La Flèche Wallonne 2014: majstersztyk Alejandro Valverde, podium Michała Kwiatkowskiego

Alejandro Valverde (Movistar Team), po wspinaczce na Mur de Huy, został zwycięzcą 78. edycji Strzały Walońskiej. Hiszpan wyprzedził Dana Martina (Garmin-Sharp) i Michała Kwiatkowskiego (Omega Pharma-Quick Step).

Jedenaście ardeńskich podjazdów znalazło się na trasie tegorocznego walońskiego półklasyka, który prowadził z Bastogne na Mur de Huy (199 km).

Tuż po starcie doszło do kraksy, w której zaplątał się zeszłoroczny zwycięzca Daniel Moreno (Katusha). Inny z faworytów, Jelle Vanendert (Lotto), narzekał na ból kolana po upadku w Amstel Gold. Podobne problemy nie dotyczyły trójki: Preben van Hecke (Topsport Vlaanderen), Jonathan Clarke (Unitedhealthcare) i Ramunas Navardauskas (Garmin-Sharp), która około 15 kilometra podjęła trud ucieczki.

Przewaga harcowników sięgnęła 8:40 (53 km). W peletonie tempo wzmocniła ekipa Katushy. Pierwszy podjazd, Côte de Bellaire (84 km; 1 km; 6,8%), pościg minął ze stratą 6:40, natomiast po pierwszej z trzech wspinaczek na Mur de Huy (111,5 km; 1,3 km; 9,3%) zanotowano różnicę 5:50.

40 kilometrów przed metą z zapasem 3 minut na czele utrzymywali się nadal Navardauskas i Van Hecke, pokonując kolejny podjazd - Côte d'Ahin (165 km; 2,1 km; 5,9%) - niewiele ponad dwie minuty przed pościgiem prowadzonym przez ekipę Movistar.

Przedostatni podjazd pod Mur de Huy (175,5 km; 1,3 km; 9,3%) pozwolił przećwiczenie ustawienia się na wąskiej drodze. Przodowali zawodnicy Katushy, podkręcając tempo i redukując przewagę do niecałej minuty. Wysoko jechał Michał Kwiatkowski (Omega Pharma-Quick Step), wyróżniając się koszulkę mistrza Polski.

Prowadząca dwójka traciła przewagę, a peleton prowadzony przez zespoły Katushy i Tinkoff-Saxo złapał ją na Côte d'Ereffe (188,5 km; 2,2 km; 5,9%). Wznoszącą się drogę wykorzystać próbowali kolarze Lotto-Belisol i Ag2r La Mondiale, atakami naciągając grupę.

Dojazd do finałowej wspinaczki przebiegał pod dyktando kolegów Daniego Moreno, którzy pilnowali by nikomu nie przyszło do głowy oderwać się od grupy. Samobójczą misję podjął jedynie Jeremy Roy (FDJ.fr), a w międzyczasie za dalsze ściganie podziękował Andy Schleck (Trek Factory Racing).

Roy został złapany niecałe 3 kilometry przed metą, a w momencie gdy Francuza mijał pociąg Katushy, z tyłu na ziemię polecieli Joaquim Rodriguez (Katusha), Damiano Cunego (Lampre-Merida) i Frank Schleck (Trek Factory Racing).

Peleton prowadzony przez organizujące się zespoły Katusha i Ag2r La Mondiale dotarł finałowej wspinaczki pod Mur de Huy (1.3 km; 9,3%). Atakował Romain Bardet (Ag2r), na czoło wyszli Alejandro Valverde (Movistar Team) i Bauke Mollema (Belkin), na kole których siedział Kwiatkowski. Z tylnych pozycji szarżował Julian Arredondo (Trek Factory Racing), a przebić do przodu próbował się zamknięty Philippe Gilbert (BMC).

Mistrz Polski wyszedł na prowadzenie i przycisnął, zmuszając rywali do dodatkowego wysiłku. Na czoło przebił się też Dan Martin (Garmin-Sharp), a zaraz za nim wyskoczył Valverde. Hiszpan i Irlandczyk minęli Polaka i rozpoczęli finisz. Lider Movistaru świetnie wyczuł moment do ataku, przyspieszył i bez większych problemów odjechał, na metę wjeżdżając samotnie. Martin dojechał 3 sekundy potem, chwilę przed Kwiatkowskim.

fot. Movistar Team

Wyniki La Flèche Wallonne 2014 (WT), Bastogne - Huy (199 km):

  1 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Movistar Team                4:36:45
  2 Daniel Martin (Irl) Garmin Sharp                                 00:03
  3 Michał Kwiatkowski (Pol) Omega Pharma - Quick-Step               00:04
  4 Bauke Mollema (Ned) Belkin Pro             
  5 Tom Jelte Slagter (Ned) Garmin Sharp                             00:06
  6 Jelle Vanendert (Bel) Lotto Belisol
  7 Michael Albasini (Swi) Orica Greenedge                           00:08
  8 Roman Kreuziger (Cze) Tinkoff-Saxo
  9 Daniel Moreno Fernandez (Spa) Team Katusha                       00:11
 10 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team                           00:15
 11 Julian David Arredondo Moreno (Col) Trek Factory Racing          00:17
 12 WoutPoels (Ned) Omega Pharma - Quick-Step                        00:19
 13 Paul Martens (Ger) Belkin Pro                                    00:23
 14 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team                            00:24
 15 Mathias Frank (Swi) IAM Cycling                                  00:26
 16 Simon Clarke (Aus) Orica Greenedge                               00:28
 17 Diego Ulissi (Ita) Lampre-Merida
 18 Rudy Molard (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 19 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team
 20 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Lotto Belisol
 21 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Shimano
 22 Gorka Izaguirre Insausti (Spa) Movistar Team                     00:32
 23 Warren Barguil (Fra) Team Giant-Shimano                          00:37
 24 Sébastien Reichenbach (Swi) IAM Cycling                          00:40
 25 Daan Olivier (Ned) Team Giant-Shimano                            00:43
 26 Lars Petter Nordhaug (Nor) Belkin Pro                            00:45
 27 Ivan Santaromita (Ita) Orica Greenedge                           00:48
 28 Thomas Sprengers (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise             00:51
 29 Thomas Degand (Bel) Wanty - Groupe Gobert                        00:54
 30 Laurens Ten Dam (Ned) Belkin Pro             
 31 Cyril Gautier (Fra) Team Europcar
 32 Jean-Marc Marino (Fra) Cannondale
 33 Giampaolo Caruso (Ita) Team Katusha
 34 Samuel Sanchez (Spa) BMC Racing Team
 35 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale                             00:58
 36 Carlos Alberto Betancur Gomez (Col) AG2R La Mondiale             01:00
 37 Chris Anker Sörensen (Den) Tinkoff-Saxo                          01:03
 38 Alex Howes (USA) Garmin Sharp                                    01:04
 39 Mikael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale
 40 Jerome Coppel (Fra) Cofidis, Solutions Credits                   01:12
 41 Jesus Herrada Lopez (Spa) Movistar Team                          01:14
 42 Thomas Lövkvist (Swe) IAM Cycling                                01:17
 43 Jan Bakelants (Bel) Omega Pharma - Quick-Step             
 44 Benoît Vaugrenard (Fra) FDJ.fr                                   01:23
 45 Ben Hermans (Bel) BMC Racing Team                                01:25
 46 Jérémy Roy (Fra) FDJ.fr
 47 Cameron Meyer (Aus) Orica Greenedge
 48 Alexandr Kolobnev (Rus) Team Katusha                             01:30
 49 Eduard Vorganov (Rus) Team Katusha
 50 Bart De Clercq (Bel) Lotto Belisol                               01:32
 51 Romain Sicard (Fra) Team Europcar                                01:40
 52 John Gadret (Fra) Movistar Team
 53 Rui Alberto Faria Da Costa (Por) Lampre-Merida                   01:44
 54 Gianluca Brambilla (Ita) Omega Pharma - Quick-Step               01:45
 55 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale                              01:51
 56 Frank Schleck (Lux) Trek Factory Racing
 57 Marco Marcato (Ita) Cannondale
 58 Nathan Haas (Aus) Garmin Sharp                                   01:54
 59 Andres Torres (Colombia)                                         01:56
 60 Tony Gallopin (Fra) Lotto Belisol                                01:57
 61 Tim Wellens (Bel) Lotto Belisol                                  02:02
 62 Pieter Serry (Bel) Omega Pharma - Quick-Step                     02:08
 63 Pierre Rolland (Fra) Team Europcar                               02:13
 64 Lieuwe Westra (Ned) Astana Pro Team                              02:30
 65 Sébastien Minard (Fra) AG2R La Mondiale                          03:01
 66 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale
 67 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team                              03:54
 68 Eliot Lietaer (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise                04:01
 69 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Merida                               04:04
 70 Joaquin Rodriguez Oliver (Spa) Team Katusha                      04:06
 71 Jon Izaguirre Insausti (Spa) Movistar Team                       04:12
 72 Pieter Weening (Ned) Orica Greenedge                             04:14
 73 Angel Vicioso Arcos (Spa) Team Katusha                           04:17
 74 Merhawi Kudus Ghebremedhin (Eri) MTN - Qhubeka                   05:02
 75 Guillaume Levarlet (Fra) Cofidis, Solutions Credits              05:12
 76 Francis De Greef (Bel) Wanty - Groupe Gobert
 77 Fabian Wegmann (Ger) Garmin Sharp
 78 Simon Yates (GBr) Orica Greenedge
 79 Andriy Grivko (Ukr) Astana Pro Team
 80 Victor Campenaerts (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 81 Natnael Berhane (Eri) Team Europcar
 82 Luis Angel Mate Mardones (Spa) Cofidis, Solutions Credits
 83 Laurent Pichon (Fra) FDJ.fr
 84 Reto Hollenstein (Swi) IAM Cycling
 85 Ramunas Navardauskas (Ltu) Garmin Sharp
 86 Darwin Atapuma Hurtado (Col) BMC Racing Team
 87 Robinson Eduardo Chalapud Gomez (Col) Colombia
 88 Pieter Jacobs (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 89 Maxim Iglinskiy (Kaz) Astana Pro Team
 90 Stef Clement (Ned) Belkin Pro             
 91 Romain Zingle (Bel) Cofidis, Solutions Credits
 92 Edwin Alcibiades Avila Vanegas (Col) Colombia
 93 Serge Pauwels (Bel) Omega Pharma - Quick-Step                    05:19
 94 Enrico Gasparotto (Ita) Astana Pro Team                          05:23
 95 Karsten Kroon (Ned) Tinkoff-Saxo
 96 Linus Gerdemann (Ger) MTN - Qhubeka
 97 Adam Yates (GBr) Orica Greenedge
 98 Alberto Bettiol (Ita) Cannondale
 99 Davide Villella (Ita) Cannondale
100 Carlos Verona Quintanilla (Spa) Omega Pharma - Quick-Step             
101 Marcel Wyss (Swi) IAM Cycling                                    05:28
102 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team                              05:30
103 Thierry Hupond (Fra) Team Giant-Shimano                          05:32
104 Thomas Damuseau (Fra) Team Giant-Shimano
105 Rein Taaramae (Est) Cofidis, Solutions Credits
106 Dennis Vanendert (Bel) Lotto Belisol
107 Jaco Venter (RSA) MTN - Qhubeka
108 Jesper Hansen (Den) Tinkoff-Saxo                                 05:35
109 Rory Sutherland (Aus) Tinkoff-Saxo
110 Alberto Losada Alguacil (Spa) Team Katusha
111 Perrig Quemeneur (Fra) Team Europcar
112 Matthew Busche (USA) Trek Factory Racing
113 Rafael Valls Ferri (Spa) Lampre-Merida                           05:42
114 Kristijan Durasek (Cro) Lampre-Merida
115 Matteo Bono (Ita) Lampre-Merida
116 Jonathan Hivert (Fra) Belkin Pro                                 05:47
117 Jérôme Baugnies (Bel) Wanty - Groupe Gobert
118 Kevin Seeldraeyers (Bel) Wanty - Groupe Gobert                   05:49
119 Michał Gołaś (Pol) Omega Pharma - Quick-Step             
120 Daniele Ratto (Ita) Cannondale                                   05:51
121 Benat Intxausti Elorriaga (Spa) Movistar Team                    05:59
122 Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team                           06:04
123 Preben Van Hecke (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise             06:05
124 Anthony Roux (Fra) FDJ.fr                                        06:06
125 Alessandro De Marchi (Ita) Cannondale
126 David Lopez Garcia (Spa) Team Sky                                06:18
127 Julien Simon (Fra) Cofidis, Solutions Credits                    07:52
128 Edward Beltran (Col) Tinkoff-Saxo
129 Alessandro Bazzana (Ita) UnitedHealthcare                        09:21
130 Gustav Larsson (Swe) IAM Cycling
131 Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale
132 Jay Robert Thomson (RSA) MTN - Qhubeka
133 Dennis Van Niekerk (RSA) MTN - Qhubeka
134 Jonathan Fumeaux (Swi) IAM Cycling
135 Danny Pate (USA) Team Sky
136 Jussi Veikkanen (Fin) FDJ.fr
137 Matej Mohoric (Slo) Cannondale
138 Mattia Cattaneo (Ita) Lampre-Merida                              09:27
139 Lucas Euser (USA) UnitedHealthcare Professional             
140 Michel Koch (Ger) Cannondale
141 Pieter Vanspeybrouck (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise         09:35
142 Davide Frattini (Ita) UnitedHealthcare                           10:07
143 Bob Jungels (Lux) Trek Factory Racing
144 David Tanner (Aus) Belkin Pro             
145 Fabio Felline (Ita) Trek Factory Racing                          10:22

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: