Prezentacja Amgen Tour of California 2014

 

Po raz dziewiąty rozegrany zostanie wyścig po szerokich i spalonych słońcem szosach Kalifornii

Podczas gdy peleton Giro d'Italia przenosi się z deszczowej Irlandii na słoneczny Półwysep Apeniński, w Stanach Zjednoczonych rozpoczyna się kolejna edycja wyścigu dookoła Kalifornii. To pierwsza z dwóch amerykańskich etapówek kategorii 2.HC.

Zawodnicy zmierzą się z ośmioma etapami oraz panującymi na wybrzeżu upałami. Impreza potrwa od 11 do 18 maja, a na jej starcie zobaczymy kilka gwiazd światowego peletonu. W sumie do pokonania będzie 1143,8 kilometra.

california2014 map

Trasa wyścigu poprowadzi wzdłuż zachodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Kolarze ściganie rozpoczną z Sacramento, a po 8 wymagających etapach zakończą zmagania w Thousands Oaks. Na trasie dwa górskie finisze, 20-kilometrowa jazda na czas oraz kilka okazji dla sprinterów.

Mistrzowie ostatnich metrów okazję do wygrania etapu dostaną na pewno na etapie pierwszym, czwartym i ósmym. Drugi dzień rywalizacji ustawi klasyfikację generalną - na dystansie 20 kilometrów rozegrana zostanie jazda na czas. Na trzecim odcinku zawodnicy walczyli będą na dobrze znanym podjeździe pod Mount Diablo (17 km, 5,7%), a szóstego dnia zmierzą się z finałową wspinaczką o wymownej nazwie Mountain High (18 km; 6%).

Finał wyścigu w miejscowości Thousand Oaks, na przedmieściach Los Angeles.

Trasa:

Etap 1: Sacramento - Sacramento (193,1 km)

california 2014 e1

Etap 2: Folsom - Folsom (20,1 km, jazda indywidualna na czas)

california 2014 e2Etap 3: San Jose - Mount Diablo (174,5 km)

california 2014 e3
Etap 4: Monterey - Cambria (165,1 km)

california 2014 e4Etap 5: Pismo Beach - Santa Barbara (174 km)

california 2014 e5

Etap 6: Santa Clarita - Mountain High (151,8 km) california 2014 e6

Etap 7: Santa Clarita - Pasadena (142,8 km) california 2014 e7

Etap 8: Thousand Oaks - Thousand Oaks (122,4 km)

california 2014 e8

Faworyci

Na liście startowej znajduje się 16 zespołów, w tym 9 z licencją WorldTour.

O zwycięstwo w klasyfikacji generalnej wyścigu powalczyć chce Brytyjczyk Bradley Wiggins (Team Sky). Anglik w tym sezonie przygotowuje się do Tour de France, jednak już od dawna zapowiadał, że Kalifornia będzie jego ważnym celem. Zadanie ułatwić mu powinna jazda na czas, choć "sir Wiggo" od walki w górach stronił nie będzie i nie może - górskie finisze następują po stosunkowo krótkiej czasówce.

Jak zwykle mocny skład wystawia ekipa Garmin-Sharp, prowadzona przez Toma Danielsona i Kolumbijczyka Janiera Acevedo. Ekipa BMC pracowała będzie na Petera Stetinę, w barwach Trek Factory Racing zabłysnąć chciał będzie Matthew Busche, a holenderski Belkin poprowadzi Laurens Ten Dam.

Skreślać nie można młodego Nowozelandczyka George'a Bennetta (Cannondale). Lokaty z końca czołowej dziesiątki z ubiegłego roku poprawić będą chcieli Lawson Craddock i Chad Haga, tym razem broniący barw ekipy Giant-Shimano. Do walki włączyć się może także Tiagof Machado (Team NetApp-Endura).

Do Kalifornii zawitają także sprinterzy, jednak nie wydaje się, by znaleźli się mocni na Marka Cavendisha (Omega Pharma-Quick Step), który do USA przyjeżdża w ramach przygotowań do startu w lipcowym Tour de France. W szranki z Brytyjczykiem stanie Peter Sagan (Cannondale), w nowym stroju, przygotowanym specjalnie na tę okazję. Słowak będzie chciał powiększyć swój dorobek zwycięstw etapowych - dotychczas wygrał już 10 odcinków amerykańskiej imprezy.

Poszukiwania formy kontynuuje Australijczyk Matthew Goss (Orica-GreenEdge). Na finiszu sprawdzić się będą też chcieli Holender Moreno Hofland (Belkin)oraz Juan Jose Haedo (Jamis-Hagens Berman) i duet zespołu BMC - Greg van Avermaet i Thor Hushovd.

Na starcie stanie jeden Polak - Maciej Bodnar (Cannondale).

Pełna lista startowa dostępna jest tutaj.

Transmisja:

Wyścig pokaże stacja Eurosport - transmisja pierwszego etapu w godzinach  23:00 - 01:00. W USA imprezę można oglądać w NBC Sports.

mapki: www.amgentourofcalifornia.com

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: