Giro d'Italia 2014: etap 13 - przekroje/mapki

23 maja: Fossano - Rivarolo Canavese, 157 km **

Kolarze kolejny dzień spędzą w Piemoncie, wystartują z prowincji Cuneo - Fassano. Miasto zostało założone w 1236 roku, niektóre źródła historyczne mówią, że nazwa pochodzi od łacińskich słów “fons sana" (zdrowie wiosną), aby wskazać obecność wód źródlanych w okolicach. Miasteczko bogate jest w średniowieczne, renesansowe i barokowe zabytki charakteryzującym się starożytnymi Portici tzw. arkadami. Możemy zwiedzić tu Zamek Książąt Acaja, Kościół Świętej Trójcy zaprojektowany przez Francesco Gallo oraz Zamek Fossano. Warto dodać, że gmina Fossano współpracuje z polską gminą Długołęka, a meta etapu Giro przebiegała tu tylko raz - w 1993, gdy wygrał Adriano Baffi.

Piątkowy etap kolarze zakończą 30 kilometrów od Turynu - w Rivarolo Canavese. Miasto położone jest na prawym brzegu rzeki Orco i kojarzy się z powodziami, które nawiedziły okoliczne regiony w odpowiednio w 1993 i 2000 roku. Miasto prezentuje się również ciekawie od strony zabytkowej, możemy tu zwiedzić Zamek Malgra - zbudowany przez hrabiów San Martino, Kościół Michała Archanioła wzniesiony w 1759 z inicjatywy Bernardo Antonio Vittone oraz Klasztor i Kościół Świętego Franciszka.

Jeden z krótszych etapów Giro od Fossano kieruje się na północ, z prowincji Cuneo ku prowincji Turyn. Na 91 kilometrze peleton uzupełni zapasy w strefie bufetu, a następnie przejdzie mostem przez rzekę Pad. 34 kilometry przed metą znajdzie się jedyna górska premia - Salita di Rivara (kat. 4; 123,1 km). Etap zostanie zakończony okrążeniem, po pierwszym przekroczeniu linii mety trasa przebiega przez  Salassa i Valperga, a następnie Cuorgnè, gdzie umiejscowiony jest lotny finisz. Peleton powróci do Rivarolo Canavese, o zwycięstwie zadecyduje szeroka 220-metrowa prosta.

Do walki powinny wrócić najlepsi sprinterzy, zdecydowanym faworytem jest Nacer Bouhanni, który w tym wyścigu zanotował już hattricka. Pierwsze etapowe zwycięstwo pragnie odnieść Elia Vivani, utalentowany Włoch jest sfrustrowany swoją niemocą i będzie chciał w końcu podziękować za ogrom pracy włożony przez kolegów. Pociąg ekipy Giant-Shiamano będzie ustawiony pod Lukę Mezgeca, a do rywalizacji powinni się też włączyć m.in. Giacomo Nizzolo, Roberto Ferrari, Kenny Dehaes, Manuel Belletti.

T15_Fassa_alt

Lotna premia: 144 km

Górskie premie:
Salita di Rivara (kat. 4; 123,1 km; 1 km; 5,3%, max. 12%)

G12_Template_plan_sopr

Start do etapu o godz. 13:25, planowany finisz: 16:59-17:21.

giro2014-13-finisz

Początek transmisji w stacji Eurosport: 14:30.

mapki: RCS Sport

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: