Tour of Norway 2014: etap 2

Marc de Maar (Unitedhealthcare) po udanej ucieczce odniósł zwycięstwo na trasie drugiego etapu norweskiego touru. Kolarz z Curaçao, po zaciętej walce na finiszu, pokonał Macieja Paterskiego (CCC Polsat Polkowice).

Po raz drugi z rzędu w ucieczce dnia znalazł się Adrian Kurek (CCC Polsat Polkowice). Polak tym razem kręcił w towarzystwie Prebena van Hecke (TopSport Vlaanderen-Baloise), Johanna van Zyla (MTN-Qhubeka), Tronda Trondsen (Frry - Bianchi), Sondre Sørtveita (Team FixIT.no) oraz Augusta Jensena (Team Oster Hus - Ridley).

Szóstka śmiałków szybko odjechała na niecałe 4 minuty i taką przewagę utrzymywała nad prowadzonym przez ekipę Katusha peletonem. Kolarze rosyjskiej ekipy zbili przewagę do minuty na 50 kilometrów przed metą, a 10 kilometrów później zakończyli akcję.

Spokój w peletonie nie trwał długo. 28 kilometrów przed metą, na wjeździe na trzy finałowe rundy, zaatakował Maciej Paterski (CCC Polsat Polkowice), od grupy odjeżdżając z Marcem de Maarem (Unitedhelathcare). Goniła grupka 11 zawodników, w której znaleźli się Sep Vanmarcke (Belkin), Angel Madrazo (Caja Rural-Seguros RGA), Fumeaux, Eliot Lietaer (TopSport Vlaanderen-Baloise), Stian Remme (Team FixIT.no), Jan Marcus Karlsson (Team Ringeriks - Kraft), Christer Jansen (Motiv3), Jan Ghyselinck (Wanty-Groupe Gobert) i Vegard Robinson Bugge (Team Joker).

Dwójka śmiałków kręciła mocno i na wjeździe na ostatnie 10 kilometrów miała pół minuty zapasu nad pościgiem i minutę nad peletonem. Przewaga rosła i na końcowych kilometrach stało się jasne, że to Polak i kolarz z Curaçao rozegrają walkę o zwycięstwo. W finale, na prowadzącej pod górę drodze, de Maar okazał się minimalnie szybszy i triumfował na mecie.

Peleton, 12 sekund później, przyprowadził Alexander Kristoff (Katusha), tracąc koszulkę lidera wyścigu na rzecz zwycięskiego kolarza amerykańskiej ekipy.

fot. CCC Polsat Polkowice

Wyniki 2. etapu Tour of Norway (2.HC), Drøbak - Sarpsborg (194 km):

  1 Marc De Maar (Ned) UnitedHealthcare Pro                        4:38:38
  2 Maciej Paterski (Pol) CCC Polsat Polkowice
  3 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha                            00:12
  4 Aleksejs Saramotins (Lat) IAM Cycling
  5 Sondre Holst Enger (Nor) Team Sparebanken S?r
  6 Marko Kump (Slo) Tinkoff Saxo
  7 Sven Erik Bystrom (Nor) Team Oster Hus - Ridley
  8 Sébastien Hinault (Fra) IAM Cycling
  9 Tom Van Asbroeck (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 10 Lars Petter Nordhaug (Nor) Belkin Pro
 11 Bartłomiej Matysiak (Pol) CCC Polsat Polkowice
 12 Thomas Sprengers (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 13 Aldo Ino Ilesic (Slo) UnitedHealthcare Pro
 14 Havard Jorbekk Blikra (Nor) Team Oster Hus - Ridley
 15 Michael Olsson (Swe) Team Ringeriks-Kraft
 16 Fridtjof Roeinaas (Nor) Team Sparebanken S?r
 17 Gerald Ciolek (Ger) MTN - Qhubeka
 18 Fredrik Galta (Nor) Team Oster Hus - Ridley
 19 Alessandro Bazzana (Ita) UnitedHealthcare Pro
 20 Jarosław Marycz (Pol) CCC Polsat Polkowice
 21 Jean-Pierre Drucker (Lux) Wanty - Groupe Gobert
 22 Edvin Wilson (Swe) Team Joker
 23 Peio Bilbao (Spa) Caja Rural - Seguros RGA
 24 Eduard Alexander Beltran Suarez (Col) Tinkoff Saxo
 25 Paul Martens (Ger) Belkin Pro
 26 Bauke Mollema (Ned) Belkin Pro
 27 Timofey Kristkiy (Rus) Rusvelo
 28 Marek Rutkiewicz (Pol) CCC Polsat Polkowice
 29 Gustav Larsson (Swe) IAM Cycling
 30 Jonathan Fumeaux (Swi) IAM Cycling
 31 Artur Ershov (Rus) Rusvelo
 32 Anders Kristoffersen (Nor) Motiv3 Pro-
 33 Sébastien Reichenbach (Swi) IAM Cycling
 34 Ruben Fernandez (Spa) Caja Rural - Seguros RGA
 35 Igor Boev (Rus) Rusvelo
 36 Sergey Klimov (Rus) Rusvelo
 37 Sindre Skjoestad Lunke (Nor) Team Sparebanken S?r
 38 Fabricio Ferrari Barcelo (Uru) Caja Rural - Seguros RGA
 39 Kristoffer Skjerping (Nor) Team Joker
 40 Bj?rn Tore Nilsen Hoem (Nor) Team Sparebanken S?r
 41 Jérôme Baugnies (Bel) Wanty - Groupe Gobert
 42 Michel Kreder (Ned) Wanty - Groupe Gobert
 43 Thomas Degand (Bel) Wanty - Groupe Gobert
 44 Jesper Hansen (Den) Tinkoff Saxo
 45 Angel Madrazo Ruiz (Spa) Caja Rural - Seguros RGA
 46 Patrick Schelling (Swi) IAM Cycling
 47 Odd Christian Eiking (Nor) Team Joker
 48 Eliot Lietaer (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 49 Vegard Robinson Bugge (Nor) Team Joker                           00:22
 50 Magnus B?rresen (Nor) Team Oster Hus - Ridley                    00:23
 51 Jan Ghyselinck (Bel) Wanty - Groupe Gobert                       00:31
 52 Krister Hagen (Nor) Team Oster Hus - Ridley                      00:33
 53 Philip Lindau (Swe) Team Joker
 54 Adrian Gj?lberg (Nor) Team FixIT.no                              00:37
 55 Barry Markus (Ned) Belkin Pro                                    00:39
 56 Kristian Aasvold (Nor) Team Sparebanken S?r                      00:41
 57 Krisztian Lovassy (Hun) Team FixIT.no
 58 Amund Gronda Groendahl Jansen (Nor) Team Sparebanken S?r         00:43
 59 Stian Remme (Nor) Team FixIT.no                                  00:46
 60 Jan Marcus Faaglum Karlsson (Swe) Team Ringeriks-Kraft
 61 Oysten Stake Laengen (Nor) Motiv3 Pro-                           00:47
 62 Daniele Bennati (Ita) Tinkoff Saxo
 63 Stef Clement (Ned) Belkin Pro                                    00:50
 64 Sep Vanmarcke (Bel) Belkin Pro                                   00:53
 65 Niklas Aakvik (Nor) Motiv3 Pro-                                  00:55
 66 August Jensen (Nor) Team Oster Hus - Ridley
 67 Henrik Steen Haugen (Nor) Team Ringeriks-Kraft                   01:16
 68 Carlos Eduardo Alzate Escobar (Col) UnitedHealthcare Pro         01:19
 69 Trond Hakon Trondsen (Nor) Froy-Bianchi                          01:20
 70 Nico Sijmens (Bel) Wanty - Groupe Gobert                         01:23
 71 Christer Jensen (Nor) Motiv3 Pro-                                01:32
 72 Davide Frattini (Ita) UnitedHealthcare Pro                       01:33
 73 Sondre-Gjerdevik S?rtveit (Nor) Team FixIT.no                    01:58
 74 Elias Angell Spikseth (Nor) Froy-Bianchi                         02:13
 75 Johann Van Zyl (RSA) MTN - Qhubeka
 76 Marco Haller (Aut) Team Katusha                                  02:38
 77 Karsten Kroon (Ned) Tinkoff Saxo                                 02:40
 78 Zico Waeytens (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise                02:55
 79 Matteo Tosatto (Ita) Tinkoff Saxo                                03:31
 80 Sander Helven (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise                04:23
 81 Adrian Kurek (Pol) CCC Polsat Polkowice
 82 Phan-Age Haugard (Nor) Froy-Bianchi                              04:31
 83 Preben Van Hecke (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise             04:52
 84 Rudiger Selig (Ger) Team Katusha
 85 Jo Kogstad Ringheim (Nor) Team Joker
 86 Fillip Eidsheim (Nor) Team FixIT.no                              06:23
 87 Omar Fraile Matarranza (Spa) Caja Rural - Seguros RGA            08:43
 88 Kristian Forbord (Nor) Froy-Bianchi
 89 Marius Hafsas (Nor) Team FixIT.no
 90 Dennis Van Niekerk (RSA) MTN - Qhubeka
 91 Tord Andre Sundhagen (Nor) Froy-Bianchi
 92 Andreas Landa (Nor) Froy-Bianchi
 93 Antonio Molina (Spa) Caja Rural - Seguros RGA
 94 Frederik Wilmann (Nor) Team Ringeriks-Kraft
 95 Nikola? Tefre Lunder (Nor) Motiv3 Pro-
 96 Aliaksandr Kuchynski (Blr) Team Katusha
 97 Njal Eivind Kleiven (Nor) Motiv3 Pro-
 98 Tsgabu Grmay (Eth) MTN - Qhubeka
 99 Branislau Samoilau (Blr) CCC Polsat Polkowice
100 Alexander Serov (Rus) Rusvelo
101 Kristoffer Sommer Wormsen (Nor) Team Ringeriks-Kraft
102 Gatis Smukulis (Lat) Team Katusha
103 Robert Förster (Ger) UnitedHealthcare Pro
104 ?yvind Lukkedal (Nor) Team Ringeriks-Kraft                       11:18
105 Leonid Krasnov (Rus) Rusvelo                                     13:15
DNS Petr Ignatenko (Rus) Team Katusha

Klasyfikacja po 2. etapie

  1 Marc De Maar (Ned) UnitedHealthcare Pro                        8:02:44
  2 Maciej Paterski (Pol) CCC Polsat Polkowice                       00:03
  3 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha                            00:10
  4 Tom Van Asbroeck (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise             00:17
  5 Sondre Holst Enger (Nor) Team Sparebanken S?r                    00:18
  6 Bauke Mollema (Ned) Belkin Pro                                   00:22
  7 Lars Petter Nordhaug (Nor) Belkin Pro                            00:24
  8 Bartłomiej Matysiak (Pol) CCC Polsat Polkowice
  9 Aleksejs Saramotins (Lat) IAM Cycling
 10 Sven Erik Bystrom (Nor) Team Oster Hus - Ridley
 11 Thomas Sprengers (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 12 Gerald Ciolek (Ger) MTN - Qhubeka
 13 Fridtjof Roeinaas (Nor) Team Sparebanken S?r
 14 Sébastien Hinault (Fra) IAM Cycling
 15 Jean-Pierre Drucker (Lux) Wanty - Groupe Gobert
 16 Marko Kump (Slo) Tinkoff Saxo
 17 Jarosław Marycz (Pol) CCC Polsat Polkowice
 18 Michael Olsson (Swe) Team Ringeriks-Kraft
 19 Eduard Alexander Beltran Suarez (Col) Tinkoff Saxo
 20 Alessandro Bazzana (Ita) UnitedHealthcare Pro
 21 Edvin Wilson (Swe) Team Joker
 22 Peio Bilbao (Spa) Caja Rural - Seguros RGA
 23 Paul Martens (Ger) Belkin Pro
 24 Gustav Larsson (Swe) IAM Cycling
 25 Jérôme Baugnies (Bel) Wanty - Groupe Gobert
 26 Bj?rn Tore Nilsen Hoem (Nor) Team Sparebanken S?r
 27 Jesper Hansen (Den) Tinkoff Saxo
 28 Ruben Fernandez (Spa) Caja Rural - Seguros RGA                   00:31
 29 Vegard Robinson Bugge (Nor) Team Joker                           00:34
 30 Angel Madrazo Ruiz (Spa) Caja Rural - Seguros RGA
 31 Jonathan Fumeaux (Swi) IAM Cycling                               00:35
 32 Magnus B?rresen (Nor) Team Oster Hus - Ridley
 33 Havard Jorbekk Blikra (Nor) Team Oster Hus - Ridley              00:37
 34 Anders Kristoffersen (Nor) Motiv3 Pro-
 35 Artur Ershov (Rus) Rusvelo
 36 Fabricio Ferrari Barcelo (Uru) Caja Rural - Seguros RGA
 37 Sébastien Reichenbach (Swi) IAM Cycling
 38 Kristoffer Skjerping (Nor) Team Joker
 39 Sindre Skjoestad Lunke (Nor) Team Sparebanken S?r
 40 Marek Rutkiewicz (Pol) CCC Polsat Polkowice
 41 Igor Boev (Rus) Rusvelo
 42 Sergey Klimov (Rus) Rusvelo
 43 Patrick Schelling (Swi) IAM Cycling
 44 Michel Kreder (Ned) Wanty - Groupe Gobert
 45 Odd Christian Eiking (Nor) Team Joker
 46 Thomas Degand (Bel) Wanty - Groupe Gobert
 47 Eliot Lietaer (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise                00:44
 48 Timofey Kristkiy (Rus) Rusvelo                                   00:45
 49 Aldo Ino Ilesic (Slo) UnitedHealthcare Pro                       00:53
 50 Jan Ghyselinck (Bel) Wanty - Groupe Gobert                       00:56
 51 Fredrik Galta (Nor) Team Oster Hus - Ridley                      00:59
 52 Sep Vanmarcke (Bel) Belkin Pro                                   01:04
 53 August Jensen (Nor) Team Oster Hus - Ridley                      01:06
 54 Amund Gronda Groendahl Jansen (Nor) Team Sparebanken S?r         01:08
 55 Stian Remme (Nor) Team FixIT.no                                  01:11
 56 Daniele Bennati (Ita) Tinkoff Saxo                               01:12
 57 Krisztian Lovassy (Hun) Team FixIT.no                            01:14
 58 Kristian Aasvold (Nor) Team Sparebanken S?r
 59 Barry Markus (Ned) Belkin Pro                                    01:20
 60 Henrik Steen Haugen (Nor) Team Ringeriks-Kraft                   01:28
 61 Trond Hakon Trondsen (Nor) Froy-Bianchi                          01:30
 62 Niklas Aakvik (Nor) Motiv3 Pro-                                  01:36
 63 Philip Lindau (Swe) Team Joker                                   01:37
 64 Christer Jensen (Nor) Motiv3 Pro-                                01:44
 65 Stef Clement (Ned) Belkin Pro                                    01:45
 66 Jan Marcus Faaglum Karlsson (Swe) Team Ringeriks-Kraft           01:50
 67 Nico Sijmens (Bel) Wanty - Groupe Gobert                         02:18
 68 Carlos Eduardo Alzate Escobar (Col) UnitedHealthcare Pro         02:23
 69 Krister Hagen (Nor) Team Oster Hus - Ridley                      02:30
 70 Sondre-Gjerdevik S?rtveit (Nor) Team FixIT.no                    02:31
 71 Oysten Stake Laengen (Nor) Motiv3 Pro-                           02:44
 72 Elias Angell Spikseth (Nor) Froy-Bianchi                         02:46
 73 Marco Haller (Aut) Team Katusha                                  02:50
 74 Johann Van Zyl (RSA) MTN - Qhubeka                               03:00
 75 Zico Waeytens (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise                03:06
 76 Adrian Gj?lberg (Nor) Team FixIT.no                              03:09
 77 Davide Frattini (Ita) UnitedHealthcare Pro                       03:16
 78 Karsten Kroon (Ned) Tinkoff Saxo                                 03:44
 79 Matteo Tosatto (Ita) Tinkoff Saxo                                04:35
 80 Phan-Age Haugard (Nor) Froy-Bianchi                              04:43
 81 Jo Kogstad Ringheim (Nor) Team Joker                             05:04
 82 Sander Helven (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise                05:27
 83 Adrian Kurek (Pol) CCC Polsat Polkowice                          06:20
 84 Preben Van Hecke (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise             06:46
 85 Rudiger Selig (Ger) Team Katusha                                 06:47
 86 Fillip Eidsheim (Nor) Team FixIT.no                              06:48
 87 Kristian Forbord (Nor) Froy-Bianchi                              09:08
 88 Aliaksandr Kuchynski (Blr) Team Katusha
 89 Alexander Serov (Rus) Rusvelo
 90 Robert Förster (Ger) UnitedHealthcare Pro
 91 Branislau Samoilau (Blr) CCC Polsat Polkowice
 92 Njal Eivind Kleiven (Nor) Motiv3 Pro-
 93 Nikola? Tefre Lunder (Nor) Motiv3 Pro-
 94 Antonio Molina (Spa) Caja Rural - Seguros RGA                    09:24
 95 Dennis Van Niekerk (RSA) MTN - Qhubeka                           09:30
 96 Tord Andre Sundhagen (Nor) Froy-Bianchi
 97 Andreas Landa (Nor) Froy-Bianchi
 98 Kristoffer Sommer Wormsen (Nor) Team Ringeriks-Kraft             09:38
 99 Omar Fraile Matarranza (Spa) Caja Rural - Seguros RGA            09:47
100 Frederik Wilmann (Nor) Team Ringeriks-Kraft
101 Marius Hafsas (Nor) Team FixIT.no
102 Gatis Smukulis (Lat) Team Katusha
103 Tsgabu Grmay (Eth) MTN - Qhubeka                                 10:12
104 ?yvind Lukkedal (Nor) Team Ringeriks-Kraft                       11:43
105 Leonid Krasnov (Rus) Rusvelo                                     13:37

Klasyfikacja generalna po 2. etapie:

1. Marc de Maar (Unitedhelathcare)

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: