Sukcesy Jakuba Kaczmarka w Pucharze Hiszpanii i Kraju Basków

Reprezentujący barwy klubu Telco-m Gimex Jakub Kaczmarek zajął trzecie miejsce w baskijskim wyścigu Lehendakari de Laukiz. 20-latek stawiający pierwsze kroki na hiszpańskim terenie prowadzi także w Pucharze Hiszpanii w klasyfikacji U-23.

Rozgrywany w sobotę baskijski wyścig liczył 95,6 kilometra – do pokonania były dwa kółka, a na każdym dwa 3-kilometrowe podjazdy. O zwycięstwie zadecydował sprint z peletonu, a kreskę jako pierwszy przeciął Daniel Lopez z młodzieżowej ekipy Caja Rural-Seguros RGA. Drugi finiszował Imanol Diaz (Ibaigante Opel Arratia), a trzeci Kaczmarek, potwierdzając bardzo dobrą dyspozycję w pierwszych miesiącach rozpoczynającego się sezonu.

16. miejsce zajął Patryk Talaga, 63. Piotr Brożyna, a 64. Maciej Kasperkiewicz. Cała czwórka od początku sezonu ściga się w barwach zespołu Telco-m Gimex.

Jeżdżący w poprzednim roku w barwach polskiej ekipy Wibatech-Brzeg orlik z Kalisza bardzo mocno rozpoczął sezon w Hiszpanii – po 3 wyścigach z 8 imprez Pucharu Hiszpanii prowadzi w klasyfikacji zawodników do lat 23, w klasyfikacji generalnej zajmując bardzo dobre siódme miejsce. Polak pod koniec lutego przyjechał na 5. miejscu w Circuto Guardiana, słabiej wypadł w drugim wyścigu – Aiztondo Klasika – ale do czołówki powrócił po dobrym występie na trasie Gran Premio Macario (16 marca), gdzie finiszował dziesiąty.

W klasyfikacji Pucharu punktowali też inni Polacy – 15. jest Piotr Brożyna, 16. Maciej Kasperkiewicz.

Kaczmarka zobaczymy już niedługo w koszulce z orzełkiem na piersi – wraz innym kolarzem z Kalisza – Przemysławem Kasperkiewiczem – wystartuje w trzech klasykach zaliczanych do młodzieżowego Pucharu Narodów – Ronde van Vlaanderen U-23 (12 kwietnia), La Côte Picarde (16 kwietnia) oraz ZLM Tour (19 kwietnia).