Tour de Romandie 2014: etap 3: Triumf Simona Spilaka

Simon Spilak (Katusha) wygrał na trasie trzeciego etapu wyścigu, obejmując również prowadzenie w klasyfikacji generalnej. 27-letni Słoweniec odjechał na końcowym pojeździe, meldując się na mecie przed Chrisem Froome (Sky).

13. miejsce ze stratą 2 minut wywalczył Rafał Majka (Tinkoff-Saxo). Pozostałe miejsca Polaków: 58. Paweł Poljański (Tinkoff-Saxo) - 22:52, 79. Sylwester Szmyd (Movistar) - 30:45 i 80. Michał Kwiatkowski (Omega Pharma) - 30:45.

Królewski odcinek tegorocznej jazdy prowadził przez cztery górskie premie 1. kategorii, z ostatniej do mety pozostawało 15,5 km. Tuż po starcie zawiązała się 7-osobowa ucieczka w składzie Jack Bobridge (Belkin), Tom Veelers (Giant), Elia Favilli (Lampre), Boris Vallee (Lotto), Cyril Gautier (Europcar), Davide Malacarne (Europcar) i Andriy Grivko (Astana), wypracowując 6 minut przewagi.

Pierwsza wspinaczka Col des Planches (55,3 km; 11,4 km, 8,2%) dała mocno wszystkim w kość. Z ucieczki szybko odpadli Veelers i Vallee, natomiast z peletonu lider i wicelider - Michael Albasini (Orica) i Michał Kwiatkowski. Polak wrócił na zjazdach, natomiast Albasini szybko pożegnał się ze wszelkimi nadziejami.

Po drugim podjeździe, Champex (78,6 km; 9,3 km, 6,1%), z przodu pozostali Gautier i Malacarne, z zapasem niespełna 2 minut. Albasini notował stratę 3:40, zasadnicza grupa liczyła jeszcze 60-70 zawodników.

Dwójka przed Les Giettes (133,7 km; 10 km; 7%) zwiększyła znów przewagę do 3 minut, ale właśnie na tej premii nastąpił kres ucieczki. Po zjeździe w grze pozostawało 30 kolarzy. Brakowało Kwiatkowskiego, natomiast widoczna była sylwetka Rafała Majki.

Na początku Villars-sur-Ollon (164,7 km; 11 km; 6.3%) niewielką przewagę zyskali Mickaël Chérel (AG2R) i Sander Armee (Lotto). Zasadniczą grupę prowadzili kolarze Sky.

Długo nie zwlekał z akcją Vincenzo Nibali (Astana), za którym ruszyli Chris Froome, Majka i Simon Spilak. Brytyjczyk poprawił, urywając Słoweńca i Polaka, a po powtórce koło puścił również Nibali.

Za ubiegłorocznym zwycięzcą, na drugie miejsce, wyszedł Spilak, który przed rokiem był... drugi. Majka spłynął do 10-osobowej grupki.

Słoweniec doścignął Froome. Dwójka podjęła współpracę. Za jej plecami sporo się działo, atakowali m. in. Mathias Frank (IAM Cycling) i Benat Intxausti (Movistar). Hiszpan jechał samotnie na trzeciej pozycji, dalej byli Nibali z Frankiem, a w następnej grupce Majka, Rui Costa (Lampre-Merida), Thibaut Pinot (FDJ.fr) i Jakob Fuglsang (Astana).

Gdy kolarze wjechali w chmury na szosie zrobiło się mokro. Upadł na przecinających jezdnię torach kolejowych Majka, przewracając przy okazji Pinota. Do Intxaustiego dojechali Frank z Nibalim.

Froome i Costa zjazdy rozpoczęli z przewagą minuty nad tą trójką. Tylko niewiele więcej tracili Costa i Fuglsang.

Na mokrej drodze w kierunku siedziby UCI obyło się bez upadków. Majka zjeżdżał ostrożne, spadając za grupę Pinota. Prowadząca dwójka utrzymała natomiast blisko minutę przewagi. Na finiszu nieznaczne szybszy okazał się Spilak. Grupę pościgową przyprowadził na metę Rui Costa.

W sobotę płaski etap ze startem i metą we Fryburgu (174 km).

Wyniki 3. etapu Tour de Romandie 2014 (WT), Le Bouveret – Aigle (180,2 km):

  1 Simon Spilak (Slo) Team Katusha                                5:09:23
  2 Christopher Froome (GBr) Team Sky
  3 Rui Alberto Faria da Costa (Por) Lampre-Merida                   00:57
  4 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team
  5 Be?at Intxausti Elorriaga (Spa) Movistar Team
  6 Mathias Frank (Swi) IAM Cycling
  7 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team
  8 Jesus Herrada Lopez (Spa) Movistar Team                          01:41
  9 Thibaut Pinot (Fra) FDJ.fr
 10 Andrew Talansky (USA) Garmin Sharp
 11 Marcel Wyss (Swi) IAM Cycling
 12 Jon Izaguirre Insausti (Spa) Movistar Team
 13 Rafał Majka (Pol) Tinkoff-Saxo                                   02:00
 14 Sébastien Reichenbach (Swi) IAM Cycling                          02:35
 15 Riccardo Zoidl (Aut) Trek Factory Racing                         02:36
 16 Maxime Monfort (Bel) Lotto Belisol                               03:25
 17 Laurens ten Dam (Ned) Belkin Pro             
 18 Andre Fernando S Martins Cardoso (Por) Garmin Sharp
 19 Darwin Atapuma (Col) BMC Racing Team
 20 Rigoberto Uran (Col) Omega Pharma - Quick-Step             
 21 Jan Bakelants (Bel) Omega Pharma - Quick-Step                    04:58
 22 Nicolas Roche (Irl) Tinkoff-Saxo                                 05:43
 23 Thomas Voeckler (Fra) Team Europcar
 24 Rafael Valls Ferri (Spa) Lampre-Merida                           07:34
 25 Egor Silin (Rus) Team Katusha
 26 Yury Trofimov (Rus) Team Katusha
 27 Johann Tschopp (Swi) IAM Cycling
 28 Sander Armee (Bel) Lotto Belisol                                 08:35
 29 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team
 30 Eduard Beltran Suarez (Col) Tinkoff-Saxo
 31 Jonathan Castroviejo Nicolas (Spa) Movistar Team                 11:14
 32 Maxime Bouet (Fra) AG2R La Mondiale                              11:23
 33 Cyril Gautier (Fra) Team Europcar
 34 Mickaël Chérel (Fra) AG2R La Mondiale
 35 Sergei Chernetski (Rus) Team Katusha
 36 Stef Clement (Ned) Belkin Pro                                    12:01
 37 Dominik Nerz (Ger) BMC Racing Team
 38 Silvan Dillier (Swi) BMC Racing Team
 39 Georg Preidler (Aut) Team Giant-Shimano
 40 Alexandre Geniez (Fra) FDJ.fr
 41 Jean-Christophe Peraud (Fra) AG2R La Mondiale
 42 Alexis Vuillermoz (Fra) AG2R La Mondiale
 43 Nino Schurter (Swi) Orica GreenEdge                              14:29
 44 David Lopez Garcia (Spa) Team Sky                                14:54
 45 Serge Pauwels (Bel) Omega Pharma - Quick-Step             
 46 Ivan Basso (Ita) Cannondale
 47 Maxime Méderel (Fra) Team Europcar
 48 Mikel Nieve Ituralde (Spa) Team Sky
 49 Gianluca Brambilla (Ita) Omega Pharma - Quick-Step Cycling T     15:56
 50 Davide Malacarne (Ita) Team Europcar
 51 Cameron Meyer (Aus) Orica GreenEdge                              16:21
 52 Winner Anacona Gomez (Col) Lampre-Merida                         16:23
 53 Björn Thurau (Ger) Team Europcar                                 16:28
 54 Rohan Dennis (Aus) Garmin Sharp                                  17:26
 55 Koldo Fernandez De Larrea (Spa) Garmin Sharp                     20:45
 56 Paolo Longo Borghini (Ita) Cannondale                            22:52
 57 Jay McCarthy (Aus) Tinkoff-Saxo
 58 Paweł Poljański (Pol) Tinkoff-Saxo
 59 Kenny Elissonde (Fra) FDJ.fr
 60 Maxim Iglinskiy (Kaz) Astana Pro Team
 61 Evgeny Petrov (Rus) Tinkoff-Saxo
 62 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team
 63 Jonathan Fumeaux (Swi) IAM Cycling
 64 Tobias Ludvigsson (Swe) Team Giant-Shimano
 65 Peter Velits (Svk) BMC Racing Team
 66 Andriy Grivko (Ukr) Astana Pro Team
 67 Moreno Moser (Ita) Cannondale
 68 Caleb Fairly (USA) Garmin Sharp
 69 Oliver Zaugg (Swi) Tinkoff-Saxo
 70 Ramunas Navardauskas (Ltu) Garmin Sharp
 71 Thomas Danielson (USA) Garmin Sharp
 72 Nelson Oliveira (Por) Lampre-Merida
 73 Dmitry Kozontchouk (Rus) Team Katusha
 74 Christopher Juul Jensen (Den) Tinkoff-Saxo
 75 Pavel Brutt (Rus) Team Katusha
 76 Jérémy Roy (Fra) FDJ.fr
 77 Francis Mourey (Fra) FDJ.fr
 78 Xabier Zandio Echaide (Spa) Team Sky                             23:21
 79 Sylwester Szmyd (Pol) Movistar Team                              30:45
 80 Michał Kwiatkowski (Pol) Omega Pharma - Quick-Step             
 81 Paul Martens (Ger) Belkin Pro             
 82 Jack Bobridge (Aus) Belkin Pro             
 83 Romain Guillemois (Fra) Team Europcar
 84 Martijn Keizer (Ned) Belkin Pro             
 85 Manuele Mori (Ita) Lampre-Merida
 86 Jonathan Hivert (Fra) Belkin Pro             
 87 Anthony Roux (Fra) FDJ.fr                                        32:49
 88 Thomas De Gendt (Bel) Omega Pharma - Quick-Step                  34:49
 89 Elia Favilli (Ita) Lampre-Merida
 90 Alexey Tsatevich (Rus) Team Katusha                              38:40
 91 Michael Albasini (Swi) Orica GreenEdge                           40:03
 92 Brett Lancaster (Aus) Orica GreenEdge
 93 Tom Veelers (Ned) Team Giant-Shimano
 94 Christian Meier (Can) Orica GreenEdge                            42:16
 95 Jens Voigt (Ger) Trek Factory Racing
 96 Eugenio Alafaci (Ita) Trek Factory Racing
 97 Reto Hollenstein (Swi) IAM Cycling
 98 Kenny De Haes (Bel) Lotto Belisol
 99 Tosh Van der Sande (Bel) Lotto Belisol
100 Nathan Earle (Aus) Team Sky
101 Luke Rowe (GBr) Team Sky
102 Dennis Vanendert (Bel) Lotto Belisol
103 Danny Van Poppel (Ned) Trek Factory Racing
104 Moreno Hofland (Ned) Belkin Pro             
105 Jesse Sergent (NZl) Trek Factory Racing
106 Pierre-Henri Lecuisinier (Fra) FDJ.fr
107 Sean De Bie (Bel) Lotto Belisol
108 Fredrik Kessiakoff (Swe) Astana Pro Team
109 Damiano Caruso (Ita) Cannondale
110 Oscar Gatto (Ita) Cannondale
111 Cayetano José Sarmiento Tunarrosa (Col) Cannondale
112 Svein Tuft (Can) Orica GreenEdge
113 Michael Hepburn (Aus) Orica GreenEdge
114 Lawrence Warbasse (USA) BMC Racing Team
115 Martin Kohler (Swi) BMC Racing Team
116 Calvin Watson (Aus) Trek Factory Racing
117 Christopher Sutton (Aus) Team Sky
118 Richie Porte (Aus) Team Sky
119 Davide Appollonio (Ita) AG2R La Mondiale
120 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team
121 Giacomo Nizzolo (Ita) Trek Factory Racing
122 Julien Vermote (Bel) Omega Pharma - Quick-Step             
123 Danilo Hondo (Ger) Trek Factory Racing
124 Tom Stamsnijder (Ned) Team Giant-Shimano
125 Albert Timmer (Ned) Team Giant-Shimano
126 Thierry Hupond (Fra) Team Giant-Shimano
127 Marcel Kittel (Ger) Team Giant-Shimano
128 Jean-Marc Marino (Fra) Cannondale
129 Mikhail Ignatyev (Rus) Team Katusha
130 Tony Martin (Ger) Omega Pharma - Quick-Step             
131 Luka Mezgec (Slo) Team Giant-Shimano
132 Kenny Dehaes (Bel) Lotto Belisol
133 Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale
134 Cédric Pineau (Fra) FDJ.fr
135 Gang Xu (Chn) Lampre-Merida
136 Roberto Ferrari (Ita) Lampre-Merida
137 Pirmin Lang (Swi) IAM Cycling
138 Tony Hurel (Fra) Team Europcar
139 Damien Gaudin (Fra) AG2R La Mondiale
140 Lachlan Morton (Aus) Garmin Sharp
141 Christophe Kern (Fra) Team Europcar
DNF Pablo Lastras Garcia (Spa) Movistar Team
DNF Juan Jose Lobato (Spa) Movistar Team
DNF Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale
DNF Tejay van Garderen (USA) BMC Racing Team
DNF Lieuwe Westra (Ned) Astana Pro Team
DNF Matthias Brändle (Aut) IAM Cycling

Klasyfikacja po 3. etapie: 

  1 Simon Spilak (Slo) Team Katusha                               11:39:25
  2 Christopher Froome (GBr) Team Sky                                00:01
  3 Rui Alberto Faria da Costa (Por) Lampre-Merida                   01:02
  4 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team                            01:06
  5 Mathias Frank (Swi) IAM Cycling                                  01:10
  6 Be?at Intxausti Elorriaga (Spa) Movistar Team                    01:13
  7 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team                             01:14
  8 Jesus Herrada Lopez (Spa) Movistar Team                          01:40
  9 Jon Izaguirre Insausti (Spa) Movistar Team                       01:48
 10 Andrew Talansky (USA) Garmin Sharp                               01:50
 11 Thibaut Pinot (Fra) FDJ.fr                                       01:57
 12 Rafał Majka (Pol) Tinkoff-Saxo                                   02:18
 13 Marcel Wyss (Swi) IAM Cycling                                    02:46
 14 Riccardo Zoidl (Aut) Trek Factory Racing                         03:01
 15 Sébastien Reichenbach (Swi) IAM Cycling                          03:05
 16 Rigoberto Uran (Col) Omega Pharma - Quick-Step                   03:36
 17 Maxime Monfort (Bel) Lotto Belisol                               03:40
 18 Laurens ten Dam (Ned) Belkin Pro                                 03:54
 19 Andre Fernando S Martins Cardoso (Por) Garmin Sharp              04:09
 20 Darwin Atapuma (Col) BMC Racing Team                             04:16
 21 Nicolas Roche (Irl) Tinkoff-Saxo                                 06:00
 22 Thomas Voeckler (Fra) Team Europcar                              06:07
 23 Jan Bakelants (Bel) Omega Pharma - Quick-Step                    06:13
 24 Yury Trofimov (Rus) Team Katusha                                 07:50
 25 Egor Silin (Rus) Team Katusha                                    07:56
 26 Johann Tschopp (Swi) IAM Cycling                                 08:10
 27 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team                              08:58
 28 Rafael Valls Ferri (Spa) Lampre-Merida                           09:34
 29 Sander Armee (Bel) Lotto Belisol                                 10:06
 30 Eduard Beltran Suarez (Col) Tinkoff-Saxo                         10:09
 31 Jonathan Castroviejo Nicolas (Spa) Movistar Team                 11:26
 32 Sergei Chernetski (Rus) Team Katusha                             11:34
 33 Maxime Bouet (Fra) AG2R La Mondiale                              11:47
 34 Mickaël Chérel (Fra) AG2R La Mondiale                            12:09
 35 Georg Preidler (Aut) Team Giant-Shimano                          12:10
 36 Stef Clement (Ned) Belkin Pro                                    12:13
 37 Alexandre Geniez (Fra) FDJ.fr                                    12:15
 38 Jean-Christophe Peraud (Fra) AG2R La Mondiale                    12:20
 39 Alexis Vuillermoz (Fra) AG2R La Mondiale                         12:34
 40 Dominik Nerz (Ger) BMC Racing Team                               13:13
 41 Ivan Basso (Ita) Cannondale                                      15:20
 42 Maxime Méderel (Fra) Team Europcar                               15:32
 43 Nino Schurter (Swi) Orica GreenEdge                              15:41
 44 David Lopez Garcia (Spa) Team Sky                                16:34
 45 Cameron Meyer (Aus) Orica GreenEdge                              16:37
 46 Björn Thurau (Ger) Team Europcar                                 16:54
 47 Davide Malacarne (Ita) Team Europcar                             17:14
 48 Gianluca Brambilla (Ita) Omega Pharma - Quick-Step Cycling T     17:16
 49 Rohan Dennis (Aus) Garmin Sharp                                  17:27
 50 Winner Anacona Gomez (Col) Lampre-Merida                         17:44
 51 Silvan Dillier (Swi) BMC Racing Team                             20:41
 52 Ramunas Navardauskas (Ltu) Garmin Sharp                          22:50
 53 Maxim Iglinskiy (Kaz) Astana Pro Team                            23:08
 54 Moreno Moser (Ita) Cannondale                                    23:11
 55 Andriy Grivko (Ukr) Astana Pro Team                              23:17
 56 Francis Mourey (Fra) FDJ.fr                                      23:21
 57 Paweł Poljański (Pol) Tinkoff-Saxo
 58 Jonathan Fumeaux (Swi) IAM Cycling                               23:23
 59 Kenny Elissonde (Fra) FDJ.fr                                     23:29
 60 Mikel Nieve Ituralde (Spa) Team Sky                              23:36
 61 Thomas Danielson (USA) Garmin Sharp                              24:12
 62 Jérémy Roy (Fra) FDJ.fr                                          24:20
 63 Caleb Fairly (USA) Garmin Sharp                                  24:25
 64 Evgeny Petrov (Rus) Tinkoff-Saxo                                 24:39
 65 Paolo Longo Borghini (Ita) Cannondale                            25:57
 66 Peter Velits (Svk) BMC Racing Team                               27:44
 67 Koldo Fernandez De Larrea (Spa) Garmin Sharp                     27:49
 68 Cyril Gautier (Fra) Team Europcar                                28:16
 69 Dmitry Kozontchouk (Rus) Team Katusha                            29:50
 70 Michał Kwiatkowski (Pol) Omega Pharma - Quick-Step Cycling T     30:38
 71 Martijn Keizer (Ned) Belkin Pro                                  30:51
 72 Tobias Ludvigsson (Swe) Team Giant-Shimano                       30:59
 73 Pavel Brutt (Rus) Team Katusha                                   31:00
 74 Jonathan Hivert (Fra) Belkin Pro                                 31:03
 75 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team                                31:04
 76 Nelson Oliveira (Por) Lampre-Merida                              31:35
 77 Paul Martens (Ger) Belkin Pro                                    31:57
 78 Sylwester Szmyd (Pol) Movistar Team                              32:14
 79 Jack Bobridge (Aus) Belkin Pro                                   32:18
 80 Oliver Zaugg (Swi) Tinkoff-Saxo                                  32:24
 81 Jay McCarthy (Aus) Tinkoff-Saxo                                  33:31
 82 Anthony Roux (Fra) FDJ.fr                                        33:52
 83 Serge Pauwels (Bel) Omega Pharma - Quick-Step                    34:12
 84 Xabier Zandio Echaide (Spa) Team Sky
 85 Christopher Juul Jensen (Den) Tinkoff-Saxo                       34:34
 86 Thomas De Gendt (Bel) Omega Pharma - Quick-Step                  35:17
 87 Elia Favilli (Ita) Lampre-Merida                                 36:47
 88 Manuele Mori (Ita) Lampre-Merida                                 39:12
 89 Romain Guillemois (Fra) Team Europcar                            39:13
 90 Michael Albasini (Swi) Orica GreenEdge                           39:51
 91 Alexey Tsatevich (Rus) Team Katusha                              39:56
 92 Tony Martin (Ger) Omega Pharma - Quick-Step                      42:18
 93 Damiano Caruso (Ita) Cannondale                                  42:42
 94 Giacomo Nizzolo (Ita) Trek Factory Racing                        43:06
 95 Reto Hollenstein (Swi) IAM Cycling                               43:20
 96 Moreno Hofland (Ned) Belkin Pro                                  43:22
 97 Tony Hurel (Fra) Team Europcar                                   43:23
 98 Albert Timmer (Ned) Team Giant-Shimano                           43:26
 99 Luka Mezgec (Slo) Team Giant-Shimano                             43:31
100 Tosh Van der Sande (Bel) Lotto Belisol                           43:32
101 Jesse Sergent (NZl) Trek Factory Racing                          43:35
102 Fredrik Kessiakoff (Swe) Astana Pro Team                         43:42
103 Christian Meier (Can) Orica GreenEdge                            43:47
104 Jean-Marc Marino (Fra) Cannondale                                44:06
105 Oscar Gatto (Ita) Cannondale                                     45:30
106 Thierry Hupond (Fra) Team Giant-Shimano                          47:00
107 Dennis Vanendert (Bel) Lotto Belisol                             47:19
108 Davide Appollonio (Ita) AG2R La Mondiale                         49:22
109 Cédric Pineau (Fra) FDJ.fr                                       49:51
110 Julien Vermote (Bel) Omega Pharma - Quick-Step                   50:14
111 Danilo Hondo (Ger) Trek Factory Racing                           50:57
112 Pirmin Lang (Swi) IAM Cycling                                    51:33
113 Martin Kohler (Swi) BMC Racing Team                              51:38
114 Richie Porte (Aus) Team Sky                                      52:06
115 Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale                               52:14
116 Jens Voigt (Ger) Trek Factory Racing                             52:44
117 Sean De Bie (Bel) Lotto Belisol                                  52:47
118 Roberto Ferrari (Ita) Lampre-Merida                              52:53
119 Cayetano José Sarmiento Tunarrosa (Col) Cannondale               53:37
120 Lawrence Warbasse (USA) BMC Racing Team                          54:01
121 Christophe Kern (Fra) Team Europcar                              56:06
122 Brett Lancaster (Aus) Orica GreenEdge                            56:30
123 Danny Van Poppel (Ned) Trek Factory Racing                       58:10
124 Marcel Kittel (Ger) Team Giant-Shimano                           58:41
125 Svein Tuft (Can) Orica GreenEdge                                 58:52
126 Calvin Watson (Aus) Trek Factory Racing                          59:07
127 Tom Stamsnijder (Ned) Team Giant-Shimano                         59:09
128 Gang Xu (Chn) Lampre-Merida                                      59:14
129 Damien Gaudin (Fra) AG2R La Mondiale                          01:01:14
130 Luke Rowe (GBr) Team Sky                                      01:01:28
131 Nathan Earle (Aus) Team Sky                                   01:01:31
132 Eugenio Alafaci (Ita) Trek Factory Racing                     01:01:35
133 Christopher Sutton (Aus) Team Sky                             01:01:52
134 Kenny Dehaes (Bel) Lotto Belisol                              01:04:45
135 Tom Veelers (Ned) Team Giant-Shimano                          01:04:59
136 Michael Hepburn (Aus) Orica GreenEdge                         01:07:06
137 Mikhail Ignatyev (Rus) Team Katusha                           01:07:34
138 Pierre-Henri Lecuisinier (Fra) FDJ.fr
139 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team                         01:07:51
140 Kenny De Haes (Bel) Lotto Belisol                             01:07:55
141 Lachlan Morton (Aus) Garmin Sharp                             01:08:03

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: