George Hincapie książkę napisał

Pamiętniki George'a Hincapiego na rynek trafią już pod koniec maja

Agencja AP poinformowała dziś, że już w przyszłym miesiącu do księgarń trafi książka byłego kolarza - George'a Hincapiego. Wieczorem za pomocą portalu społecznościowego Facebook, informację potwierdził sam zawodnik.

- Postanowiłem podzielić się swoją historią, ponieważ uważam, że rzut oka w przeszłość pozwoli ludziom zrozumieć jak pochrzanione to były czasy. Trzeba wyciągnąć wnioski na przyszłość. Biorę odpowiedzialność za swoje decyzje, głęboko się też nad nimi zastanawiałem. Po tym wszystkim co przeszliśmy, jestem optymistą i mam nadzieję, że obecne i przyszłe generacje nie będą musiały mierzyć się z wyborami, przed jakimi nas postawiono

- napisał Hincapie.

Książka ma zawierać przedmowę napisaną przez Lance'a Armstronga i określana jest w zapowiedziach jako "wspomnienie i wyznanie win". Angielski tytuł brzmi: The Loyal Lieutenant: Leading Out Lance and Pushing Through the Pain on the Rocky Road to Paris (pol. Lojalny przyboczny: z Lancem Armstrongiem na bolesnej i wyboistej drodze do Paryża), a "Big George" miał powiedzieć w niej sporo - więcej niż dotychczas.

40-letni Amerykanin w peletonie ścigał się od 1994 roku. W tym czasie wygrał 4 etapy Tour de France (3 drużynowo, 1 indywidualnie), zajmował szereg świetnych miejsc w wyścigach jednodniowych, szczególnie tych rozgrywanych na brukach północy. Towarzyszył Armstrongowi podczas wszystkich wygranych przez niego "Wielkich Pętli", był jednym z najbardziej rozpoznawalnych zawodników w peletonie. W 2007 i 2011 roku także pracował na zwycięzców Tour de France - odpowiednio Alberto Contadora i Cadela Evansa. Karierę zakończył w sierpniu 2012 roku.

"Big George" był (i do dziś pozostaje) jednym z najlepszych przyjaciół "Bossa". W październiku 2012 roku okazał się także kluczowym świadkiem w postępowaniu Amerykańskiej Agencji Antydopingowej (USADA). Dzięki jego zeznaniom Agencja mogła zdyskwalifikować Armstronga i odebrać mu wszystkie wygrane tytuły. Hincapie przyznał się do stosowania zabronionego wspomagania przez znaczną większość swojej kariery, a jego zeznania obejmowały wszystkie lata, w których jeździł z Armstrongiem.

W ostatnim czasie ukazały się dwie duże publikacje dotyczące najciemniejszych czasów kolarstwa. Były kolarz Tyler Hamilton wraz z Danielem Coylem napisał "Wyścig Tajemnic", opisując w detalach dopingowy proceder, którego sam był uczestnikiem. Z kolei Duńczyk Michael Rasmussen w "Żółtej gorączce" udokumentował swoje przygody ze strzykawkami i zabronionymi substancjami.

W ostatnich tygodniach do księgarni trafiła także książka dziennikarki New York Timesa - Juliet Macur - Wyścig kłamstw. Upadek Lance'a Armstronga, w której znajdujemy uporządkowany i wielowymiarowy obraz życia Armstronga na tle dopingowej kultury w peletonie.

fot. www.georgehincapie.com

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: