Paryż - Roubaix 2014: Niki Terpstra z piekła do nieba

Niki Terpstra (Omega Pharma-Quick Step) został zwycięzcą 112. edycji Paryż - Roubaix. 29-letni Holender zaatakował 6,3 km przed metą, meldując się samotnie na welodromie w Roubaix przed grupą przyprowadzoną przez Johna Degenkolba (Giant) i obrońcę tytułu Fabiana Cancellarę (Trek).

42. miejsce wywalczył Maciej Bodnar (Cannondale).

257 km w tym 51,1 km kocich łbów na 28 sektorach numerowanych malejąco miał do pokonania 199-osobowy peleton, który o 10:25 wyruszył na północ z lekko pochmurnego i wietrznego podparyskiego Compiègne-Clairoix.

Od początku tempo było bardzo dobre, przez dwie pierwsze godziny zanotowana średnia wyniosła 46,1 km. Nie przeszkodziło to oderwać się grupie w składzie David Boucher (FDJ.fr), Kenny de Haes (Lotto), Andreas Schillinger (NetApp), Michael Kolar (Tinkoff), Clément Koretzky (Bretagne), Benoit Jarrier (Bretagne), Tim De Troyer (Wanty) i John Murphy (UnitedHealthCare).

Ósemka zdobyła nieco ponad 9 minut przewagi. Na dojeździe do pierwszego sektora Troisvilles (#28: 97,5 km – 2200 m; ***) peleton znacznie przyspieszył, redukując straty o około minutę, natomiast po zaliczeniu odcinka Monchaux-sur-Ecaillon (#20: 140,5 km – 1600 m; ***) różnica wynosiła 6 minut.

Czołówka na pierwszy z trzech najtrudniejszych fragmentów kocich łbów, legendarny Trouée d’Arenberg (#18: 161,5 km – 2400 m; *****), wpadła z zapasem 4:26.

Lasek nie zebrał wielkiego żniwa, z faworytów jedynie po defekcie zatrzymał Alexandra Kristoffa (Katusha), który szybko się wycofał. W ucieczce pozostali Schillinger, Jarrier, Murphy i De Troyer.

Na Hornaing (#16: 174,5 km – 3700 m; ****) peleton za sprawą zespołu Omega Pharma zaczął się rwać. Na samym jego końcu jechał Peter Sagan (Cannondale). Nadrabiać musiał również Fabian Cancelara, którego opóźniła jedna z kraks.

Utworzyła się grupa pościgowa, do której na Beuvry-la-Forêt – Orchies (#13: 191,5 km – 1400 m; ***) przeskoczył Tom Boonen (Omega Pharma). 61 km przed kreską pościg doścignął ucieczkę dnia. Peleton znajdował się w odległości 200 metrów.

W czołówce obok czterokrotnego zwycięzcy Piekła Północy jechali Geraint Thomas (Sky), Bram Tankink (Belkin), Bert De Backer (Giant) i Yannick Martinez (Europcar), a przed drugim pięciogwiazdkowym odcinkiem, Mons-en-Pévèle (#10: 208 km – 3000 m; *****), dojechał Thor Hushovd (BMC). Szóstka opuściła ten fragment z przewagą 33 sekund.

Różnica urosła do 50 sekund, ale gdy na Pont-Thibaut (#8: 217,5 km – 1400 m; ***) ruszyli Sep Vanmarcke (Belkin) i Cancellara w jednej chwili zmalała o połowę.

Po wyjeździe z tego odcinka z czołówki próbował odjechać Boonen, natomiast z grupy Cancellary wyskoczył Sagan, za którym podążył Maarten Wynants (Belkin). Wyścig szybko zbliżał się do kluczowych fragmentów trasy.

Cysoing – Bourghelles (#6: 230 km – 1300 m; ****) pozwolił dojechać Saganowi do grupy Boonena, po wyjeździe z Bourghelles – Wannehain (#6: 232,5 km – 1100 m; ***) ucieczka została niemal doścignięta. W około 40-osobowej czołówce utrzymał się Maciej Bodnar.

Bezczynnie na rozwój wydarzeń nie zamierzał czekać Sagan, który 22 km przed metą podjął samotną akcję. Harty za Słowakiem ruszyły na Camphin-en-Pévèle (#5: 237 km – 1800 m; ****), dopadając go na Le Carrefour de l’Arbre (#4: 240 km – 2100 m; *****). Kolarz Cannondale utrzymał koło, na prowadzeniu znaleźli się Sagan, Vanmarcke, Cancellara, Zdenek Stybar (Omega Pharma) i John Degenkolb.

12 km przed welodromem druga, 6-osobowa grupa, z Boonenem, Thomasem, De Backerrem, Sebastianem Langeveldem (Garmin), Niki Terpstrą i Bradleyem Wigginsem (Sky), traciła do piątki 15 sekund, dochodząc czołówkę przed Hem (#2: 249 km – 1400 m; **).

6,3 km przed metą zaatakował Terpstra. Holender wykorzystał zawahanie faworytów, zyskując najpierw 11, a w końcu nawet 19 sekund. Już nikt i nic nie mogło mu odebrać największego sukcesu w kolarskiej karierze.

Wyścig juniorów na brukach między Paryżem a Roubaix wygrał z kolei Duńczyk Magnus Bak Klaris, na metę wjeżdżając przed swoim rodakiem - Casperem Pedersenem. Trzecie miejsce wywalczył Belg Enzo Wouters, a najwyżej z Polaków uplasował się Alan Banaszek, finiszując na 21. miejscu. 43. przyjechał Paweł Węgierski, a 57. Damian Sławek. Rywalizacji nie ukończyli Mikołaj Gutek i Norbert Banaszek.

fot. @TDWsport

Wyniki Paryż - Roubaix 2014 (WT), Compiègne-Clairoix - Roubaix (257 km):

  1 Niki Terpstra (Ned) Omega Pharma - Quick-Step                  6:09:01
  2 John Degenkolb (Ger) Team Giant-Shimano                          00:20
  3 Fabian Cancellara (Swi) Trek Factory Racing
  4 Sep Vanmarcke (Bel) Belkin-Pro             
  5 Zdenek Stybar (Cze) Omega Pharma - Quick-Step             
  6 Peter Sagan (Svk) Cannondale
  7 Geraint Thomas (GBr) Team Sky
  8 Sebastian Langeveld (Ned) Garmin Sharp
  9 Bradley Wiggins (GBr) Team Sky
 10 Tom Boonen (Bel) Omega Pharma - Quick-Step             
 11 Bert De Backer (Bel) Team Giant-Shimano                          00:26
 12 Arnaud Demare (Fra) FDJ.fr                                       00:47
 13 Bernhard Eisel (Aut) Team Sky
 14 Sébastien Turgot (Fra) AG2R La Mondiale
 15 Björn Leukemans (Bel) Wanty - Groupe Gobert
 16 Stijn Vandenbergh (Bel) Omega Pharma - Quick-Step             
 17 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team
 18 Jos van Emden (Ned) Belkin-Pro             
 19 Thor Hushovd (Nor) BMC Racing Team                               01:05
 20 Jean-Pierre Drucker (Lux) Wanty - Groupe Gobert
 21 Edvald Boasson Hagen (Nor) Team Sky
 22 Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team
 23 Sébastien Minard (Fra) AG2R La Mondiale
 24 Yannick Martinez (Fra) Team Europcar
 25 Jens Keukeleire (Bel) Orica GreenEdge
 26 Bram Tankink (Ned) Belkin-Pro             
 27 Steve Chainel (Fra) AG2R La Mondiale
 28 Adrien Petit (Fra) Cofidis, Solutions Credits                    02:55
 29 Mitchell Docker (Aus) Orica GreenEdge
 30 Taylor Phinney (USA) BMC Racing Team
 31 Luke Rowe (GBr) Team Sky
 32 Matthieu Ladagnous (Fra) FDJ.fr
 33 Laurens De Vreese (Bel) Wanty - Groupe Gobert
 34 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team
 35 Nikolay Trusov (Rus) Tinkoff-Saxo
 36 Kristijan Koren (Slo) Cannondale
 37 Lars Boom (Ned) Belkin-Pro                                       02:59
 38 Johan Vansummeren (Bel) Garmin Sharp
 39 Maarten Wynants (Bel) Belkin-Pro             
 40 Borut Bozic (Slo) Astana Pro Team
 41 Mathew Hayman (Aus) Orica GreenEdge                              04:14
 42 Maciej Bodnar (Pol) Cannondale                                   05:48
 43 Alexandre Pichot (Fra) Team Europcar                             06:42
 44 Roger Kluge (Ger) IAM Cycling
 45 Benoit Jarrier (Fra) Bretagne - Seche Environnement
 46 Yauheni Hutarovich (Blr) AG2R La Mondiale
 47 Gediminas Bagdonas (Ltu) AG2R La Mondiale
 48 Brice Feillu (Fra) Bretagne - Seche Environnement                06:44
 49 Florian Senechal (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 50 Filippo Pozzato (Ita) Lampre-Merida
 51 Maarten Tjallingii (Ned) Belkin-Pro             
 52 Michael Morkov (Den) Tinkoff-Saxo                                07:06
 53 Boy van Poppel (Ned) Trek Factory Racing
 54 Francisco José Ventoso Alberdi (Spa) Movistar Team
 55 Jasper Stuyven (Bel) Trek Factory Racing
 56 Zakkari Dempster (Aus) Team NetApp - Endura
 57 Viacheslav Kuznetsov (Rus) Team Katusha
 58 Stig Broeckx (Bel) Lotto Belisol
 59 Yoann Offredo (Fra) FDJ.fr
 60 Julien Fouchard (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 61 Imanol Erviti Ollo (Spa) Movistar Team
 62 Aleksejs Saramotins (Lat) IAM Cycling
 63 Blaz Jarc (Slo) Team NetApp - Endura
 64 Dylan van Baarle (Ned) Garmin Sharp
 65 Christian Knees (Ger) Team Sky
 66 Andreas Schillinger (Ger) Team NetApp - Endura
 67 Tyler Farrar (USA) Garmin Sharp
 68 Stijn Steels (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 69 Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) Team Giant-Shimano
 70 Jelle Wallays (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 71 Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team
 72 Paolo Longo Borghini (Ita) Cannondale
 73 Christopher Juul Jensen (Den) Tinkoff-Saxo
 74 Luca Paolini (Ita) Team Katusha
 75 Jens Debusschere (Bel) Lotto Belisol                             07:22
 76 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team                                07:51
 77 Robert Wagner (Ger) Belkin-Pro                                   09:55
 78 Jarl Salomein (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 79 James Vanlandschoot (Bel) Wanty - Groupe Gobert
 80 Andrea Francesco Palini (Ita) Lampre-Merida
 81 Martijn Maaskant (Ned) UnitedHealthcare Professional             
 82 Egoitz Garcia Echeguibel (Spa) Cofidis, Solutions Credits
 83 Koen De Kort (Ned) Team Giant-Shimano
 84 Guillaume Van Keirsbulck (Bel) Omega Pharma - Quick-Step             
 85 Thomas Leezer (Ned) Belkin-Pro             
 86 Gatis Smukulis (Lat) Team Katusha
 87 Matthias Krizek (Aut) Cannondale
 88 William Bonnet (Fra) FDJ.fr
 89 Nicki Sörensen (Den) Tinkoff-Saxo
 90 Luke Durbridge (Aus) Orica GreenEdge
 91 Heinrich Haussler (Aus) IAM Cycling
 92 Vladimir Gusev (Rus) Team Katusha
 93 Jonathan McEvoy (GBr) Team NetApp-Endura
 94 Markel Irizar Aranburu (Spa) Trek Factory Racing
 95 Matteo Trentin (Ita) Omega Pharma - Quick-Step             
 96 Manuel Quinziato (Ita) BMC Racing Team
 97 Tim De Troyer (Bel) Wanty - Groupe Gobert
 98 Marko Kump (Slo) Tinkoff-Saxo
 99 Grégory Rast (Swi) Trek Factory Racing                           10:08
100 Nikias Arndt (Ger) Team Giant-Shimano                            13:16
101 Alan Marangoni (Ita) Cannondale                                  13:42
102 Clément Koretzky (Fra) Bretagne - Seche Environnement
103 Christophe Laporte (Fra) Cofidis, Solutions Credits
104 Wesley Kreder (Ned) Wanty - Groupe Gobert
105 Jack Bauer (NZl) Garmin Sharp
106 Ruslan Tleubayev (Kaz) Astana Pro Team
107 Edward Theuns (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
108 Yves Lampaert (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
109 Lars Ytting Bak (Den) Lotto Belisol
110 Damien Gaudin (Fra) AG2R La Mondiale                             16:14
111 Murilo Antonio Fischer (Bra) FDJ.fr                              16:22
112 Salvatore Puccio (Ita) Team Sky
113 David Millar (GBr) Garmin Sharp                                  16:40
114 Yaroslav Popovych (Ukr) Trek Factory Racing                      18:37
115 Sébastien Hinault (Fra) IAM Cycling                              18:39
116 Ramon Sinkeldam (Ned) Team Giant-Shimano
117 Gabriel Rasch (Nor) Team Sky
118 Jens Mouris (Ned) Orica GreenEdge
119 Dominic Klemme (Ger) IAM Cycling
120 Jesse Sergent (NZl) Trek Factory Racing
121 John Murphy (USA) UnitedHealthcare Professional                  18:54
122 Christopher Jones (USA) UnitedHealthcare Professional             
123 Preben Van Hecke (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
124 Jasha Sütterlin (Ger) Movistar Team
125 Raymond Kreder (Ned) Garmin Sharp
126 Vladimir Isaychev (Rus) Team Katusha
127 Alessandro Bazzana (Ita) UnitedHealthcare Professional Cycli     22:04
128 Pierre-Luc Perichon (Fra) Bretagne - Seche Environnement
129 Vegard Breen (Nor) Lotto Belisol
130 Kenny Dehaes (Bel) Lotto Belisol                                 22:08
131 Jan Barta (Cze) Team NetApp - Endura                             27:42
132 Daniel Summerhill (USA) UnitedHealthcare Professional Cyclin     27:46
133 Michael Hepburn (Aus) Orica GreenEdge
134 Sam Bennett (Irl) Team NetApp - Endura
135 Daniil Fominykh (Kaz) Astana Pro Team
136 Rudiger Selig (Ger) Team Katusha
137 Valentin Iglinskiy (Kaz) Astana Pro Team
138 Robert Förster (Ger) UnitedHealthcare Professional             
139 Mirko Selvaggi (Ita) Wanty - Groupe Gobert
140 Davide Frattini (Ita) UnitedHealthcare Professional             
141 Michal Kolár (Svk) Tinkoff-Saxo
142 Hugo Houle (Can) AG2R La Mondiale
143 Ralf Matzka (Ger) Team NetApp - Endura
144 Bradley White (USA) UnitedHealthcare Professional             
DNF Bjorn Thurau (Ger) Team Europcar
DNF Dayer Uberney Quintana Rojas (Col) Movistar Team
DNF Juan Jose Lobato Del Valle (Spa) Movistar Team
DNF Jesus Herrada Lopez (Spa) Movistar Team
DNF José Ivan Gutierrez Palacios (Spa) Movistar Team
DNF Alex Dowsett (GBr) Movistar Team
DNF Jérôme Pineau (Fra) IAM Cycling
DNF Evan Huffman (USA) Astana Pro Team
DNF Marcel Aregger (Swi) IAM Cycling
DNF Vegard Stake Laengen (Nor) Bretagne - Seche Environnement
DNF Yohann Gene (Fra) Team Europcar
DNF Jimmy Engoulvent (Fra) Team Europcar
DNF Matteo Pelucchi (Ita) IAM Cycling
DNF Arman Kamyshev (Kaz) Astana Pro Team
DNF Manuele Boaro (Ita) Tinkoff-Saxo
DNF Jesper Hansen (Den) Tinkoff-Saxo
DNF Christophe Laborie (Fra) Bretagne - Seche Environnement
DNF Benjamin Le Montagner (Fra) Bretagne - Seche Environnement
DNF Kenneth Vanbilsen (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
DNF Frederik Veuchelen (Bel) Wanty - Groupe Gobert
DNF Sam Bewley (NZl) Orica GreenEdge
DNF Gert Joeaar (Est) Cofidis, Solutions Credits
DNF Cyril Lemoine (Fra) Cofidis, Solutions Credits
DNF Louis Verhelst (Bel) Cofidis, Solutions Credits
DNF Tim Declercq (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
DNF Antoine Duchesne (Can) Team Europcar
DNF Erwann Corbel (Fra) Bretagne - Seche Environnement
DNF Fabio Sabatini (Ita) Cannondale
DNF Michael Schwarzmann (Ger) Team NetApp - Endura
DNF Hayden Roulston (NZl) Trek Factory Racing
DNF Iljo Keisse (Bel) Omega Pharma - Quick-Step             
DNF Nikolas Maes (Bel) Omega Pharma - Quick-Step             
DNF Silvan Dillier (Swi) BMC Racing Team
DNF Aidis Kruopis (Ltu) Orica GreenEdge
DNF Aliaksandr Kuchynski (Blr) Team Katusha
DNF Lloyd Mondory (Fra) AG2R La Mondiale
DNF Lasse Norman Hansen (Den) Garmin Sharp
DNF David Boucher (Fra) FDJ.fr
DNF Mickael Delage (Fra) FDJ.fr
DNF Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha
DNF Edward King (USA) Cannondale
DNF Jerome Cousin (Fra) Team Europcar
DNF Niccolo Bonifazio (Ita) Lampre-Merida
DNF Davide Cimolai (Ita) Lampre-Merida

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: