Giro d'Italia 2014: etap 14: zwycięstwo Enrico Battaglina

Enrico Battaglin (Bardiani) wygrał przy Sanktuarium w Oropa czternasty etap Giro d'Italia. 24-letni Włoch na ostatnich metrach wyprzedził Darico Cataldo (Sky) i Jarlinsona Pantano (Colombia).

Prowadzenie w klasyfikacji generalnej obronił Rigoberto Uran (Omega Pharma-Quick Step). Rafał Majka (Tinkoff-Saxo) ciągle trzeci.

Zaraz po starcie, bez zbędnych ceregieli, zawiązała się duża, 21-osobowa ucieczka w składzie: Valerio Agnoli (Astana), Axel Domont (Ag2r), Marco Frapporti i Emanuele Sella (obaj Androni Venezuela), Enrico Battaglin (Bardiani), Martijn Keizer (Belkin), Manuel Quinziato (BMC), Paolo Longo Borghini (Cannondale), Jarlinson Pantano (Colombia), Mattia Cattaneo i Jan Polanc (obaj Lampre-Merida), Tim Wellens (Lotto), Julien Vermote (Omega Pharma), Ivan Santaromita (Orica), Albert Timmer (Giant), Perrig Quemeneur (Europcar), Darico Cataldo i Edvald Boasson Hagen (obaj Sky), Nicolas Roche (Saxo), Danilo Hondo (Trek) oraz Yonathan Monsalve (Neri Sottoli).

Pogoda sprzyjała, kolarze ścigali się w promieniach słońca. Peleton prowadzony przez Omega Pharma-Quick Step mógł jechać spokojnie, gdyż uciekinierzy w klasyfikacji generalnej notowali duże straty. Na La Serra (kat. 3; 30,5 km; 6,3 km; 5,2%, max. 7%) notowana różnica wynosiła 4:14, następnie przekroczyła 9 minut, a po osiągnięciu Alpe Noveis (kat. 1; 95 km; 8,95 km; 7,9%, max. 16%) spadła do 7:25.

Większy ruch można było zaobserwować dopiero na przedostatnim wzniesieniu Bielmonte (kat. 2; 122,4 km; 18,35 km; 5,56%, max. 13%). Najpierw ruszyli Bjorn Thurau i Pierre Rolland z Europcar razem z Riccardo Zoidlem (Trek), następnie dołączyli Ryder Hesjedal (Garmin) i Gorka Izaguirre (Movistar). Za tą piątką pojawiła się następna grupka.

Z czołówki wyskoczył Roche. Irlandczyk zjazdy rozpoczął kilka sekund przed następnymi kolarzami, 4:25 przed grupą Rollanda oraz 5:48 przed peletonem.

Akcja kolarza Tinkoff nie przyniosła powodzenia, ponieważ do pierwszych pochyłości Oropa (kat. 1; 11,8 km; 6,2%, max. 13%) na czele wyścigu dojechali Timmer i Quinziato.

Sytuacja szybko uległa zmianie. Po etap zaatakował Timmer. Za plecami Holendra ścigali Cataldo i Pantano, a w grupie lidera przyspieszyli kolarze Ag2r. Stawka stopniała do jedenastu zawodników, wysoko trzymał się Rafał Majka.

W końcu zaatakował Domenico Pozzovivo (Ag2r), do którego dołączył Nairo Quintana (Movistar). Dwójkę ścigał Wilco Kelderman (Belkin).

Do Timmera 2 kilometry przed metą dojechali Cataldo, Pantano, następnie Polanc i Battaglin. Ciężka końcówka, pod sam koniec brukowana, dała się wszystkim we znaki. Z ostatniego zakrętu na czele wyjechali Cataldo i Pantano, a kilka metrów za nimi Battaglin. Jak się okazało Włoch zachował najwięcej sił, odnosząc zwycięstwo po dramatycznym finiszu na wymęczenie.

Z tyłu do mety zbliżyli się Pozzovivo i Quintana. Coraz bliżej tej dwójki byli Fabio Aru (Astana) i Majka. Na ostatniej prostej nieco spuchł Pozzovivo, któremu odjechał Quintana oraz Majka, którego z kolei dopadł Kelderman. Za nimi ze stratą 12 sekund przyjechał wicelider Cadel Evans (BMC), a następne kilka sekund stracił "różowy" Uran.

fot. Lapresse

Wyniki 14. etapu Giro d’Italia 2014 (WT), Aglie - Oropa (164 km):

Miejsca polskich zawodników:
19. Rafał Majka – 2:47
77. Przemysław Niemiec – 13:11
78. Paweł Poljański – 13:11

po etapie:
3. Rafał Majka – 1:35
41. Paweł Poljański – 40:10
44. Przemysław Niemiec – 44:35

  1 Enrico Battaglin (Ita) Bardiani-CSF                            4:34:41
  2 Dario Cataldo (Ita) Team Sky
  3 Jarlinson Pantano (Col) Colombia                                 00:07
  4 Jan Polanc (Slo) Lampre-Merida                                   00:17
  5 Nicolas Roche (Irl) Tinkoff-Saxo                                 00:22
  6 Albert Timmer (Ned) Team Giant-Shimano                           00:26
  7 Emanuele Sella (Ita) Androni Giocattoli                          00:28
  8 Mattia Cattaneo (Ita) Lampre-Merida                              00:33
  9 Tim Wellens (Bel) Lotto Belisol                                  00:39
 10 Ivan Santaromita (Ita) Orica Greenedge                           00:54
 11 Martijn Keizer (Ned) Belkin Pro                                  01:17
 12 Jonathan Monsalve (Ven) Neri Sottoli - Yellow Fluo               01:46
 13 Ryder Hesjedal (Can) Garmin Sharp                                02:22
 14 Pierre Rolland (Fra) Team Europcar                               02:26
 15 Nairo Alexander Quintana Rojas (Col) Movistar Team               02:39
 16 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team                                  02:43
 17 Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale
 18 Wilco Kelderman (Ned) Belkin Pro                                 02:47
 19 Rafał Majka (Pol) Tinkoff-Saxo
 20 Wout Poels (Ned) Omega Pharma - Quick-Step                       02:59
 21 Cadel Evans (Aus) BMC Racing Team
 22 Rigoberto Uran Uran (Col) Omega Pharma - Quick-Step              03:04
 23 Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale
 24 Edvald Boasson Hagen (Nor) Team Sky                              03:22
 25 Igor Anton Hernandez (Spa) Movistar Team                         03:27
 26 Alexis Vuillermoz (Fra) AG2R La Mondiale                         03:36
 27 Valerio Agnoli (Ita) Astana Pro Team
 28 Robert Kiserlovski (Cro) Trek Factory Racing
 29 Mikel Landa Meana (Spa) Astana Pro Team
 30 Gorka Izaguirre Insausti (Spa) Movistar Team                     03:46
 31 Riccardo Zoidl (Aut) Trek Factory Racing                         03:53
 32 Diego Ulissi (Ita) Lampre-Merida                                 04:01
 33 Franco Pellizotti (Ita) Androni Giocattoli                       04:02
 34 Ivan Basso (Ita) Cannondale
 35 Julien Vermote (Bel) Omega Pharma - Quick-Step                   04:05
 36 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale                             04:16
 37 Alexandre Geniez (Fra) FDJ.fr                                    04:27
 38 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Merida                               04:54
 39 Fabio Andres Duarte Arevalo (Col) Colombia
 40 André Cardoso (Por) Garmin Sharp
 41 HERRADA Jose' ESP MOV
 42 Philip Deignan (Irl) Team Sky
 43 Sebastian Henao Gomez (Col) Team Sky
 44 Matteo Rabottini (Ita) Neri Sottoli - Yellow Fluo                05:25
 45 Maxime Monfort (Bel) Lotto Belisol                               05:37
 46 Steve Morabito (Swi) BMC Racing Team
 47 Marc Goos (Ned) Belkin Pro                                       06:38
 48 Georg Preidler (Aut) Team Giant-Shimano
 49 Michael Rogers (Aus) Tinkoff-Saxo                                08:24
 50 Francesco Manuel Bongiorno (Ita) Bardiani-CSF
 51 Daniel Moreno Fernandez (Spa) Team Katusha
 52 Sander Armee (Bel) Lotto Belisol
 53 Jonathan Castroviejo Nicolas (Spa) Movistar Team
 54 Robinson Eduardo Chalapud Gomez (Col) Colombia
 55 Ivan Rovny (Rus) Tinkoff-Saxo
 56 Adam Hansen (Aus) Lotto Belisol
 57 Samuel Sanchez (Spa) BMC Racing Team                             09:01
 58 Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team                            09:08
 59 Bjorn Thurau (Ger) Team Europcar                                 09:10
 60 Nathan Haas (Aus) Garmin Sharp                                   09:21
 61 Eduard Vorganov (Rus) Team Katusha
 62 Lars Ytting Bak (Den) Lotto Belisol
 63 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team
 64 Ben Hermans (Bel) BMC Racing Team
 65 Manuel Quinziato (Ita) BMC Racing Team                           10:13
 66 Vladimir Gusev (Rus) Team Katusha                                10:44
 67 Maxime Bouet (Fra) AG2R La Mondiale                              11:07
 68 Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale
 69 Romain Sicard (Fra) Team Europcar                                11:23
 70 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale                          11:37
 71 Eros Capecchi (Ita) Movistar Team                                11:38
 72 Davide Malacarne (Ita) Team Europcar
 73 Alberto Losada Alguacil (Spa) Team Katusha
 74 Francis Mourey (Fra) FDJ.fr
 75 Julian David Arredondo Moreno (Col) Trek Factory Racing          11:44
 76 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team                                13:11
 77 Przemysław Niemiec (Pol) Lampre-Merida
 78 Paweł Poljański (Pol) Tinkoff-Saxo
 79 Edoardo Zardini (Ita) Bardiani-CSF
 80 Winner Anacona Gomez (Col) Lampre-Merida
 81 Evgeny Petrov (Rus) Tinkoff-Saxo
 82 Simon Geschke (Ger) Team Giant-Shimano
 83 Gianluca Brambilla (Ita) Omega Pharma - Quick-Step               13:20
 84 Serge Pauwels (Bel) Omega Pharma - Quick-Step
 85 Marco Frapporti (Ita) Androni Giocattoli                         13:47
 86 Michele Scarponi (Ita) Astana Pro Team
 87 Danilo Hondo (Ger) Trek Factory Racing                           13:53
 88 Enrico Gasparotto (Ita) Astana Pro Team                          14:13
 89 Patrick Gretsch (Ger) AG2R La Mondiale                           15:37
 90 Perrig Quemeneur (Fra) Team Europcar                             17:18
 91 Stefano Pirazzi (Ita) Bardiani-CSF                               17:48
 92 Pieter Serry (Bel) Omega Pharma - Quick-Step                     18:27
 93 Maarten Tjallingii (Ned) Belkin Pro                              19:24
 94 Thomas De Gendt (Bel) Omega Pharma - Quick-Step
 95 Andrey Amador Bakkazakova (CRc) Movistar Team
 96 Adriano Malori (Ita) Movistar Team
 97 Paolo Longo Borghini (Ita) Cannondale
 98 Jay Mccarthy (Aus) Tinkoff-Saxo
 99 Christopher Juul Jensen (Den) Tinkoff-Saxo
100 Matteo Bono (Ita) Lampre-Merida
101 Salvatore Puccio (Ita) Team Sky
102 Rodolfo Andres Torres Agudelo (Col) Colombia
103 Diego Rosa (Ita) Androni Giocattoli
104 Maxim Belkov (Rus) Team Katusha
105 Francisco José Ventoso Alberdi (Spa) Movistar Team               19:30
106 Yonder Godoy (Ven) Androni Giocattoli
107 Carlos Julian Quintero (Col) Colombia
108 Leonardo Fabio Duque (Col) Colombia
109 Nicola Boem (Ita) Bardiani-CSF                                   19:35
110 Daniele Ratto (Ita) Cannondale                                   19:39
111 Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) Colombia                       20:31
112 Mauro Finetto (Ita) Neri Sottoli - Yellow Fluo                   21:58
113 Simone Ponzi (Ita) Neri Sottoli - Yellow Fluo
114 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team
115 Tosh Van Der Sande (Bel) Lotto Belisol
116 Fumiyuki Beppu (Jpn) Trek Factory Racing
117 Gert Dockx (Bel) Lotto Belisol
118 Johnny Hoogerland (Ned) Androni Giocattoli
119 Sonny Colbrelli (Ita) Bardiani-CSF                               22:03
120 Dylan Van Baarle (Ned) Garmin Sharp                              22:36
121 Manuele Mori (Ita) Lampre-Merida                                 22:51
122 Johan Le Bon (Fra) FDJ.fr                                        24:13
123 Nacer Bouhanni (Fra) FDJ.fr
124 Jussi Veikkanen (Fin) FDJ.fr
125 Oscar Gatto (Ita) Cannondale                                     27:17
126 Thomas Dekker (Ned) Garmin Sharp
127 Marco Canola (Ita) Bardiani-CSF
128 Daniel Oss (Ita) BMC Racing Team
129 Enrico Barbin (Ita) Bardiani-CSF
130 Luca Paolini (Ita) Team Katusha
131 Moreno Moser (Ita) Cannondale
132 Ben Swift (GBr) Team Sky
133 Jackson Rodriguez (Ven) Androni Giocattoli
134 Christopher Sutton (Aus) Team Sky
135 David Tanner (Aus) Belkin Pro
136 Andrea Fedi (Ita) Neri Sottoli - Yellow Fluo
137 Bert De Backer (Bel) Team Giant-Shimano
138 Tom Stamsnijder (Ned) Team Giant-Shimano
139 Rick Flens (Ned) Belkin Pro
140 Jos Van Emden (Ned) Belkin Pro
141 Laurent Pichon (Fra) FDJ.fr
142 Boy Van Poppel (Ned) Trek Factory Racing
143 Angelo Tulik (Fra) Team Europcar
144 Tony Hurel (Fra) Team Europcar
145 Marco Bandiera (Ita) Androni Giocattoli                          27:25
146 CHAVANEL Sebastien FRA FDJ                                       28:03
147 Murilo Antonio Fischer (Bra) FDJ.fr
148 Borut Bozic (Slo) Astana Pro Team                                28:05
149 Luka Mezgec (Slo) Team Giant-Shimano
150 Roberto Ferrari (Ita) Lampre-Merida                              28:09
151 Giacomo Nizzolo (Ita) Trek Factory Racing                        28:14
152 Alan Marangoni (Ita) Cannondale                                  32:04
153 Jeffry Johan Romero Corredor (Col) Colombia
154 Alessandro Petacchi (Ita) Omega Pharma - Quick-Step
155 Daniele Colli (Ita) Neri Sottoli - Yellow Fluo
156 Michel Koch (Ger) Cannondale
157 Elia Viviani (Ita) Cannondale
158 Tyler Farrar (USA) Garmin Sharp
159 Bernhard Eisel (Aut) Team Sky
160 Eugenio Alafaci (Ita) Trek Factory Racing
161 Tom Veelers (Ned) Team Giant-Shimano
162 Arnaud Courteille (Fra) FDJ.fr
163 Kenny De Haes (Bel) Lotto Belisol
164 Iljo Keisse (Bel) Omega Pharma - Quick-Step
165 Yukiya Arashiro (Jpn) Team Europcar
166 Fabio Felline (Ita) Trek Factory Racing
167 Michael Hepburn (Aus) Orica Greenedge
168 Svein Tuft (Can) Orica Greenedge
169 Mitchell Docker (Aus) Orica Greenedge
170 Jetse Bol (Ned) Belkin Pro

Punkty

  1 Enrico Battaglin (Ita) Bardiani-CSF                                 19 pkt.
  2 Dario Cataldo (Ita) Team Sky                                        12
  3 Jarlinson Pantano (Col) Colombia                                     9
  4 Paolo Longo Borghini (Ita) Cannondale                                8
  5 Jan Polanc (Slo) Lampre-Merida                                       7
  6 Nicolas Roche (Irl) Tinkoff-Saxo                                     6
  7 Albert Timmer (Ned) Team Giant-Shimano                               5
  8 Emanuele Sella (Ita) Androni Giocattoli                              4
  9 Mattia Cattaneo (Ita) Lampre-Merida                                  3
 10 Tim Wellens (Bel) Lotto Belisol                                      2
 11 Ivan Santaromita (Ita) Orica Greenedge                               1
 12 Marco Frapporti (Ita) Androni Giocattoli                             1

Premie górskie

La Serra (kat. 3; 30,5 km)

  1 Tim Wellens (Bel) Lotto Belisol                                      7 pkt.
  2 Danilo Hondo (Ger) Trek Factory Racing                               4
  3 Jonathan Monsalve (Ven) Neri Sottoli - Yellow Fluo                   2
  4 Marco Frapporti (Ita) Androni Giocattoli                             1

Alpe Noveis (kat. 1; 95 km)

  1 Tim Wellens (Bel) Lotto Belisol                                     32 pkt.
  2 Jonathan Monsalve (Ven) Neri Sottoli - Yellow Fluo                  20
  3 Paolo Longo Borghini (Ita) Cannondale                               14
  4 Edvald Boasson Hagen (Nor) Team Sky                                 10
  5 Valerio Agnoli (Ita) Astana Pro Team                                 7
  6 Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale                                   4
  7 Ivan Santaromita (Ita) Orica Greenedge                               2
  8 Perrig Quemeneur (Fra) Team Europcar                                 1

Bielmonte (kat. 2; 122,4 km)

  1 Nicolas Roche (Irl) Tinkoff-Saxo                                    14 pkt.
  2 Tim Wellens (Bel) Lotto Belisol                                      9
  3 Jonathan Monsalve (Ven) Neri Sottoli - Yellow Fluo                   6
  4 Ivan Santaromita (Ita) Orica Greenedge                               4
  5 Dario Cataldo (Ita) Team Sky                                         2
  6 Emanuele Sella (Ita) Androni Giocattoli                              1

Oropa (kat. 1; meta)

  1 Enrico Battaglin (Ita) Bardiani-CSF                                 32 pkt.
  2 Dario Cataldo (Ita) Team Sky                                        20
  3 Jarlinson Pantano (Col) Colombia                                    14
  4 Jan Polanc (Slo) Lampre-Merida                                      10
  5 Nicolas Roche (Irl) Tinkoff-Saxo                                     7
  6 Albert Timmer (Ned) Team Giant-Shimano                               4
  7 Emanuele Sella (Ita) Androni Giocattoli                              2
  8 Mattia Cattaneo (Ita) Lampre-Merida                                  1

Lotna premia

  1 Paolo Longo Borghini (Ita) Cannondale                               10 pkt.
  2 Enrico Battaglin (Ita) Bardiani-CSF                                  6
  3 Marco Frapporti (Ita) Androni Giocattoli                             3
  4 Perrig Quemeneur (Fra) Team Europcar                                 2
  5 Dario Cataldo (Ita) Team Sky                                         1

Drużynowo

  1 Lampre - Merida                                               13:48:54
  2 Team Sky                                                         03:25
  3 Ag2R La Mondiale                                                 04:32
  4 Movistar Team                                                    05:01
  5 Astana Pro Team                                                  05:04
  6 Omega Pharma - Quick-Step                                        05:17
  7 Belkin-Pro                                                       05:51
  8 Tinkoff Saxo                                                     06:42
  9 Colombia                                                         08:34
 10 Lotto Belisol                                                    09:49
 11 Garmin Sharp                                                     11:46
 12 Bmc Racing Team                                                  12:46
 13 Androni Giocattoli - Venezuela                                   13:26
 14 Trek Factory Racing                                              14:22
 15 Team Giant - Shimano                                             15:24
 16 Bardiani Csf                                                     16:44
 17 Team Europcar                                                    18:08
 18 Team Katusha                                                     23:38
 19 Neri Sottoli                                                     24:18
 20 Fdj.Fr                                                           35:27
 21 Cannondale                                                       38:14
 22 Orica Greenedge                                               01:00:11

Klasyfikacja po 14. etapie

  1 Rigoberto Uran Uran (Col) Omega Pharma - Quick-Step           57:52:51
  2 Cadel Evans (Aus) BMC Racing Team                                00:32
  3 Rafał Majka (Pol) Tinkoff-Saxo                                   01:35
  4 Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale                        02:11
  5 Wilco Kelderman (Ned) Belkin Pro                                 02:33
  6 Nairo Alexander Quintana Rojas (Col) Movistar Team               03:04
  7 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team                                  03:16
  8 Wout Poels (Ned) Omega Pharma - Quick-Step                       04:01
  9 Pierre Rolland (Fra) Team Europcar                               05:07
 10 Robert Kiserlovski (Cro) Trek Factory Racing                     05:13
 11 Ivan Basso (Ita) Cannondale                                      06:07
 12 Ryder Hesjedal (Can) Garmin Sharp                                06:13
 13 Steve Morabito (Swi) BMC Racing Team                             06:53
 14 Diego Ulissi (Ita) Lampre-Merida                                 07:21
 15 Alexis Vuillermoz (Fra) AG2R La Mondiale                         08:08
 16 Matteo Rabottini (Ita) Neri Sottoli - Yellow Fluo                09:09
 17 Maxime Monfort (Bel) Lotto Belisol                               09:34
 18 Alexandre Geniez (Fra) FDJ.fr                                    10:31
 19 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Merida                               10:32
 20 Franco Pellizotti (Ita) Androni Giocattoli                       10:36
 21 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale                             11:25
 22 HERRADA Jose' ESP MOV                                            12:11
 23 Fabio Andres Duarte Arevalo (Col) Colombia                       15:13
 24 Gianluca Brambilla (Ita) Omega Pharma - Quick-Step               16:13
 25 Samuel Sanchez (Spa) BMC Racing Team                             16:56
 26 Georg Preidler (Aut) Team Giant-Shimano                          17:51
 27 Michael Rogers (Aus) Tinkoff-Saxo                                19:49
 28 Davide Malacarne (Ita) Team Europcar                             24:32
 29 André Cardoso (Por) Garmin Sharp                                 27:53
 30 Jarlinson Pantano (Col) Colombia                                 29:31
 31 Jan Polanc (Slo) Lampre-Merida                                   29:47
 32 Bjorn Thurau (Ger) Team Europcar                                 30:31
 33 Serge Pauwels (Bel) Omega Pharma - Quick-Step                    30:49
 34 Nicolas Roche (Irl) Tinkoff-Saxo                                 33:18
 35 Ivan Santaromita (Ita) Orica Greenedge                           33:23
 36 Sebastian Henao Gomez (Col) Team Sky                             34:00
 37 Dario Cataldo (Ita) Team Sky                                     36:49
 38 Francis Mourey (Fra) FDJ.fr                                      37:41
 39 Mikel Landa Meana (Spa) Astana Pro Team                          38:17
 40 Maxime Bouet (Fra) AG2R La Mondiale                              39:57
 41 Paweł Poljański (Pol) Tinkoff-Saxo                               40:10
 42 Enrico Battaglin (Ita) Bardiani-CSF                              41:36
 43 Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team                            43:30
 44 Przemysław Niemiec (Pol) Lampre-Merida                           44:35
 45 Daniel Moreno Fernandez (Spa) Team Katusha                       46:46
 46 Marc Goos (Ned) Belkin Pro                                       47:46
 47 Mauro Finetto (Ita) Neri Sottoli - Yellow Fluo                   47:48
 48 Sander Armee (Bel) Lotto Belisol                                 49:27
 49 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale                          50:16
 50 Riccardo Zoidl (Aut) Trek Factory Racing                         50:27
 51 Alberto Losada Alguacil (Spa) Team Katusha                       55:23
 52 Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale                             57:21
 53 Ivan Rovny (Rus) Tinkoff-Saxo                                    58:28
 54 Evgeny Petrov (Rus) Tinkoff-Saxo                                 58:42
 55 Valerio Agnoli (Ita) Astana Pro Team                          01:00:20
 56 Igor Anton Hernandez (Spa) Movistar Team                      01:01:32
 57 Jonathan Monsalve (Ven) Neri Sottoli - Yellow Fluo            01:02:32
 58 Michele Scarponi (Ita) Astana Pro Team                        01:02:58
 59 Edvald Boasson Hagen (Nor) Team Sky                           01:04:45
 60 Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale                            01:04:50
 61 Lars Ytting Bak (Den) Lotto Belisol                           01:04:52
 62 Romain Sicard (Fra) Team Europcar                             01:05:14
 63 Eduard Vorganov (Rus) Team Katusha                            01:06:18
 64 Francesco Manuel Bongiorno (Ita) Bardiani-CSF                 01:06:25
 65 Leonardo Fabio Duque (Col) Colombia                           01:07:05
 66 Philip Deignan (Irl) Team Sky                                 01:11:08
 67 Vladimir Gusev (Rus) Team Katusha                             01:11:18
 68 Martijn Keizer (Ned) Belkin Pro                               01:12:08
 69 Mattia Cattaneo (Ita) Lampre-Merida                           01:12:25
 70 Julian David Arredondo Moreno (Col) Trek Factory Racing       01:12:31
 71 Diego Rosa (Ita) Androni Giocattoli                           01:13:16
 72 Tim Wellens (Bel) Lotto Belisol                               01:13:17
 73 Ben Hermans (Bel) BMC Racing Team                             01:14:22
 74 Jonathan Castroviejo Nicolas (Spa) Movistar Team              01:14:36
 75 Eros Capecchi (Ita) Movistar Team                             01:17:38
 76 Gorka Izaguirre Insausti (Spa) Movistar Team                  01:18:14
 77 Matteo Bono (Ita) Lampre-Merida                               01:18:25
 78 Pieter Serry (Bel) Omega Pharma - Quick-Step                  01:19:06
 79 Julien Vermote (Bel) Omega Pharma - Quick-Step                01:20:14
 80 Robinson Eduardo Chalapud Gomez (Col) Colombia                01:20:21
 81 Albert Timmer (Ned) Team Giant-Shimano                        01:20:58
 82 Jackson Rodriguez (Ven) Androni Giocattoli                    01:21:22
 83 Emanuele Sella (Ita) Androni Giocattoli                       01:21:55
 84 Simon Geschke (Ger) Team Giant-Shimano                        01:22:39
 85 Yonder Godoy (Ven) Androni Giocattoli                         01:25:06
 86 Rodolfo Andres Torres Agudelo (Col) Colombia                  01:25:48
 87 Johan Le Bon (Fra) FDJ.fr                                     01:26:10
 88 Adam Hansen (Aus) Lotto Belisol                               01:27:00
 89 Fumiyuki Beppu (Jpn) Trek Factory Racing                      01:27:59
 90 Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) Colombia                    01:28:01
 91 Salvatore Puccio (Ita) Team Sky                               01:29:08
 92 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team                             01:29:29
 93 Edoardo Zardini (Ita) Bardiani-CSF                            01:32:55
 94 Perrig Quemeneur (Fra) Team Europcar                          01:36:03
 95 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team                        01:36:26
 96 Maarten Tjallingii (Ned) Belkin Pro                           01:37:23
 97 Dylan Van Baarle (Ned) Garmin Sharp                           01:37:45
 98 Paolo Longo Borghini (Ita) Cannondale                         01:38:10
 99 Winner Anacona Gomez (Col) Lampre-Merida                      01:38:14
100 Thomas De Gendt (Bel) Omega Pharma - Quick-Step               01:38:25
101 Sonny Colbrelli (Ita) Bardiani-CSF                            01:38:41
102 Tosh Van Der Sande (Bel) Lotto Belisol                        01:39:23
103 Carlos Julian Quintero (Col) Colombia                         01:41:18
104 Jussi Veikkanen (Fin) FDJ.fr                                  01:44:04
105 Patrick Gretsch (Ger) AG2R La Mondiale                        01:44:20
106 Stefano Pirazzi (Ita) Bardiani-CSF                            01:44:43
107 Danilo Hondo (Ger) Trek Factory Racing                        01:46:20
108 Johnny Hoogerland (Ned) Androni Giocattoli                    01:46:38
109 Enrico Gasparotto (Ita) Astana Pro Team                       01:47:30
110 Maxim Belkov (Rus) Team Katusha                               01:49:08
111 Fabio Felline (Ita) Trek Factory Racing                       01:49:13
112 Jay Mccarthy (Aus) Tinkoff-Saxo                               01:49:30
113 Manuel Quinziato (Ita) BMC Racing Team                        01:49:55
114 Adriano Malori (Ita) Movistar Team                            01:50:35
115 Oscar Gatto (Ita) Cannondale                                  01:51:27
116 Moreno Moser (Ita) Cannondale                                 01:52:15
117 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team                            01:53:01
118 Luca Paolini (Ita) Team Katusha                               01:53:17
119 Marco Frapporti (Ita) Androni Giocattoli                      01:54:30
120 Simone Ponzi (Ita) Neri Sottoli - Yellow Fluo                 01:55:24
121 Alessandro Petacchi (Ita) Omega Pharma - Quick-Step           01:56:22
122 Daniel Oss (Ita) BMC Racing Team                              01:56:52
123 Nathan Haas (Aus) Garmin Sharp                                01:57:36
124 Thomas Dekker (Ned) Garmin Sharp                              01:57:54
125 Marco Canola (Ita) Bardiani-CSF                               01:58:22
126 Angelo Tulik (Fra) Team Europcar                              01:58:28
127 Francisco José Ventoso Alberdi (Spa) Movistar Team            01:58:53
128 David Tanner (Aus) Belkin Pro                                 01:59:04
129 Enrico Barbin (Ita) Bardiani-CSF                              02:00:07
130 Jos Van Emden (Ned) Belkin Pro                                02:00:11
131 Manuele Mori (Ita) Lampre-Merida
132 Andrey Amador Bakkazakova (CRc) Movistar Team                 02:02:41
133 Gert Dockx (Bel) Lotto Belisol                                02:04:07
134 Borut Bozic (Slo) Astana Pro Team                             02:04:57
135 Yukiya Arashiro (Jpn) Team Europcar                           02:05:00
136 Nicola Boem (Ita) Bardiani-CSF                                02:09:48
137 Christopher Juul Jensen (Den) Tinkoff-Saxo                    02:09:57
138 Bert De Backer (Bel) Team Giant-Shimano                       02:10:10
139 Boy Van Poppel (Ned) Trek Factory Racing                      02:10:24
140 Daniele Ratto (Ita) Cannondale                                02:10:25
141 Laurent Pichon (Fra) FDJ.fr                                   02:11:37
142 Tony Hurel (Fra) Team Europcar                                02:13:42
143 Murilo Antonio Fischer (Bra) FDJ.fr                           02:13:47
144 Alan Marangoni (Ita) Cannondale                               02:15:34
145 Giacomo Nizzolo (Ita) Trek Factory Racing                     02:16:28
146 Ben Swift (GBr) Team Sky                                      02:16:32
147 Rick Flens (Ned) Belkin Pro                                   02:16:40
148 Nacer Bouhanni (Fra) FDJ.fr                                   02:17:20
149 Roberto Ferrari (Ita) Lampre-Merida                           02:18:14
150 Tom Veelers (Ned) Team Giant-Shimano                          02:18:46
151 Iljo Keisse (Bel) Omega Pharma - Quick-Step                   02:19:17
152 CHAVANEL Sebastien FRA FDJ                                    02:20:56
153 Elia Viviani (Ita) Cannondale                                 02:21:43
154 Daniele Colli (Ita) Neri Sottoli - Yellow Fluo                02:21:44
155 Tyler Farrar (USA) Garmin Sharp                               02:23:45
156 Marco Bandiera (Ita) Androni Giocattoli                       02:24:23
157 Luka Mezgec (Slo) Team Giant-Shimano                          02:25:04
158 Bernhard Eisel (Aut) Team Sky                                 02:25:47
159 Andrea Fedi (Ita) Neri Sottoli - Yellow Fluo                  02:26:39
160 Eugenio Alafaci (Ita) Trek Factory Racing                     02:28:22
161 Mitchell Docker (Aus) Orica Greenedge                         02:30:11
162 Jeffry Johan Romero Corredor (Col) Colombia                   02:30:56
163 Michel Koch (Ger) Cannondale                                  02:32:51
164 Tom Stamsnijder (Ned) Team Giant-Shimano                      02:39:18
165 Christopher Sutton (Aus) Team Sky                             02:40:09
166 Kenny De Haes (Bel) Lotto Belisol                             02:46:14
167 Michael Hepburn (Aus) Orica Greenedge                         02:47:17
168 Svein Tuft (Can) Orica Greenedge                              02:51:36
169 Arnaud Courteille (Fra) FDJ.fr                                02:56:22
170 Jetse Bol (Ned) Belkin Pro                                    02:57:00

Klasyfikacja punktowa

  1 Nacer Bouhanni (Fra) FDJ.fr                                        251 pkt.
  2 Giacomo Nizzolo (Ita) Trek Factory Racing                          225
  3 Elia Viviani (Ita) Cannondale                                      173
  4 Roberto Ferrari (Ita) Lampre-Merida                                161
  5 Ben Swift (GBr) Team Sky                                           130
  6 Enrico Battaglin (Ita) Bardiani-CSF                                 96
  7 Cadel Evans (Aus) BMC Racing Team                                   94
  8 Diego Ulissi (Ita) Lampre-Merida                                    78
  9 Luka Mezgec (Slo) Team Giant-Shimano                                78
 10 Wilco Kelderman (Ned) Belkin Pro                                    71
 11 Tyler Farrar (USA) Garmin Sharp                                     69
 12 Marco Canola (Ita) Bardiani-CSF                                     66
 13 Rigoberto Uran Uran (Col) Omega Pharma - Quick-Step                 65
 14 Jackson Rodriguez (Ven) Androni Giocattoli                          60
 15 Andrea Fedi (Ita) Neri Sottoli - Yellow Fluo                        50
 16 Angelo Tulik (Fra) Team Europcar                                    46
 17 Marco Bandiera (Ita) Androni Giocattoli                             40
 18 Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale                           36
 19 Mauro Finetto (Ita) Neri Sottoli - Yellow Fluo                      36
 20 Edvald Boasson Hagen (Nor) Team Sky                                 35
 21 Rafał Majka (Pol) Tinkoff-Saxo                                      34

Klasyfikacja górska

  1 Julian David Arredondo Moreno (Col) Trek Factory Racing             75 pkt.
  2 Tim Wellens (Bel) Lotto Belisol                                     57
  3 Diego Ulissi (Ita) Lampre-Merida                                    39
  4 Jonathan Monsalve (Ven) Neri Sottoli - Yellow Fluo                  39
  5 Enrico Battaglin (Ita) Bardiani-CSF                                 32
  6 Nicolas Roche (Irl) Tinkoff-Saxo                                    27
  7 Stefano Pirazzi (Ita) Bardiani-CSF                                  26
  8 Dario Cataldo (Ita) Team Sky                                        22
  9 Robert Kiserlovski (Cro) Trek Factory Racing                        20
 10 Edvald Boasson Hagen (Nor) Team Sky                                 17
 11 Cadel Evans (Aus) BMC Racing Team                                   15
 12 Wilco Kelderman (Ned) Belkin Pro                                    15
 13 Bjorn Thurau (Ger) Team Europcar                                    15
 14 Perrig Quemeneur (Fra) Team Europcar                                15
 15 Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale                           14
 16 Jarlinson Pantano (Col) Colombia                                    14
 17 Paolo Longo Borghini (Ita) Cannondale                               14
 18 Maarten Tjallingii (Ned) Belkin Pro                                 12
 19 Davide Malacarne (Ita) Team Europcar                                12
 20 Pierre Rolland (Fra) Team Europcar                                  11

Klasyfikacja młodzieżowa

  1 Rafał Majka (Pol) Tinkoff-Saxo                                57:54:26
  2 Wilco Kelderman (Ned) Belkin Pro                                 00:58
  3 Nairo Alexander Quintana Rojas (Col) Movistar Team               01:29
  4 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team                                  01:41
  5 Diego Ulissi (Ita) Lampre-Merida                                 05:46
  6 Georg Preidler (Aut) Team Giant-Shimano                          16:16
  7 Jan Polanc (Slo) Lampre-Merida                                   28:12
  8 Sebastian Henao Gomez (Col) Team Sky                             32:25
  9 Mikel Landa Meana (Spa) Astana Pro Team                          36:42
 10 Paweł Poljański (Pol) Tinkoff-Saxo                               38:35
 11 Enrico Battaglin (Ita) Bardiani-CSF                              40:01
 12 Marc Goos (Ned) Belkin Pro                                       46:11
 13 Jonathan Monsalve (Ven) Neri Sottoli - Yellow Fluo            01:00:57
 14 Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale                            01:03:15
 15 Francesco Manuel Bongiorno (Ita) Bardiani-CSF                 01:04:50
 16 Mattia Cattaneo (Ita) Lampre-Merida                           01:10:50
 17 Diego Rosa (Ita) Androni Giocattoli                           01:11:41
 18 Tim Wellens (Bel) Lotto Belisol                               01:11:42
 19 Julien Vermote (Bel) Omega Pharma - Quick-Step                01:18:39
 20 Yonder Godoy (Ven) Androni Giocattoli                         01:23:31
 21 Johan Le Bon (Fra) FDJ.fr                                     01:24:35
 22 Salvatore Puccio (Ita) Team Sky                               01:27:33
 23 Edoardo Zardini (Ita) Bardiani-CSF                            01:31:20
 24 Dylan Van Baarle (Ned) Garmin Sharp                           01:36:10
 25 Sonny Colbrelli (Ita) Bardiani-CSF                            01:37:06
 26 Tosh Van Der Sande (Bel) Lotto Belisol                        01:37:48
 27 Fabio Felline (Ita) Trek Factory Racing                       01:47:38
 28 Jay Mccarthy (Aus) Tinkoff-Saxo                               01:47:55
 29 Moreno Moser (Ita) Cannondale                                 01:50:40
 30 Nathan Haas (Aus) Garmin Sharp                                01:56:01
 31 Angelo Tulik (Fra) Team Europcar                              01:56:53
 32 Enrico Barbin (Ita) Bardiani-CSF                              01:58:32
 33 Nicola Boem (Ita) Bardiani-CSF                                02:08:13
 34 Christopher Juul Jensen (Den) Tinkoff-Saxo                    02:08:22
 35 Daniele Ratto (Ita) Cannondale                                02:08:50
 36 Giacomo Nizzolo (Ita) Trek Factory Racing                     02:14:53
 37 Nacer Bouhanni (Fra) FDJ.fr                                   02:15:45
 38 Elia Viviani (Ita) Cannondale                                 02:20:08
 39 Andrea Fedi (Ita) Neri Sottoli - Yellow Fluo                  02:25:04
 40 Eugenio Alafaci (Ita) Trek Factory Racing                     02:26:47
 41 Jeffry Johan Romero Corredor (Col) Colombia                   02:29:21
 42 Michel Koch (Ger) Cannondale                                  02:31:16
 43 Michael Hepburn (Aus) Orica Greenedge                         02:45:42
 44 Arnaud Courteille (Fra) FDJ.fr                                02:54:47
 45 Jetse Bol (Ned) Belkin Pro                                    02:55:25

Klasyfikacja drużynowa

  1 Omega Pharma - Quick-Step                                    172:57:49
  2 Ag2R La Mondiale                                                 04:47
  3 Bmc Racing Team                                                  15:15
  4 Lampre - Merida                                                  18:29
  5 Tinkoff Saxo                                                     22:54
  6 Astana Pro Team                                                  24:01
  7 Movistar Team                                                    29:01
  8 Colombia                                                         45:10
  9 Team Europcar                                                    46:31
 10 Team Sky                                                         48:04
 11 Trek Factory Racing                                              53:08
 12 Lotto Belisol                                                 01:14:27
 13 Team Katusha                                                  01:16:47
 14 Belkin-Pro                                                    01:17:37
 15 Androni Giocattoli - Venezuela                                01:22:51
 16 Garmin Sharp                                                  01:30:07
 17 Team Giant - Shimano                                          01:41:40
 18 Neri Sottoli                                                  01:46:42
 19 Bardiani Csf                                                  01:49:07
 20 Fdj.Fr                                                        01:52:10
 21 Cannondale                                                    02:39:53

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: