The Women's Tour 2014: etap 5

Marianne Vos (Rabobank-Liv) wygrała ostatni etap brytyjskiego wyścigu, pieczętując tym samym swój triumf w klasyfikacji generalnej.

Jeszcze przed rozpoczęciem zmagań, z powodu kłopotów żołądkowych, z rywalizacji wycofała się Elizabeth Armitstead (Boels Dolmans), zajmująca po czterech odcinkach 4. miejsce w klasyfikacji generalnej.

Prowadząca w klasyfikacji generalnej Vos wygrała pierwszy lotny sprint, powiększając przewagę nad rywalkami. Peleton jechał początkowo razem, ale już po 20 kilometrach zawiązała się ucieczka, w składzie: Emma Pooley (Lotto-Belisol Ladies), Lauren Hall (Team Optum), Louise Gunnewijk (Orica-AIS) oraz Lisa Brennauer (Specialized-lululemon).

Czwórka przewodziła zmaganiom prze większą część etapu, jednak peleton utrzymywał je w zasięgu, nie pozwalając na żadne powiększanie przewagi. Różnica wynosiła maksymalnie półtorej minuty, ale przez znakomitą część zmagań nie przekraczała 40 sekund.

40 kilometrów przed metą defekt wyeliminował z rywalizacji Emmę Pooley, a przewaga jej towarzyszek ucieczki zaczęła topnieć. Akcja dobiegła końca 10 kilometrów przed metą, a peleton prowadzony przez zawodniczki ekipy Wiggle Honda ruszył w kierunku ostatniej wspinaczki. Brytyjskiej ekipie nie udało się złamać dominacji Marianne Vos. Holenderka okazała się najmocniejsza w końcówce, wygrywając trzeci etap z rzędu.

Drugą lokatę zajęła Giorgia Bronzini (Wiggle Honda), a trzecią Amy Pieters (Giant-Shimano).

W klasyfikacji generalnej Vos wyprzedziła Emmę Johansson (Orica-AIS) oraz Rosellę Ratto (Estado de México-Faren Kuota).

fot. Orica-GreenEdge

Wyniki 5. etapu Women's Tour (2.1), Harwich - Bury St. Edmunds (108,3 km):

  1 Marianne Vos (Ned) Rabo Liv women cycling team                 2:48:10
  2 Giorgia Bronzini (Ita) Wiggle Honda
  3 Amy Pieters (Ned) Netherlands
  4 Hannah Barnes (GBr) UnitedHealthcare Pro Cycling
  5 Emma Johansson (Swe) Orica AIS
  6 Elena Cecchini (Ita) Estado de Mexico Faren
  7 Chloe Hosking (Aus) Hitec products
  8 Aude Biannic (Fra) Lointek
  9 Elise Delzenne (Fra) Specialized Lululemon
 10 Leah Kirchmann (Can) Optum p/b Kelly Benefit Strategies
 11 Rossella Ratto (Ita) Estado de Mexico Faren
 12 Lucy Garner (GBr) Great Britain
 13 Annemiek Van Vleuten (Ned) Rabo Liv women cycling team
 14 Trixi Worrack (Ger) Specialized Lululemon
 15 Katarzyna Pawłowska (Pol) Boels Dolmans cycling team
 16 Ellen Van Dijk (Ned) Boels Dolmans cycling team
 17 Aurore Verhoeven (Fra) Lointek
 18 Chantal Hoffmann (Lux) Lotto Belisol Ladies
 19 Tiffany Cromwell (Aus) Specialized Lululemon
 20 Jolanda Neff (Swi) Switzerland
 21 Ashleigh Moolman Pasio (RSA) Hitec products
 22 Susanna Zorzi (Ita) Astana Bepink womens team
 23 Jade Wilcoxson (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies
 24 Anouska Koster (Ned) Netherlands
 25 Alice Arzuffi (Ita) Astana Bepink womens team
 26 Mascha Pijnenborg (Ned) Netherlands
 27 Peta Mullens (Aus) Wiggle Honda
 28 Fanny Riberot (Fra) Lointek
 29 Gracie Elvin (Aus) Orica AIS
 30 Chantal Blaak (Ned) Specialized Lululemon
 31 Romy Kasper (Ger) Boels Dolmans cycling team
 32 Liesbet De Vocht (Bel) Lotto Belisol Ladies
 33 Elisa Longo Borghini (Ita) Hitec products
 34 Dani King (GBr) Wiggle Honda
 35 Charlotte Becker (Ger) Wiggle Honda
 36 Lucia Gonzalez (Spa) Lointek
 37 Denise Ramsden (Can) Optum p/b Kelly Benefit Strategies
 38 Ruth Winder (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling
 39 Henriette Woering (Ned) Netherlands
 40 Lucinda Brand (Ned) Rabo Liv women cycling team
 41 Loes Gunnewijk (Ned) Orica AIS
 42 Ciara Horne (GBr) Great Britain
 43 Lauren Hall (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies
 44 Sharon Laws (GBr) UnitedHealthcare Pro Cycling
 45 Katie Archibald (GBr) Great Britain
 46 Annette Edmondson (Aus) Orica AIS
 47 Shara Gillow (Aus) Orica AIS
 48 Dalia Muccioli (Ita) Astana Bepink womens team
 49 Janel Holcomb (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies
 50 Helen Wyman (GBr) Matrix Fitness - Vulpine
 51 Lisa Brennauer (Ger) Specialized Lululemon
 52 Roxane Knetemann (Ned) Rabo Liv women cycling team
 53 Belen Lopez (Spa) Lointek
 54 Silvia Valsecchi (Ita) Astana Bepink womens team
 55 Fabiana Luperini (Ita) Estado de Mexico Faren
 56 Linda Villumsen (NZl) Wiggle Honda
 57 Janine Van De Meer (Ned) Netherlands                             00:23
 58 Jessie Walker (GBr) Matrix Fitness - Vulpine                     00:30
 59 Katharine Hall (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling                00:58
 60 Emma Pooley (GBr) Lotto Belisol Ladies
 61 Katrin Leumann (Swi) Switzerland
 62 Iris Slappendel (Ned) Rabo Liv women cycling team
 63 Laura Trott (GBr) Wiggle Honda
 64 Emma Trott (GBr) Boels Dolmans cycling team
 65 Amy Hill (GBr) Great Britain                                     01:31
 66 Jessie Daams (Bel) Boels Dolmans cycling team                    02:12
 67 Cari Higgins (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling                  11:22
 68 Lucy Martin (GBr) Estado de Mexico Faren                         16:08
 69 Valentina Scandolara (Ita) Orica AIS
 70 Jo Tindley (GBr) Matrix Fitness - Vulpine
 71 Uenia Fernandes Souza (Bra) Estado de Mexico Faren
 72 Melissa Lowther (GBr) Matrix Fitness - Vulpine
 73 Harriet Owen (GBr) Matrix Fitness - Vulpine
 74 Penny Rowson (GBr) Matrix Fitness - Vulpine
 75 Anna Knauer (Ger) Rabo Liv women cycling team
DNF Erika Leticia Yepez Fernandez (Mex) Estado de Mexico Faren
DNF Hayley Jones (GBr) Great Britain
DNF Doris Schweizer (Swi) Astana Bepink womens team
DNF Ramona Forchini (Swi) Switzerland
DNF Jutta Stienen (Swi) Switzerland
DNS Lizzie Armitstead (GBr) Boels Dolmans cycling team

Klasyfikacja końcowa 

  1 Marianne Vos (Ned) Rabo Liv women cycling team                12:42:07
  2 Emma Johansson (Swe) Orica AIS                                   00:30
  3 Rossella Ratto (Ita) Estado de Mexico Faren                      00:35
  4 Giorgia Bronzini (Ita) Wiggle Honda                              00:38
  5 Susanna Zorzi (Ita) Astana Bepink womens team                    00:44
  6 Amy Pieters (Ned) Netherlands                                    00:50
  7 Lucy Garner (GBr) Great Britain
  8 Hannah Barnes (GBr) UnitedHealthcare Pro Cycling
  9 Lauren Hall (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies             00:52
 10 Elena Cecchini (Ita) Estado de Mexico Faren                      00:54
 11 Aude Biannic (Fra) Lointek
 12 Leah Kirchmann (Can) Optum p/b Kelly Benefit Strategies
 13 Trixi Worrack (Ger) Specialized Lululemon
 14 Ellen Van Dijk (Ned) Boels Dolmans cycling team                  00:55
 15 Annemiek Van Vleuten (Ned) Rabo Liv women cycling team
 16 Lisa Brennauer (Ger) Specialized Lululemon
 17 Gracie Elvin (Aus) Orica AIS                                     00:56
 18 Loes Gunnewijk (Ned) Orica AIS
 19 Chloe Hosking (Aus) Hitec products                               00:58
 20 Tiffany Cromwell (Aus) Specialized Lululemon
 21 Liesbet De Vocht (Bel) Lotto Belisol Ladies
 22 Peta Mullens (Aus) Wiggle Honda
 23 Ashleigh Moolman Pasio (RSA) Hitec products
 24 Mascha Pijnenborg (Ned) Netherlands
 25 Elisa Longo Borghini (Ita) Hitec products
 26 Dani King (GBr) Wiggle Honda
 27 Denise Ramsden (Can) Optum p/b Kelly Benefit Strategies
 28 Linda Villumsen (NZl) Wiggle Honda
 29 Lucia Gonzalez (Spa) Lointek
 30 Dalia Muccioli (Ita) Astana Bepink womens team
 31 Janel Holcomb (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies
 32 Shara Gillow (Aus) Orica AIS
 33 Sharon Laws (GBr) UnitedHealthcare Pro Cycling                   01:07
 34 Jolanda Neff (Swi) Switzerland                                   01:18
 35 Roxane Knetemann (Ned) Rabo Liv women cycling team               01:20
 36 Lucinda Brand (Ned) Rabo Liv women cycling team                  01:22
 37 Charlotte Becker (Ger) Wiggle Honda                              01:23
 38 Elise Delzenne (Fra) Specialized Lululemon                       01:29
 39 Katarzyna Pawłowska (Pol) Boels Dolmans cycling team             01:31
 40 Silvia Valsecchi (Ita) Astana Bepink womens team
 41 Katie Archibald (GBr) Great Britain                              01:32
 42 Alice Arzuffi (Ita) Astana Bepink womens team                    01:34
 43 Romy Kasper (Ger) Boels Dolmans cycling team                     01:51
 44 Chantal Blaak (Ned) Specialized Lululemon                        02:05
 45 Helen Wyman (GBr) Matrix Fitness - Vulpine                       02:23
 46 Jessie Daams (Bel) Boels Dolmans cycling team                    03:51
 47 Iris Slappendel (Ned) Rabo Liv women cycling team                03:54
 48 Chantal Hoffmann (Lux) Lotto Belisol Ladies                      04:01
 49 Aurore Verhoeven (Fra) Lointek                                   12:23
 50 Anouska Koster (Ned) Netherlands                                 13:01
 51 Ciara Horne (GBr) Great Britain
 52 Jade Wilcoxson (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies
 53 Belen Lopez (Spa) Lointek                                        13:42
 54 Jessie Walker (GBr) Matrix Fitness - Vulpine                     13:48
 55 Laura Trott (GBr) Wiggle Honda                                   13:59
 56 Katrin Leumann (Swi) Switzerland                                 14:49
 57 Fabiana Luperini (Ita) Estado de Mexico Faren                    16:37
 58 Annette Edmondson (Aus) Orica AIS                                16:39
 59 Emma Pooley (GBr) Lotto Belisol Ladies                           17:14
 60 Emma Trott (GBr) Boels Dolmans cycling team                      17:37
 61 Valentina Scandolara (Ita) Orica AIS                             18:15
 62 Ruth Winder (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling                   18:28
 63 Henriette Woering (Ned) Netherlands                              19:18
 64 Fanny Riberot (Fra) Lointek                                      22:09
 65 Janine Van De Meer (Ned) Netherlands                             24:53
 66 Katharine Hall (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling                27:41
 67 Lucy Martin (GBr) Estado de Mexico Faren                         30:45
 68 Amy Hill (GBr) Great Britain                                     41:18
 69 Anna Knauer (Ger) Rabo Liv women cycling team                    42:05
 70 Uenia Fernandes Souza (Bra) Estado de Mexico Faren               43:58
 71 Cari Higgins (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling                  44:06
 72 Jo Tindley (GBr) Matrix Fitness - Vulpine                        57:11
 73 Penny Rowson (GBr) Matrix Fitness - Vulpine                   01:09:09
 74 Melissa Lowther (GBr) Matrix Fitness - Vulpine                01:09:40
 75 Harriet Owen (GBr) Matrix Fitness - Vulpine                   01:30:00

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: