Tour of Norway 2014: etap 5: etap dla Kristoffa, Maciej Paterski wygrywa wyścig

Alexander Kristoff (Katusha) wygrał ostatni etap norweskiej imprezy. Triumfatorem 4. edycji wyścigu został czwarty na kresce dzisiejszego odcinka Maciej Paterski (CCC Polsat Polkowice).

Ostatni odcinek norweskiej imprezy prowadził kolarzy do Honefoss, gdzie kolarze walczyli na czterech 13-kilometrowych rundach, z 1-km podjazdem po drodze.

Ucieczkę na początku etapu zawiązała siódemka kolarzy - Omar Fraile (Caja Rural), Sebastian Reichenbach (IAM Cycling), Sergey Klimov (RusVelo), Nico Sijmens (Wanty-Groupe Gobert), Anders Kristoffersen (Motiv3), Filip Eidsheim (FixIT) oraz Jan Marcus Karlsson (Ringeriks).

Grupka atakujących po 62 kilometrach notowała przewagę 6 minut, ale na harce nie pozwoliła im ekipa CCC Polsat Polkowice. Tempo w peletonie nadawał Jarosław Marycz, systematycznie zmniejszając przewagę śmiałków. Ci nie wytrzymali ze sobą do końca - 40 kilometrów przed metą na czele zostali tylko Fraile, Reichenbach i Klimov.

Do pogoni na ostatnich 20 kilometrach włączyli się kolarze ekipy Belkin i przewaga trójki spadła do 38 sekund pod koniec przedostatniej rundy. Nie czekał już Lars Peter Nordhaug (Belkin), atakując na podjeździe. Akcję skasowano, a na czele utrzymywał się jedynie Reichenbach, na ostatniej rundzie kręcąc 14 sekund przed peletonem.

3 kilometry przed metą, na wzniesieniu, zaatakował Maciej Paterski. Na jego kole natychmiast zaktywizował się Gerald Ciolek (MTN-Qhubeka) i trzech następnych kolarzy. W drugiej grupie został lider  Marc De Maar.

Polak rzucił na szalę wszystkie siły, stanowiąc siłę napędową akcji. Do czołówki przeskoczył  Alexander Kristoff, wygrywając finisz z małej grupy. Czwarty finiszował Paterski, nadrabiając nad liderem 6 sekund i dzięki temu zyskowi triumfując w klasyfikacji generalnej wyścigu.

fot. CCC Polsat Pokowice

Wyniki 5. etapu Tour of Norway 2014 (2.HC), Gjøvik - Hønefoss (165 km):

  1 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha                          4:04:40
  2 Jean-Pierre Drucker (Lux) Wanty - Groupe Gobert
  3 Gerald Ciolek (Ger) MTN - Qhubeka
  4 Maciej Paterski (Pol) CCC Polsat Polkowice
  5 Sébastien Reichenbach (Swi) IAM Cycling
  6 Peio Bilbao (Spa) Caja Rural - Seguros RGA
  7 Bj?rn Tore Nilsen Hoem (Nor) Team Sparebanken S?r
  8 Sondre Holst Enger (Nor) Team Sparebanken S?r                    00:06
  9 Tom Van Asbroeck (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 10 Daniele Bennati (Ita) Tinkoff Saxo
 11 Eliot Lietaer (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 12 Michel Kreder (Ned) Wanty - Groupe Gobert
 13 Jérôme Baugnies (Bel) Wanty - Groupe Gobert
 14 Odd Christian Eiking (Nor) Team Joker
 15 Marc De Maar (Ned) UnitedHealthcare Pro
 16 Thomas Sprengers (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 17 Kristoffer Skjerping (Nor) Team Joker
 18 Bauke Mollema (Ned) Belkin Pro
 19 Jesper Hansen (Den) Tinkoff Saxo
 20 Sindre Skjoestad Lunke (Nor) Team Sparebanken S?r
 21 Sven Erik Bystrom (Nor) Team Oster Hus - Ridley
 22 Patrick Schelling (Swi) IAM Cycling
 23 Gustav Larsson (Swe) IAM Cycling
 24 Ruben Fernandez (Spa) Caja Rural - Seguros RGA
 25 Eduard Alexander Beltran Suarez (Col) Tinkoff Saxo
 26 Angel Madrazo Ruiz (Spa) Caja Rural - Seguros RGA                00:16
 27 Fridtjof Roeinaas (Nor) Team Sparebanken S?r
 28 Michael Olsson (Swe) Team Ringeriks-Kraft
 29 Sergey Klimov (Rus) Rusvelo                                      01:04
 30 Branislau Samoilau (Blr) CCC Polsat Polkowice
 31 Sébastien Hinault (Fra) IAM Cycling
 32 Vegard Robinson Bugge (Nor) Team Joker                           01:24
 33 Lars Petter Nordhaug (Nor) Belkin Pro
 34 August Jensen (Nor) Team Oster Hus - Ridley                      02:19
 35 Nico Sijmens (Bel) Wanty - Groupe Gobert                         03:45
 36 Marco Haller (Aut) Team Katusha                                  04:17
 37 Kristian Forbord (Nor) Froy-Bianchi                              05:16
 38 Omar Fraile Matarranza (Spa) Caja Rural - Seguros RGA            05:25
 39 Alessandro Bazzana (Ita) UnitedHealthcare Pro                    05:30
 40 Stef Clement (Ned) Belkin Pro
 41 Paul Martens (Ger) Belkin Pro
 42 Igor Boev (Rus) Rusvelo
 43 Thomas Degand (Bel) Wanty - Groupe Gobert
 44 Zico Waeytens (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 45 Jonathan Fumeaux (Swi) IAM Cycling
 46 Njal Eivind Kleiven (Nor) Motiv3 Pro-                            06:40
 47 Jarosław Marycz (Pol) CCC Polsat Polkowice                       06:45
 48 Sep Vanmarcke (Bel) Belkin Pro
 49 Fillip Eidsheim (Nor) Team FixIT.no                              08:44
 50 Timofey Kristkiy (Rus) Rusvelo                                   10:09
 51 Gatis Smukulis (Lat) Team Katusha
 52 Aliaksandr Kuchynski (Blr) Team Katusha
 53 Havard Jorbekk Blikra (Nor) Team Oster Hus - Ridley
 54 Karsten Kroon (Ned) Tinkoff Saxo
 55 Kristian Aasvold (Nor) Team Sparebanken S?r                      13:51
 56 Amund Gronda Groendahl Jansen (Nor) Team Sparebanken S?r
 57 Niklas Aakvik (Nor) Motiv3 Pro-
 58 Preben Van Hecke (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 59 Dennis Van Niekerk (RSA) MTN - Qhubeka
 60 Bartłomiej Matysiak (Pol) CCC Polsat Polkowice
 61 Artur Ershov (Rus) Rusvelo                                       17:35
 62 Jan Marcus Faaglum Karlsson (Swe) Team Ringeriks-Kraft           18:15
 63 Oysten Stake Laengen (Nor) Motiv3 Pro-                           19:44
 64 Krister Hagen (Nor) Team Oster Hus - Ridley
 65 Trond Hakon Trondsen (Nor) Froy-Bianchi
 66 Anders Kristoffersen (Nor) Motiv3 Pro-                           24:08
DNS Phan-Age Haugard (Nor) Froy-Bianchi
DNS Andreas Landa (Nor) Froy-Bianchi
DNS Sondre-Gjerdevik S?rtveit (Nor) Team FixIT.no
DNF Rudiger Selig (Ger) Team Katusha
DNF Barry Markus (Ned) Belkin Pro
DNF Marko Kump (Slo) Tinkoff Saxo
DNF Matteo Tosatto (Ita) Tinkoff Saxo
DNF Fabricio Ferrari Barcelo (Uru) Caja Rural - Seguros RGA
DNF Antonio Molina (Spa) Caja Rural - Seguros RGA
DNF Adrian Kurek (Pol) CCC Polsat Polkowice
DNF Marek Rutkiewicz (Pol) CCC Polsat Polkowice
DNF Aleksejs Saramotins (Lat) IAM Cycling
DNF Alexander Serov (Rus) Rusvelo
DNF Sander Helven (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
DNF Tsgabu Grmay (Eth) MTN - Qhubeka
DNF Johann Van Zyl (RSA) MTN - Qhubeka
DNF Carlos Eduardo Alzate Escobar (Col) UnitedHealthcare Pro
DNF Davide Frattini (Ita) UnitedHealthcare Pro
DNF Robert Förster (Ger) UnitedHealthcare Pro
DNF Aldo Ino Ilesic (Slo) UnitedHealthcare Pro
DNF Jan Ghyselinck (Bel) Wanty - Groupe Gobert
DNF Philip Lindau (Swe) Team Joker
DNF Edvin Wilson (Swe) Team Joker
DNF Elias Angell Spikseth (Nor) Froy-Bianchi
DNF Adrian Gj?lberg (Nor) Team FixIT.no
DNF Marius Hafsas (Nor) Team FixIT.no
DNF Krisztian Lovassy (Hun) Team FixIT.no
DNF Stian Remme (Nor) Team FixIT.no
DNF Fredrik Galta (Nor) Team Oster Hus - Ridley
DNF Henrik Steen Haugen (Nor) Team Ringeriks-Kraft
DNF Frederik Wilmann (Nor) Team Ringeriks-Kraft
DNF Kristoffer Sommer Wormsen (Nor) Team Ringeriks-Kraft

Klasyfikacja końcowa

  1 Maciej Paterski (Pol) CCC Polsat Polkowice                    21:14:56
  2 Marc De Maar (Ned) UnitedHealthcare Pro                          00:03
  3 Bauke Mollema (Ned) Belkin Pro                                   00:09
  4 Gustav Larsson (Swe) IAM Cycling
  5 Gerald Ciolek (Ger) MTN - Qhubeka                                00:15
  6 Jesper Hansen (Den) Tinkoff Saxo                                 00:18
  7 Peio Bilbao (Spa) Caja Rural - Seguros RGA                       00:21
  8 Bj?rn Tore Nilsen Hoem (Nor) Team Sparebanken S?r
  9 Jérôme Baugnies (Bel) Wanty - Groupe Gobert                      00:26
 10 Sven Erik Bystrom (Nor) Team Oster Hus - Ridley                  00:27
 11 Eduard Alexander Beltran Suarez (Col) Tinkoff Saxo
 12 Ruben Fernandez (Spa) Caja Rural - Seguros RGA                   00:31
 13 Odd Christian Eiking (Nor) Team Joker                            00:37
 14 Kristoffer Skjerping (Nor) Team Joker                            00:40
 15 Sindre Skjoestad Lunke (Nor) Team Sparebanken S?r
 16 Eliot Lietaer (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise                00:47
 17 Sébastien Reichenbach (Swi) IAM Cycling                          01:05
 18 Lars Petter Nordhaug (Nor) Belkin Pro                            01:40
 19 Michael Olsson (Swe) Team Ringeriks-Kraft                        02:41
 20 Angel Madrazo Ruiz (Spa) Caja Rural - Seguros RGA                02:51
 21 Thomas Sprengers (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise             02:59
 22 Jonathan Fumeaux (Swi) IAM Cycling                               06:16
 23 Sondre Holst Enger (Nor) Team Sparebanken S?r                    07:11
 24 Michel Kreder (Ned) Wanty - Groupe Gobert                        07:30
 25 Patrick Schelling (Swi) IAM Cycling
 26 Sergey Klimov (Rus) Rusvelo                                      08:27
 27 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha                            09:56
 28 Branislau Samoilau (Blr) CCC Polsat Polkowice                    11:33
 29 Paul Martens (Ger) Belkin Pro                                    12:41
 30 Thomas Degand (Bel) Wanty - Groupe Gobert                        12:54
 31 Stef Clement (Ned) Belkin Pro                                    13:55
 32 Tom Van Asbroeck (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise             14:07
 33 Jean-Pierre Drucker (Lux) Wanty - Groupe Gobert                  14:08
 34 Vegard Robinson Bugge (Nor) Team Joker                           15:48
 35 Daniele Bennati (Ita) Tinkoff Saxo                               17:05
 36 Fridtjof Roeinaas (Nor) Team Sparebanken S?r                     20:32
 37 Jarosław Marycz (Pol) CCC Polsat Polkowice                       20:59
 38 Zico Waeytens (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise                22:26
 39 Sébastien Hinault (Fra) IAM Cycling                              23:41
 40 Alessandro Bazzana (Ita) UnitedHealthcare Pro                    26:32
 41 Sep Vanmarcke (Bel) Belkin Pro                                   27:57
 42 Timofey Kristkiy (Rus) Rusvelo
 43 Bartłomiej Matysiak (Pol) CCC Polsat Polkowice                   28:05
 44 Havard Jorbekk Blikra (Nor) Team Oster Hus - Ridley              28:21
 45 Marco Haller (Aut) Team Katusha                                  28:40
 46 Amund Gronda Groendahl Jansen (Nor) Team Sparebanken S?r         30:36
 47 Njal Eivind Kleiven (Nor) Motiv3 Pro-                            31:01
 48 Nico Sijmens (Bel) Wanty - Groupe Gobert                         31:06
 49 Kristian Forbord (Nor) Froy-Bianchi                              31:22
 50 Artur Ershov (Rus) Rusvelo                                       32:57
 51 August Jensen (Nor) Team Oster Hus - Ridley                      33:06
 52 Gatis Smukulis (Lat) Team Katusha                                33:33
 53 Kristian Aasvold (Nor) Team Sparebanken S?r                      33:40
 54 Karsten Kroon (Ned) Tinkoff Saxo                                 34:31
 55 Igor Boev (Rus) Rusvelo                                          35:48
 56 Aliaksandr Kuchynski (Blr) Team Katusha                          36:47
 57 Krister Hagen (Nor) Team Oster Hus - Ridley                      39:35
 58 Dennis Van Niekerk (RSA) MTN - Qhubeka                           40:24
 59 Anders Kristoffersen (Nor) Motiv3 Pro-                           40:48
 60 Preben Van Hecke (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise             42:50
 61 Omar Fraile Matarranza (Spa) Caja Rural - Seguros RGA            43:11
 62 Niklas Aakvik (Nor) Motiv3 Pro-                                  45:08
 63 Fillip Eidsheim (Nor) Team FixIT.no                              45:36
 64 Oysten Stake Laengen (Nor) Motiv3 Pro-                           47:56
 65 Trond Hakon Trondsen (Nor) Froy-Bianchi                          49:13
 66 Jan Marcus Faaglum Karlsson (Swe) Team Ringeriks-Kraft           49:42

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: