Giro d'Italia 2014: etap 1: Orica-GreenEdge otworzyła wyścig

Australijska ekipa Orica-GreenEdge triumfowała w Belfaście na trasie drużynowej jazdy na czas, która otworzyła 97. Giro d'Italia. Różową koszulkę lidera przywdział obchodzący dziś 37. urodziny Kanadyjczyk Svein Tuft.

Drugi wynik, ze stratą 5 sekund, uzyskali kolarze Omega Pharma-Quick Step, a trzeci, gorszy o 7 sekund, zespół BMC Racing. Czwarte miejsce przypadło Tinkoff-Saxo w składzie z Rafałem Majką i Pawłem Polańskim.

Drużyny rywalizowały na stosunkowo łatwej technicznie trasie, prowadzącej pomiędzy muzeum Tytanica, a miejskim ratuszem. O kolejności startu zadecydowało losowanie, na czym skorzystała faworyzowana Orica.

Ekipa z Australii wystartowała druga w kolejności, w dobrych warunkach atmosferycznych, większość dystansu pokonując na suchej jezdni. Wkrótce jednak przejściowo się rozpadało, przez co znaczna część zespołów miała te warunki znacznie gorsze.

Do największych pechowców należała Lampre-Merida z Przemysławem Niemcem. Dodatkowo Polak popełnił błąd na zakręcie, po którym koledzy zwolnili i poczekali na swojego lidera. W sumie wszystko kosztowało stratę 1:20, co było dopiero 17. wynikiem.

Inne problemy dotknęły BMC Racing z Cadelem Evansem. Na przedpołudniowym treningu rozbił się Brent Bookwalter, przystępując do wyścigu mocno poobijanym. Nie przeszkodziło to amerykańskiej drużynie dobrze pojechać. Startując jako jedna z ostatnich, na przesychającej trasie, na pierwszym pomiarze traciła 12 sekund, na drugim 10 sekund, skończyło się ostatecznie na sekundach siedmiu. W jeszcze lepszym rytmie pojechali jadący po BMC kolarze Omega Pharma (14 - 12 - 5 sekund).

Fatalnie wyścig rozpoczął się natomiast dla Garmin-Sharp. W kraksie upadło czterech z ośmiu jadących razem kolarzy tego zespołu, a co gorsze ekipa straciła swojego lidera Daniela Martina. Teraz pozostał jej zwycięzca Giro 2012 - Ryder Hesjedal.

fot. Lapresse

Wyniki 1. etapu Giro d'Italia 2014 (GT), Belfast (21,7 km jazda drużynowa na czas):

  1 Orica Greenedge                                                  24:42
  2 Omega Pharma-QuickStep                                           00:05
  3 BMC                                                              00:07
  4 Tinkoff-Saxo                                                     00:23
  5 Team Sky                                                         00:35
  6 Astana                                                           00:38
  7 Cannondale                                                       00:53
  8 Movistar Team                                                    00:55
  9 Giant-Shimano                                                    00:56
 10 Ag2r-La Mondiale                                                 00:58
 11 Trek Factory Racing                                              01:00
 12 Belkin                                                           01:01
 13 Neri Sottoli
 14 Bardiani-CSF                                                     01:07
 15 Androni Giocattoli                                               01:14
 16 FDJ.fr                                                           01:18
 17 Lampre-Merida                                                    01:20
 18 Colombia                                                         01:22
 19 Katusha                                                          01:33
 20 Lotto Belisol                                                    01:34
 21 Europcar                                                         01:48
 22 Garmin-Sharp                                                     03:26

Klasyfikacja po 1. etapie

  1 Svein Tuft (Can) Orica Greenedge                                 24:42
  2 Luke Durbridge (Aus) Orica Greenedge
  3 Pieter Weening (Ned) Orica Greenedge
  4 Cameron Meyer (Aus) Orica Greenedge
  5 Michael Matthews (Aus) Orica Greenedge
  6 Ivan Santaromita (Ita) Orica Greenedge
  7 Pieter Serry (Bel) Omega Pharma - Quick-Step                     00:05
  8 Gianluca Brambilla (Ita) Omega Pharma - Quick-Step             
  9 Rigoberto Uran Uran (Col) Omega Pharma - Quick-Step             
 10 Serge Pauwels (Bel) Omega Pharma - Quick-Step             
 11 Julien Vermote (Bel) Omega Pharma - Quick-Step             
 12 Alessandro Petacchi (Ita) Omega Pharma - Quick-Step             
 13 Daniel Oss (Ita) BMC Racing Team                                 00:07
 14 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team
 15 Cadel Evans (Aus) BMC Racing Team
 16 Steve Morabito (Swi) BMC Racing Team
 17 Samuel Sanchez (Spa) BMC Racing Team
 18 Yannick Eijssen (Bel) BMC Racing Team                            00:09
 19 Brett Lancaster (Aus) Orica Greenedge                            00:22
 20 Thomas De Gendt (Bel) Omega Pharma - Quick-Step             
 21 Wout Poels (Ned) Omega Pharma - Quick-Step             
 22 Christopher Juul Jensen (Den) Tinkoff-Saxo                       00:23
 23 Jay Mccarthy (Aus) Tinkoff-Saxo
 24 Michael Rogers (Aus) Tinkoff-Saxo
 25 Ivan Rovny (Rus) Tinkoff-Saxo
 26 Paweł Poljański (Pol) Tinkoff-Saxo
 27 Nicolas Roche (Irl) Tinkoff-Saxo
 28 Rafał Majka (Pol) Tinkoff-Saxo
 29 Chris Anker Sörensen (Den) Tinkoff-Saxo
 30 Ben Swift (GBr) Team Sky                                         00:35
 31 Dario Cataldo (Ita) Team Sky
 32 Philip Deignan (Irl) Team Sky
 33 Edvald Boasson Hagen (Nor) Team Sky
 34 Kanstantsin Siutsou (Blr) Team Sky
 35 Salvatore Puccio (Ita) Team Sky
 36 Sebastian Henao Gomez (Col) Team Sky
 37 Valerio Agnoli (Ita) Astana Pro Team                             00:38
 38 Janez Brajkovic (Slo) Astana Pro Team
 39 Enrico Gasparotto (Ita) Astana Pro Team
 40 Michele Scarponi (Ita) Astana Pro Team
 41 Borut Bozic (Slo) Astana Pro Team
 42 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team
 43 Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team
 44 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team
 45 Mikel Landa Meana (Spa) Astana Pro Team
 46 Iljo Keisse (Bel) Omega Pharma - Quick-Step                      00:41
 47 Manuel Quinziato (Ita) BMC Racing Team                           00:52
 48 Elia Viviani (Ita) Cannondale                                    00:53
 49 Michel Koch (Ger) Cannondale
 50 Ivan Basso (Ita) Cannondale
 51 Daniele Ratto (Ita) Cannondale
 52 Alan Marangoni (Ita) Cannondale
 53 Oscar Gatto (Ita) Cannondale
 54 Moreno Moser (Ita) Cannondale
 55 Adriano Malori (Ita) Movistar Team                               00:55
 56 Nairo Alexander Quintana Rojas (Col) Movistar Team
 57 Gorka Izaguirre Insausti (Spa) Movistar Team
 58 Eros Capecchi (Ita) Movistar Team
 59 Andrey Amador Bakkazakova (CRc) Movistar Team
 60 Simon Geschke (Ger) Team Giant-Shimano                           00:56
 61 Marcel Kittel (Ger) Team Giant-Shimano
 62 Tobias Ludvigsson (Swe) Team Giant-Shimano
 63 Luka Mezgec (Slo) Team Giant-Shimano
 64 Georg Preidler (Aut) Team Giant-Shimano
 65 Alexis Vuillermoz (Fra) AG2R La Mondiale                         00:58
 66 Maxime Bouet (Fra) AG2R La Mondiale
 67 Davide Appollonio (Ita) AG2R La Mondiale
 68 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale
 69 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale
 70 Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale
 71 Patrick Gretsch (Ger) AG2R La Mondiale
 72 Giacomo Nizzolo (Ita) Trek Factory Racing                        01:00
 73 Robert Kiserlovski (Cro) Trek Factory Racing
 74 Danilo Hondo (Ger) Trek Factory Racing
 75 Fumiyuki Beppu (Jpn) Trek Factory Racing
 76 Julian David Arredondo Moreno (Col) Trek Factory Racing
 77 Fabio Felline (Ita) Trek Factory Racing
 78 Riccardo Zoidl (Aut) Trek Factory Racing
 79 Wilco Kelderman (Ned) Belkin Pro                                 01:01
 80 Jetse Bol (Ned) Belkin Pro             
 81 Jos Van Emden (Ned) Belkin Pro             
 82 Maarten Tjallingii (Ned) Belkin Pro             
 83 Marc Goos (Ned) Belkin Pro             
 84 Steven Kruijswijk (Ned) Belkin Pro             
 85 Mauro Finetto (Ita) Neri Sottoli - Yellow Fluo
 86 Francesco Chicchi (Ita) Neri Sottoli - Yellow Fluo
 87 Andrea Fedi (Ita) Neri Sottoli - Yellow Fluo
 88 Matteo Rabottini (Ita) Neri Sottoli - Yellow Fluo
 89 Jonathan Monsalve (Ven) Neri Sottoli - Yellow Fluo
 90 Giorgio Cecchinel (Ita) Neri Sottoli - Yellow Fluo
 91 Stefano Pirazzi (Ita) Bardiani-CSF                               01:07
 92 Sonny Colbrelli (Ita) Bardiani-CSF
 93 Francesco Manuel Bongiorno (Ita) Bardiani-CSF
 94 Edoardo Zardini (Ita) Bardiani-CSF
 95 Enrico Barbin (Ita) Bardiani-CSF
 96 Nicola Boem (Ita) Bardiani-CSF
 97 Nicola Ruffoni (Ita) Bardiani-CSF
 98 Marco Canola (Ita) Bardiani-CSF
 99 Enrico Battaglin (Ita) Bardiani-CSF
100 Emanuele Sella (Ita) Androni Giocattoli                          01:14
101 Yonder Godoy (Ven) Androni Giocattoli
102 Diego Rosa (Ita) Androni Giocattoli
103 Franco Pellizotti (Ita) Androni Giocattoli
104 Jackson Rodriguez (Ven) Androni Giocattoli
105 Johnny Hoogerland (Ned) Androni Giocattoli
106 Paolo Longo Borghini (Ita) Cannondale                            01:16
107 Jussi Veikkanen (Fin) FDJ.fr                                     01:18
108 Alexandre Geniez (Fra) FDJ.fr
109 Francis Mourey (Fra) FDJ.fr
110 Laurent Pichon (Fra) FDJ.fr
111 Nacer Bouhanni (Fra) FDJ.fr
112 Johan Le Bon (Fra) FDJ.fr
113 Diego Ulissi (Ita) Lampre-Merida                                 01:20
114 Roberto Ferrari (Ita) Lampre-Merida
115 Przemysław Niemiec (Pol) Lampre-Merida
116 Manuele Mori (Ita) Lampre-Merida
117 Jan Polanc (Slo) Lampre-Merida
118 Winner Anacona Gomez (Col) Lampre-Merida
119 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Merida
120 Albert Timmer (Ned) Team Giant-Shimano
121 Leonardo Fabio Duque (Col) Colombia                              01:23
122 Carlos Julian Quintero (Col) Colombia
123 Edwin Alcibiades Avila Vanegas (Col) Colombia
124 Fabio Andres Duarte Arevalo (Col) Colombia
125 Jarlinson Pantano (Col) Colombia
126 José Herrada Lopez (Spa) Movistar Team                           01:29
127 Angel Vicioso Arcos (Spa) Team Katusha                           01:33
128 Luca Paolini (Ita) Team Katusha
129 Vladimir Gusev (Rus) Team Katusha
130 Daniel Moreno Fernandez (Spa) Team Katusha
131 Joaquin Rodriguez Oliver (Spa) Team Katusha
132 Maxime Monfort (Bel) Lotto Belisol                               01:34
133 Tim Wellens (Bel) Lotto Belisol
134 Tosh Van Der Sande (Bel) Lotto Belisol
135 Lars Ytting Bak (Den) Lotto Belisol
136 Adam Hansen (Aus) Lotto Belisol
137 Francisco José Ventoso Alberdi (Spa) Movistar Team               01:42
138 Davide Villella (Ita) Cannondale
139 Bjorn Thurau (Ger) Team Europcar                                 01:48
140 Yukiya Arashiro (Jpn) Team Europcar
141 Davide Malacarne (Ita) Team Europcar
142 Pierre Rolland (Fra) Team Europcar
143 Maxime Mederel (Fra) Team Europcar
144 Tony Hurel (Fra) Team Europcar
145 Perrig Quemeneur (Fra) Team Europcar
146 Romain Sicard (Fra) Team Europcar
147 Marco Bandiera (Ita) Androni Giocattoli
148 Marco Frapporti (Ita) Androni Giocattoli                         01:53
149 Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) Colombia                       01:57
150 Rick Flens (Ned) Belkin Pro                                      02:08
151 Maxim Belkov (Rus) Team Katusha                                  02:09
152 Mattia Cattaneo (Ita) Lampre-Merida                              02:13
153 Boy Van Poppel (Ned) Trek Factory Racing                         02:15
154 Manuel Belletti (Ita) Androni Giocattoli                         02:28
155 Daniele Colli (Ita) Neri Sottoli - Yellow Fluo
156 Tom Veelers (Ned) Team Giant-Shimano                             02:33
157 Ben Hermans (Bel) BMC Racing Team                                02:44
158 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team
159 Michael Hepburn (Aus) Orica Greenedge                            02:45
160 Murilo Antonio Fischer (Bra) FDJ.fr                              02:59
161 Jonathan Castroviejo Nicolas (Spa) Movistar Team                 03:05
162 Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale                               03:11
163 Rodolfo Andres Torres Agudelo (Col) Colombia                     03:19
164 Bert De Backer (Bel) Team Giant-Shimano                          03:21
165 Ryder Hesjedal (Can) Garmin Sharp                                03:26
166 Tyler Farrar (USA) Garmin Sharp
167 Fabian Wegmann (Ger) Garmin Sharp
168 Dylan Van Baarle (Ned) Garmin Sharp
169 Thomas Dekker (Ned) Garmin Sharp
170 Simone Ponzi (Ita) Neri Sottoli - Yellow Fluo                    03:38
171 Alberto Losada Alguacil (Spa) Team Katusha                       03:41
172 Martijn Keizer (Ned) Belkin Pro                                  03:52
173 Bernhard Eisel (Aut) Team Sky                                    04:00
174 Christopher Sutton (Aus) Team Sky
175 Tom Stamsnijder (Ned) Team Giant-Shimano
176 Evgeny Petrov (Rus) Tinkoff-Saxo                                 04:01
177 Eugenio Alafaci (Ita) Trek Factory Racing                        04:06
178 Igor Anton Hernandez (Spa) Movistar Team                         04:12
179 Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale                             04:15
180 Dennis Vanendert (Bel) Lotto Belisol                             04:18
181 Sander Armee (Bel) Lotto Belisol
182 Sébastien Chavanel (Fra) FDJ.fr                                  04:23
183 Arnaud Courteille (Fra) FDJ.fr
184 Mitchell Docker (Aus) Orica Greenedge                            04:33
185 David Tanner (Aus) Belkin Pro             
186 Jeffry Johan Romero Corredor (Col) Colombia                      04:37
187 Robinson Eduardo Chalapud Gomez (Col) Colombia
188 Angelo Tulik (Fra) Team Europcar                                 04:45
189 Matteo Bono (Ita) Lampre-Merida                                  05:08
190 Giampaolo Caruso (Ita) Team Katusha                              05:15
191 Eduard Vorganov (Rus) Team Katusha
192 Gert Dockx (Bel) Lotto Belisol                                   05:25
193 Kenny De Haes (Bel) Lotto Belisol                                05:32
194 Nathan Haas (Aus) Garmin Sharp                                   05:57
195 André Cardoso (Por) Garmin Sharp
196 Ramon Carretero (Pan) Neri Sottoli - Yellow Fluo                 06:02
197 Koldo Fernandez (Spa) Garmin Sharp                               10:11

Klasyfikacja młodzieżowa

  1 Luke Durbridge (Aus) Orica Greenedge                             24:42
  2 Michael Matthews (Aus) Orica Greenedge
  3 Julien Vermote (Bel) Omega Pharma - Quick-Step                   00:05
  4 Yannick Eijssen (Bel) BMC Racing Team                            00:09
  5 Christopher Juul Jensen (Den) Tinkoff-Saxo                       00:23
  6 Jay Mccarthy (Aus) Tinkoff-Saxo
  7 Paweł Poljański (Pol) Tinkoff-Saxo
  8 Rafał Majka (Pol) Tinkoff-Saxo
  9 Salvatore Puccio (Ita) Team Sky                                  00:35
 10 Sebastian Henao Gomez (Col) Team Sky
 11 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team                                  00:38
 12 Mikel Landa Meana (Spa) Astana Pro Team
 13 Elia Viviani (Ita) Cannondale                                    00:53
 14 Michel Koch (Ger) Cannondale
 15 Daniele Ratto (Ita) Cannondale
 16 Moreno Moser (Ita) Cannondale
 17 Nairo Alexander Quintana Rojas (Col) Movistar Team               00:55
 18 Tobias Ludvigsson (Swe) Team Giant-Shimano                       00:56
 19 Georg Preidler (Aut) Team Giant-Shimano
 20 Davide Appollonio (Ita) AG2R La Mondiale                         00:58
 21 Giacomo Nizzolo (Ita) Trek Factory Racing                        01:00
 22 Fabio Felline (Ita) Trek Factory Racing
 23 Wilco Kelderman (Ned) Belkin Pro                                 01:01
 24 Jetse Bol (Ned) Belkin Pro             
 25 Marc Goos (Ned) Belkin Pro             
 26 Andrea Fedi (Ita) Neri Sottoli - Yellow Fluo
 27 Jonathan Monsalve (Ven) Neri Sottoli - Yellow Fluo
 28 Giorgio Cecchinel (Ita) Neri Sottoli - Yellow Fluo
 29 Sonny Colbrelli (Ita) Bardiani-CSF                               01:07
 30 Francesco Manuel Bongiorno (Ita) Bardiani-CSF
 31 Edoardo Zardini (Ita) Bardiani-CSF
 32 Enrico Barbin (Ita) Bardiani-CSF
 33 Nicola Boem (Ita) Bardiani-CSF
 34 Nicola Ruffoni (Ita) Bardiani-CSF
 35 Enrico Battaglin (Ita) Bardiani-CSF
 36 Yonder Godoy (Ven) Androni Giocattoli                            01:14
 37 Diego Rosa (Ita) Androni Giocattoli
 38 Nacer Bouhanni (Fra) FDJ.fr                                      01:18
 39 Johan Le Bon (Fra) FDJ.fr
 40 Diego Ulissi (Ita) Lampre-Merida                                 01:20
 41 Jan Polanc (Slo) Lampre-Merida
 42 Edwin Alcibiades Avila Vanegas (Col) Colombia                    01:23
 43 Tim Wellens (Bel) Lotto Belisol                                  01:34
 44 Tosh Van Der Sande (Bel) Lotto Belisol
 45 Davide Villella (Ita) Cannondale                                 01:42
 46 Mattia Cattaneo (Ita) Lampre-Merida                              02:13
 47 Michael Hepburn (Aus) Orica Greenedge                            02:45
 48 Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale                               03:11
 49 Dylan Van Baarle (Ned) Garmin Sharp                              03:26
 50 Eugenio Alafaci (Ita) Trek Factory Racing                        04:06
 51 Arnaud Courteille (Fra) FDJ.fr                                   04:23
 52 Jeffry Johan Romero Corredor (Col) Colombia                      04:37
 53 Angelo Tulik (Fra) Team Europcar                                 04:45
 54 Nathan Haas (Aus) Garmin Sharp                                   05:57
 55 Ramon Carretero (Pan) Neri Sottoli - Yellow Fluo                 06:02

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: