Niestety w ucieczce nie było, żadnego kolarza z grup WorldTour, co spowodowało, że nie było nam dane dojechać do mety

- powiedział Arek Owsian.

Największą przewagę uciekinierzy mieli w okolicach 50 kilometrach, gdy wynosiła ona blisko 6 minut. Do pracy w peletonie wzięli się zawodnicy Katushy, Cannondale i Tinkoff-Saxo sukcesywnie odrabiając straty.

Decydującym momentem był ostatni podjazd, gdzie mocne tempo rozerwało peleton, a uciekinierzy nie zdołali się obronić. Na szczycie podjazdu zostało około 50 osób, a chwilę później w 5-osobowym odjeździe znalazł się Michał Podlaski. Nie było tam jednak zawodników Katushy, którzy wyraźnie tego dnia chcieli doprowadzić do finiszu, gdzie powalczyć mógłby Norweg Alexander Kristoff. Odjazd skasowano na około 10 kilometrów do mety, ale to nie uspokoiło sytuacji.

Czołowa grupa rwała się i łączyła, aż w samej końcówce na solo zaatakował Baugnies. Belg wytrzymał do samego końca i wybronił zwycięstwo przed finiszującymi z głównej grupy kolarzami. W czołówce przyjechał Michał Podlaski i Emanuel Piaskowy.

Czułem się dzisiaj dobrze, forma jest. Jechałem aktywnie w końcówce, ale trochę brakło. Wyścig ma jednak jeszcze cztery etapy i będziemy walczyć

- dodał Podlaski.

inf. ActiveJet Team

Wyniki 1. etapu Tour des Fjords 2014 (2.1), Bergen - Ulvik (161 km):

  1 Jérôme Baugnies (Bel) Wanty - Groupe Gobert                    3:52:54
  2 Magnus Cort Nielsen (Den) Cult Energy Vital Water
  3 Sondre Holst Enger (Nor) Team Sparebanken S?r
  4 Nikolay Trusov (Rus) Tinkoff Saxo
  5 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha
  6 Kristian Sbaragli (Ita) MTN - Qhubeka
  7 Pieter Jacobs (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
  8 Alberto Bettiol (Ita) Cannondale
  9 Patrick Clausen (Den) Team Trefor - Blue Water
 10 Grégory Habeaux (Bel) Wanty - Groupe Gobert
 11 Marc De Maar (Ned) UnitedHealthcare
 12 Martijn Tusveld (Ned) Rabobank Development Team
 13 Marco Marcato (Ita) Cannondale
 14 Troels Vinther (Den) Cult Energy Vital Water
 15 Thomas Sprengers (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 16 Javier Francisco Aramendia Lorente (Esp) Caja Rural - Seguros RGA
 17 Sebastian Balck (Swe) Firefighters Upsala CK
 18 Michael Olsson (Swe) Team Ringeriks-Kraft
 19 Alexander Wetterhall (Swe) Firefighters Upsala CK
 20 Steen Haugen Henrik (Nor) Team Ringeriks-Kraft
 21 Sven Erik Bystrom (Nor) Team Oster Hus - Ridley
 22 Floris Gerts (Ned) Rabobank Development Team
 23 Frederik Galta (Nor) Team Oster Hus - Ridley
 24 Zico Waeytens (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 25 Scott Davies (Gbr) Madison Genesis
 26 Sondre-Gjerdevik Sortveit (Nor) Team FixIT.no
 27 Davide Formolo (Ita) Cannondale
 28 Tim De Clercq (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 29 Bruno Pires (Por) Tinkoff Saxo
 30 Tore Nilsen Hoem Bj?rn (Nor) Team Sparebanken S?r
 31 Michał Podlaski (Pol) Activejet Team
 32 Sam Oomen (Ned) Rabobank Development Team
 33 Rasmus Mygind (Den) Team Trefor - Blue Water
 34 Michel Kreder (Ned) Wanty - Groupe Gobert
 35 Karol Domagalski (Pol) Caja Rural - Seguros RGA
 36 Lasse Bochman (Den) Cult Energy Vital Water
 37 Manuele Boaro (Ita) Tinkoff Saxo
 38 Angel Madrazo Ruiz (Esp) Caja Rural - Seguros RGA
 39 Vegard Robinson Bugge (Nor) Team Joker
 40 Jesper Hansen (Den) Tinkoff Saxo
 41 Sindre Skjoestad Lunke (Nor) Team Sparebanken S?r
 42 Michael Valgren Andersen (Den) Tinkoff Saxo
 43 Jacques Janse Van Rensburg (Rsa) MTN - Qhubeka
 44 Frederik Wilmann (Nor) Team Ringeriks-Kraft
 45 Kevin Seeldraeyers (Bel) Wanty - Groupe Gobert
 46 Stian Remme (Nor) Team FixIT.no
 47 Francis De Greef (Bel) Wanty - Groupe Gobert
 48 Emanuel Piaskowy (Pol) Activejet Team
 49 Liam Holohan (GBr) Madison Genesis
 50 Alessandro Bazzana (Ita) UnitedHealthcare
 51 Gatis Smukulis (Lat) Team Katusha
 52 Alessandro De Marchi (Ita) Cannondale                            00:09
 53 Philip Lindau (Swe) Team Joker                                   01:11
 54 Asmund Romstad Lovik (Nor) Motiv3 Pro-Cycling Team
 55 Amets Txurruka (Esp) Caja Rural - Seguros RGA
 56 Dennis Van Niekerk (Rsa) MTN - Qhubeka                           01:26
 57 Karsten Kroon (Ned) Tinkoff Saxo
 58 Martin Mortensen (Den) Cult Energy Vital Water
 59 Tsgabu Grmay (Eth) MTN - Qhubeka
 60 Fridtjof Roeinaas (Nor) Team Sparebanken S?r                     02:37
 61 Matthias Krizek (Aut) Cannondale
 62 Tom Van Asbroeck (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise             02:55
 63 Viacheslav Kuznetsov (Rus) Team Katusha
 64 Piotr Havik (Ned) Rabobank Development Team
 65 Jonas Abrahamsen (Nor) Motiv3 Pro-Cycling Team
 66 Wesley Kreder (Ned) Wanty - Groupe Gobert
 67 Pierre Moncorge (Fra) Firefighters Upsala CK
 68 Bertjan Lindeman (Ned) Rabobank Development Team
 69 Michael Reihs (Den) Cult Energy Vital Water
 70 Martin Wesemann (Rsa) MTN - Qhubeka
 71 Marco Haller (Aut) Team Katusha                                  02:58
 72 Sander Helven (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 73 Lennard Hofstede (Ned) Rabobank Development Team
 74 Łukasz Bodnar (Pol) Activejet Team
 75 Fabricio Ferrari (Uru) Caja Rural - Seguros RGA
 76 Aldo Ino Ilesic (Slo) UnitedHealthcare
 77 Reidar Bohlin Borgersen (Nor) Team Joker
 78 Havard Jorbekk Blikra (Nor) Team Oster Hus - Ridley
 79 Audun Fl?tten (Nor) Motiv3 Pro-Cycling Team
 80 Sindre Eid Hermansen (Nor) Team FixIT.no
 81 Arakdiusz Owsian (Pol) Activejet Team
 82 Andreas Erland (Nor) Team Sparebanken S?r
 83 Thomas Stewart (GBr) Madison Genesis
 84 Francesco Lasca (Ita) Caja Rural - Seguros RGA
 85 Davide Frattini (Ita) UnitedHealthcare
 86 Rasmus Guldhammer (Den) Team Trefor - Blue Water
 87 Oskar Nikolai Birger Svendsen (Nor) Team Joker
 88 Carlos Alzate Escobar (Col) UnitedHealthcare                     07:11
 89 Paweł Franczak (Pol) Activejet Team
 90 Max Emil K?rner (Nor) Team Ringeriks-Kraft                       07:44
 91 Thomas Nybo Riis (Den) Team Trefor - Blue Water
 92 Ole Andre Austevoll (Nor) Team FixIT.no                          09:05
 93 Fillip Eidsheim (Nor) Team FixIT.no
 94 Oscar Landa (Nor) Team Oster Hus - Ridley                        11:30
 95 Adrian Gjolberg (Nor) Team FixIT.no
 96 Kristoffer Skjerping (Nor) Team Joker
 97 Amund Groendahl Jansen (Nor) Team Sparebanken S?r
 98 Sondre Lindstad Hurum (Nor) Motiv3 Pro-Cycling Team
 99 Paweł Brylowski (Pol) Activejet Team
100 Christian Moberg J?rgensen (Den) Cult Energy Vital Water
101 Mark Sehested Pedersen (Den) Team Trefor - Blue Water
102 Jan Marcus Faaglum Karlsson (Swe) Team Ringeriks-Kraft
103 Marc Hester (Den) Firefighters Upsala CK
104 Kristoffer Sommer Wormsen (Nor) Team Ringeriks-Kraft
105 Jo Kogstad Ringheim (Nor) Team Joker
106 Rasmus Quaade (Den) Team Trefor - Blue Water
107 Morten Hoberg (Den) Firefighters Upsala CK
108 Johann Van Zyl (Rsa) MTN - Qhubeka
109 Niklas Gustavsson (Swe) Firefighters Upsala CK
110 Anders Kristoffersen (Nor) Motiv3 Pro-Cycling Team
111 Marius Haave (Nor) Motiv3 Pro-Cycling Team
112 Kristian Dyrnes (Nor) Team Oster Hus - Ridley
113 Tormod Hausken Jacobsen (Nor) Team Oster Hus - Ridley
114 Jean-Marc Marino (Fra) Cannondale
115 Rudiger Selig (Ger) Team Katusha
116 Dmitry Kozontchuk (Rus) Team Katusha
117 Dominic Jelfs (Irl) Madison Genesis
DNF Peter Hawkins (Irl) Madison Genesis
DNF Matthew Holmes (GBr) Madison Genesis                             23:15

Klasyfikacja po 1. etapie

  1 Jérôme Baugnies (Bel) Wanty - Groupe Gobert                    3:52:44
  2 Magnus Cort Nielsen (Den) Cult Energy Vital Water                00:04
  3 Sondre Holst Enger (Nor) Team Sparebanken S?r                    00:06
  4 Thomas Sprengers (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise             00:07
  5 Nikolay Trusov (Rus) Tinkoff Saxo                                00:10
  6 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha
  7 Kristian Sbaragli (Ita) MTN - Qhubeka
  8 Pieter Jacobs (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
  9 Alberto Bettiol (Ita) Cannondale
 10 Patrick Clausen (Den) Team Trefor - Blue Water
 11 Grégory Habeaux (Bel) Wanty - Groupe Gobert
 12 Marc De Maar (Ned) UnitedHealthcare
 13 Martijn Tusveld (Ned) Rabobank Development Team
 14 Marco Marcato (Ita) Cannondale
 15 Troels Vinther (Den) Cult Energy Vital Water
 16 Javier Francisco Aramendia Lorente (Esp) Caja Rural - Seguros RGA
 17 Sebastian Balck (Swe) Firefighters Upsala CK
 18 Michael Olsson (Swe) Team Ringeriks-Kraft
 19 Alexander Wetterhall (Swe) Firefighters Upsala CK
 20 Steen Haugen Henrik (Nor) Team Ringeriks-Kraft
 21 Sven Erik Bystrom (Nor) Team Oster Hus - Ridley
 22 Floris Gerts (Ned) Rabobank Development Team
 23 Frederik Galta (Nor) Team Oster Hus - Ridley
 24 Zico Waeytens (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 25 Scott Davies (Gbr) Madison Genesis
 26 Sondre-Gjerdevik Sortveit (Nor) Team FixIT.no
 27 Davide Formolo (Ita) Cannondale
 28 Tim De Clercq (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 29 Bruno Pires (Por) Tinkoff Saxo
 30 Tore Nilsen Hoem Bj?rn (Nor) Team Sparebanken S?r
 31 Michał Podlaski (Pol) Activejet Team
 32 Sam Oomen (Ned) Rabobank Development Team
 33 Rasmus Mygind (Den) Team Trefor - Blue Water
 34 Michel Kreder (Ned) Wanty - Groupe Gobert
 35 Karol Domagalski (Pol) Caja Rural - Seguros RGA
 36 Lasse Bochman (Den) Cult Energy Vital Water
 37 Manuele Boaro (Ita) Tinkoff Saxo
 38 Angel Madrazo Ruiz (Esp) Caja Rural - Seguros RGA
 39 Vegard Robinson Bugge (Nor) Team Joker
 40 Jesper Hansen (Den) Tinkoff Saxo
 41 Sindre Skjoestad Lunke (Nor) Team Sparebanken S?r
 42 Michael Valgren Andersen (Den) Tinkoff Saxo
 43 Jacques Janse Van Rensburg (Rsa) MTN - Qhubeka
 44 Frederik Wilmann (Nor) Team Ringeriks-Kraft
 45 Kevin Seeldraeyers (Bel) Wanty - Groupe Gobert
 46 Stian Remme (Nor) Team FixIT.no
 47 Francis De Greef (Bel) Wanty - Groupe Gobert
 48 Emanuel Piaskowy (Pol) Activejet Team
 49 Liam Holohan (GBr) Madison Genesis
 50 Alessandro Bazzana (Ita) UnitedHealthcare
 51 Gatis Smukulis (Lat) Team Katusha
 52 Alessandro De Marchi (Ita) Cannondale                            00:19
 53 Philip Lindau (Swe) Team Joker                                   01:21
 54 Asmund Romstad Lovik (Nor) Motiv3 Pro-Cycling Team
 55 Amets Txurruka (Esp) Caja Rural - Seguros RGA
 56 Dennis Van Niekerk (Rsa) MTN - Qhubeka                           01:36
 57 Karsten Kroon (Ned) Tinkoff Saxo
 58 Martin Mortensen (Den) Cult Energy Vital Water
 59 Tsgabu Grmay (Eth) MTN - Qhubeka
 60 Fridtjof Roeinaas (Nor) Team Sparebanken S?r                     02:47
 61 Matthias Krizek (Aut) Cannondale
 62 Wesley Kreder (Ned) Wanty - Groupe Gobert                        03:03
 63 Michael Reihs (Den) Cult Energy Vital Water
 64 Piotr Havik (Ned) Rabobank Development Team                      03:04
 65 Tom Van Asbroeck (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise             03:05
 66 Viacheslav Kuznetsov (Rus) Team Katusha
 67 Jonas Abrahamsen (Nor) Motiv3 Pro-Cycling Team
 68 Pierre Moncorge (Fra) Firefighters Upsala CK
 69 Martin Wesemann (Rsa) MTN - Qhubeka
 70 Reidar Bohlin Borgersen (Nor) Team Joker                         03:07
 71 Marco Haller (Aut) Team Katusha                                  03:08
 72 Sander Helven (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 73 Lennard Hofstede (Ned) Rabobank Development Team
 74 Łukasz Bodnar (Pol) Activejet Team
 75 Fabricio Ferrari (Uru) Caja Rural - Seguros RGA
 76 Aldo Ino Ilesic (Slo) UnitedHealthcare
 77 Havard Jorbekk Blikra (Nor) Team Oster Hus - Ridley
 78 Audun Fl?tten (Nor) Motiv3 Pro-Cycling Team
 79 Sindre Eid Hermansen (Nor) Team FixIT.no
 80 Arakdiusz Owsian (Pol) Activejet Team
 81 Andreas Erland (Nor) Team Sparebanken S?r
 82 Thomas Stewart (GBr) Madison Genesis
 83 Francesco Lasca (Ita) Caja Rural - Seguros RGA
 84 Davide Frattini (Ita) UnitedHealthcare
 85 Rasmus Guldhammer (Den) Team Trefor - Blue Water
 86 Oskar Nikolai Birger Svendsen (Nor) Team Joker
 87 Bertjan Lindeman (Ned) Rabobank Development Team                 03:15
 88 Carlos Alzate Escobar (Col) UnitedHealthcare                     07:21
 89 Paweł Franczak (Pol) Activejet Team
 90 Max Emil K?rner (Nor) Team Ringeriks-Kraft                       07:54
 91 Thomas Nybo Riis (Den) Team Trefor - Blue Water
 92 Fillip Eidsheim (Nor) Team FixIT.no                              09:12
 93 Ole Andre Austevoll (Nor) Team FixIT.no                          09:15
 94 Oscar Landa (Nor) Team Oster Hus - Ridley                        11:40
 95 Adrian Gjolberg (Nor) Team FixIT.no
 96 Kristoffer Skjerping (Nor) Team Joker
 97 Amund Groendahl Jansen (Nor) Team Sparebanken S?r
 98 Sondre Lindstad Hurum (Nor) Motiv3 Pro-Cycling Team
 99 Paweł Brylowski (Pol) Activejet Team
100 Christian Moberg J?rgensen (Den) Cult Energy Vital Water
101 Mark Sehested Pedersen (Den) Team Trefor - Blue Water
102 Jan Marcus Faaglum Karlsson (Swe) Team Ringeriks-Kraft
103 Marc Hester (Den) Firefighters Upsala CK
104 Kristoffer Sommer Wormsen (Nor) Team Ringeriks-Kraft
105 Jo Kogstad Ringheim (Nor) Team Joker
106 Rasmus Quaade (Den) Team Trefor - Blue Water
107 Morten Hoberg (Den) Firefighters Upsala CK
108 Johann Van Zyl (Rsa) MTN - Qhubeka
109 Niklas Gustavsson (Swe) Firefighters Upsala CK
110 Anders Kristoffersen (Nor) Motiv3 Pro-Cycling Team
111 Marius Haave (Nor) Motiv3 Pro-Cycling Team
112 Kristian Dyrnes (Nor) Team Oster Hus - Ridley
113 Tormod Hausken Jacobsen (Nor) Team Oster Hus - Ridley
114 Jean-Marc Marino (Fra) Cannondale
115 Rudiger Selig (Ger) Team Katusha
116 Dmitry Kozontchuk (Rus) Team Katusha
117 Dominic Jelfs (Irl) Madison Genesis                              23:25

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: