Vuelta al Pais Vasco 2014: etap 5 dla Swifta, Kwiatkowski znów 3.

Ben Swift (Sky) odniósł zwycięstwo na trasie piątego etapu. Brytyjczyk na ostatnich metrach pokonał Alejandro Valverde (Movistar) i Michała Kwiatkowskiego (Omega Pharma-Quick Step).

45. miejsce zajął Michał Gołaś (Omega Pharma-Quick Step).

Prowadzenie w klasyfikacji generalnej utrzymał Alberto Contador (Tinkoff-Saxo). Kwiatkowski pozostał na 7. miejscu.

Przedostatniego dnia ścigania kolarze ani myśleli się oszczędzać. Wstępne akcje zaczepne były likwidowane, dopiero po pierwszym podjeździe, Muniketagane (kat. 2; 25 km; 3,4 km; 7,2%), większą przewagę zdobyli Plaza (Movistar), Oliveira (Lampre-Merida), Albasini (Orica), Zandio (Sky), Jungels (Trek), Koldo Fernández (Garmin), Iglinskiy (Astana), Mollema (Belkin), Sicard (Europcar), Malacarne (Europcar), Wellens (Lotto), Serry (Omega Pharma), Olivier (Giant), Barguil (Giant), Fraile (Caja Rural) i León Sánchez (Caja Rural).

Pod Gontzagaigana (kat. 3; 106,4 km; 3,2 km; 6,1%) 16-stka podjechała z zapasem nieco ponad półtorej minuty, natomiast na Santa Eufemia (kat. 3; 118,9 km; 4,1 km; 6,75%) zanotowana różnica wynosiła 40 sekund. Za plecami uciekinierów długo cisnął zespół Tinkoff-Saxo, zmieniony następnie przez Movistar.

Przedostatnia, najtrudniejsza przełęcz Ixua (kat. 1; 134,5 km; 6,6 km; 6,6%) ograniczyła skład ucieczki do trójki Moellema, Jungels i Wellens, a przewaga stopniała do 24 sekund.

Mistrz Luksemburga na zjazdach oderwał się od dwójki rywali, ale na dojeździe do Aiastia (kat. 2; 151,8 km; 5 km; 5,5%) został przez nich doścignięty. Już na wzniesieniu pierwszy osłabł Wellens, a krótką chwilę później akcja została zakończona.

Zaatakował Pieter Weening (Orica), w peletonie tempo podkręcił Roman Kreuziger (Tinkoff). Holender musiał się poddać, w grupie wysokiej pozycji pilnował Kwiatkowski.

Czecha na prowadzeniu zmienił kolega z zespołu Kwiatka, Tony Martin. Niespełna kilometr przed górską premią skoczył Alejandro Valverde, za którym ruszył Alberto Contador. Do dwójki dojechał również Wout Poels (Omega Pharma). Trójka 8,4-km kręty zjazd do mety rozpoczęła 10 sekund przed grupą z Kwiatkowskim.

4 km przed metą różnica między obiema grupkami zmalała do 7 sekund, a 2 km przed metą trójka została doścignięta. W grze pozostało więcej niż 20 kandydatów do zwycięstwa.

Tony Martin z Kwiatkowskim na kole doprowadził grupę do ostatniej prostej. Polak rozpoczął sprint, ale wyraźnie uleg atakujących z dalszych pozycji Swiftowi i Valverde.

W sobotę Wyścig Dookoła Kraju Basków zamknie pagórkowata i techniczna jazda indywidualna na dystansie 25,9 km.

Wyniki 5. etapu Vuelta al Pais Vasco 2014 (WT), Eibar - Markina-Xemein (160,2 km):

  1 Ben Swift (GBr) Team Sky                                       3:56:56
  2 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Movistar Team
  3 Michał Kwiatkowski (Pol) Omega Pharma - Quick-Step             
  4 Tom Jelte Slagter (Ned) Garmin Sharp
  5 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Merida
  6 Cyril Gautier (Fra) Team Europcar
  7 Jonathan Hivert (Fra) Belkin-Pro             
  8 Jean-Christophe Peraud (Fra) AG2R La Mondiale
  9 Alberto Contador Velasco (Spa) Tinkoff-Saxo
 10 Cadel Evans (Aus) BMC Racing Team
 11 Arnold Jeannesson (Fra) FDJ.fr
 12 Thibaut Pinot (Fra) FDJ.fr
 13 Maxime Monfort (Bel) Lotto Belisol
 14 Iurii Trofimov (Rus) Team Katusha
 15 Tejay van Garderen (USA) BMC Racing Team
 16 Simon Yates (GBr) Orica GreenEdge
 17 Wout Poels (Ned) Omega Pharma - Quick-Step             
 18 Simon Spilak (Slo) Team Katusha
 19 Samuel Sanchez Gonzalez (Spa) BMC Racing Team
 20 Robert Kiserlovski (Cro) Trek Factory Racing
 21 Mikel Landa Meana (Spa) Astana Pro Team
 22 Tony Martin (Ger) Omega Pharma - Quick-Step             
 23 Pieter Weening (Ned) Orica GreenEdge                             00:31
 24 Pierre Rolland (Fra) Team Europcar                               01:05
 25 Warren Barguil (Fra) Team Giant-Shimano
 26 Roman Kreuziger (Cze) Tinkoff-Saxo                               01:39
 27 Luis Leon Sanchez Gil (Spa) Caja Rural - Seguros RGA
 28 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale
 29 Maxime Mederel (Fra) Team Europcar
 30 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team                           02:17
 31 Maxim Iglinskiy (Kaz) Astana Pro Team
 32 Daan Olivier (Ned) Team Giant-Shimano
 33 Sebastian Henao Gomez (Col) Team Sky
 34 John Gadret (Fra) Movistar Team
 35 Bob Jungels (Lux) Trek Factory Racing
 36 Bauke Mollema (Ned) Belkin-Pro                                   03:10
 37 Koldo Fernandez (Spa) Garmin Sharp                               04:39
 38 Pieter Serry (Bel) Omega Pharma - Quick-Step             
 39 Adam Yates (GBr) Orica GreenEdge
 40 Gorka Izaguirre Insausti (Spa) Movistar Team
 41 Mikel Nieve Ituralde (Spa) Team Sky                              08:50
 42 Tim Wellens (Bel) Lotto Belisol                                  09:12
 43 Amets Txurruka (Spa) Caja Rural - Seguros RGA                    10:22
 44 Peter Velits (Svk) BMC Racing Team
 45 Michał Gołaś (Pol) Omega Pharma - Quick-Step             
 46 Simon Geschke (Ger) Team Giant-Shimano
 47 Davide Malacarne (Ita) Team Europcar
 48 José Herrada Lopez (Spa) Movistar Team                           12:03
 49 Ruben Plaza Molina (Spa) Movistar Team
 50 Omar Fraile Matarranza (Spa) Caja Rural - Seguros RGA
 51 Jon Izaguirre Insausti (Spa) Movistar Team                       12:23
 52 Rafael Valls Ferri (Spa) Lampre-Merida                           12:48
 53 Rui Alberto Faria Da Costa (Por) Lampre-Merida
 54 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Lotto Belisol
 55 Benat Intxausti Elorriaga (Spa) Movistar Team
 56 Lars Petter Nordhaug (Nor) Belkin-Pro             
 57 Yukiya Arashiro (Jpn) Team Europcar
 58 Nelson Filipe Santos Simoes Oliveira (Por) Lampre-Merida
 59 Michael Albasini (Swi) Orica GreenEdge
 60 Rory Sutherland (Aus) Tinkoff-Saxo
 61 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale
 62 Fabian Wegmann (Ger) Garmin Sharp                                17:26
 63 Tosh Van Der Sande (Bel) Lotto Belisol
 64 Sander Armee (Bel) Lotto Belisol
 65 Haimar Zubeldia Agirre (Spa) Trek Factory Racing
 66 Benjamin King (USA) Garmin Sharp
 67 Matthew Busche (USA) Trek Factory Racing
 68 Christian Meier (Can) Orica GreenEdge
 69 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Giant-Shimano
 70 Stef Clement (Ned) Belkin-Pro             
 71 Jan Bakelants (Bel) Omega Pharma - Quick-Step             
 72 Fränk Schleck (Lux) Trek Factory Racing
 73 David Tanner (Aus) Belkin-Pro             
 74 Julien Vermote (Bel) Omega Pharma - Quick-Step             
 75 Xabier Zandio Echaide (Spa) Team Sky
 76 David Arroyo Duran (Spa) Caja Rural - Seguros RGA
 77 Dennis Vanendert (Bel) Lotto Belisol
 78 Jelle Vanendert (Bel) Lotto Belisol
 79 Kenny Elissonde (Fra) FDJ.fr
 80 Benoît Vaugrenard (Fra) FDJ.fr
 81 Jussi Veikkanen (Fin) FDJ.fr
 82 Jérémy Roy (Fra) FDJ.fr
 83 Fabricio Ferrari Barcelo (Uru) Caja Rural - Seguros RGA
 84 Pierrick Fedrigo (Fra) FDJ.fr
 85 Esteban Chaves (Col) Orica GreenEdge
 86 Jose Rodolfo Serpa Perez (Col) Lampre-Merida
 87 Davide Villella (Ita) Cannondale
 88 Kristijan Durasek (Cro) Lampre-Merida
 89 Xu Gang (Chn) Lampre-Merida
 90 Michel Koch (Ger) Cannondale
 91 Daniele Ratto (Ita) Cannondale
 92 Sergei Chernetckii (Rus) Team Katusha
 93 Alexander Kolobnev (Rus) Team Katusha
 94 Paul Martens (Ger) Belkin-Pro             
 95 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Shimano
 96 Caleb Fairly (USA) Garmin Sharp
 97 Ryder Hesjedal (Can) Garmin Sharp
 98 Cristiano Salerno (Ita) Cannondale
 99 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale
100 Enrico Gasparotto (Ita) Astana Pro Team
101 Thomas Damuseau (Fra) Team Giant-Shimano
102 Fredrik Carl Wilhelm Kessiakoff (Swe) Astana Pro Team
103 Janez Brajkovic (Slo) Astana Pro Team
104 Damiano Caruso (Ita) Cannondale
105 Andre Fernando S. Martins Cardoso (Por) Garmin Sharp
106 Ruben Fernandez (Spa) Caja Rural - Seguros RGA
107 Antonio Piedra Perez (Spa) Caja Rural - Seguros RGA
108 Thomas Peterson (USA) Team Giant-Shimano
109 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team
110 Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale
111 Pavel Brutt (Rus) Team Katusha
112 Dmitriy Kozonchuk (Rus) Team Katusha
113 Jean Marc Marino (Fra) Cannondale
114 Romain Sicard (Fra) Team Europcar
115 Natnael Berhane (Eri) Team Europcar
116 Andy Schleck (Lux) Trek Factory Racing
117 Jens Voigt (Ger) Trek Factory Racing
118 Jack Bobridge (Aus) Belkin-Pro             
119 Danny Pate (USA) Team Sky
120 Joshua Edmondson (GBr) Team Sky                                  18:09

Klasyfikacja po 5. etapie

  1 Alberto Contador Velasco (Spa) Tinkoff-Saxo                   20:30:31
  2 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Movistar Team                  00:12
  3 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Merida                               00:36
  4 Cadel Evans (Aus) BMC Racing Team
  5 Jean-Christophe Peraud (Fra) AG2R La Mondiale
  6 Iurii Trofimov (Rus) Team Katusha
  7 Michał Kwiatkowski (Pol) Omega Pharma - Quick-Step               00:41
  8 Mikel Landa Meana (Spa) Astana Pro Team                          00:54
  9 Wout Poels (Ned) Omega Pharma - Quick-Step                       00:55
 10 Samuel Sanchez Gonzalez (Spa) BMC Racing Team                    00:56
 11 Tom Jelte Slagter (Ned) Garmin Sharp
 12 Thibaut Pinot (Fra) FDJ.fr
 13 Tejay van Garderen (USA) BMC Racing Team                         00:58
 14 Simon Spilak (Slo) Team Katusha
 15 Simon Yates (GBr) Orica GreenEdge                                01:37
 16 Robert Kiserlovski (Cro) Trek Factory Racing                     01:46
 17 Roman Kreuziger (Cze) Tinkoff-Saxo                               04:13
 18 Arnold Jeannesson (Fra) FDJ.fr                                   05:59
 19 Warren Barguil (Fra) Team Giant-Shimano                          06:38
 20 Cyril Gautier (Fra) Team Europcar                                06:42
 21 Daan Olivier (Ned) Team Giant-Shimano                            08:21
 22 John Gadret (Fra) Movistar Team                                  08:56
 23 Maxime Monfort (Bel) Lotto Belisol                               09:07
 24 Mikel Nieve Ituralde (Spa) Team Sky                              09:49
 25 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team                           10:45
 26 Pierre Rolland (Fra) Team Europcar                               11:49
 27 Bauke Mollema (Ned) Belkin-Pro                                   12:11
 28 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Lotto Belisol                        14:25
 29 Gorka Izaguirre Insausti (Spa) Movistar Team                     14:47
 30 Yukiya Arashiro (Jpn) Team Europcar                              14:48
 31 Maxim Iglinskiy (Kaz) Astana Pro Team                            15:33
 32 Pieter Weening (Ned) Orica GreenEdge                             17:58
 33 Sergei Chernetckii (Rus) Team Katusha                            19:12
 34 Tony Martin (Ger) Omega Pharma - Quick-Step                      19:19
 35 Maxime Mederel (Fra) Team Europcar                               19:52
 36 Damiano Caruso (Ita) Cannondale                                  20:04
 37 Andre Fernando S. Martins Cardoso (Por) Garmin Sharp             20:32
 38 Ryder Hesjedal (Can) Garmin Sharp                                20:50
 39 Luis Leon Sanchez Gil (Spa) Caja Rural - Seguros RGA             22:07
 40 Fränk Schleck (Lux) Trek Factory Racing                          23:02
 41 Sebastian Henao Gomez (Col) Team Sky                             23:43
 42 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale                             25:21
 43 Jérémy Roy (Fra) FDJ.fr                                          25:55
 44 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Shimano                            26:51
 45 Romain Sicard (Fra) Team Europcar                                28:39
 46 Pieter Serry (Bel) Omega Pharma - Quick-Step                     29:27
 47 Jelle Vanendert (Bel) Lotto Belisol                              29:33
 48 Janez Brajkovic (Slo) Astana Pro Team                            30:36
 49 Michał Gołaś (Pol) Omega Pharma - Quick-Step                     31:27
 50 Peter Velits (Svk) BMC Racing Team                               31:53
 51 Kenny Elissonde (Fra) FDJ.fr                                     31:58
 52 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale                              33:11
 53 Michael Albasini (Swi) Orica GreenEdge                           33:32
 54 Kristijan Durasek (Cro) Lampre-Merida                            34:02
 55 José Herrada Lopez (Spa) Movistar Team                           34:16
 56 Benat Intxausti Elorriaga (Spa) Movistar Team                    34:30
 57 Davide Malacarne (Ita) Team Europcar                             34:45
 58 Ben Swift (GBr) Team Sky                                         34:50
 59 Rui Alberto Faria Da Costa (Por) Lampre-Merida                   35:01
 60 Amets Txurruka (Spa) Caja Rural - Seguros RGA                    35:15
 61 Caleb Fairly (USA) Garmin Sharp                                  35:19
 62 David Arroyo Duran (Spa) Caja Rural - Seguros RGA                35:25
 63 Lars Petter Nordhaug (Nor) Belkin-Pro                            36:37
 64 Rory Sutherland (Aus) Tinkoff-Saxo                               37:19
 65 Jon Izaguirre Insausti (Spa) Movistar Team                       37:39
 66 Bob Jungels (Lux) Trek Factory Racing                            39:07
 67 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale                          39:13
 68 Simon Geschke (Ger) Team Giant-Shimano                           39:38
 69 Matthew Busche (USA) Trek Factory Racing                         39:55
 70 Stef Clement (Ned) Belkin-Pro                                    40:04
 71 Andy Schleck (Lux) Trek Factory Racing                           40:11
 72 Koldo Fernandez (Spa) Garmin Sharp                               41:12
 73 Rafael Valls Ferri (Spa) Lampre-Merida                           41:51
 74 Xabier Zandio Echaide (Spa) Team Sky                             42:46
 75 Alexander Kolobnev (Rus) Team Katusha                            42:54
 76 Haimar Zubeldia Agirre (Spa) Trek Factory Racing                 43:44
 77 Jan Bakelants (Bel) Omega Pharma - Quick-Step                    43:49
 78 Pierrick Fedrigo (Fra) FDJ.fr                                    44:39
 79 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team                              45:11
 80 Pavel Brutt (Rus) Team Katusha                                   45:20
 81 Adam Yates (GBr) Orica GreenEdge                                 46:04
 82 Antonio Piedra Perez (Spa) Caja Rural - Seguros RGA              47:01
 83 Sander Armee (Bel) Lotto Belisol                                 49:09
 84 Jose Rodolfo Serpa Perez (Col) Lampre-Merida                     49:35
 85 Danny Pate (USA) Team Sky                                        49:53
 86 Paul Martens (Ger) Belkin-Pro                                    51:09
 87 Tim Wellens (Bel) Lotto Belisol                                  51:14
 88 Nelson Filipe Santos Simoes Oliveira (Por) Lampre-Merida         51:29
 89 Ruben Plaza Molina (Spa) Movistar Team                           53:00
 90 Benoît Vaugrenard (Fra) FDJ.fr                                   53:14
 91 Ruben Fernandez (Spa) Caja Rural - Seguros RGA                   54:38
 92 Jonathan Hivert (Fra) Belkin-Pro                                 55:09
 93 Fabian Wegmann (Ger) Garmin Sharp                                55:46
 94 Fabricio Ferrari Barcelo (Uru) Caja Rural - Seguros RGA          57:24
 95 Omar Fraile Matarranza (Spa) Caja Rural - Seguros RGA            58:22
 96 Cristiano Salerno (Ita) Cannondale                               58:23
 97 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Giant-Shimano                     58:33
 98 Julien Vermote (Bel) Omega Pharma - Quick-Step                   58:35
 99 David Tanner (Aus) Belkin-Pro                                    58:39
100 Jean Marc Marino (Fra) Cannondale                                58:46
101 Daniele Ratto (Ita) Cannondale                                   59:20
102 Jussi Veikkanen (Fin) FDJ.fr                                     59:55
103 Christian Meier (Can) Orica GreenEdge                         01:00:25
104 Esteban Chaves (Col) Orica GreenEdge                          01:00:28
105 Tosh Van Der Sande (Bel) Lotto Belisol                        01:01:52
106 Enrico Gasparotto (Ita) Astana Pro Team
107 Thomas Damuseau (Fra) Team Giant-Shimano                      01:03:04
108 Dennis Vanendert (Bel) Lotto Belisol                          01:03:45
109 Davide Villella (Ita) Cannondale                              01:05:30
110 Dmitriy Kozonchuk (Rus) Team Katusha                          01:05:41
111 Benjamin King (USA) Garmin Sharp                              01:06:13
112 Natnael Berhane (Eri) Team Europcar                           01:07:02
113 Xu Gang (Chn) Lampre-Merida                                   01:08:09
114 Fredrik Carl Wilhelm Kessiakoff (Swe) Astana Pro Team
115 Michel Koch (Ger) Cannondale                                  01:10:57
116 Joshua Edmondson (GBr) Team Sky                               01:13:07
117 Jens Voigt (Ger) Trek Factory Racing                          01:14:21
118 Thomas Peterson (USA) Team Giant-Shimano                      01:15:25
119 Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale                      01:18:08
120 Jack Bobridge (Aus) Belkin-Pro                                01:21:12

Klasyfikacja punktowa

  1 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Movistar Team                     70 pkt.
  2 Michał Kwiatkowski (Pol) Omega Pharma - Quick-Step                  65
  3 Ben Swift (GBr) Team Sky                                            59
  4 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Merida                                  45
  5 Alberto Contador Velasco (Spa) Tinkoff-Saxo                         38
  6 Tom Jelte Slagter (Ned) Garmin Sharp                                31
  7 Wout Poels (Ned) Omega Pharma - Quick-Step                          30
  8 Iurii Trofimov (Rus) Team Katusha                                   26
  9 Tony Martin (Ger) Omega Pharma - Quick-Step                         25
 10 Paul Martens (Ger) Belkin-Pro                                       24

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: