Puchar Świata MTB 2014 #1: zwycięstwa Neff i Absalona, trzecie miejsce Włoszczowskiej

W południowoafrykańskim Pietermaritzburgu rozegrano pierwszą edycję tegorocznego Pucharu Świata MTB.

Julian Absalon (BMC) wygrał wyścig cross country w kategorii elity mężczyzn. Francuz na metę przyjechał ponad pół minuty przed Niemcem Manuelem Fumicem (Cannondale) i 54 sekundy przed swoim rodakiem Maximem Marottem (BH-Suntour-KMC). Po podiumowe miejsce zmierzał także Szwajcar Nino Schurter, ale na ostatnim odcinku dopadł go pech - defekt wykluczył go z rywalizacji o trzy pierwsze miejsca i mistrz świata skończył jako 6.

W gronie kobiet triumfowała 22-letnia Jolanda Neff (Liv Giant), wyraźnie wyprzedzając Norweżkę Gunn-Ritę Dahle Flesję (Multivan Merida Biking Team). Trzecie miejsce wywalczyła Maja Włoszczowska (Liv Giant).

22. miejsce zajęła Paula Gorycka (4F Racing Team).

W wyścigu orliczek najlepsza okazała się Szwedka Jenny Rissveds (Scott-Odlo MTB Racing Team). O drugie miejsce walkę stoczyły Francuzka Perrine Clauzel (BH-Suntour-KMC) i Lisa Rabenstainer (Focus XC Italy Team), a z pojedynku tego zwycięsko wyszła reprezentantka trójkolorowych barw.

Francuz Jordan Sarrou (BH-Suntour-KMC) wygrał z kolei wyścig orlików, pokonując bardzo wyraźnie Michiela van der Heijden (Giant Pro XC Team) oraz Brytyjczyka Granta Fergusona (Betch.Nl Superior Brentjens MTB Racing Team).

Wyniki:

Elita mężczyzn

1. Julien Absalon (Fra) BMC Mountainbike Racing Team                  1:38:05
2. Manuel Fumic (Ger) Cannondale Factory Racing                         00:34
3. Maxime Marotte (Fra) BH-Suntour-KMC                                  00:54
4. Ondrej Cink (Cze) Multivan Merida Biking Team                        01:32
5. José Antonio Hermida Ramos (Spa) Multivan Merida Biking Team         01:39
6. Nino Schurter (Swi) Scott-Odlo MTB Racing Team                       02:16
7. Thomas Litscher (Swi) Multivan Merida Biking Team                    02:19
8. Mathias Flückiger (Swi) Stöckli Pro Team                             02:24
9. Daniel Mcconnell (Aus) Trek Factory Racing                           02:37
10. Sergio Mantecon Gutierrez (Spa) Trek Factory Racing                 02:51
11. Florian Vogel (Swi) Scott-Odlo MTB Racing Team                      03:16
12. Ralph Naef (Swi) BMC Mountainbike Racing Team                       03:32
13. Lukas Flückiger (Swi) BMC Mountainbike Racing Team                  03:55
14. Raphael Gagne (Can)                                                 03:58
15. Nicola Rohrbach (Swi)                                               04:02
16. Gerhard Kerschbaumer (Ita) I.Idro Drain Bianchi                     04:22
17. Emil Lindgren (Swe) Giant Pro XC Team                               04:26
18. Rudi Van Houts (Ned) Multivan Merida Biking Team                    04:48
19. Kohei Yamamoto (Jpn) Specialized Racing XC                          05:05
20. Stéphane Tempier (Fra) BH-Suntour-KMC                               05:32
21. Alexander Gehbauer (Aut) I.Idro Drain Bianchi                       05:46
22. Fabian Giger (Swi) Giant Pro XC Team                                05:51
23. Martin Gujan (Swi) Orange Monkey Pro Team                           06:09
24. Martin Fanger (Swi) BMC Mountainbike Racing Team                    06:18
25. Anton Sintsov (Rus) Titici LGL International Team                   06:43
26. Marco Aurelio Fontana (Ita) Cannondale Factory Racing               07:16
27. Michal Lami (Svk)
28. Matiss Preimanis (Lat) DPA                                          07:17
29. Karl Markt (Aut) Ötztal Scott Racing Team
30. Marcel Wildhaber (Swi) Scott-Odlo MTB Racing Team                   08:11
31. Marc Stutzmann (Swi) Giant-Swiss-Team                               08:12
32. Paolo Cesar Montoya Cantillo (CRc)                                  08:20
33. Markus Schulte-Luenzum (Ger) Focus XC Team                          08:31
34. Wolfram Kurschat (Ger) Topeak Ergon Racing Team                     08:53
35. Daniele Braidot (Ita)                                               09:18
36. Sepp Freiburghaus (Swi)                                             09:36
37. Carlos Coloma Nicolas (Spa) MMR Bikes Pro Team                      09:42
38. Matthias Stirnemann (Swi) Stöckli Pro Team                          09:51
39. Shlomi Haimy (Isr) Focus XC Team                                    10:05
40. Matthias Wengelin (Swe)                                             10:12
41. Paul Oldham (GBr)                                                   10:21
42. Ruben Scheire (Bel) Feenstra Felt Pb Kenda Bike Team                10:39
43. Simon Stiebjahn (Ger) Team Bulls                                    10:46
44. Sebastien Carabin (Bel) Team Merida Wallonie MTB                    10:47
45. Kevin Van Hoovels (Bel) Versluys Team                               11:19
46. Martin Gluth (Ger)                                                  11:24
47. Markus Bauer (Ger)                                                  11:27
48. Luca Braidot (Ita)                                                  12:13
49. Sergji Rysenko (Ukr) Cycling Club Roma MTB Team
50. Matthys Beukes (RSA)                                                12:22
51. Mark Tupalski (Aus)                                                 12:25
52. Ola Kjören (Nor)                                                    12:26
53. David Fletcher (GBr) Orange Monkey Pro Team                         13:30
54. Andrew Blair (Aus)                                                  13:45
55. Hugo Drechou (Fra) Calvisson VTT                                    13:56
56. Uwe Hochenwarter (Aut) Focus XC Team                                14:19
57. Daniel Eymann (Swi) Giant-Swiss-Team                                15:13
58. Renay Groustra (RSA)                                                16:02
- 1 Hamish Batchelor (GBr) Fluid Fin Race Team
- 1 Brendan Johnston (Aus)
- 1 Lucien Besancon (Swi) Wheeler - Ixs Team
- 1 Jan Withaar (RSA)
- 1 Rourke Croeser (RSA) Kargo Pro MTB Team
- 2 Reinis Andrijanovs (Lat) DPA
- 2 Stuart Marais (RSA) Kargo Pro MTB Team
- 2 Louis-Bresler Knipe (RSA)
- 3 Heiko Redecker (Nam)
- 3 Teboho Khantsi LES19910101 Ace - The Sufferfest - Lesotho MTB Team
- 4 Henrique Avancini (Bra) Caloi Team
DNF Phetetso Monese LES19840922 Ace - The Sufferfest - Lesotho MTB Team
DNF Moritz Milatz (Ger) BMC Mountainbike Racing Team
DNF Simon Scheiber (Aut) Ötztal Scott Racing Team
DNF Sebastian Batchelor (GBr) Fluid Fin Race Team
DNF Martinus Esmeyer (RSA)
DNF Tyron Bird (RSA)
DNS Jan Skarnitzl (Cze) Sram Rubena Trek
DNS Cameron Jette (Can) Scott-3Rox Racing

Klasyfikacja Pucharu Świata po 1. rundzie:

1. Julien Absalon (Fra) BMC Mountainbike Racing Team                  250pkt
2. Manuel Fumic (Ger) Cannondale Factory Racing                       200
3. Maxime Marotte (Fra) BH-Suntour-KMC                                160
4. Ondrej Cink (Cze) Multivan Merida Biking Team                      150
5. José Antonio Hermida Ramos (Spa) Multivan Merida Biking Team       140
6. Nino Schurter (Swi) Scott-Odlo MTB Racing Team                     130
7. Thomas Litscher (Swi) Multivan Merida Biking Team                  120
8. Mathias Flückiger (Swi) Stöckli Pro Team                           110
9. Daniel Mcconnell (Aus) Trek Factory Racing                         100
10. Sergio Mantecon Gutierrez (Spa) Trek Factory Racing                95
11. Florian Vogel (Swi) Scott-Odlo MTB Racing Team                     90
12. Ralph Naef (Swi) BMC Mountainbike Racing Team                      85
13. Lukas Flückiger (Swi) BMC Mountainbike Racing Team                 80
14. Raphael Gagne (Can)                                                78
15. Nicola Rohrbach (Swi)                                              76

Elita kobiet:

1. Jolanda Neff (Swi) Liv Pro XC Team                                1:38:00
2. Gunn-Rita Dahle Flesja (Nor) Multivan Merida Biking Team            00:25
3. Maja Włoszczowska (Pol) Liv Pro XC Team                             01:00
4. Annika Langvad (Den) Specialized Racing XC                          01:37
5. Alexandra Engen (Swe) Ghost Factory Racing                          01:55
6. Sabine Spitz (Ger) Sabine Spitz Haibike Pro Team                    02:04
7. Irina Kalentieva (Rus)                                              02:08
8. Julie Bresset (Fra) BH-Suntour-KMC                                  02:48
9. Emily Batty (Can) Trek Factory Racing                               03:05
10. Tereza Hurikova (Cze) Specialized Racing XC                        03:27
11. Blaza Klemencic (Slo) Feenstra Felt Pb Kenda Bike Team             04:08
12. Elisabeth Osl (Aut) Ghost Factory Racing                           04:18
13. Eva Lechner (Ita) Team Colnago Sudtirol                            04:43
14. Tanja Zakelj (Slo) Unior Tools Team                                05:00
15. Katrin Leumann (Swi) Ghost Factory Racing                          06:10
16. Rebecca Henderson (Aus) Trek Factory Racing                        06:38
17. Corina Gantenbein (Swi) Fischer-BMC                                08:58
18. Hanna Klein (Ger) BH-Suntour-KMC                                   09:22
19. Mariske Strauss (RSA) Orange Monkey Pro Team                       11:14
20. Esther Süss (Swi) Wheeler - Ixs Team                               11:39
21. Georgia Gould (USA) Luna Pro Team                                  12:00
22. Paula Gorycka (Pol) 4F Racing Team                                 12:21
23. Serena Calvetti (Ita)                                              13:02
24. Michelle Hediger (Swi) Fischer-BMC                                 13:21
25. Kathrin Stirnemann (Swi) Sabine Spitz Haibike Pro Team             13:35
26. Karen Hanlen (NZl)                                                 13:59
27. Barbara Benko (Hun) Focus XC Team                                  14:16
28. Vera Andreeva (Rus)                                                14:31
29. Tracy Moseley (GBr)                                                16:46
30. Cindy Montambault (Can)                                            17:13
31. Tory Thomas (Aus)                                                  19:43
- 1 Ekateryna Anoshina (Rus)
- 2 Elisabeth Brandau (Ger)
DNF Adelheid Morath (Ger) Sabine Spitz Haibike Pro Team
DNS Lene Byberg (Nor)
DNS Cherie Vale (RSA)
DNS Jenni King (Aus)


Klasyfikacja Pucharu Świata po 1. rundzie:


1. Jolanda Neff (Swi) Liv Pro XC Team                              250pkt
2. Gunn-Rita Dahle Flesjaa (Nor) Multivan Merida Biking Team       200
3. Maja Wloszczowska (Pol) Liv Pro XC Team                         160
4. Annika Langvad (Den) Specialized Racing XC                      150
5. Alexandra Engen (Swe) Ghost Factory Racing                      140
6. Sabine Spitz (Ger) Sabine Spitz Haibike Pro Team                130
7. Irina Kalentieva (Rus)                                          120
8. Julie Bresset (Fra) BH-Suntour-KMC                              110
9. Emily Batty (Can) Trek Factory Racing                           100
10. Tereza Hurikova (Cze) Specialized Racing XC                     95
11. Blaza Klemencic (Slo) Feenstra Felt Pb Kenda Bike Team          90
12. Elisabeth Osl (Aut) Ghost Factory Racing                        85
13. Eva Lechner (Ita) Team Colnago Sudtirol                         80
14. Tanja Zakelj (Slo) Unior Tools Team                             78
15. Katrin Leumann (Swi) Ghost Factory Racing                       76

Orlicy:

1. Jordan Sarrou (Fra) BH-Suntour-KMC                          1:22:58 | 90
2. Michiel Van Der Heijden (Ned) Giant Pro XC Team               00:58 | 80
3. Grant Ferguson (GBr) Betch.Nl Superior Brentjens              01:22 | 70
4. James Reid (RSA)                                              02:00 | 60
5. Anton Cooper (NZl) Cannondale Factory Racing                  02:27 | 50
6. Victor Koretzky (Fra) BH-Suntour-KMC                          02:52 | 40
7. Pablo Rodriguez Guede (Spa) MMR Bikes Pro Team                03:23 | 35
8. Julian Schelb (Ger) Multivan Merida Biking Team               04:26 | 30
9. Julien Trarieux (Fra) Bridgestone Anchor Cycling Team         05:37 | 27
10. Keegan Swenson (USA) Cannondale Factory Racing               06:12 | 24
11. Cameron Ivory (Aus)                                          06:21 | 22

Orliczki:

1. Jenny Rissveds (Swe) Scott-Odlo MTB Racing Team             1:21:30 | 90
2. Perrine Clauzel (Fra) BH-Suntour-KMC                          00:36 | 80
3. Lisa Rabensteiner (Ita) Focus XC Italy Team                   00:40 | 70
4. Helen Grobert (Ger) Focus XC Team                             01:25 | 60
5. Lisa Mitterbauer (Aut) Feenstra Felt Pb Kenda Bike Team       02:57 | 50
6. Jovana Crnogorac (Srb) Salcano Alanya                         05:12 | 40
7. Ingrid Boe Jacobsen (Nor) Sepura XC Superior                  06:20 | 35
8. Nadezhda Antonova (Rus)                                       06:21 | 30
9. Candice Neethling (RSA)                                       07:19 | 27
10. Kristina Kirillova (Rus)                                     08:00 | 24
11. Vera Adrian (Nam)                                            16:05 | 22
12. Ashleigh Moffatt (RSA)                                       18:37 | 18
DNS Yana Belomoina (Ukr) Betch.Nl Superior Brentjens MTB Racing Team

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: