Giro d'Italia 2014: etap 16: Nairo Quintana największym twardzielem

Kolumbijczyk Nairo Quintana (Movistar) wygrał po wjeździe na Val Martello szesnasty etap Giro d'Italia oraz objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej wyścigu.

Rafał Majka (Tinkoff-Saxo) przyjechał 7., spadając na 5. miejsce w klasyfikacji generalnej i tracąc koszulkę najlepszego młodzieżowca.

Nerwowe oczekiwanie związane z przebiegiem etapu zakończyło się pozytywnie (choć raczej nie dla kolarzy), według organizatorów warunki pogodowe umożliwiły przejazd przez dwie wielkie przełęcze Gavia i Passo.

Peleton spokojnie rozpoczął ściganie, zwłaszcza że jeszcze dobrze się nie rozgrzał, a już znalazł się na zboczu Passo Gavia (kat. 1; 23,3 km; 2618 m n.p.m.; 16,5 km; 8%, max. 16%). Tam, nie zwlekając zaatakował Robinson Chalapud (Colombia). W peletonie prace podjęli kolarze Movistar.

Kolumbijczyk na górskiej premii zameldował się 49 sekund przed swoimi rodakami Julianem Arredondo (Trek) i Jarlinsonem Pantano (Colombia). Warunki jazdy stały się ekstremalne. Bardzo niska temperatura i opady deszczu sprawiły, że wyścig zrobił się próbą dla samych twardzieli.

Po zjazdach sytuacja na czele uległa zmianie. Prowadzenie objęli Franco Pellizotti (Androni Giocattoli), Dario Cataldo (Sky) i Alexis Vuillermoz (Ag2r) W drugiej grupie znajdowali się natomiast Przemysław Niemiec (Lampre-Merida), Diego Rosa (Androni Giocattoli), Pantano, Hubert Dupont (Ag2r), Robinson Chalapud (Colombia) i Robert Kiserlovski (Trek).

Na początku Passo dello Stelvio (Cima Coppi; 70,3 km; 2758 m n.p.m.; 70,3 km; 21,7 km; 6,9%, max. 12%) obie grupy zjechały się. Mocno przetrzebiony już peleton (około 40-osobowy) tracił w tym punkcie 2:30. Szły kolejne ataki, m. in. do czołówki próbował przeskoczyć Alexandre Geniez (FDJ.fr).

Francuzowi udało się dołączyć na 6 kilometrów przed szczytem, a tymczasem w topniejącej grupie lidera na czoło wyszli kolarze Tinkoff-Saxo. Praca kolarzy Bjarna Riisa sprawiła, że przewaga czołowej dziesiątki błyskawicznie stopniała. Pismo nosem wyczuł jedynie Cataldo, atakując trzy kilometry przed szczytem.

Pojawiła się informacja, że ze względu na opady śniegu organizatorzy zdecydowali się na neutralizację zjazdów. Na szczyt Cime Coppi jako pierwszy dotarł Cataldo, niebezpieczną drogę w dół rozpoczynając 20 sekund przed Chalapudem i 47 sekund przed Dupontem. Kolejni kolarze - Pantano i Geniez - jechali tuż przed grupą pościgową, która do prowadzącego Włocha traciła 1:10.

Kolarze na szczycie zatrzymali się by pobrać kurtki i bidony. Tempo forsował Cataldo, a w jego ślady poszli pozostali kolarze zjeżdżający przed grupą. Powstało zamieszanie - informacja o neutralizacji zjazdów okazała się nieprawdziwa.

Sytuacja z neutralizacją skomplikowała sprawę. Po zjazdach, 33 kilometry przed metą, prowadził Cataldo o minutę przed Dupontem, Pantano i Vuillermozem. 1:40 tracili Nairo Quintana (Movistar), Ryder Hesjedal (Garmin-Sharp), Pierre Rolland (Team Europcar), Romain Sicard (Team Europcar), Matteo Rabottini (Neri Sottoli) i Gorka Izagirre (Movistar), którzy odjechali, wykorzystując bałagan informacyjny. Grupa lidera Rigoberto Urana (Omega Pharma) i Rafała Majki notowała stratę następnych niespełna 2 minut.

Pogoda na nizinie znacznie się poprawiła. Zrobiło się znacznie cieplej, a przede wszystkim przestało padać, a nawet przez chmury przedarły się promienia słońca. Dwie pierwsze grupki znajdujące się za Cataldo zjechały się w jedną. Włoch wspinaczkę na metę pod Val Martello (kat. 1; 2059 m n.p.m.; 22,35 km; 6,4%, max. 14%) rozpoczął półtorej minuty przed grupą Quintany i ponad 3 minut nad grupą Urana i pozostałych faworytów wyścigu.

17,7 km przed metą Quintana i Rolland doścignęli Cataldo. Za dwójką starał się podążać Hesjedal.

Ostatnie 10 kilometrów Quintana, Rolland i Hesjedal rozpoczęli z zapasem 2:30. Kolumbijczyk zbliżał się do pozycji wirtualnego lidera.

7,6 kilometra przed kreską Quintana ruszył, obejmując samotne prowadzenie. Na moment. Gdy się wypłaszczyło, Rolland i Hesjedal wrócili do kolarza Movistar. W grupie pościgowej, w której pracował dotychczas Michael Rogers (Tinkoff), na czoło wyjechał Uran.

Kilometr dalej zaatakował Majka. Został Cadel Evans (BMC Racing). Polak nie znalazł chętnych do współpracy, dlatego znów zawodnicy się zjechali.

5 kilometrów przed metą z czołówki odpadł Rolland. Majka po raz drugi mocniej depnął. Na jego kole, też po raz drugi, zaczepił się niechętny do współpracy Wilco Kelderman (Belkin). Dołączyli powtórnie następni, za wyjątkiem Evansa i Kiserlovskiego.

Skontrował Kelderman, który zyskał pewną przewagę. Prowadząca dwójka osiągnęła najcięższe ostatnie 1300 metrów, o nachyleniu 10,1% (max. 14%). Wykorzystał to Quinatna, który w końcu pozbył się Kanadyjczyka, odjeżdżając po zwycięstwo i różową koszulkę.

Z tyłu Keldermana gonili Domenico Pozzovivo (Ag2r) i Fabio Aru (Astana). Majka zostawił za sobą Urana. Ostatecznie Polak stracił do Holendra 36 sekund, a do Aru 28 sekund.

fot. LaPresse

Wyniki 16. etapu Giro d'Italia 2014 (GT), Ponte di Legno - Val Martello/Martelltal (139 km):

Miejsca polskich zawodników:
7. Rafał Majka – 4:08
27. Przemysław Niemiec – 20:37
142. Paweł Poljański – 44:07

po etapie:
5. Rafał Majka – 3:28
39. Przemysław Niemiec – 1:21:17
51. Paweł Poljański – 1:40:22

  1 Nairo Alexander Quintana Rojas (Col) Movistar Team             4:42:35
  2 Ryder Hesjedal (Can) Garmin Sharp                                00:08
  3 Pierre Rolland (Fra) Team Europcar                               01:13
  4 Wilco Kelderman (Ned) Belkin Pro                                 03:32
  5 Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale                        03:37
  6 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team                                  03:40
  7 Rafał Majka (Pol) Tinkoff-Saxo                                   04:08
  8 Sebastian Henao Gomez (Col) Team Sky                             04:11
  9 Rigoberto Uran Uran (Col) Omega Pharma - Quick-Step
 10 Cadel Evans (Aus) BMC Racing Team                                04:48
 11 Robert Kiserlovski (Cro) Trek Factory Racing
 12 Jarlinson Pantano (Col) Colombia                                 04:59
 13 Alexis Vuillermoz (Fra) AG2R La Mondiale                         06:06
 14 Alexandre Geniez (Fra) FDJ.fr                                    07:02
 15 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale                             08:50
 16 Winner Anacona Gomez (Col) Lampre-Merida                         09:58
 17 Dario Cataldo (Ita) Team Sky                                     10:53
 18 André Cardoso (Por) Garmin Sharp                                 11:10
 19 Michael Rogers (Aus) Tinkoff-Saxo                                11:15
 20 Maxime Monfort (Bel) Lotto Belisol                               11:28
 21 Matteo Rabottini (Ita) Neri Sottoli - Yellow Fluo                12:19
 22 Mikel Landa Meana (Spa) Astana Pro Team                          14:08
 23 Francis Mourey (Fra) FDJ.fr                                      14:54
 24 Ivan Basso (Ita) Cannondale                                      17:16
 25 Ben Swift (GBr) Team Sky                                         17:43
 26 Franco Pellizotti (Ita) Androni Giocattoli                       19:58
 27 Przemysław Niemiec (Pol) Lampre-Merida                           20:37
 28 Maxime Bouet (Fra) AG2R La Mondiale                              21:07
 29 Marc Goos (Ned) Belkin Pro                                       22:50
 30 Thomas De Gendt (Bel) Omega Pharma - Quick-Step                  26:31
 31 Serge Pauwels (Bel) Omega Pharma - Quick-Step                    26:35
 32 José Herrada Lopez (Spa) Movistar Team
 33 Nicolas Roche (Irl) Tinkoff-Saxo
 34 Philip Deignan (Irl) Team Sky
 35 Gianluca Brambilla (Ita) Omega Pharma - Quick-Step
 36 Romain Sicard (Fra) Team Europcar
 37 Vladimir Gusev (Rus) Team Katusha                                28:08
 38 Stefano Pirazzi (Ita) Bardiani-CSF                               30:33
 39 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale                          31:35
 40 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team
 41 Georg Preidler (Aut) Team Giant-Shimano
 42 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Merida
 43 Alberto Losada Alguacil (Spa) Team Katusha
 44 Edoardo Zardini (Ita) Bardiani-CSF
 45 Mattia Cattaneo (Ita) Lampre-Merida
 46 Eros Capecchi (Ita) Movistar Team
 47 Diego Rosa (Ita) Androni Giocattoli
 48 Andrey Amador Bakkazakova (CRc) Movistar Team
 49 Robinson Eduardo Chalapud Gomez (Col) Colombia
 50 Igor Anton Hernandez (Spa) Movistar Team
 51 Paolo Longo Borghini (Ita) Cannondale
 52 Jonathan Castroviejo Nicolas (Spa) Movistar Team
 53 Samuel Sanchez (Spa) BMC Racing Team
 54 Christopher Juul Jensen (Den) Tinkoff-Saxo
 55 Ivan Rovny (Rus) Tinkoff-Saxo
 56 Gorka Izaguirre Insausti (Spa) Movistar Team
 57 Perrig Quemeneur (Fra) Team Europcar                             33:44
 58 Jan Polanc (Slo) Lampre-Merida
 59 Steve Morabito (Swi) BMC Racing Team                             34:11
 60 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team
 61 Yonder Godoy (Ven) Androni Giocattoli                            35:23
 62 Lars Ytting Bak (Den) Lotto Belisol                              35:51
 63 Maxim Belkov (Rus) Team Katusha                                  35:53
 64 Manuel Quinziato (Ita) BMC Racing Team                           39:33
 65 Valerio Agnoli (Ita) Astana Pro Team
 66 Bernhard Eisel (Aut) Team Sky
 67 Enrico Gasparotto (Ita) Astana Pro Team
 68 Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team
 69 Luka Mezgec (Slo) Team Giant-Shimano
 70 Simone Ponzi (Ita) Neri Sottoli - Yellow Fluo
 71 Jonathan Monsalve (Ven) Neri Sottoli - Yellow Fluo
 72 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team
 73 Nathan Haas (Aus) Garmin Sharp
 74 Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale
 75 Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale
 76 Patrick Gretsch (Ger) AG2R La Mondiale
 77 Eugenio Alafaci (Ita) Trek Factory Racing
 78 Albert Timmer (Ned) Team Giant-Shimano
 79 Jos Van Emden (Ned) Belkin Pro
 80 Tom Stamsnijder (Ned) Team Giant-Shimano
 81 Ben Hermans (Bel) BMC Racing Team
 82 Angelo Tulik (Fra) Team Europcar
 83 Michel Koch (Ger) Cannondale
 84 Sonny Colbrelli (Ita) Bardiani-CSF
 85 Rodolfo Andres Torres Agudelo (Col) Colombia
 86 Fumiyuki Beppu (Jpn) Trek Factory Racing
 87 Gert Dockx (Bel) Lotto Belisol
 88 Tosh Van Der Sande (Bel) Lotto Belisol
 89 Sander Armee (Bel) Lotto Belisol
 90 Maarten Tjallingii (Ned) Belkin Pro
 91 Martijn Keizer (Ned) Belkin Pro
 92 Boy Van Poppel (Ned) Trek Factory Racing
 93 Rick Flens (Ned) Belkin Pro
 94 Riccardo Zoidl (Aut) Trek Factory Racing
 95 Jackson Rodriguez (Ven) Androni Giocattoli
 96 Luca Paolini (Ita) Team Katusha
 97 Murilo Antonio Fischer (Bra) FDJ.fr
 98 Eduard Vorganov (Rus) Team Katusha
 99 Johan Le Bon (Fra) FDJ.fr
100 Adriano Malori (Ita) Movistar Team
101 Andrea Fedi (Ita) Neri Sottoli - Yellow Fluo
102 Pieter Serry (Bel) Omega Pharma - Quick-Step
103 Fabio Felline (Ita) Trek Factory Racing
104 Simon Geschke (Ger) Team Giant-Shimano
105 Bert De Backer (Bel) Team Giant-Shimano
106 Iljo Keisse (Bel) Omega Pharma - Quick-Step
107 Daniel Oss (Ita) BMC Racing Team
108 Leonardo Fabio Duque (Col) Colombia
109 Matteo Bono (Ita) Lampre-Merida
110 Daniel Moreno Fernandez (Spa) Team Katusha
111 Svein Tuft (Can) Orica Greenedge
112 Nacer Bouhanni (Fra) FDJ.fr
113 Evgeny Petrov (Rus) Tinkoff-Saxo
114 Johnny Hoogerland (Ned) Androni Giocattoli
115 Francisco José Ventoso Alberdi (Spa) Movistar Team
116 Jussi Veikkanen (Fin) FDJ.fr
117 Julien Vermote (Bel) Omega Pharma - Quick-Step                   44:07
118 Kenny De Haes (Bel) Lotto Belisol
119 Tom Veelers (Ned) Team Giant-Shimano
120 Davide Malacarne (Ita) Team Europcar
121 Elia Viviani (Ita) Cannondale
122 Emanuele Sella (Ita) Androni Giocattoli
123 Oscar Gatto (Ita) Cannondale
124 Carlos Julian Quintero (Col) Colombia
125 Julian David Arredondo Moreno (Col) Trek Factory Racing
126 Tim Wellens (Bel) Lotto Belisol
127 Adam Hansen (Aus) Lotto Belisol
128 Christopher Sutton (Aus) Team Sky
129 Manuele Mori (Ita) Lampre-Merida
130 Fabio Andres Duarte Arevalo (Col) Colombia
131 Francesco Manuel Bongiorno (Ita) Bardiani-CSF
132 Alan Marangoni (Ita) Cannondale
133 Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) Colombia
134 Jeffry Johan Romero Corredor (Col) Colombia
135 Wout Poels (Ned) Omega Pharma - Quick-Step
136 Roberto Ferrari (Ita) Lampre-Merida
137 Marco Frapporti (Ita) Androni Giocattoli
138 Salvatore Puccio (Ita) Team Sky
139 Michael Hepburn (Aus) Orica Greenedge
140 Jay Mccarthy (Aus) Tinkoff-Saxo
141 Enrico Battaglin (Ita) Bardiani-CSF
142 Paweł Poljański (Pol) Tinkoff-Saxo
143 Giacomo Nizzolo (Ita) Trek Factory Racing
144 Tyler Farrar (USA) Garmin Sharp
145 Borut Bozic (Slo) Astana Pro Team
146 Nicola Boem (Ita) Bardiani-CSF
147 Ivan Santaromita (Ita) Orica Greenedge
148 Moreno Moser (Ita) Cannondale
149 Daniele Ratto (Ita) Cannondale
150 Marco Canola (Ita) Bardiani-CSF
151 Jetse Bol (Ned) Belkin Pro
152 Tony Hurel (Fra) Team Europcar
153 David Tanner (Aus) Belkin Pro
154 Marco Bandiera (Ita) Androni Giocattoli
155 Laurent Pichon (Fra) FDJ.fr
156 Danilo Hondo (Ger) Trek Factory Racing
157 Sébastien Chavanel (Fra) FDJ.fr
158 Yukiya Arashiro (Jpn) Team Europcar
159 Diego Ulissi (Ita) Lampre-Merida
160 Enrico Barbin (Ita) Bardiani-CSF
DNS Edvald Boasson Hagen (Nor) Team Sky
DNF Daniele Colli (Ita) Neri Sottoli - Yellow Fluo
DNF Arnaud Courteille (Fra) FDJ.fr
DNF Thomas Dekker (Ned) Garmin Sharp
DNF Mauro Finetto (Ita) Neri Sottoli - Yellow Fluo
DNF Alessandro Petacchi (Ita) Omega Pharma - Quick-Step
DNF Michele Scarponi (Ita) Astana Pro Team
DNF Bjorn Thurau (Ger) Team Europcar
Punkty

  1 Nairo Alexander Quintana Rojas (Col) Movistar Team                  15 pkt.
  2 Ryder Hesjedal (Can) Garmin Sharp                                   12
  3 Pierre Rolland (Fra) Team Europcar                                   9
  4 Dario Cataldo (Ita) Team Sky                                         8
  5 Wilco Kelderman (Ned) Belkin Pro                                     7
  6 Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale                            6
  7 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team                                      5
  8 Rafał Majka (Pol) Tinkoff-Saxo                                       4
  9 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale                                 4
 10 Sebastian Henao Gomez (Col) Team Sky                                 3
 11 Rigoberto Uran Uran (Col) Omega Pharma - Quick-Step                  2
 12 Cadel Evans (Aus) BMC Racing Team                                    1
 13 Alexis Vuillermoz (Fra) AG2R La Mondiale                             1

Premie górskie

Passo Gavia (kat. 1; 23,3 km;)

  1 Robinson Eduardo Chalapud Gomez (Col) Colombia                      32 pkt.
  2 Julian David Arredondo Moreno (Col) Trek Factory Racing             20
  3 Jarlinson Pantano (Col) Colombia                                    14
  4 Ben Swift (GBr) Team Sky                                            10
  5 Diego Rosa (Ita) Androni Giocattoli                                  7
  6 Alberto Losada Alguacil (Spa) Team Katusha                           4
  7 Eros Capecchi (Ita) Movistar Team                                    2
  8 Ryder Hesjedal (Can) Garmin Sharp                                    1

Passo dello Stelvio (Cima Coppi; 70,3 km)

  1 Dario Cataldo (Ita) Team Sky                                        40 pkt.
  2 Robinson Eduardo Chalapud Gomez (Col) Colombia                      28
  3 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale                                21
  4 Jarlinson Pantano (Col) Colombia                                    15
  5 Alexandre Geniez (Fra) FDJ.fr                                       10
  6 Matteo Rabottini (Ita) Neri Sottoli - Yellow Fluo                    7
  7 Alexis Vuillermoz (Fra) AG2R La Mondiale                             4
  8 Przemysław Niemiec (Pol) Lampre-Merida                               2
  9 Pierre Rolland (Fra) Team Europcar                                   1

Val Martello (kat. 1; meta)

  1 Nairo Alexander Quintana Rojas (Col) Movistar Team                  32 pkt.
  2 Ryder Hesjedal (Can) Garmin Sharp                                   20
  3 Pierre Rolland (Fra) Team Europcar                                  14
  4 Wilco Kelderman (Ned) Belkin Pro                                    10
  5 Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale                            7
  6 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team                                      4
  7 Rafał Majka (Pol) Tinkoff-Saxo                                       2
  8 Sebastian Henao Gomez (Col) Team Sky                                 1

Lotna premia

  1 Dario Cataldo (Ita) Team Sky                                        10 pkt.
  2 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale                                 6
  3 Alexis Vuillermoz (Fra) AG2R La Mondiale                             3
  4 Jarlinson Pantano (Col) Colombia                                     2
  5 Gorka Izaguirre Insausti (Spa) Movistar Team                         1

Drużynowo

  1 AG2R La Mondiale                                              14:26:18
  2 Team Sky                                                         14:14
  3 Tinkoff-Saxo                                                     23:25
  4 Garmin Sharp                                                     32:18
  5 Omega Pharma - Quick-Step                                        38:44
  6 Astana Pro Team                                                  38:48
  7 Movistar Team                                                    39:37
  8 FDJ.fr                                                           42:56
  9 Team Europcar                                                    42:59
 10 Lampre-Merida                                                    43:37
 11 Belkin Pro                                                       47:22
 12 BMC Racing Team                                                  49:25
 13 Colombia                                                         57:34
 14 Trek Factory Racing                                           01:05:21
 15 Lotto Belisol                                                 01:08:19
 16 Androni Giocattoli                                            01:08:23
 17 Cannondale                                                    01:09:51
 18 Neri Sottoli                                                  01:12:52
 19 Team Katusha                                                  01:17:03
 20 Bardiani-CSF                                                  01:23:08
 21 Team Giant-Shimano                                            01:32:08
 22 Orica GreenEdge                                               01:49:14

Klasyfikacja po 16. etapie

  1 Nairo Alexander Quintana Rojas (Col) Movistar Team            68:11:44
  2 Rigoberto Uran Uran (Col) Omega Pharma - Quick-Step              01:41
  3 Cadel Evans (Aus) BMC Racing Team                                03:21
  4 Pierre Rolland (Fra) Team Europcar                               03:26
  5 Rafał Majka (Pol) Tinkoff-Saxo                                   03:28
  6 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team                                  03:34
  7 Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale                        03:49
  8 Wilco Kelderman (Ned) Belkin Pro                                 04:06
  9 Ryder Hesjedal (Can) Garmin Sharp                                04:16
 10 Robert Kiserlovski (Cro) Trek Factory Racing                     08:02
 11 Alexis Vuillermoz (Fra) AG2R La Mondiale                         14:20
 12 Alexandre Geniez (Fra) FDJ.fr                                    17:40
 13 Ivan Basso (Ita) Cannondale                                      22:28
 14 Maxime Monfort (Bel) Lotto Belisol                               22:35
 15 Matteo Rabottini (Ita) Neri Sottoli - Yellow Fluo                24:14
 16 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale                             26:37
 17 Franco Pellizotti (Ita) Androni Giocattoli                       28:30
 18 Michael Rogers (Aus) Tinkoff-Saxo                                35:00
 19 José Herrada Lopez (Spa) Movistar Team                           39:04
 20 André Cardoso (Por) Garmin Sharp
 21 Steve Morabito (Swi) BMC Racing Team                             40:29
 22 Sebastian Henao Gomez (Col) Team Sky                             44:55
 23 Wout Poels (Ned) Omega Pharma - Quick-Step                       48:09
 24 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Merida                               48:50
 25 Samuel Sanchez (Spa) BMC Racing Team                             48:58
 26 Gianluca Brambilla (Ita) Omega Pharma - Quick-Step               50:10
 27 Jarlinson Pantano (Col) Colombia                                 50:35
 28 Fabio Andres Duarte Arevalo (Col) Colombia                       56:23
 29 Georg Preidler (Aut) Team Giant-Shimano                          57:19
 30 Mikel Landa Meana (Spa) Astana Pro Team                       01:01:28
 31 Dario Cataldo (Ita) Team Sky                                  01:03:44
 32 Nicolas Roche (Irl) Tinkoff-Saxo                              01:03:49
 33 Francis Mourey (Fra) FDJ.fr                                   01:04:31
 34 Diego Ulissi (Ita) Lampre-Merida                              01:07:56
 35 Maxime Bouet (Fra) AG2R La Mondiale                           01:09:38
 36 Serge Pauwels (Bel) Omega Pharma - Quick-Step                 01:13:29
 37 Marc Goos (Ned) Belkin Pro                                    01:14:19
 38 Jan Polanc (Slo) Lampre-Merida                                01:19:36
 39 Przemysław Niemiec (Pol) Lampre-Merida                        01:21:17
 40 Daniel Moreno Fernandez (Spa) Team Katusha                    01:24:15
 41 Davide Malacarne (Ita) Team Europcar                          01:24:44
 42 Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team                         01:25:07
 43 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale                       01:25:43
 44 Alberto Losada Alguacil (Spa) Team Katusha                    01:29:05
 45 Ivan Santaromita (Ita) Orica Greenedge                        01:33:35
 46 Sander Armee (Bel) Lotto Belisol                              01:34:55
 47 Igor Anton Hernandez (Spa) Movistar Team                      01:35:09
 48 Philip Deignan (Irl) Team Sky                                 01:35:44
 49 Ivan Rovny (Rus) Tinkoff-Saxo                                 01:36:06
 50 Riccardo Zoidl (Aut) Trek Factory Racing                      01:38:24
 51 Paweł Poljański (Pol) Tinkoff-Saxo                            01:40:22
 52 Enrico Battaglin (Ita) Bardiani-CSF                           01:41:48
 53 Evgeny Petrov (Rus) Tinkoff-Saxo                              01:44:18
 54 Romain Sicard (Fra) Team Europcar                             01:45:51
 55 Vladimir Gusev (Rus) Team Katusha                             01:47:21
 56 Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale                          01:50:28
 57 Eduard Vorganov (Rus) Team Katusha                            01:51:38
 58 Valerio Agnoli (Ita) Astana Pro Team                          01:55:58
 59 Lars Ytting Bak (Den) Lotto Belisol                           01:56:48
 60 Jonathan Monsalve (Ven) Neri Sottoli - Yellow Fluo            01:58:10
 61 Jonathan Castroviejo Nicolas (Spa) Movistar Team              01:59:59
 62 Mattia Cattaneo (Ita) Lampre-Merida                           02:00:05
 63 Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale                            02:00:28
 64 Leonardo Fabio Duque (Col) Colombia                           02:02:43
 65 Winner Anacona Gomez (Col) Lampre-Merida                      02:04:17
 66 Julian David Arredondo Moreno (Col) Trek Factory Racing       02:04:22
 67 Ben Hermans (Bel) BMC Racing Team                             02:04:27
 68 Francesco Manuel Bongiorno (Ita) Bardiani-CSF                 02:06:37
 69 Edoardo Zardini (Ita) Bardiani-CSF                            02:07:16
 70 Martijn Keizer (Ned) Belkin Pro                               02:07:46
 71 Robinson Eduardo Chalapud Gomez (Col) Colombia                02:08:01
 72 Emanuele Sella (Ita) Androni Giocattoli                       02:10:32
 73 Diego Rosa (Ita) Androni Giocattoli                           02:11:21
 74 Perrig Quemeneur (Fra) Team Europcar                          02:11:38
 75 Rodolfo Andres Torres Agudelo (Col) Colombia                  02:12:05
 76 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team                        02:12:38
 77 Adam Hansen (Aus) Lotto Belisol                               02:12:40
 78 Eros Capecchi (Ita) Movistar Team                             02:14:16
 79 Matteo Bono (Ita) Lampre-Merida                               02:14:26
 80 Pieter Serry (Bel) Omega Pharma - Quick-Step                  02:14:44
 81 Gorka Izaguirre Insausti (Spa) Movistar Team                  02:14:52
 82 Yonder Godoy (Ven) Androni Giocattoli                         02:16:34
 83 Jackson Rodriguez (Ven) Androni Giocattoli                    02:17:00
 84 Simon Geschke (Ger) Team Giant-Shimano                        02:18:55
 85 Stefano Pirazzi (Ita) Bardiani-CSF                            02:21:45
 86 Tim Wellens (Bel) Lotto Belisol                               02:21:53
 87 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team                             02:22:35
 88 Fumiyuki Beppu (Jpn) Trek Factory Racing                      02:23:37
 89 Thomas De Gendt (Bel) Omega Pharma - Quick-Step               02:23:51
 90 Albert Timmer (Ned) Team Giant-Shimano                        02:25:46
 91 Johan Le Bon (Fra) FDJ.fr                                     02:27:01
 92 Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) Colombia                    02:28:13
 93 Julien Vermote (Bel) Omega Pharma - Quick-Step                02:31:07
 94 Maarten Tjallingii (Ned) Belkin Pro                           02:33:01
 95 Sonny Colbrelli (Ita) Bardiani-CSF                            02:34:19
 96 Paolo Longo Borghini (Ita) Cannondale                         02:35:00
 97 Tosh Van Der Sande (Bel) Lotto Belisol                        02:35:01
 98 Salvatore Puccio (Ita) Team Sky                               02:38:30
 99 Patrick Gretsch (Ger) AG2R La Mondiale                        02:39:58
100 Maxim Belkov (Rus) Team Katusha                               02:41:06
101 Fabio Felline (Ita) Trek Factory Racing                       02:41:31
102 Enrico Gasparotto (Ita) Astana Pro Team                       02:45:10
103 Johnny Hoogerland (Ned) Androni Giocattoli                    02:47:15
104 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team                            02:48:39
105 Luca Paolini (Ita) Team Katusha                               02:48:55
106 Jay Mccarthy (Aus) Tinkoff-Saxo                               02:49:42
107 Danilo Hondo (Ger) Trek Factory Racing                        02:49:46
108 Jussi Veikkanen (Fin) FDJ.fr                                  02:50:23
109 Simone Ponzi (Ita) Neri Sottoli - Yellow Fluo                 02:51:02
110 Carlos Julian Quintero (Col) Colombia                         02:52:11
111 Marco Frapporti (Ita) Androni Giocattoli                      02:54:42
112 Adriano Malori (Ita) Movistar Team                            02:55:23
113 Nathan Haas (Aus) Garmin Sharp                                02:55:37
114 Manuel Quinziato (Ita) BMC Racing Team                        02:56:14
115 Christopher Juul Jensen (Den) Tinkoff-Saxo                    02:57:37
116 Ben Swift (GBr) Team Sky                                      02:59:30
117 Andrey Amador Bakkazakova (CRc) Movistar Team                 02:59:31
118 Enrico Barbin (Ita) Bardiani-CSF                              02:59:39
119 Manuele Mori (Ita) Lampre-Merida                              03:01:27
120 Oscar Gatto (Ita) Cannondale                                  03:02:20
121 Moreno Moser (Ita) Cannondale                                 03:03:08
122 Daniel Oss (Ita) BMC Racing Team                              03:03:11
123 Angelo Tulik (Fra) Team Europcar                              03:03:16
124 Francisco José Ventoso Alberdi (Spa) Movistar Team            03:03:41
125 Jos Van Emden (Ned) Belkin Pro                                03:04:59
126 Gert Dockx (Bel) Lotto Belisol                                03:08:09
127 Borut Bozic (Slo) Astana Pro Team                             03:08:15
128 David Tanner (Aus) Belkin Pro                                 03:08:26
129 Marco Canola (Ita) Bardiani-CSF                               03:09:15
130 Daniele Ratto (Ita) Cannondale                                03:09:56
131 Yukiya Arashiro (Jpn) Team Europcar                           03:15:02
132 Bert De Backer (Bel) Team Giant-Shimano                       03:16:29
133 Boy Van Poppel (Ned) Trek Factory Racing                      03:16:43
134 Murilo Antonio Fischer (Bra) FDJ.fr                           03:20:06
135 Nicola Boem (Ita) Bardiani-CSF                                03:20:41
136 Rick Flens (Ned) Belkin Pro                                   03:21:28
137 Laurent Pichon (Fra) FDJ.fr                                   03:22:25
138 Tony Hurel (Fra) Team Europcar                                03:23:04
139 Nacer Bouhanni (Fra) FDJ.fr                                   03:23:34
140 Alan Marangoni (Ita) Cannondale                               03:26:27
141 Iljo Keisse (Bel) Omega Pharma - Quick-Step                   03:26:48
142 Tom Veelers (Ned) Team Giant-Shimano                          03:28:22
143 Giacomo Nizzolo (Ita) Trek Factory Racing                     03:28:33
144 Roberto Ferrari (Ita) Lampre-Merida                           03:29:07
145 Bernhard Eisel (Aut) Team Sky                                 03:30:35
146 Jeffry Johan Romero Corredor (Col) Colombia                   03:31:08
147 Elia Viviani (Ita) Cannondale                                 03:32:36
148 Luka Mezgec (Slo) Team Giant-Shimano                          03:32:47
149 Sébastien Chavanel (Fra) FDJ.fr                               03:33:01
150 Tyler Farrar (USA) Garmin Sharp                               03:33:07
151 Andrea Fedi (Ita) Neri Sottoli - Yellow Fluo                  03:34:10
152 Marco Bandiera (Ita) Androni Giocattoli                       03:35:16
153 Eugenio Alafaci (Ita) Trek Factory Racing                     03:35:53
154 Michel Koch (Ger) Cannondale                                  03:40:22
155 Tom Stamsnijder (Ned) Team Giant-Shimano                      03:44:06
156 Christopher Sutton (Aus) Team Sky                             03:49:31
157 Kenny De Haes (Bel) Lotto Belisol                             03:55:36
158 Svein Tuft (Can) Orica Greenedge                              03:57:04
159 Michael Hepburn (Aus) Orica Greenedge                         03:57:19
160 Jetse Bol (Ned) Belkin Pro                                    04:07:53

Klasyfikacja punktowa

  1 Nacer Bouhanni (Fra) FDJ.fr                                        251 pkt.
  2 Giacomo Nizzolo (Ita) Trek Factory Racing                          225
  3 Elia Viviani (Ita) Cannondale                                      173
  4 Roberto Ferrari (Ita) Lampre-Merida                                161
  5 Ben Swift (GBr) Team Sky                                           130
  6 Enrico Battaglin (Ita) Bardiani-CSF                                 96
  7 Cadel Evans (Aus) BMC Racing Team                                   96
  8 Diego Ulissi (Ita) Lampre-Merida                                    78
  9 Wilco Kelderman (Ned) Belkin Pro                                    78
 10 Luka Mezgec (Slo) Team Giant-Shimano                                78
 11 Rigoberto Uran Uran (Col) Omega Pharma - Quick-Step                 73
 12 Tyler Farrar (USA) Garmin Sharp                                     69
 13 Marco Canola (Ita) Bardiani-CSF                                     66
 14 Jackson Rodriguez (Ven) Androni Giocattoli                          60
 15 Andrea Fedi (Ita) Neri Sottoli - Yellow Fluo                        50
 16 Angelo Tulik (Fra) Team Europcar                                    46
 17 Rafał Majka (Pol) Tinkoff-Saxo                                      43
 18 Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale                           42
 19 Nairo Alexander Quintana Rojas (Col) Movistar Team                  40
 20 Marco Bandiera (Ita) Androni Giocattoli                             40

Klasyfikacja górska

  1 Julian David Arredondo Moreno (Col) Trek Factory Racing             95 pkt.
  2 Robinson Eduardo Chalapud Gomez (Col) Colombia                      69
  3 Dario Cataldo (Ita) Team Sky                                        62
  4 Tim Wellens (Bel) Lotto Belisol                                     57
  5 Nairo Alexander Quintana Rojas (Col) Movistar Team                  56
  6 Jarlinson Pantano (Col) Colombia                                    43
  7 Diego Ulissi (Ita) Lampre-Merida                                    39
  8 Jonathan Monsalve (Ven) Neri Sottoli - Yellow Fluo                  39
  9 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team                                     37
 10 Pierre Rolland (Fra) Team Europcar                                  36
 11 Enrico Battaglin (Ita) Bardiani-CSF                                 32
 12 Nicolas Roche (Irl) Tinkoff-Saxo                                    27
 13 Stefano Pirazzi (Ita) Bardiani-CSF                                  26
 14 Wilco Kelderman (Ned) Belkin Pro                                    25
 15 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale                                25
 16 Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale                           21
 17 Ryder Hesjedal (Can) Garmin Sharp                                   21
 18 Robert Kiserlovski (Cro) Trek Factory Racing                        20
 19 Fabio Andres Duarte Arevalo (Col) Colombia                          20
 20 Rigoberto Uran Uran (Col) Omega Pharma - Quick-Step                 15

Klasyfikacja młodzieżowa

  1 Nairo Alexander Quintana Rojas (Col) Movistar Team            68:11:44
  2 Rafał Majka (Pol) Tinkoff-Saxo                                   03:28
  3 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team                                  03:34
  4 Wilco Kelderman (Ned) Belkin Pro                                 04:06
  5 Sebastian Henao Gomez (Col) Team Sky                             44:55
  6 Georg Preidler (Aut) Team Giant-Shimano                          57:19
  7 Mikel Landa Meana (Spa) Astana Pro Team                       01:01:28
  8 Diego Ulissi (Ita) Lampre-Merida                              01:07:56
  9 Marc Goos (Ned) Belkin Pro                                    01:14:19
 10 Jan Polanc (Slo) Lampre-Merida                                01:19:36
 11 Paweł Poljański (Pol) Tinkoff-Saxo                            01:40:22
 12 Enrico Battaglin (Ita) Bardiani-CSF                           01:41:48
 13 Jonathan Monsalve (Ven) Neri Sottoli - Yellow Fluo            01:58:10
 14 Mattia Cattaneo (Ita) Lampre-Merida                           02:00:05
 15 Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale                            02:00:28
 16 Francesco Manuel Bongiorno (Ita) Bardiani-CSF                 02:06:37
 17 Edoardo Zardini (Ita) Bardiani-CSF                            02:07:16
 18 Diego Rosa (Ita) Androni Giocattoli                           02:11:21
 19 Yonder Godoy (Ven) Androni Giocattoli                         02:16:34
 20 Tim Wellens (Bel) Lotto Belisol                               02:21:53
 21 Johan Le Bon (Fra) FDJ.fr                                     02:27:01
 22 Julien Vermote (Bel) Omega Pharma - Quick-Step                02:31:07
 23 Sonny Colbrelli (Ita) Bardiani-CSF                            02:34:19
 24 Tosh Van Der Sande (Bel) Lotto Belisol                        02:35:01
 25 Salvatore Puccio (Ita) Team Sky                               02:38:30
 26 Fabio Felline (Ita) Trek Factory Racing                       02:41:31
 27 Jay Mccarthy (Aus) Tinkoff-Saxo                               02:49:42
 28 Nathan Haas (Aus) Garmin Sharp                                02:55:37
 29 Christopher Juul Jensen (Den) Tinkoff-Saxo                    02:57:37
 30 Enrico Barbin (Ita) Bardiani-CSF                              02:59:39
 31 Moreno Moser (Ita) Cannondale                                 03:03:08
 32 Angelo Tulik (Fra) Team Europcar                              03:03:16
 33 Daniele Ratto (Ita) Cannondale                                03:09:56
 34 Nicola Boem (Ita) Bardiani-CSF                                03:20:41
 35 Nacer Bouhanni (Fra) FDJ.fr                                   03:23:34
 36 Giacomo Nizzolo (Ita) Trek Factory Racing                     03:28:33
 37 Jeffry Johan Romero Corredor (Col) Colombia                   03:31:08
 38 Elia Viviani (Ita) Cannondale                                 03:32:36
 39 Andrea Fedi (Ita) Neri Sottoli - Yellow Fluo                  03:34:10
 40 Eugenio Alafaci (Ita) Trek Factory Racing                     03:35:53
 41 Michel Koch (Ger) Cannondale                                  03:40:22
 42 Michael Hepburn (Aus) Orica Greenedge                         03:57:19
 43 Jetse Bol (Ned) Belkin Pro                                    04:07:53

Klasyfikacja drużynowa

  1 AG2R La Mondiale                                             204:19:48
  2 Omega Pharma - Quick-Step                                        36:50
  3 Tinkoff-Saxo                                                     45:09
  4 BMC Racing Team                                                  55:46
  5 Astana Pro Team                                                  57:01
  6 Movistar Team                                                 01:01:21
  7 Team Sky                                                      01:16:21
  8 Lampre-Merida                                                 01:34:13
  9 Team Europcar                                                 01:35:46
 10 Colombia                                                      01:55:55
 11 Trek Factory Racing                                           02:05:51
 12 Garmin Sharp                                                  02:09:45
 13 Belkin Pro                                                    02:16:01
 14 Lotto Belisol                                                 02:25:00
 15 Team Katusha                                                  02:32:53
 16 Androni Giocattoli                                            02:42:58
 17 FDJ.fr                                                        03:01:40
 18 Neri Sottoli                                                  03:27:43
 19 Bardiani-CSF                                                  03:30:10
 20 Team Giant-Shimano                                            03:56:52
 21 Cannondale                                                    04:22:44
 22 Orica GreenEdge                                               06:23:58

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: