Włoskie kolarstwo musi uczyć się od lepszych

Davide Cassani, czyli nowy selekcjoner szosowej reprezentacji Włoch, wskazał na przyczyny kryzysu jakie przechodzi tamtejsze kolarstwo. Tłumaczenia brzmią cokolwiek nam znajomo.

Muszę przyznać, że nie jestem zadowolony z wyników włoskich zawodników na wiosnę

- przyznał Cassani podczas konferencji prasowej przed Giro del Trentino.

Zawsze jednak pozostaję optymistą, dlatego mam nadzieję, że końcówka sezonu pójdzie nam dobrze, z mistrzostwami świata, na których najbardziej mi zależy.

Cassani przez 15 lat bez większych sukcesów jeździł w profesjonalnym peletonie, dał się za to poznać jako dociekliwy dziennikarz telewizyjny, gdzie spędził ostatnie 18 lat zawodowej kariery.

Niestety całe pokolenie włoskich kolarzy z różnych przyczyn poszło na straty. Posiadamy kilka obiecujących nazwisk, ale potrzebują jeszcze trochę czasu na rozwój. Diego Ulissiego, Sonny Colbrelliego czy Fabio Aru zobaczymy w akcji w Trydencie, a później w Giro d'Italia.

Cassani ubolewa nad słabym poziomem reprezentowanym przez młodsze kategorie.

Problem sięga samych podstaw piramidy. Mamy wiele regionalnych wyścigów, ale o słabej obsadzie, gdzie kolarze stają się wielkimi rybami w małym stawie, natomiast straciliśmy międzynarodowe imprezy, takie jak Giro delle Regioni i GiroBio. To tam młodzież mogła skonfrontować się z międzynarodowym towarzystwem. Obecnie brakuje możliwości rozwoju i to wychodzi w dalszej karierze.

Staramy się wprowadzać zmiany. W tym roku uczestniczymy w Pucharze Narodów, a juniorzy wystąpili w Paryż-Roubaix. Problem jednak jest głębszy, dotyka też finansów. Chyba się nie mylę, że budżet federacji brytyjskiej przewyższa nasz pięciokrotnie. Musimy więc gospodarować mądrze pieniędzmi, ale przede wszystkim czas zmienić mentalność wielu włoskich drużyn i zawodników. Wielka Brytania i Australia pokazały, że nie można rozwinąć możliwie najlepszego zespołu opierając się wyłącznie na wyścigach szosowych. Należy wychowywać narybek przez BMX, MTB, a zwłaszcza przez kolarstwo torowe. Musimy tu zrobić dużo więcej. Zostaliśmy wyprzedzeni, czas wyciągnąć naukę z tego co dokonały inne kraje.

fot. @davidecassani

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: