Tour de Romandie 2014: etap 4: hattrick Michaela Albasiniego

Michael Albasini (Orica-GrenEdge) wygrał czwarty etap wyścigu, pokonując na finiszu towarzyszy ucieczki, Thomasa Voecklera (Europcar) i Jana Bakelantsa (Omega Pharma). Liderem pozostał Słoweniec Simon Spilak (Katusha).

Na starcie do przedostatniego odcinka zabrakło zwycięzcy prologu i dwudniowego lidera Michała Kwiatkowskiego (Omega Pharma-Quick Step), który po wczorajszym etapie przestał się liczyć w klasyfikacji generalnej.

Jazdę kontynuowali natomiast Jan Bakelants, Michael Albasini, Thomas Voeckler, Alexis Vuillermoz (Ag2r) i Jean-Marc Marino (Cannondale), a co więcej, zorganizowali wielokilometrowy odjazd. Przewaga zgodnie współpracującej piątki sięgnęła 6:16 (81 km).

Peleton prowadziła ekipa Giant, następnie Trek i Lampre-Merida. Różnica zaczęła topnieć, jednak nie w specjalnie gwałtownym tempie. 29 km przed metą do odrobienia pozostało 3:05, a gdy czołówka rozpoczęła ostatnie 15 km stoper pokazywał 1:26.

10 km przed kreską znajdował się niewielki podjazd. Przyspieszył tam Bakelants, za którym utrzymali się Albasini i Voeckler. Trójka nadal dobrze współpracowała, utrzymując w miarę bezpieczny zapas czasowy. Peleton w pewnej chwili za to zwątpił, wyraźnie zwalniając.

Szybki Albasini liczył na sprinterską konfrontację i się nie przeliczył. Szwajcar ruszył na metę z pierwszej pozycji, nie dając się wyprzedzić dwójce swoich rywali. To trzeci etapowy sukces 33-letniego zawodnika w tegorocznym wyścigu.

W niedzielę wyścig zakończy jazda indywidualna w Neuchâtel (18,5 km).

fot. Orica-GreenEdge

Wyniki 4. etapu Tour de Romandie 2014 (WT), Fryburg – Fryburg (173,1 km):

  1 Michael Albasini (Swi) Orica GreenEdge                         4:14:21
  2 Thomas Voeckler (Fra) Team Europcar
  3 Jan Bakelants (Bel) Omega Pharma - Quick-Step             
  4 Davide Appollonio (Ita) AG2R La Mondiale                         00:09
  5 Anthony Roux (Fra) FDJ.fr
  6 Oscar Gatto (Ita) Cannondale
  7 Ramunas Navardauskas (Ltu) Garmin Sharp
  8 Luka Mezgec (Slo) Team Giant-Shimano
  9 Roberto Ferrari (Ita) Lampre-Merida
 10 Tony Hurel (Fra) Team Europcar
 11 Silvan Dillier (Swi) BMC Racing Team
 12 Tosh Van der Sande (Bel) Lotto Belisol
 13 Jesus Herrada Lopez (Spa) Movistar Team
 14 Paul Martens (Ger) Belkin Pro             
 15 Sébastien Reichenbach (Swi) IAM Cycling
 16 Christopher Froome (GBr) Team Sky
 17 Egor Silin (Rus) Team Katusha
 18 Nino Schurter (Swi) Orica GreenEdge
 19 Maxime Bouet (Fra) AG2R La Mondiale
 20 Jon Izaguirre Insausti (Spa) Movistar Team
 21 Mickaël Chérel (Fra) AG2R La Mondiale
 22 Georg Preidler (Aut) Team Giant-Shimano
 23 Nicolas Roche (Irl) Tinkoff-Saxo
 24 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team
 25 Oliver Zaugg (Swi) Tinkoff-Saxo
 26 Andre Fernando S Martins Cardoso (Por) Garmin Sharp
 27 Reto Hollenstein (Swi) IAM Cycling
 28 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team
 29 Jay McCarthy (Aus) Tinkoff-Saxo
 30 Thibaut Pinot (Fra) FDJ.fr
 31 Dominik Nerz (Ger) BMC Racing Team
 32 Björn Thurau (Ger) Team Europcar
 33 Jérémy Roy (Fra) FDJ.fr
 34 Simon Spilak (Slo) Team Katusha
 35 Stef Clement (Ned) Belkin Pro             
 36 Paweł Poljański (Pol) Tinkoff-Saxo
 37 Dmitry Kozontchouk (Rus) Team Katusha
 38 Sander Armee (Bel) Lotto Belisol
 39 Marcel Wyss (Swi) IAM Cycling
 40 Mathias Frank (Swi) IAM Cycling
 41 Andrew Talansky (USA) Garmin Sharp
 42 Rafał Majka (Pol) Tinkoff-Saxo
 43 Darwin Atapuma (Col) BMC Racing Team
 44 Caleb Fairly (USA) Garmin Sharp
 45 Andriy Grivko (Ukr) Astana Pro Team
 46 Rui Alberto Faria da Costa (Por) Lampre-Merida
 47 Riccardo Zoidl (Aut) Trek Factory Racing
 48 Be?at Intxausti Elorriaga (Spa) Movistar Team
 49 Mikel Nieve Ituralde (Spa) Team Sky
 50 Yury Trofimov (Rus) Team Katusha
 51 Moreno Moser (Ita) Cannondale
 52 Francis Mourey (Fra) FDJ.fr
 53 Koldo Fernandez De Larrea (Spa) Garmin Sharp
 54 Cameron Meyer (Aus) Orica GreenEdge
 55 Eduard Beltran Suarez (Col) Tinkoff-Saxo
 56 Damiano Caruso (Ita) Cannondale
 57 Jonathan Fumeaux (Swi) IAM Cycling
 58 David Lopez Garcia (Spa) Team Sky
 59 Gianluca Brambilla (Ita) Omega Pharma - Quick-Step             
 60 Rohan Dennis (Aus) Garmin Sharp
 61 Sylwester Szmyd (Pol) Movistar Team
 62 Serge Pauwels (Bel) Omega Pharma - Quick-Step             
 63 Rigoberto Uran (Col) Omega Pharma - Quick-Step             
 64 Sean De Bie (Bel) Lotto Belisol
 65 Ivan Basso (Ita) Cannondale
 66 Tobias Ludvigsson (Swe) Team Giant-Shimano
 67 Cyril Gautier (Fra) Team Europcar
 68 Johann Tschopp (Swi) IAM Cycling
 69 Alexandre Geniez (Fra) FDJ.fr
 70 Thierry Hupond (Fra) Team Giant-Shimano
 71 Jonathan Hivert (Fra) Belkin Pro             
 72 Jean-Christophe Peraud (Fra) AG2R La Mondiale                    00:40
 73 Alexis Vuillermoz (Fra) AG2R La Mondiale
 74 Jean-Marc Marino (Fra) Cannondale                                01:20
 75 Tony Martin (Ger) Omega Pharma - Quick-Step                      02:42
 76 Christopher Juul Jensen (Den) Tinkoff-Saxo                       02:43
 77 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team                                03:26
 78 Winner Anacona Gomez (Col) Lampre-Merida                         03:50
 79 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team
 80 Brett Lancaster (Aus) Orica GreenEdge
 81 Rafael Valls Ferri (Spa) Lampre-Merida
 82 Danilo Hondo (Ger) Trek Factory Racing                           04:04
 83 Danny Van Poppel (Ned) Trek Factory Racing
 84 Cédric Pineau (Fra) FDJ.fr
 85 Kenny Elissonde (Fra) FDJ.fr
 86 Lawrence Warbasse (USA) BMC Racing Team
 87 Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale
 88 Peter Velits (Svk) BMC Racing Team
 89 Martin Kohler (Swi) BMC Racing Team
 90 Sergei Chernetski (Rus) Team Katusha
 91 Pirmin Lang (Swi) IAM Cycling
 92 Alexey Tsatevich (Rus) Team Katusha
 93 Evgeny Petrov (Rus) Tinkoff-Saxo
 94 Thomas Danielson (USA) Garmin Sharp
 95 Cayetano José Sarmiento Tunarrosa (Col) Cannondale
 96 Luke Rowe (GBr) Team Sky
 97 Paolo Longo Borghini (Ita) Cannondale
 98 Christian Meier (Can) Orica GreenEdge
 99 Martijn Keizer (Ned) Belkin Pro             
100 Jesse Sergent (NZl) Trek Factory Racing
101 Elia Favilli (Ita) Lampre-Merida
102 Laurens ten Dam (Ned) Belkin Pro             
103 Dennis Vanendert (Bel) Lotto Belisol                             08:04
104 Manuele Mori (Ita) Lampre-Merida
105 Gang Xu (Chn) Lampre-Merida
106 Nelson Oliveira (Por) Lampre-Merida
107 Maxim Iglinskiy (Kaz) Astana Pro Team
108 Pavel Brutt (Rus) Team Katusha
109 Fredrik Kessiakoff (Swe) Astana Pro Team
110 Eugenio Alafaci (Ita) Trek Factory Racing
111 Giacomo Nizzolo (Ita) Trek Factory Racing
112 Michael Hepburn (Aus) Orica GreenEdge
113 Calvin Watson (Aus) Trek Factory Racing
114 Jack Bobridge (Aus) Belkin Pro             
115 Svein Tuft (Can) Orica GreenEdge
116 Romain Guillemois (Fra) Team Europcar
117 Maxime Monfort (Bel) Lotto Belisol
118 Xabier Zandio Echaide (Spa) Team Sky
119 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team                            09:24
120 Jonathan Castroviejo Nicolas (Spa) Movistar Team
121 Albert Timmer (Ned) Team Giant-Shimano
122 Mikhail Ignatyev (Rus) Team Katusha
123 Pierre-Henri Lecuisinier (Fra) FDJ.fr
124 Kenny Dehaes (Bel) Lotto Belisol
125 Jens Voigt (Ger) Trek Factory Racing
126 Damien Gaudin (Fra) AG2R La Mondiale
127 Tom Stamsnijder (Ned) Team Giant-Shimano                         16:02
128 Tom Veelers (Ned) Team Giant-Shimano
129 Nathan Earle (Aus) Team Sky                                      23:47
130 Christopher Sutton (Aus) Team Sky
DNF Kenny De Haes (Bel) Lotto Belisol
DNF Maxime Méderel (Fra) Team Europcar
DNF Christophe Kern (Fra) Team Europcar
DNF Thomas De Gendt (Bel) Omega Pharma - Quick-Step             
DNF Davide Malacarne (Ita) Team Europcar
DNF Lachlan Morton (Aus) Garmin Sharp
DNF Richie Porte (Aus) Team Sky
DNF Julien Vermote (Bel) Omega Pharma - Quick-Step             
DNF Marcel Kittel (Ger) Team Giant-Shimano
DNS Michał Kwiatkowski (Pol) Omega Pharma - Quick-Step             
DNS Moreno Hofland (Ned) Belkin Pro             

Klasyfikacja po 4. etapie

  1 Simon Spilak (Slo) Team Katusha                               15:53:55
  2 Christopher Froome (GBr) Team Sky                                00:01
  3 Rui Alberto Faria da Costa (Por) Lampre-Merida                   01:02
  4 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team                            01:06
  5 Mathias Frank (Swi) IAM Cycling                                  01:10
  6 Be?at Intxausti Elorriaga (Spa) Movistar Team                    01:13
  7 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team                             01:14
  8 Jesus Herrada Lopez (Spa) Movistar Team                          01:40
  9 Jon Izaguirre Insausti (Spa) Movistar Team                       01:48
 10 Andrew Talansky (USA) Garmin Sharp                               01:50
 11 Thibaut Pinot (Fra) FDJ.fr                                       01:57
 12 Rafał Majka (Pol) Tinkoff-Saxo                                   02:18
 13 Marcel Wyss (Swi) IAM Cycling                                    02:46
 14 Riccardo Zoidl (Aut) Trek Factory Racing                         03:01
 15 Sébastien Reichenbach (Swi) IAM Cycling                          03:05
 16 Rigoberto Uran (Col) Omega Pharma - Quick-Step                   03:36
 17 Andre Fernando S Martins Cardoso (Por) Garmin Sharp              04:09
 18 Darwin Atapuma (Col) BMC Racing Team                             04:16
 19 Thomas Voeckler (Fra) Team Europcar                              05:52
 20 Nicolas Roche (Irl) Tinkoff-Saxo                                 06:00
 21 Jan Bakelants (Bel) Omega Pharma - Quick-Step             
 22 Laurens ten Dam (Ned) Belkin Pro                                 07:49
 23 Yury Trofimov (Rus) Team Katusha                                 07:50
 24 Egor Silin (Rus) Team Katusha                                    07:56
 25 Johann Tschopp (Swi) IAM Cycling                                 08:10
 26 Sander Armee (Bel) Lotto Belisol                                 10:06
 27 Eduard Beltran Suarez (Col) Tinkoff-Saxo                         10:09
 28 Maxime Monfort (Bel) Lotto Belisol                               11:35
 29 Maxime Bouet (Fra) AG2R La Mondiale                              11:47
 30 Mickaël Chérel (Fra) AG2R La Mondiale                            12:09
 31 Georg Preidler (Aut) Team Giant-Shimano                          12:10
 32 Stef Clement (Ned) Belkin Pro                                    12:13
 33 Alexandre Geniez (Fra) FDJ.fr                                    12:15
 34 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team                              12:39
 35 Jean-Christophe Peraud (Fra) AG2R La Mondiale                    12:51
 36 Alexis Vuillermoz (Fra) AG2R La Mondiale                         13:05
 37 Dominik Nerz (Ger) BMC Racing Team                               13:13
 38 Rafael Valls Ferri (Spa) Lampre-Merida                           13:15
 39 Ivan Basso (Ita) Cannondale                                      15:20
 40 Sergei Chernetski (Rus) Team Katusha                             15:29
 41 Nino Schurter (Swi) Orica GreenEdge                              15:41
 42 David Lopez Garcia (Spa) Team Sky                                16:34
 43 Cameron Meyer (Aus) Orica GreenEdge                              16:37
 44 Björn Thurau (Ger) Team Europcar                                 16:54
 45 Gianluca Brambilla (Ita) Omega Pharma - Quick-Step               17:16
 46 Rohan Dennis (Aus) Garmin Sharp                                  17:27
 47 Jonathan Castroviejo Nicolas (Spa) Movistar Team                 20:41
 48 Silvan Dillier (Swi) BMC Racing Team
 49 Winner Anacona Gomez (Col) Lampre-Merida                         21:25
 50 Ramunas Navardauskas (Ltu) Garmin Sharp                          22:50
 51 Moreno Moser (Ita) Cannondale                                    23:11
 52 Andriy Grivko (Ukr) Astana Pro Team                              23:17
 53 Francis Mourey (Fra) FDJ.fr                                      23:21
 54 Paweł Poljański (Pol) Tinkoff-Saxo
 55 Jonathan Fumeaux (Swi) IAM Cycling                               23:23
 56 Mikel Nieve Ituralde (Spa) Team Sky                              23:36
 57 Jérémy Roy (Fra) FDJ.fr                                          24:20
 58 Caleb Fairly (USA) Garmin Sharp                                  24:25
 59 Kenny Elissonde (Fra) FDJ.fr                                     27:24
 60 Koldo Fernandez De Larrea (Spa) Garmin Sharp                     27:49
 61 Thomas Danielson (USA) Garmin Sharp                              28:07
 62 Cyril Gautier (Fra) Team Europcar                                28:16
 63 Evgeny Petrov (Rus) Tinkoff-Saxo                                 28:34
 64 Dmitry Kozontchouk (Rus) Team Katusha                            29:50
 65 Paolo Longo Borghini (Ita) Cannondale                            29:52
 66 Tobias Ludvigsson (Swe) Team Giant-Shimano                       30:59
 67 Maxim Iglinskiy (Kaz) Astana Pro Team                            31:03
 68 Jonathan Hivert (Fra) Belkin Pro             
 69 Peter Velits (Svk) BMC Racing Team                               31:39
 70 Paul Martens (Ger) Belkin Pro                                    31:57
 71 Sylwester Szmyd (Pol) Movistar Team                              32:14
 72 Oliver Zaugg (Swi) Tinkoff-Saxo                                  32:24
 73 Jay McCarthy (Aus) Tinkoff-Saxo                                  33:31
 74 Anthony Roux (Fra) FDJ.fr                                        33:52
 75 Serge Pauwels (Bel) Omega Pharma - Quick-Step                    34:12
 76 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team                                34:21
 77 Martijn Keizer (Ned) Belkin Pro                                  34:46
 78 Christopher Juul Jensen (Den) Tinkoff-Saxo                       37:08
 79 Pavel Brutt (Rus) Team Katusha                                   38:55
 80 Nelson Oliveira (Por) Lampre-Merida                              39:30
 81 Michael Albasini (Swi) Orica GreenEdge                           39:32
 82 Jack Bobridge (Aus) Belkin Pro                                   40:13
 83 Elia Favilli (Ita) Lampre-Merida                                 40:42
 84 Xabier Zandio Echaide (Spa) Team Sky                             42:07
 85 Damiano Caruso (Ita) Cannondale                                  42:42
 86 Reto Hollenstein (Swi) IAM Cycling                               43:20
 87 Tony Hurel (Fra) Team Europcar                                   43:23
 88 Luka Mezgec (Slo) Team Giant-Shimano                             43:31
 89 Tosh Van der Sande (Bel) Lotto Belisol                           43:32
 90 Alexey Tsatevich (Rus) Team Katusha                              43:51
 91 Tony Martin (Ger) Omega Pharma - Quick-Step                      44:51
 92 Jean-Marc Marino (Fra) Cannondale                                45:17
 93 Oscar Gatto (Ita) Cannondale                                     45:30
 94 Thierry Hupond (Fra) Team Giant-Shimano                          47:00
 95 Manuele Mori (Ita) Lampre-Merida                                 47:07
 96 Romain Guillemois (Fra) Team Europcar                            47:08
 97 Jesse Sergent (NZl) Trek Factory Racing                          47:30
 98 Christian Meier (Can) Orica GreenEdge                            47:42
 99 Davide Appollonio (Ita) AG2R La Mondiale                         49:22
100 Giacomo Nizzolo (Ita) Trek Factory Racing                        51:01
101 Fredrik Kessiakoff (Swe) Astana Pro Team                         51:37
102 Albert Timmer (Ned) Team Giant-Shimano                           52:41
103 Sean De Bie (Bel) Lotto Belisol                                  52:47
104 Roberto Ferrari (Ita) Lampre-Merida                              52:53
105 Cédric Pineau (Fra) FDJ.fr                                       53:46
106 Danilo Hondo (Ger) Trek Factory Racing                           54:52
107 Dennis Vanendert (Bel) Lotto Belisol                             55:14
108 Pirmin Lang (Swi) IAM Cycling                                    55:28
109 Martin Kohler (Swi) BMC Racing Team                              55:33
110 Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale                               56:09
111 Cayetano José Sarmiento Tunarrosa (Col) Cannondale               57:32
112 Lawrence Warbasse (USA) BMC Racing Team                          57:56
113 Brett Lancaster (Aus) Orica GreenEdge                         01:00:11
114 Jens Voigt (Ger) Trek Factory Racing                          01:01:59
115 Danny Van Poppel (Ned) Trek Factory Racing                    01:02:05
116 Luke Rowe (GBr) Team Sky                                      01:05:23
117 Svein Tuft (Can) Orica GreenEdge                              01:06:47
118 Calvin Watson (Aus) Trek Factory Racing                       01:07:02
119 Gang Xu (Chn) Lampre-Merida                                   01:07:09
120 Eugenio Alafaci (Ita) Trek Factory Racing                     01:09:30
121 Damien Gaudin (Fra) AG2R La Mondiale                          01:10:29
122 Kenny Dehaes (Bel) Lotto Belisol                              01:14:00
123 Michael Hepburn (Aus) Orica GreenEdge                         01:15:01
124 Tom Stamsnijder (Ned) Team Giant-Shimano                      01:15:02
125 Mikhail Ignatyev (Rus) Team Katusha                           01:16:49
126 Pierre-Henri Lecuisinier (Fra) FDJ.fr
127 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team                         01:17:06
128 Tom Veelers (Ned) Team Giant-Shimano                          01:20:52
129 Nathan Earle (Aus) Team Sky                                   01:25:09
130 Christopher Sutton (Aus) Team Sky                             01:25:30

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: