Giro d'Italia 2014: etap 8: drugi triumf Ulissiego, Evans obemuje prowadzenie

Diego Ulissi (Lampre-Merida) po wspinaczce do Montecopiolo wygrał pierwszy górski odcinek 97. edycji Giro d'Italia. Koszulkę lidera klasyfikacji generalnej przejął Australijczyk Cadel Evans (BMC).

8. miejsce zajął Rafał Majka (Tinkoff-Saxo), awansując na 3. miejsce w klasyfikacji generalnej włoskiej imprezy.

Ósmy odcinek na trasie tegorocznej edycji wyścigu dookoła Włoch prowadził z okolic Perugii na północ, w kierunku Urbino. W Foligno, na starcie do pierwszego górskiego sprawdzianu, peleton przywitało błękitne niebo. Po kilku "przepychankach" z przodu znaleźli się Julian Arredondo (Trek Factory Racing), Marco Bandiera (Androni Giocattoli), Julien Bérard (Ag2r La Mondiale), Edvald Boasson Hagen (Team Sky), Mattia Cattaneo (Lampre-Merida), Mauro Finetto (Neri Sottoli), Stefano Pirazzi (Bardiani CSF), Perrig Quemeneur (Team Europcar), Carlos Quintero (Colombia) i Eduard Vorganov (Katusha).

Przewaga 10-osobowej grupy szybko urosła do blisko 9 minut. W peletonie nie było specjalnie komu gonić, obowiązek ten w końcu przejął na siebie zespół Tinkoff-Saxo. Pozycję wirtualnego lidera zajął Finetto, który przystępował de etapu ze stratą 3:28.

Lotną premię na 106 kilometrze wygrał Hagen, skromnie zaznaczając swoje 27. urodziny i narodowe święto Norwegii. Peleton jechał spokojnie, prowadzony przez ekipy Movistar, Tinkoff-Saxo, BMC oraz Omega Pharma-QuickStep.

Do podnóża pierwszej wspinaczki - Cippo di Carpegna (kat. 1; 143,4 km; 6 km; 9,9%, max. 14%) - prowadzący dotarli 5 minut przed pościgiem. Tempo podkręcał Arredondo, a 50 kilometrów przed metą z prowadzącej grupki odpadł Bandiera. Wysiłki Kolumbijczyka wsparł Pirazzi i po kilku kilometrach wspinaczki na czele zostali tylko w towarzystwie Quemeneura.

Peleton przyspieszył na wjeździe na właściwą część podjazdu, na czele pojawili się kolarze ekipy Movistar, a przewaga zaczęła spadać. 44 kilometry przed metą podziękował Michael Matthews. Jadący w maglia rosa kolarz Orica-GreenEdge odpadł z peletonu i pożegnał się z prowadzeniem wyścigu. Przed rozpoczęciem najcięższego fragmentu problemy z łańcuchem zatrzymały z kolei Przemysława Niemca (Lampre-Merida).

Na szczyt samotnie dotarł Arredondo, na końcowym fragmencie gubiąc towarzyszy. Kolumbijczyk zgarnął punkty do klasyfikacji górskiej i zjazdy rozpoczął pół minuty przed Pirrazzim i spółką. Dwie minuty po małym wspinaczu z Ameryki Łacińskiej na szczyt dotarła mocno przerzedzona grupa pościgowa, prowadzona przez niezmordowanego Alexisa Vuillermoza (Ag2r La Mondiale).

Na zjeździe nie doszło do zwolnienia - najpierw zaatakował Pierre Rolland (Team Europcar), a chwilę potem tempo podkręcił prowadzący Cadela Evansa  Steve Morabito (BMC). Francuz zdołał dojechać do wiszących pomiędzy grupami uciekinierów - drużynowego kolegi Quemenuera, Pirazziego, Hagena i Quintero i tym samym zyskał minutę nad grupką faworytów.

Arredondo tymczasem kręcił samotnie, rozpoczynając wspinaczkę pod Villaggio del Lago (kat. 2; 169,3 km; 9,3 km; 6,2%, max. 11%) z przewagą 2:40 nad powiększającą się o dojeżdżających na zjeździe kolarzy grupą Evansa i prawie minuty nad grupą Rollanda.

Rolland i Pirazzi nie zamierzali czekać i 16 kilometrów przed metą ruszyli za Kolumbijczykiem. Grupa Evansa powiększała się - dojechali kolarze Tinkoff-Saxo i BMC. Kłopoty miała za to ekipa Astany, bezskutecznie próbując doholować Michele Scarponiego.

13 kilometrów przed metą Rolland zgubił Pirazziego i samotnie ruszył za jadącym minutę przed nim Arredondo. Francuz nie zdołał odrobić dystansu i szczyt przedostatniej premii górskiej minął 56 sekund za Kolumbijczykiem. Około 20-osobowa grupa faworytów dotarła tam kolejne 50 sekund później.

Rolland zebrał się w sobie na finałowym podjeździe i zaczął odrabiać straty, 5 kilometrów przed metą kręcąc już tylko 37 sekund za słabnącym kolarzem ekipy Trek. Goniący ich peleton na strome i nieregularne zbocza Montecopiolo (kat. 1; meta; 6,35 km; 6,4%, max. 13%) wprowadziły ekipy Ag2r La Mondiale i BMC.

4 kilometry przed metą tempo w grupie podkręcił Kanstantsin Siutsou (Team Sky), a po chwili na czele pojawił się czerwono-czarny pociąg ekipy BMC. Rolland złapał Arredondo 2,5 kilometra przed metą i dwójka rozpoczęła współpracę, mając nadzieję uciec goniącej zdecydowanie grupce faworytów.

Pracowała ekipa BMC, z przodu migała biała koszulka Rafała Majki (Tinkoff-Saxo). Uciekinierzy słabli - 1700 metrów przed metą strzelił Kolumbijczyk, a Rolland kręcił już ostatkiem sił.

1200 metrów przed metą ruszył Mikel Landa (Astana). Na jego kole natychmiast zaktywizował się Evans, ciągnąc za sobą kolejnych kolarzy. Grupa zjechała się, a na ostatnim kilometrze wystrzelił Daniel Moreno (Katusha). Rolland stracił grunt pod nogami, a poprawkę w końcówce urządził Robert Kiserlovski (Trek). Na jego kole utrzymać się zdołał Diego Ulissi (Lampre-Merida), atakując na ostatnich metrach i sięgając po drugi etapowy skalp w tegorocznej edycji wyścigu.

6 sekund później linię mety minął Evans, obejmując prowadzenie w walce o maglia rosa. Majka stracił 14 sekund, ale w klasyfikacji generalnej awansował na najniższy stopień podium.

fot. Bettini Photo

Wyniki 8. etapu Giro d'Italia 2014 (GT), Foligno - Montecopiolo (179 km):

Miejsca polskich zawodników:
8. Rafał Majka - 0:14
45. Paweł Poljański - 7:20
48. Przemysław Niemiec - 7:30

po etapie:
3. Rafał Majka - 1:10
38. Przemysław Niemiec - 10:42
43. Paweł Poljański - 13:04


1 Diego Ulissi (Ita) Lampre-Merida                               04:47:47
2 Robert Kiserlovski (Cro) Trek Factory Racing
3 Wilco Kelderman (Ned) Belkin Pro Cycling Team                     00:06
4 Nairo Quintana (Col) Movistar Team
5 Cadel Evans (Aus) BMC Racing Team                                 00:08
6 Rigoberto Uran (Col) Omega Pharma - Quick-Step
7 Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale
8 Rafał Majka (Pol) Tinkoff-Saxo                                    00:14
9 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team                                   00:17
10 Ryder Hesjedal (Can) Garmin Sharp                                00:20
11 Wout Poels (Ned) Omega Pharma - Quick-Step                       00:22
12 Franco Pellizotti (Ita) Androni Giocattoli                       00:24
13 Ivan Basso (Ita) Cannondale
14 Francis Mourey (Fra) FDJ.fr
15 Pierre Rolland (Fra) Team Europcar
16 Kanstantsin Siutsou (Blr) Team Sky                               00:28
17 Mikel Landa Meana (Spa) Astana Pro Team
18 Daniel Moreno Fernandez (Spa) Team Katusha                       00:33
19 Gianluca Brambilla (Ita) Omega Pharma - Quick-Step               00:35
20 Steve Morabito (Swi) BMC Racing Team
21 Maxime Monfort (Bel) Lotto Belisol                               01:22
22 Alexis Vuillermoz (Fra) AG2R La Mondiale                         01:26
23 Samuel Sanchez (Spa) BMC Racing Team                             01:47
24 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale                             02:17
25 Alexandre Geniez (Fra) FDJ.fr                                    02:59
26 Matteo Rabottini (Ita) Neri Sottoli - Yellow Fluo                03:07
27 Julian Arredondo (Col) Trek Factory Racing                       03:10
28 Jarlinson Pantano (Col) Colombia                                 03:12
29 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Merida                               03:18
30 José Herrada Lopez (Spa) Movistar Team
31 André Cardoso (Por) Garmin Sharp                                 03:47
32 Diego Rosa (Ita) Androni Giocattoli                              04:50
33 Chris Anker Sörensen (Den) Tinkoff-Saxo                          06:06
34 Michael Rogers (Aus) Tinkoff-Saxo
35 Nicolas Roche (Irl) Tinkoff-Saxo
36 Davide Malacarne (Ita) Team Europcar                             06:12
37 Stefano Pirazzi (Ita) Bardiani-CSF                               06:31
38 Mauro Finetto (Ita) Neri Sottoli - Yellow Fluo                   07:09
39 Igor Anton Hernandez (Spa) Movistar Team                         07:12
40 Fabio Andres Duarte Arevalo (Col) Colombia
41 Tobias Ludvigsson (Swe) Team Giant-Shimano                       07:14
42 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale
43 Serge Pauwels (Bel) Omega Pharma - Quick-Step                    07:20
44 Georg Preidler (Aut) Team Giant-Shimano
45 Paweł Poljański (Pol) Tinkoff-Saxo
46 Ivan Santaromita (Ita) Orica Greenedge
47 Jan Polanc (Slo) Lampre-Merida                                   07:30
48 Przemysław Niemiec (Pol) Lampre-Merida
49 Maxime Bouet (Fra) AG2R La Mondiale                              07:44
50 Riccardo Zoidl (Aut) Trek Factory Racing                         08:28
51 Yonder Godoy (Ven) Androni Giocattoli
52 Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale                             08:45
53 Rodolfo Andres Torres Agudelo (Col) Colombia                     08:53
54 Marc Goos (Ned) Belkin Pro Cycling Team                          09:09
55 Evgeny Petrov (Rus) Tinkoff-Saxo                                 09:21
56 Ivan Rovny (Rus) Tinkoff-Saxo
57 Eduard Vorganov (Rus) Team Katusha                               09:30
58 Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team                            09:39
59 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team
60 Michele Scarponi (Ita) Astana Pro Team
61 Mattia Cattaneo (Ita) Lampre-Merida
62 Bjorn Thurau (Ger) Team Europcar
63 Alberto Losada Alguacil (Spa) Team Katusha
64 Romain Sicard (Fra) Team Europcar
65 Emanuele Sella (Ita) Androni Giocattoli
66 Perrig Quemeneur (Fra) Team Europcar                             10:42
67 Jonathan Castroviejo Nicolas (Spa) Movistar Team                 13:43
68 Gorka Izaguirre Insausti (Spa) Movistar Team
69 Ben Hermans (Bel) BMC Racing Team                                15:08
70 Edvald Boasson Hagen (Nor) Team Sky                              15:16
71 Carlos Julian Quintero (Col) Colombia                            16:14
72 Pieter Serry (Bel) Omega Pharma - Quick-Step                     16:37
73 Thomas De Gendt (Bel) Omega Pharma - Quick-Step
74 Martijn Keizer (Ned) Belkin Pro Cycling Team                     16:52
75 Sander Armee (Bel) Lotto Belisol
76 Jackson Rodriguez (Ven) Androni Giocattoli                       16:59
77 Robinson Eduardo Chalapud Gomez (Col) Colombia                   20:09
78 Philip Deignan (Irl) Team Sky                                    21:52
79 Pieter Weening (Ned) Orica Greenedge
80 Fumiyuki Beppu (Jpn) Trek Factory Racing
81 Dario Cataldo (Ita) Team Sky
82 Lars Ytting Bak (Den) Lotto Belisol
83 Leonardo Fabio Duque (Col) Colombia
84 Sebastian Henao Gomez (Col) Team Sky
85 Maxim Belkov (Rus) Team Katusha
86 Dylan Van Baarle (Ned) Garmin Sharp
87 Valerio Agnoli (Ita) Astana Pro Team
88 Johnny Hoogerland (Ned) Androni Giocattoli
89 Eros Capecchi (Ita) Movistar Team
90 Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale
91 Salvatore Puccio (Ita) Team Sky
92 Dennis Vanendert (Bel) Lotto Belisol
93 Vladimir Gusev (Rus) Team Katusha
94 Jussi Veikkanen (Fin) FDJ.fr
95 Francesco Manuel Bongiorno (Ita) Bardiani-CSF
96 Johan Le Bon (Fra) FDJ.fr
97 Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) Colombia
98 Julien Vermote (Bel) Omega Pharma - Quick-Step                   25:18
99 Adriano Malori (Ita) Movistar Team                               27:01
100 Moreno Moser (Ita) Cannondale
101 Winner Anacona Gomez (Col) Lampre-Merida
102 Fabio Felline (Ita) Trek Factory Racing
103 Tosh Van Der Sande (Bel) Lotto Belisol
104 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team
105 Maarten Tjallingii (Ned) Belkin Pro Cycling Team
106 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team
107 Fabian Wegmann (Ger) Garmin Sharp
108 Enrico Battaglin (Ita) Bardiani-CSF
109 Tom Stamsnijder (Ned) Team Giant-Shimano
110 Albert Timmer (Ned) Team Giant-Shimano
111 Marco Bandiera (Ita) Androni Giocattoli
112 Yukiya Arashiro (Jpn) Team Europcar
113 Angelo Tulik (Fra) Team Europcar
114 Simon Geschke (Ger) Team Giant-Shimano                           27:06
115 Edoardo Zardini (Ita) Bardiani-CSF
116 Tim Wellens (Bel) Lotto Belisol                                  28:42
117 Paolo Longo Borghini (Ita) Cannondale                            29:32
118 Simone Ponzi (Ita) Neri Sottoli - Yellow Fluo
119 Gert Dockx (Bel) Lotto Belisol
120 Jonathan Monsalve (Ven) Neri Sottoli - Yellow Fluo
121 Adam Hansen (Aus) Lotto Belisol
122 Patrick Gretsch (Ger) AG2R La Mondiale
123 Rick Flens (Ned) Belkin Pro Cycling Team
124 Matteo Bono (Ita) Lampre-Merida
125 Alessandro Petacchi (Ita) Omega Pharma - Quick-Step
126 Andrey Amador Bakkazakova (CRc) Movistar Team
127 Manuele Mori (Ita) Lampre-Merida
128 David Tanner (Aus) Belkin Pro Cycling Team
129 Sonny Colbrelli (Ita) Bardiani-CSF
130 Enrico Gasparotto (Ita) Astana Pro Team
131 Ben Swift (GBr) Team Sky
132 Andrea Fedi (Ita) Neri Sottoli - Yellow Fluo                     33:02
133 Edwin Alcibiades Avila Vanegas (Col) Colombia                    33:32
134 Luca Paolini (Ita) Team Katusha                                  34:19
135 Francisco José Ventoso Alberdi (Spa) Movistar Team
136 Jeffry Johan Romero Corredor (Col) Colombia
137 Alan Marangoni (Ita) Cannondale
138 Oscar Gatto (Ita) Cannondale
139 Thomas Dekker (Ned) Garmin Sharp
140 Steven Kruijswijk (Ned) Belkin Pro Cycling Team
141 Enrico Barbin (Ita) Bardiani-CSF
142 Elia Viviani (Ita) Cannondale
143 Manuel Quinziato (Ita) BMC Racing Team
144 Nathan Haas (Aus) Garmin Sharp
145 Eugenio Alafaci (Ita) Trek Factory Racing
146 Murilo Antonio Fischer (Bra) FDJ.fr
147 Tyler Farrar (USA) Garmin Sharp
148 Marco Frapporti (Ita) Androni Giocattoli
149 Jay Mccarthy (Aus) Tinkoff-Saxo
150 Jos Van Emden (Ned) Belkin Pro Cycling Team
151 Manuel Belletti (Ita) Androni Giocattoli
152 Francesco Chicchi (Ita) Neri Sottoli - Yellow Fluo
153 Giacomo Nizzolo (Ita) Trek Factory Racing
154 Danilo Hondo (Ger) Trek Factory Racing
155 Michel Koch (Ger) Cannondale
156 Luka Mezgec (Slo) Team Giant-Shimano
157 Daniele Colli (Ita) Neri Sottoli - Yellow Fluo
158 Borut Bozic (Slo) Astana Pro Team
159 Mitchell Docker (Aus) Orica Greenedge
160 Bert De Backer (Bel) Team Giant-Shimano
161 Luke Durbridge (Aus) Orica Greenedge
162 Christopher Juul Jensen (Den) Tinkoff-Saxo
163 Tony Hurel (Fra) Team Europcar
164 Svein Tuft (Can) Orica Greenedge
165 Tom Veelers (Ned) Team Giant-Shimano
166 Roberto Ferrari (Ita) Lampre-Merida
167 Bernhard Eisel (Aut) Team Sky
168 Daniele Ratto (Ita) Cannondale
169 Laurent Pichon (Fra) FDJ.fr
170 Jetse Bol (Ned) Belkin Pro Cycling Team
171 Arnaud Courteille (Fra) FDJ.fr
172 Nicola Boem (Ita) Bardiani-CSF
173 Marco Canola (Ita) Bardiani-CSF
174 Christopher Sutton (Aus) Team Sky
175 Nacer Bouhanni (Fra) FDJ.fr
176 Sébastien Chavanel (Fra) FDJ.fr
177 Kenny De Haes (Bel) Lotto Belisol
178 Iljo Keisse (Bel) Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team
179 Boy Van Poppel (Ned) Trek Factory Racing
180 Michael Matthews (Aus) Orica Greenedge
181 Yannick Eijssen (Bel) BMC Racing Team
182 Daniel Oss (Ita) BMC Racing Team
183 Davide Appollonio (Ita) AG2R La Mondiale                         35:01
184 Michael Hepburn (Aus) Orica Greenedge                            35:29
185 Nicola Ruffoni (Ita) Bardiani-CSF                                35:44

Cippo di Carpegna (km 143,4):

1 Julian Arredondo (Col) Trek Factory Racing                          32 pkt.
2 Stefano Pirazzi (Ita) Bardiani-CSF                                  20
3 Perrig Quemeneur (Fra) Team Europcar                                14
4 Carlos Julian Quintero (Col) Colombia                               10
5 Edvald Boasson Hagen (Nor) Team Sky                                  7
6 Mattia Cattaneo (Ita) Lampre-Merida                                  4
7 Alexis Vuillermoz (Fra) AG2R La Mondiale                             2
8 Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale                            1

Villaggio del Lago (km 169,3):

1 Julian Arredondo (Col) Trek Factory Racing                          14 pkt.
2 Pierre Rolland (Fra) Team Europcar                                   9
3 Stefano Pirazzi (Ita) Bardiani-CSF                                   6
4 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale                                 4
5 Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale                            2
6 Alexis Vuillermoz (Fra) AG2R La Mondiale                             1

Montecopiolo (km 179):

1 Diego Ulissi (Ita) Lampre-Merida                                    32 pkt.
2 Robert Kiserlovski (Cro) Trek Factory Racing                        20
3 Wilco Kelderman (Ned) Belkin Pro Cycling Team                       14
4 Nairo Quintana (Col) Movistar Team                                  10
5 Cadel Evans (Aus) BMC Racing Team                                    7
6 Rigoberto Uran  (Col) Omega Pharma - Quick-Step                      4
7 Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale                            2
8 Rafał Majka (Pol) Tinkoff-Saxo                                       1

Klasyfikacja generalna po 8. etapie:


1 Cadel Evans (Aus) BMC Racing Team                               34:22:35
2 Rigoberto Uran (Col) Omega Pharma - Quick-Step                     00:57
3 Rafał Majka (Pol) Tinkoff-Saxo                                     01:10
4 Steve Morabito (Swi) BMC Racing Team                               01:31
5 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team                                    01:39
6 Diego Ulissi (Ita) Lampre-Merida                                   01:43
7 Wilco Kelderman (Ned) Belkin Pro Cycling Team                      01:44
8 Nairo Quintana  (Col) Movistar Team                                01:45
9 Robert Kiserlovski (Cro) Trek Factory Racing                       01:49
10 Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale                         01:50
11 Ivan Basso (Ita) Cannondale                                       02:01
12 Gianluca Brambilla (Ita) Omega Pharma - Quick-Step                02:52
13 Pierre Rolland (Fra) Team Europcar                                02:56
14 Wout Poels (Ned) Omega Pharma - Quick-Step                        03:03
15 Maxime Monfort (Bel) Lotto Belisol                                03:41
16 Samuel Sanchez (Spa) BMC Racing Team                              03:52
17 Matteo Rabottini (Ita) Neri Sottoli - Yellow Fluo                 04:03
18 Alexis Vuillermoz (Fra) AG2R La Mondiale                          04:25
19 Ryder Hesjedal (Can) Garmin Sharp                                 04:30
20 Franco Pellizotti (Ita) Androni Giocattoli                        05:03
21 Francis Mourey (Fra) FDJ.fr                                       05:07
22 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale                              05:36
23 Kanstantsin Siutsou (Blr) Team Sky                                05:42
24 Alexandre Geniez (Fra) FDJ.fr                                     05:58
25 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Merida                                06:02
26 Jarlinson Pantano (Col) Colombia                                  06:33
27 José Herrada Lopez (Spa) Movistar Team                            06:37
28 Diego Rosa (Ita) Androni Giocattoli                               08:06
29 Michael Rogers (Aus) Tinkoff-Saxo                                 08:27
30 Ivan Santaromita (Ita) Orica Greenedge                            08:38
31 Daniel Moreno Fernandez (Spa) Team Katusha                        09:15
32 Maxime Bouet (Fra) AG2R La Mondiale                               09:26
33 Davide Malacarne (Ita) Team Europcar                              09:27
34 Tobias Ludvigsson (Swe) Team Giant-Shimano                        09:32
35 Georg Preidler (Aut) Team Giant-Shimano                           10:05
36 Fabio Andres Duarte Arevalo (Col) Colombia                        10:06
37 Mauro Finetto (Ita) Neri Sottoli - Yellow Fluo                    10:08
38 Przemysław Niemiec (Pol) Lampre-Merida                            10:42
39 Serge Pauwels (Bel) Omega Pharma - Quick-Step                     10:56
40 Chris Anker Sörensen (Den) Tinkoff-Saxo                           11:02
41 Michele Scarponi (Ita) Astana Pro Team                            11:38
42 Riccardo Zoidl (Aut) Trek Factory Racing                          13:03
43 Pawel Poljanski (Pol) Tinkoff-Saxo                                13:04
44 André Cardoso (Por) Garmin Sharp                                  14:48
45 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale                           15:07
46 Bjorn Thurau (Ger) Team Europcar                                  15:55
47 Romain Sicard (Fra) Team Europcar                                 19:32
48 Yonder Godoy (Ven) Androni Giocattoli                             20:51
49 Nicolas Roche (Irl) Tinkoff-Saxo                                  21:32
50 Jan Polanc (Slo) Lampre-Merida                                    22:03
51 Mikel Landa Meana (Spa) Astana Pro Team                           22:20
52 Julian Arredondo (Col) Trek Factory Racing                        22:31
53 Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale                              22:42
54 Pieter Serry (Bel) Omega Pharma - Quick-Step                      23:02
55 Rodolfo Andres Torres Agudelo (Col) Colombia                      23:22
56 Dario Cataldo (Ita) Team Sky                                      23:59
57 Ivan Rovny (Rus) Tinkoff-Saxo                                     25:44
58 Pieter Weening (Ned) Orica Greenedge                              26:18
59 Evgeny Petrov (Rus) Tinkoff-Saxo                                  26:22
60 Francesco Manuel Bongiorno (Ita) Bardiani-CSF                     26:23
61 Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team                             26:46
62 Sebastian Henao Gomez (Col) Team Sky                              27:38
63 Marc Goos (Ned) Belkin Pro Cycling Team                           28:00
64 Igor Anton Hernandez (Spa) Movistar Team                          28:31
65 Sander Armee (Bel) Lotto Belisol                                  28:57
66 Jackson Rodriguez (Ven) Androni Giocattoli                        29:24
67 Tim Wellens (Bel) Lotto Belisol                                   30:05
68 Ben Hermans (Bel) BMC Racing Team                                 31:34
69 Enrico Battaglin (Ita) Bardiani-CSF                               31:56
70 Johan Le Bon (Fra) FDJ.fr                                         32:13
71 Valerio Agnoli (Ita) Astana Pro Team                              32:14
72 Mattia Cattaneo (Ita) Lampre-Merida                               33:06
73 Thomas De Gendt (Bel) Omega Pharma - Quick-Step                   33:24
74 Michael Matthews (Aus) Orica Greenedge                            33:50
75 Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale                                34:06
76 Vladimir Gusev (Rus) Team Katusha                                 34:22
77 Alberto Losada Alguacil (Spa) Team Katusha                        34:44
78 Robinson Eduardo Chalapud Gomez (Col) Colombia                    34:56
79 Edvald Boasson Hagen (Nor) Team Sky                               35:09
80 Stefano Pirazzi (Ita) Bardiani-CSF                                35:28
81 Carlos Julian Quintero (Col) Colombia                             36:01
82 Winner Anacona Gomez (Col) Lampre-Merida                          36:14
83 Eros Capecchi (Ita) Movistar Team                                 36:15
84 Eduard Vorganov (Rus) Team Katusha                                36:46
85 Johnny Hoogerland (Ned) Androni Giocattoli                        36:55
86 Leonardo Fabio Duque (Col) Colombia                               37:08
87 Gorka Izaguirre Insausti (Spa) Movistar Team                      37:51
88 Sonny Colbrelli (Ita) Bardiani-CSF                                38:32
89 Dylan Van Baarle (Ned) Garmin Sharp                               38:35
90 Perrig Quemeneur (Fra) Team Europcar                              39:00
91 Philip Deignan (Irl) Team Sky                                     39:22
92 Lars Ytting Bak (Den) Lotto Belisol                               39:43
93 Salvatore Puccio (Ita) Team Sky                                   39:52
94 Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) Colombia                        40:05
95 Dennis Vanendert (Bel) Lotto Belisol                              40:54
96 Jonathan Monsalve (Ven) Neri Sottoli - Yellow Fluo                41:05
97 Oscar Gatto (Ita) Cannondale                                      41:36
98 Luke Durbridge (Aus) Orica Greenedge                              41:39
99 Matteo Bono (Ita) Lampre-Merida                                   42:25
100 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team                                43:07
101 Daniel Oss (Ita) BMC Racing Team                                 43:14
102 Julien Vermote (Bel) Omega Pharma - Quick-Step                   43:33
103 Emanuele Sella (Ita) Androni Giocattoli                          43:43
104 Fumiyuki Beppu (Jpn) Trek Factory Racing                         43:52
105 Alessandro Petacchi (Ita) Omega Pharma - Quick-Step              45:08
106 Jussi Veikkanen (Fin) FDJ.fr                                     45:43
107 Maarten Tjallingii (Ned) Belkin Pro Cycling Team                 46:08
108 Martijn Keizer (Ned) Belkin Pro Cycling Team                     46:19
109 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team                               46:34
110 Simone Ponzi (Ita) Neri Sottoli - Yellow Fluo                    46:49
111 Simon Geschke (Ger) Team Giant-Shimano                           46:56
112 Paolo Longo Borghini (Ita) Cannondale                            47:50
113 Yukiya Arashiro (Jpn) Team Europcar                              47:56
114 Fabio Felline (Ita) Trek Factory Racing                          48:19
115 Moreno Moser (Ita) Cannondale                                    48:44
116 Adam Hansen (Aus) Lotto Belisol                                  49:16
117 Edoardo Zardini (Ita) Bardiani-CSF                               49:18
118 Yannick Eijssen (Bel) BMC Racing Team                            49:20
119 Fabian Wegmann (Ger) Garmin Sharp                                49:34
120 Albert Timmer (Ned) Team Giant-Shimano                           49:54
121 Maxim Belkov (Rus) Team Katusha
122 Patrick Gretsch (Ger) AG2R La Mondiale                           50:39
123 Thomas Dekker (Ned) Garmin Sharp                                 50:41
124 Jonathan Castroviejo Nicolas (Spa) Movistar Team                 50:51
125 Enrico Gasparotto (Ita) Astana Pro Team                          51:24
126 Steven Kruijswijk (Ned) Belkin Pro Cycling Team                  52:48
127 Angelo Tulik (Fra) Team Europcar                                 52:50
128 Manuele Mori (Ita) Lampre-Merida                                 54:01
129 Adriano Malori (Ita) Movistar Team                               54:02
130 Tosh Van Der Sande (Bel) Lotto Belisol                           54:07
131 Jos Van Emden (Ned) Belkin Pro Cycling Team                      54:17
132 Manuel Quinziato (Ita) BMC Racing Team                           54:35
133 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team                           55:05
134 Francisco José Ventoso Alberdi (Spa) Movistar Team               55:30
135 Danilo Hondo (Ger) Trek Factory Racing                           56:52
136 Borut Bozic (Slo) Astana Pro Team                                57:01
137 Luca Paolini (Ita) Team Katusha                                  57:53
138 Marco Canola (Ita) Bardiani-CSF                                  58:11
139 Tom Veelers (Ned) Team Giant-Shimano                             58:38
140 Edwin Alcibiades Avila Vanegas (Col) Colombia                    58:55
141 Alan Marangoni (Ita) Cannondale                                  59:04
142 David Tanner (Aus) Belkin Pro Cycling Team                       59:40
143 Bert De Backer (Bel) Team Giant-Shimano                          59:52
144 Marco Frapporti (Ita) Androni Giocattoli                      01:00:01
145 Davide Appollonio (Ita) AG2R La Mondiale                      01:00:16
146 Laurent Pichon (Fra) FDJ.fr
147 Nicola Boem (Ita) Bardiani-CSF                                01:01:12
148 Jay Mccarthy (Aus) Tinkoff-Saxo                               01:01:41
149 Andrey Amador Bakkazakova (CRc) Movistar Team                 01:01:51
150 Iljo Keisse (Bel) Omega Pharma - Quick-Step                   01:01:54
151 Enrico Barbin (Ita) Bardiani-CSF                              01:02:37
152 Giacomo Nizzolo (Ita) Trek Factory Racing                     01:02:46
153 Gert Dockx (Bel) Lotto Belisol                                01:03:01
154 Daniele Ratto (Ita) Cannondale                                01:03:03
155 Boy Van Poppel (Ned) Trek Factory Racing                      01:03:33
156 Francesco Chicchi (Ita) Neri Sottoli - Yellow Fluo            01:03:50
157 Christopher Juul Jensen (Den) Tinkoff-Saxo                    01:03:59
158 Murilo Antonio Fischer (Bra) FDJ.fr                           01:04:39
159 Elia Viviani (Ita) Cannondale                                 01:04:42
160 Marco Bandiera (Ita) Androni Giocattoli                       01:04:49
161 Nacer Bouhanni (Fra) FDJ.fr                                   01:04:57
162 Roberto Ferrari (Ita) Lampre-Merida                           01:05:15
163 Tony Hurel (Fra) Team Europcar                                01:05:43
164 Manuel Belletti (Ita) Androni Giocattoli                      01:06:23
165 Daniele Colli (Ita) Neri Sottoli - Yellow Fluo                01:06:26
166 Jeffry Johan Romero Corredor (Col) Colombia                   01:07:07
167 Tyler Farrar (USA) Garmin Sharp                               01:07:20
168 Ben Swift (GBr) Team Sky                                      01:07:33
169 Rick Flens (Ned) Belkin Pro Cycling Team                      01:07:47
170 Andrea Fedi (Ita) Neri Sottoli - Yellow Fluo                  01:07:55
171 Bernhard Eisel (Aut) Team Sky
172 Eugenio Alafaci (Ita) Trek Factory Racing                     01:08:21
173 Mitchell Docker (Aus) Orica Greenedge                         01:08:28
174 Sébastien Chavanel (Fra) FDJ.fr                               01:08:32
175 Luka Mezgec (Slo) Team Giant-Shimano                          01:10:12
176 Nathan Haas (Aus) Garmin Sharp                                01:12:48
177 Michel Koch (Ger) Cannondale                                  01:13:09
178 Tom Stamsnijder (Ned) Team Giant-Shimano                      01:17:06
179 Nicola Ruffoni (Ita) Bardiani-CSF                             01:20:04
180 Christopher Sutton (Aus) Team Sky                             01:23:27
181 Michael Hepburn (Aus) Orica Greenedge                         01:25:11
182 Arnaud Courteille (Fra) FDJ.fr                                01:27:33
183 Kenny De Haes (Bel) Lotto Belisol                             01:27:39
184 Svein Tuft (Can) Orica Greenedge                              01:29:38
185 Jetse Bol (Ned) Belkin Pro Cycling Team                       01:31:11

Klasyfikacja punktowa:

1 Nacer Bouhanni (Fra) FDJ.fr                                        166 pkt.
2 Giacomo Nizzolo (Ita) Trek Factory Racing                          150
3 Elia Viviani (Ita) Cannondale                                      139
4 Roberto Ferrari (Ita) Lampre-Merida                                121
5 Ben Swift (GBr) Team Sky                                            92
6 Michael Matthews (Aus) Orica Greenedge                              90

Klasyfikacja górska:

1 Julian Arredondo (Col) Trek Factory Racing                          47 pkt.
2 Diego Ulissi (Ita) Lampre-Merida                                    35
3 Stefano Pirazzi (Ita) Bardiani-CSF                                  26
4 Robert Kiserlovski (Cro) Trek Factory Racing                        20
5 Cadel Evans (Aus) BMC Racing Team                                   15

Klasyfikacja młodzieżowa:  

1 Rafał Majka (Pol) Tinkoff-Saxo                                34:23:45
2 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team                                  00:29
3 Diego Ulissi (Ita) Lampre-Merida                                 00:33
4 Wilco Kelderman (Ned) Belkin Pro Cycling Team                    00:34
5 Nairo Quintana (Col) Movistar Team                               00:35

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: