Volta a Catalunya 2014: etap 6

Stef Clement (Belkin) po zakończonej powodzeniem ucieczce triumfował na trasie szóstego etapu wyścigu. 31-letni Holender pokonał Rudy Molarda (Cofidis) i Pietera Serry (Omega Pharma-Quick Step).

Na piątym miejscu finiszował Marek Rutkiewicz (CCC Polsat Polkowice).

Prowadzenie w klasyfikacji generalnej zachował Hiszpan Joaquin Rodriquez (Katusha).

Na starcie do przedostatniego odcinka zabrakło chorującego Tomasza Marczyńskiego, za to jego kolega z zespołu Marek Rutkiewicz znalazł się w ucieczce dnia. 9-osobową grupę stanowili również Pieter Serry, Stef Clement, Damien Howson (Orica), Pierre Rolland (Europcar), Jens Voigt (Trek), Antonio Piedra (Caja Rural), Rudy Molard i Nico Sijmens (Wanty).

Peleton wypuścił śmiałków na 4:15 (85 km), natomiast na jedynym punktowanym podjeździe Font-Rubí (113,4 km; kat. 3; 5,7 km; 3,8%) notował stratę 4:18. Do mety z tego punktu pozostawało 50 km.

Pościg prowadziły ekipy Giant i Lampre-Merida, jednak nie szło im to najlepiej. 12 km przed kreską ucieczka utrzymywała w zapasie 1:40, co oznaczało, że akcja ma pełne szanse powodzenia.

Na ostatnich kilometrach rozpoczęły się skoki po etapowe zwycięstwo. Grupa zaczęła się dzielić, z drugiej strony silne podmuchy wiatru nie ułatwiały zadania. Dopiero akcja Clementa, który zaatakował niespełna 2 km przed końcem, okazała się rozstrzygająca.

W niedzielę wyścig zakończy się w Barcelonie, gdzie peleton pokona 8 pętli po drodze z podjazdem Montjuic (kat. 3, 2 km; 5,7%, max 8%).

Wyniki 6. etapu Volta a Catalunya (WT), El Vendrell - Vilanova i la Geltrú (163,9 km):

  1 Stef Clement (Ned) Belkin Pro                                  3:58:44
  2 Rudy Molard (Fra) Cofidis, Solutions Credits                     00:03
  3 Pieter Serry (Bel) Omega Pharma - Quick-Step             
  4 Jens Voigt (Ger) Trek Factory Racing
  5 Marek Rutkiewicz (Pol) CCC Polsat Polkowice
  6 Antonio Piedra Perez (Spa) Caja Rural - Seguros RGA
  7 Pierre Rolland (Fra) Team Europcar
  8 Damien Howson (Aus) Orica GreenEdge
  9 Nico Sijmens (Bel) Wanty - Groupe Gobert                         00:09
 10 Tosh Van Der Sande (Bel) Lotto Belisol                           00:55
 11 Kévin Reza (Fra) Team Europcar
 12 Julian Alaphilippe (Fra) Omega Pharma - Quick-Step             
 13 Daniele Ratto (Ita) Cannondale
 14 Michel Kreder (Ned) Wanty - Groupe Gobert
 15 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R La Mondiale
 16 Paul Martens (Ger) Belkin Pro             
 17 Roberto Ferrari (Ita) Lampre-Merida
 18 Anthony Roux (Fra) FDJ.fr
 19 Davide Vigano (Ita) Caja Rural - Seguros RGA
 20 Leigh Howard (Aus) Orica GreenEdge
 21 Warren Barguil (Fra) Team Giant-Shimano
 22 Adam Yates (GBr) Orica GreenEdge
 23 Koldo Fernandez (Spa) Garmin Sharp
 24 Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale
 25 Nairo Alexander Quintana Rojas (Col) Movistar Team
 26 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale
 27 Fumiyuki Beppu (Jpn) Trek Factory Racing
 28 Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team
 29 Mikael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale
 30 Julian Kern (Ger) AG2R La Mondiale
 31 Tejay van Garderen (USA) BMC Racing Team
 32 Cristiano Salerno (Ita) Cannondale
 33 Christian Meier (Can) Orica GreenEdge
 34 Joaquin Rodriguez Oliver (Spa) Team Katusha
 35 Christopher Froome (GBr) Team Sky
 36 Alberto Contador Velasco (Spa) Tinkoff-Saxo
 37 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Giant-Shimano
 38 Adrian Honkisz (Pol) CCC Polsat Polkowice
 39 Luis Angel Mate Mardones (Spa) Cofidis, Solutions Credits
 40 Andrew Talansky (USA) Garmin Sharp
 41 Stéphane Poulhies (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 42 Robert Kiserlovski (Cro) Trek Factory Racing
 43 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team
 44 Angel Madrazo Ruiz (Spa) Caja Rural - Seguros RGA
 45 Cédric Pineau (Fra) FDJ.fr
 46 Bruno Pires (Por) Tinkoff-Saxo
 47 David Arroyo Duran (Spa) Caja Rural - Seguros RGA
 48 Luka Mezgec (Slo) Team Giant-Shimano
 49 Jonathan Castroviejo Nicolas (Spa) Movistar Team
 50 Wilco Kelderman (Ned) Belkin Pro             
 51 Gregory Habeaux (Bel) Wanty - Groupe Gobert
 52 George Bennett (NZl) Cannondale
 53 Eduard Vorganov (Rus) Team Katusha
 54 Stig Broeckx (Bel) Lotto Belisol
 55 Amets Txurruka (Spa) Caja Rural - Seguros RGA
 56 David Lopez Garcia (Spa) Team Sky
 57 Romain Hardy (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 58 Sander Armee (Bel) Lotto Belisol
 59 Kanstantsin Siutsou (Blr) Team Sky
 60 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team
 61 Gianluca Brambilla (Ita) Omega Pharma - Quick-Step             
 62 Alberto Losada Alguacil (Spa) Team Katusha
 63 Martin Kohler (Swi) BMC Racing Team
 64 Thibaut Pinot (Fra) FDJ.fr
 65 Samuel Sanchez (Spa) BMC Racing Team
 66 Darwin Atapuma Hurtado (Col) BMC Racing Team
 67 Cayetano José Sarmiento Tunarrosa (Col) Cannondale
 68 Lawrence Warbasse (USA) BMC Racing Team
 69 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale
 70 Maciej Paterski (Pol) CCC Polsat Polkowice
 71 Arnold Jeannesson (Fra) FDJ.fr
 72 Ryder Hesjedal (Can) Garmin Sharp
 73 Łukasz Owsian (Pol) CCC Polsat Polkowice
 74 Serge Pauwels (Bel) Omega Pharma - Quick-Step             
 75 Javier Alexis Acevedo Colle (Col) Garmin Sharp
 76 Daniel Moreno Fernandez (Spa) Team Katusha
 77 Branislau Samoilau (Blr) CCC Polsat Polkowice
 78 Lieuwe Westra (Ned) Astana Pro Team
 79 Christophe Le Mevel (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 80 Mikel Landa Meana (Spa) Astana Pro Team
 81 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team
 82 Carlos Verona (Spa) Omega Pharma - Quick-Step             
 83 Mateusz Taciak (Pol) CCC Polsat Polkowice
 84 Thomas Degand (Bel) Wanty - Groupe Gobert
 85 Natnael Berhane (Eri) Team Europcar
 86 Angel Vicioso Arcos (Spa) Team Katusha
 87 Ruben Plaza Molina (Spa) Movistar Team
 88 José Herrada Lopez (Spa) Movistar Team
 89 Jérémy Roy (Fra) FDJ.fr
 90 Martijn Keizer (Ned) Belkin Pro             
 91 Michel Koch (Ger) Cannondale
 92 Davide Rebellin (Ita) CCC Polsat Polkowice
 93 Giampaolo Caruso (Ita) Team Katusha
 94 Steven Kruijswijk (Ned) Belkin Pro             
 95 Daniel Navarro Garcia (Spa) Cofidis, Solutions Credits
 96 Daniel Martin (Irl) Garmin Sharp
 97 Winner Anacona Gomez (Col) Lampre-Merida
 98 Yoann Bagot (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 99 Jhoan Esteban Chaves (Col) Orica GreenEdge
100 Peter Stetina (USA) BMC Racing Team
101 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Lotto Belisol
102 Luis Leon Sanchez (Spa) Caja Rural - Seguros RGA
103 Jesus Hernandez Blazquez (Spa) Tinkoff-Saxo
104 Davide Malacarne (Ita) Team Europcar
105 Rigoberto Uran (Col) Omega Pharma - Quick-Step             
106 Kristof Vandewalle (Bel) Trek Factory Racing
107 Sébastien Minard (Fra) AG2R La Mondiale
108 Thomas De Gendt (Bel) Omega Pharma - Quick-Step             
109 Perrig Quemeneur (Fra) Team Europcar
110 Sergio Miguel Moreira Paulinho (Por) Tinkoff-Saxo
111 Jussi Veikkanen (Fin) FDJ.fr
112 Pavel Brutt (Rus) Team Katusha
113 Boris Vallee (Bel) Lotto Belisol
114 Bart De Clercq (Bel) Lotto Belisol
115 Kristijan Durasek (Cro) Lampre-Merida
116 Ivan Basso (Ita) Cannondale
117 Jose Rodolfo Serpa Perez (Col) Lampre-Merida
118 Nathan Brown (USA) Garmin Sharp
119 Danny Pate (USA) Team Sky
120 Petr Vakoc (Cze) Omega Pharma - Quick-Step             
121 Rory Sutherland (Aus) Tinkoff-Saxo                               01:12
122 Chad Haga (USA) Team Giant-Shimano                               02:06
123 Thomas Damuseau (Fra) Team Giant-Shimano                         02:54
124 Javier Moreno Bazan (Spa) Movistar Team                          03:25
125 Pablo Lastras Garcia (Spa) Movistar Team
126 Eros Capecchi (Ita) Movistar Team
127 Yannick Eijssen (Bel) BMC Racing Team
128 Sam Bewley (NZl) Orica GreenEdge
129 Jean Marc Marino (Fra) Cannondale                                03:30
130 Laurens Ten Dam (Ned) Belkin Pro                                 03:34
131 Jérôme Baugnies (Bel) Wanty - Groupe Gobert                      03:41
132 Jan Polanc (Slo) Lampre-Merida
133 Thomas Peterson (USA) Team Giant-Shimano                         05:17
134 Francis De Greef (Bel) Wanty - Groupe Gobert                     09:14
135 Chris Anker Sörensen (Den) Tinkoff-Saxo
136 Marcos Garcia (Spa) Caja Rural - Seguros RGA
137 Fredrik Carl Wilhelm Kessiakoff (Swe) Astana Pro Team
138 Nathan Earle (Aus) Team Sky
139 Jack Bobridge (Aus) Belkin Pro             
140 Kenny Elissonde (Fra) FDJ.fr
141 Igor Anton (Spa) Movistar Team
142 Phillip Gaimon (USA) Garmin Sharp
143 Heiner Rodrigo Parra Bustamente (Col) Caja Rural - Seguros RGA
144 Maxime Mederel (Fra) Team Europcar
145 Alexsandr Dyachenko (Kaz) Astana Pro Team                        11:13
146 Thomas Voeckler (Fra) Team Europcar
147 Maxim Belkov (Rus) Team Katusha                                  13:20
DNS Tomasz Marczyński (Pol) CCC Polsat Polkowice
DNS Cameron Wurf (Aus) Cannondale
DNS Paweł Poljański (Pol) Tinkoff-Saxo
DNF Cheng Ji (Chn) Team Giant-Shimano
DNF Georg Preidler (Aut) Team Giant-Shimano
DNF Mikel Nieve Ituralde (Spa) Team Sky

Klasyfikacja po 6. etapie

  1 Joaquin Rodriguez Oliver (Spa) Team Katusha                   27:03:13
  2 Alberto Contador Velasco (Spa) Tinkoff-Saxo                      00:04
  3 Tejay van Garderen (USA) BMC Racing Team                         00:07
  4 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale                             00:10
  5 Nairo Alexander Quintana Rojas (Col) Movistar Team
  6 Christopher Froome (GBr) Team Sky                                00:17
  7 Andrew Talansky (USA) Garmin Sharp                               00:18
  8 Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale                        00:26
  9 Warren Barguil (Fra) Team Giant-Shimano                          00:42
 10 Robert Kiserlovski (Cro) Trek Factory Racing                     00:48
 11 David Arroyo Duran (Spa) Caja Rural - Seguros RGA                00:51
 12 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team                             01:00
 13 Wilco Kelderman (Ned) Belkin Pro                                 01:01
 14 Thibaut Pinot (Fra) FDJ.fr                                       01:20
 15 Daniel Moreno Fernandez (Spa) Team Katusha                       01:22
 16 Luis Angel Mate Mardones (Spa) Cofidis, Solutions Credits        01:24
 17 Ryder Hesjedal (Can) Garmin Sharp                                01:26
 18 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team                                  01:43
 19 Daniel Martin (Irl) Garmin Sharp                                 01:49
 20 David Lopez Garcia (Spa) Team Sky                                01:54
 21 Sander Armee (Bel) Lotto Belisol                                 01:58
 22 Amets Txurruka (Spa) Caja Rural - Seguros RGA                    02:17
 23 Daniel Navarro Garcia (Spa) Cofidis, Solutions Credits
 24 Carlos Verona (Spa) Omega Pharma - Quick-Step                    02:55
 25 Adam Yates (GBr) Orica GreenEdge                                 03:00
 26 Ivan Basso (Ita) Cannondale                                      03:16
 27 Mikael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale                             03:24
 28 Bart De Clercq (Bel) Lotto Belisol                               03:35
 29 Rigoberto Uran (Col) Omega Pharma - Quick-Step                   04:16
 30 Yoann Bagot (Fra) Cofidis, Solutions Credits                     04:18
 31 José Herrada Lopez (Spa) Movistar Team                           04:34
 32 Luis Leon Sanchez (Spa) Caja Rural - Seguros RGA                 04:36
 33 Arnold Jeannesson (Fra) FDJ.fr                                   05:21
 34 George Bennett (NZl) Cannondale                                  06:46
 35 Peter Stetina (USA) BMC Racing Team                              07:05
 36 Pierre Rolland (Fra) Team Europcar                               07:23
 37 Gianluca Brambilla (Ita) Omega Pharma - Quick-Step Cycling T     07:25
 38 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Lotto Belisol                        07:54
 39 Pieter Serry (Bel) Omega Pharma - Quick-Step                     07:57
 40 Darwin Atapuma Hurtado (Col) BMC Racing Team                     08:08
 41 Davide Malacarne (Ita) Team Europcar                             08:15
 42 Steven Kruijswijk (Ned) Belkin Pro                               09:09
 43 Mikel Landa Meana (Spa) Astana Pro Team                          09:26
 44 Jonathan Castroviejo Nicolas (Spa) Movistar Team                 09:41
 45 Giampaolo Caruso (Ita) Team Katusha                              10:18
 46 Jose Rodolfo Serpa Perez (Col) Lampre-Merida                     11:19
 47 Jhoan Esteban Chaves (Col) Orica GreenEdge                       11:34
 48 Christophe Le Mevel (Fra) Cofidis, Solutions Credits             12:06
 49 Kristijan Durasek (Cro) Lampre-Merida                            12:22
 50 Ruben Plaza Molina (Spa) Movistar Team                           12:33
 51 Branislau Samoilau (Blr) CCC Polsat Polkowice                    13:59
 52 Christian Meier (Can) Orica GreenEdge                            14:11
 53 Stef Clement (Ned) Belkin Pro                                    15:01
 54 Alberto Losada Alguacil (Spa) Team Katusha                       16:50
 55 Samuel Sanchez (Spa) BMC Racing Team                             16:53
 56 Kanstantsin Siutsou (Blr) Team Sky                               17:50
 57 Winner Anacona Gomez (Col) Lampre-Merida                         17:53
 58 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale                              18:07
 59 Lawrence Warbasse (USA) BMC Racing Team                          18:14
 60 Davide Rebellin (Ita) CCC Polsat Polkowice                       18:29
 61 Igor Anton (Spa) Movistar Team                                   19:01
 62 Laurens Ten Dam (Ned) Belkin Pro                                 19:54
 63 Cayetano José Sarmiento Tunarrosa (Col) Cannondale               20:13
 64 Paul Martens (Ger) Belkin Pro                                    20:48
 65 Javier Alexis Acevedo Colle (Col) Garmin Sharp
 66 Jesus Hernandez Blazquez (Spa) Tinkoff-Saxo                      21:43
 67 Jérémy Roy (Fra) FDJ.fr                                          21:48
 68 Javier Moreno Bazan (Spa) Movistar Team                          21:57
 69 Rudy Molard (Fra) Cofidis, Solutions Credits                     22:36
 70 Jens Voigt (Ger) Trek Factory Racing                             22:37
 71 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team                               22:55
 72 Rory Sutherland (Aus) Tinkoff-Saxo                               23:52
 73 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Giant-Shimano                     24:53
 74 Maxime Mederel (Fra) Team Europcar                               24:55
 75 Martin Kohler (Swi) BMC Racing Team                              25:02
 76 Chris Anker Sörensen (Den) Tinkoff-Saxo
 77 Adrian Honkisz (Pol) CCC Polsat Polkowice                        25:10
 78 Heiner Rodrigo Parra Bustamente (Col) Caja Rural - Seguros R     25:18
 79 Nathan Brown (USA) Garmin Sharp                                  26:08
 80 Jan Polanc (Slo) Lampre-Merida                                   26:09
 81 Cristiano Salerno (Ita) Cannondale                               26:10
 82 Koldo Fernandez (Spa) Garmin Sharp                               26:35
 83 Maciej Paterski (Pol) CCC Polsat Polkowice                       26:36
 84 Thomas De Gendt (Bel) Omega Pharma - Quick-Step                  27:15
 85 Martijn Keizer (Ned) Belkin Pro                                  27:27
 86 Lieuwe Westra (Ned) Astana Pro Team                              27:41
 87 Tosh Van Der Sande (Bel) Lotto Belisol                           27:56
 88 Kristof Vandewalle (Bel) Trek Factory Racing                     27:59
 89 Romain Hardy (Fra) Cofidis, Solutions Credits                    29:13
 90 Francis De Greef (Bel) Wanty - Groupe Gobert                     29:40
 91 Kévin Reza (Fra) Team Europcar                                   29:49
 92 Eduard Vorganov (Rus) Team Katusha                               30:35
 93 Thomas Degand (Bel) Wanty - Groupe Gobert                        31:06
 94 Nico Sijmens (Bel) Wanty - Groupe Gobert                         32:33
 95 Perrig Quemeneur (Fra) Team Europcar                             32:54
 96 Serge Pauwels (Bel) Omega Pharma - Quick-Step                    32:56
 97 Mateusz Taciak (Pol) CCC Polsat Polkowice                        33:03
 98 Stig Broeckx (Bel) Lotto Belisol                                 33:38
 99 Fumiyuki Beppu (Jpn) Trek Factory Racing                         33:51
100 Angel Madrazo Ruiz (Spa) Caja Rural - Seguros RGA                33:53
101 Marek Rutkiewicz (Pol) CCC Polsat Polkowice                      34:01
102 Damien Howson (Aus) Orica GreenEdge                              34:19
103 Eros Capecchi (Ita) Movistar Team                                34:21
104 Daniele Ratto (Ita) Cannondale                                   34:33
105 Davide Vigano (Ita) Caja Rural - Seguros RGA                     34:37
106 Yannick Eijssen (Bel) BMC Racing Team                            35:00
107 Thomas Damuseau (Fra) Team Giant-Shimano                         35:11
108 Marcos Garcia (Spa) Caja Rural - Seguros RGA                     35:32
109 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R La Mondiale                           35:37
110 Cédric Pineau (Fra) FDJ.fr                                       35:41
111 Kenny Elissonde (Fra) FDJ.fr                                     35:59
112 Sébastien Minard (Fra) AG2R La Mondiale                          36:17
113 Julian Alaphilippe (Fra) Omega Pharma - Quick-Step Cycling T     36:26
114 Łukasz Owsian (Pol) CCC Polsat Polkowice                         36:37
115 Sergio Miguel Moreira Paulinho (Por) Tinkoff-Saxo                36:48
116 Luka Mezgec (Slo) Team Giant-Shimano                             36:57
117 Angel Vicioso Arcos (Spa) Team Katusha                           37:12
118 Boris Vallee (Bel) Lotto Belisol                                 37:18
119 Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team                           37:29
120 Natnael Berhane (Eri) Team Europcar                              37:33
121 Phillip Gaimon (USA) Garmin Sharp                                37:55
122 Chad Haga (USA) Team Giant-Shimano                               38:15
123 Gregory Habeaux (Bel) Wanty - Groupe Gobert                      39:10
124 Michel Kreder (Ned) Wanty - Groupe Gobert                        39:15
125 Antonio Piedra Perez (Spa) Caja Rural - Seguros RGA              39:20
126 Julian Kern (Ger) AG2R La Mondiale                               41:06
127 Bruno Pires (Por) Tinkoff-Saxo
128 Roberto Ferrari (Ita) Lampre-Merida                              41:32
129 Jussi Veikkanen (Fin) FDJ.fr                                     42:10
130 Thomas Voeckler (Fra) Team Europcar                              42:23
131 Nathan Earle (Aus) Team Sky                                      42:43
132 Michel Koch (Ger) Cannondale                                     42:45
133 Pavel Brutt (Rus) Team Katusha                                   43:37
134 Petr Vakoc (Cze) Omega Pharma - Quick-Step                       45:52
135 Pablo Lastras Garcia (Spa) Movistar Team                         45:55
136 Jérôme Baugnies (Bel) Wanty - Groupe Gobert                      46:10
137 Fredrik Carl Wilhelm Kessiakoff (Swe) Astana Pro Team            49:25
138 Jean Marc Marino (Fra) Cannondale                                49:56
139 Danny Pate (USA) Team Sky                                        51:25
140 Jack Bobridge (Aus) Belkin Pro                                   51:46
141 Anthony Roux (Fra) FDJ.fr                                        53:30
142 Maxim Belkov (Rus) Team Katusha                                  56:03
143 Leigh Howard (Aus) Orica GreenEdge                               59:41
144 Stéphane Poulhies (Fra) Cofidis, Solutions Credits            01:03:50
145 Thomas Peterson (USA) Team Giant-Shimano                      01:04:59
146 Sam Bewley (NZl) Orica GreenEdge                              01:12:06
147 Alexsandr Dyachenko (Kaz) Astana Pro Team                     01:19:33

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: