Kryterium w Dzierżoniowie 2014 dla Tomasza Kiendysia

Tomasz Kiendyś z grupy CCC Polsat Polkowice został pierwszym triumfatorem Eliminacji Mistrzostw Polski w Kryterium Ulicznym. Po zaciętej rywalizacji pokonał on Łukasza Bodnara (ActiveJet). W zmaganiach kobiet najlepsza była zaledwie 19-letnia Łucja Pietrzak (UKS Koźminianka Koźminek), która w wielkim stylu pokonała bardziej doświadczone rywalki.

Kiendyś zaatakował z Bodnarem oraz Leszkiem Plucińskim (BDC MarcPol) na 10. okrążeniu (spośród 30). Współpracowali zgodnie, między sobą rozdzielali punkty na kolejnych premiach lotnych i stale powiększali przewagę.

Kiendyś i Bodnar byli najaktywniejsi z tej trójki i to oni toczyli bezpośrednią walkę o zwycięstwo w klasyfikacji aktywnych i prowadzenie w Mistrzostwach Polski w Kryterium Ulicznym. 4 okrążenia przed końcem, dwójka z CCC Polsat Polkowice i ActiveJet oderwała się od swojego towarzysza z ucieczki. W decydującym finiszu minimalnie szybszy był Tomasz Kiendyś i to on triumfował w Dzierżoniowie – zarówno w kryterium, jak i w wyścigu na kreskę. Pierwszym z orlików był Mateusz Nowak (CCC Polsat Polkowice).

Wyniki – elita mężczyzn – kryterium

Wyniki – elita mężczyzn – na kresce

Panie miały do pokonania 15 rund, czyli 22,5 kilometra. Rywalizacja była bardzo wyrównana, gdyż żadnej z zawodniczek nie udało się oderwać na większą odległość. Każde z pierwszych 4 okrążeń wygrywał ktoś inny. Dopiero na 5., „tłustej” rundzie drugie zwycięstwo na lotnym finiszu odnotowała Litiwnka, Daiva Tuslaite (DSK Fortuna Litwa) i to ona prowadziła na półmetku zmagań. W wyścigu „punktowym” goniła ją Paulina Brzeźna-Bentkowska (TKK Pacific Toruń), a do tej pogoni po chwili dołączyły także Łucja Pietrzak (UKS Koźminianka Koźminek) i Katarzyna Wilkos (TKK Pacific Toruń). O wszystkim zadecydował sprint na metę. W nim najlepsza była mistrzyni Europy w omnium, Łucja Pietrzak, dzięki czemu awansowała na prowadzenie i została triumfatorką dzierżoniowskiego wyścigu – zarówno w elicie, jak i U23. Drugie miejsce zajęła Paulina Brzeźna-Bentkowska, a na trzecie spadła Daiva Tuslaite (DSK Fortuna Litwa). Wśród juniorek najwyżej sklasyfikowana została Ema Manikaite.

Wyniki – elita kobiet i juniorki

W Dzierżoniowie ścigały się wszystkie kategorie wiekowe. Dzień z kolarstwem rozpoczęły dzieci z klas szkół podstawowych. Po nich na trasę ruszyli żacy. Mieli oni do przejechania jedno okrążenie i na nim najszybszy był Karol Dziambor z GK Gliwice Bike Atelier. Wyprzedził on Jakuba Lewandowskiego (KS Społem Ulisse Central Łódź) i Szymona Janickiego (LKS Ziemia Opolska DSR Author).

Wyniki – klasy I-III

Wyniki – klasy – IV-VI

Wyniki – żak

Peleton młodziczek i juniorek młodszych stanął na starcie razem, choć te młodsze ruszyły 10 sekund po swoich starszych koleżankach. Obie kategorie miały przed sobą 9 rund, czyli 13,5 kilometrów. Zawodniczki punktowały na co trzecim okrążeniu.

W juniorkach młodszych rywalizacja została zdominowana przez grupę BCM Nowatex Ziemia Darłowska, gdyż na podium stanęły tylko zawodniczki tej ekipy. Pierwsza była Wiktoria Konopka, która była także najszybsza na kresce. Drugie i trzecie miejsce wywalczyły Karina Topolska i Wiktora Pikulik. Edyta Gołek z Dobre Sklepy Rowerowe Author była najlepszą młodziczką. Wyprzedziła ona Weronikę Tyszka (BDC NOSiR Nowy Dwór Mazowiecki) i Sarę Tander (MKS Karolina Jaworzyna Śl.).

Wyniki – młodziczki

Wyniki – juniorki młodsze

Zdecydowanie najlepszym młodzikiem okazał się Mateusz Jakubasz (UKS Koźminianka Koźminek) , który nie tylko wygrał wyścig „na kreskę”, ale też uzbierał najwięcej punktów. Na mecie wyprzedził swojego kolegę z grupy Wiktora Richtera (UKS Koźminianka Koźminek) oraz Kacpra Półtoraka (KS Ślęża Mat Sobótka). Cała trójka oderwała się od grupy zasadniczej i między sobą rozegrała finisz. W klasyfikacji kryterium Jakubasz stanął na podium w towarzystwie Półtoraka i Szymona Łakomego (UKS Ratusz Maszewo).

Wyniki – młodzik

Juniorzy młodsi punktowali na każdym okrążeniu (2,1 pkt), co piąte było tzw. okrążeniem tłustym (5,3,2,1 pkt), a na finiszu punkty liczone były podwójnie (10, 6, 4, 2). Wyścig zaczął się od ataku zawodników z zagranicy. Od grupy oderwał się Słowak Matus Stocek (CYS Żilina) i Czech Jakub Ruman (ACK Stara Ves). Jechali oni na czele od drugiego okrążenia. Mocnego tempa Słowaka nie wytrzymał Ruman, a Stocek kontynuował samotną jazdę. Kolarz grupy CYS Żylina jechał znakomicie i powiększał zapas nad peletonem. Łącznie zdobył aż 42 punkty. Wjechał na metę z ok. 30-sekundową przewagą nad grupą, z której najszybszy był Alex Castaldo (Bo Go Szczecin). W kryterium Stocek pokonał Dawida Łączkiewicza z UKS Koźminianka Koźminek (13 pkt) i Rumana (10 pkt).

Słowak wygrał wyścig w Dzierżoniowie także przed rokiem, gdy jeździł w kategorii młodzik.

Wyniki – juniorzy młodsi

W wyścigu juniorów, składającym się z 20 okrążeń (30 kilometrów), najaktywniejszy był Alan Banaszek (BDC NOSiR Nowy Dwór Mazowiecki). Przez długi czas jechał on na czele z Szymonem Sajnokiem (GKS Cartusia Kartuzy) i ta dwójka rozdzielała punkty między sobą. Kilka rund przed metą zostali oni doścignięci przez kilku zawodników i na czele utworzyła się ok. 10-osobowa grupka. Z niej najszybszy był Remigiusz Gil (LKS POM Strzelce Krajeńskie), a Alan Banaszek był 4. Zapewnił on sobie w ten sposób zwycięstwo kryterium z 26 punktami. Drugie miejsce zajął Sajnok, a trzecie Gil.