Ślężański Mnich 2014 dla Macieja Paterskiego

Maciej Paterski (CCC Polsat Polkowice) po ataku na ostatniej rundzie wygrał tegoroczną edycję Ślężańskiego Mnicha, rozpoczynającego kolarski sezon w Polsce.

Elita mężczyzn i orlicy na rozpoczęcie sezonu do pokonania mieli 119 kilometrów - 7 kółek po 17 kilometrów. Trasa wiodła przez Strzegomiany, Będkowice, Sulistrowice, Przemiłów, Księgienice, Świątniki i Przezdrowice, a finisz zlokalizowano tradycyjnie w Sobótce. W wyścigu elity mężczyzn walka o zwycięstwo rozegrała się na ostatniej rundzie - z 30-osobowej grupki zaatakował Maciej Paterski, dojeżdżając do mety 29 sekund przed grupą. Finisz o drugą pozycję wygrał jego drużynowy kolega - Bartłomiej Matysiak - pokonując Pawła Franczaka (ActiveJet).

Najlepszym orlikiem okazał się kolejny zawodnik Piotra Wadeckiego - Mateusz Nowak. W klasyfikacji zawodników do lat 23 wyprzedził on Perta Hampla (Favorit Brno) oraz Mateja Zahalkę (SKC Tufo Prostojov).

Wyniki: elita mężczyzn

Wyścig elity kobiet (51 km) wygrała Litwinka Daiva Tusalite (Forno d'Asalo Astute). Druga na kresce była Paulina Brzeźna-Bentkowska (TKK Pacific Toruń), a trzecia Paulina Guz (LKS Atom Boxmet Dzierżoniów).

Wyniki: elita kobiet

Rywalizację juniorów zdominowali Niemcy. Jako pierwszy, po indywidualnym ataku, metę przekroczył Christian Koch (RK Endspurt Cottbus). Chwilę później zameldował się jego rodak, Jasper Frahm (RSC Cottbus). Najlepszy z Polaków był Patryk Górecki (KS Dazar Olimpic Piaseczno), który zajął trzecią lokatę.

Przed elitą mężczyzn i juniorami, na starcie oficjalnego rozpoczęcia sezonu w Polsce stanął kilkusetosobowy peleton. Najpierw ruszyli juniorzy młodsi (3x17km=51km), chwilę później elita kobiet, juniorki (3x17km=51km), juniorki młodsze (2x17=34km), a po nich młodzicy (2x17=34km) i młodziczki (1x17km).

Pierwszym zwycięzcą został Paweł Pękala (KS Pogoń Mostostal Puławy), który oderwał się na końcowych metrach i samotnie przekroczył linię mety. Na kolejnych miejscach zameldowali się Dawid Czubak (KTK Kalisz) i Daniel Rochna (TKK Pacific Toruń). Wśród młodziczek najlepsza była Weronika Tyszka (BDC NOSiR Nowy Dwór Mazowiecki), która uprzedziła Aleksandrę Trzebińską (UKS Koźminianka Koźminek) i Paulinę Pastuszek (MKS Karolina Jaworzyna Śl.). Najlepszym młodzikiem okazał się Szymon Łakomy (Uks Ratusz Maszewo), który pokonał wczorajszego triumfatora z Dzierżoniowa, Mateusza Jakubasza (UKS Koźminianka Koźminek). Trzeci był Cezary Bzdak (ULKS Pajęczno).

W juniorkach młodszych triumfowała Klaudia Seremak (BCM Nowatex - Jf Duet Goleniów) przed Klaudią Bielawską (UKS Koźminianka Koźminek) i Mają Drelak (UKS Stobrawa Kluczbork). Najszybszą juniorką została Litwinka Ema Manikaite (DSK Fortuna). Wyprzedziła ona na „kresce” Martę Lach (UKS Sokół Kęty) i Agatę Drozdek (BCM Nowatex Ziemia Darłowska).

W elicie pań, w decydującym fragmencie wyścigu na czele uformowała się 6-osobowa grupka. Z niej oderwała się dwójka – Paulina Brzeźna-Bentkowska (TKK Pacific Toruń) i Daiva Tusalite (Forno d'Asalo Astute). To one rozstrzygnęły między sobą walkę o zwycięstwo. Na finałowej prostej swoimi sprinterskimi umiejętnościami wykazała się Litwinka i to ona wygrała „Ślężańskiego Mnicha”. Trzecie miejsce wywalczyła Paulina Guz (LKS Atom Boxmet Dzierżoniów).

Wyniki – młodziczka

Wyniki – młodzik

Wyniki – juniorka młodsza

Wyniki – junior młodszy

Wyniki – juniorka

Wyniki – junior

źródło: www.pzkol.pl

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: