Giro d'Italia: W sobotę góra Pantaniego

Sobotni etap z Foligno do Montecopiolo poprowadzi przez Cippo Carpegna, czyli legendarny podjazd Marco Pantaniego.

Cippo Carpegna położone jest na 623 m n.p.m., wspinaczka liczy sobie niespełna sześć kilometrów o średnim nachyleniu 9,9%. Właśnie tutaj regularnie trenował „Pirat”, którego ciało znaleziono dziesięć lat temu w hotelu w Rimini.

W tym sezonie Giro d’Italia wspomina postać tego wielkiego czempiona, ostatniego zawodnika, który w jednym roku triumfował zarówno na trasie wyścigu dookoła Włoch, jak i w Tour de France. W kolejnych dniach Giro ponownie uczci Pantaniego w Oropa – jego zwycięstwo solo w 1999 roku – oraz w Montecampione – wygrana w 1998 roku.

„Słoniątko” wykorzystywał każdą wolną chwilę, by atakować Cippo Carpegna w Emilia Romagna. W swoim najlepszym okresie potrzebował na pokonanie podjazdu 15 minut.

Burmistrz Carpegna zdecydował się uruchomić wyciąg krzesełkowy, dzięki któremu kibice będą mogli przedostać się ze szczytu do Montecopiolo, gdzie zakończy się etap. Mimo zarzutów dopingowych Pantani nadal cieszy się na Płw. Apenińskim wielką popularnością. W Oropa prawdopodobnie odbędzie się nawet... procesja!

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: