UCI: sprawa Henao w rękach Team Sky

Międzynarodowa Unia Kolarska (UCI) odniosła się do sprawy Sergio Henao, którego po anormalnych wynikach wewnętrznych testów w ekipie Sky, odsunięto od ścigania na 8 tygodni.

Komunikat UCI jest przykładem najdalej posuniętej lakoniczności i składa się tylko z dwóch zdań.

Co do zasady, Unia popiera politykę ekip dążącą do dokładnej kontroli zawodników. Jeśli zespół ma jakieś zastrzeżenia, właściwym krokiem może być wycofanie zawodnika z wyścigów na czas wyjaśniania sprawy

- czytamy na stronie Unii.

Ciało rządzące kolarstwem było jedną z organizacji, do których z prośbą o radę zwrócił się brytyjski zespół. Na razie jednak UCI nie planuje żadnych kroków na własną rękę, gdyż testy Kolumbijczyka przeprowadziła wewnętrznie ekipa.

Henao został wykreślony z programów startowych zespołu na 8 tygodni. Kolumbijczyk ma przejść dodatkowe testy i badania, a ekipa chce zrozumieć jak jego organizm reaguje na trening na wysokości. 26-latek pochodzi z Rionegro w Kolumbii, miejscowości położonej ponad 2000 metrów nad poziomem morza. Tam też trenuje i spędza sporo czasu poza sezonem. Anormalne wyniki testów na wysokości i braki naukowej wiedzy na temat możliwości zawodników urodzonych i wychowanych w takich warunkach są podstawą do rozpoczęcia wyjaśniania całej sprawy.

Henao w tym roku brał udział tylko w Tour of Oman. Ośmiotygodniowa przerwa może sprawić, że powróci dopiero w maju. Celem Kolumbijczyka w tym sezonie miała być pomoc liderowi zespołu podczas lipcowego Tour de France.

fot. Team Sky

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: