Giro d'Italia 2014: etap 3 - przekroje/mapki

11 maja: Armagh - Dublin, 187 km *

Giro d'Italia żegna się z "Zieloną Wyspą". Po kilku dniach w Irlandii Północnej, cały trzeci etap rozegrany zostanie w Irlandii, wiodąc kolarzy do jej serca - Dublina.

Ostatni etap na Wyspach wystartuje w Armagh, stolicy hrabstwa o tej samej nazwie, gdzie mieszczą się  dwie katedry imienia św. Patryka. Patronowi wyspy w okolicy poświęconych jest sporo miejsc, a jego święto - 17 marca - jest obchodzone niezwykle hucznie.

Finisz na ulicach Dublina - stolicy Irlandii. Miasta określanego jako tajemnicze, mające w sobie unikalny klimat - z niezliczoną ilością barów, kafejek i pubów, z muzyką graną przez mniej lub bardziej znane zespoły. Co ciekawe, o ile Armagh było w średniowieczu nękane najazdami Wikingów, Dublin został przez tych wojowniczy lud założony.

Peleton pokona 187 kilometrów w granicach Irlandii. Początkowo trasa jest pagórkowata, są tu usytuowane dwie premie górskie, pierwsza na 33 kilometrze - Markethill Summit (kat. 4) oraz  na 51 kilometrze Fews Forest (kat. 4). Następnie zawodnicy, podobnie jak na drugim etapie, pojadą wzdłuż wybrzeża, a w międzyczasie w miejscowości Dundalk zostanie rozegrany lotny finisz.

Peleton ponownie będzie narażony na podmuchy wiatru, którego mogą rozerwać stawkę. Im bliżej Dublina, tym droga bardziej kręta, co może pomieszać szyki pociągom sprinterów. O zwycięstwie zadecyduje finisz na 350-metrowej prostej, o szerokości 8 metrów, a na podium w stolicy "Zielonej Wyspy" poznamy kolarza, który kto po dniu przerwy w Giovinazzo zaprezentuje się w różowej koszulce.

Kolejna szansa dla sprinterów. Czy łupy podzielą między sobą najlepsi zawodnicy poprzedniego etapu, czy do walki włączy się ktoś nowy, jak Kenny Dehaes (Lotto-Belisol) lub Sonny Colbrelli (Bardiani CSF)?

G12_Template_plan_sopr

lotna premia: 84,5 km

T15_Fassa_alt

Górskie premie:
Markethill Summit (kat. 4; 32,1 km; 4,7 km; 2,8%)
Fews Forest (kat. 4; 51 km; 4,1 km; 4,1%)

giro2014-03-finisz

Start do etapu o godzinie 12:45, planowany finisz: 17:00-17:26.

Początek transmisji w stacji Eurosport: 14:30.

mapki: RCS Sport

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: