Tirreno-Adriatico 2014: etap 2

Matteo Pelucchi z grupy IAM Cycling wygrał drugi etap Wyścigu Dwóch Mórz. 25-letni Włoch na finiuszu z peletonu wyprzedził Arnauda Démare (FDJ.fr) i André Greipela (Lotto-Belisol).

Prowadzenie w klasyfikacji generalnej zachował Mark Cavendish (Omega Pharma-Quick Step).

Ściganie tuż za linią startu rozpoczęła akcja piątki kolarzy: Marco Canola (Bardiani CSF), Alex Dowsett (Movistar Team), Daniel Teklehaimanot (MTN - Qhubeka), Davide Malacarne (Team Europcar) i David De La Cruz (NetApp-Endura), którzy szybko zdobyli 5 minut przewagi.

Po pokonaniu wszystkich punktowanych podjazdów: Guardistallo (31,1 km; 5 km, 3,7%), Montecatini Val di Cecina (51,9 km; 9,5 km, 3,8%) i Lajatico (70,2 km; 4,9 km, 2,4%) peleton prowadzony przez ekipy najszybszych sprinterów Omega Pharma-QuickStep (Mark Cavendish), Lotto-Belisol (Andre Greipel) i Giant-Shimano (Marcel Kittel) nadal notował stratę około 5 minut.

30 km przed metą towarzyszy ucieczki pożegnał Dowsett. Brytyjski czasowiec zaatakował i ruszył w samotną podróż. Ostatnie 20 km rozpoczął z zapasem 2 minut, które coraz szybciej topniały. Jego akcja dobiegło końca 6,8 km przed kreską.

Rozpędzony peleton nie uniknął kraksy. Ze sprinterskiej rozgrywki został przez to wyeliminowany Kittel. Czołowe pozycje zajęli kolarze FDJ, pracujący dla Demare'a. Francuz został wyprowadzony po zwycięstwo, ale na ostatnich metrach musiał uznać wyższość Matteo Pelucchiego. Zablokowany Cavendish zajął dalszą pozycję.

Następny etap zaprowadzi z Cascina do Arezzo (210 km), gdzie peleton na koniec wykona trzy 11-km pętle. Nachylenie na ostatnim kilometrze wynosi 5% (max 11%), a trasa jest częściowo kamienista.

fot. IAM Cyciing

Wyniki 2. etapu Tirreno-Adriatico (WT), San Vincenzo - Cascina (166 km):

  1 Matteo Pelucchi (Ita) IAM Cycling                              3:56:12
  2 Arnaud Demare (Fra) FDJ.fr
  3 André Greipel (Ger) Lotto Belisol
  4 Sam Bennett (Irl) Team NetApp - Endura
  5 Peter Sagan (Svk) Cannondale
  6 Davide Appollonio (Ita) AG2R La Mondiale
  7 Filippo Fortin (Ita) Bardiani-CSF
  8 Sacha Modolo (Ita) Lampre-Merida
  9 Tony Hurel (Fra) Team Europcar
 10 Kristian Sbaragli (Ita) MTN - Qhubeka
 11 Robert Wagner (Ger) Belkin Pro             
 12 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team
 13 Andriy Grivko (Ukr) Astana Pro Team
 14 Nicola Ruffoni (Ita) Bardiani-CSF
 15 Roger Kluge (Ger) IAM Cycling
 16 Johan Van Summeren (Bel) Garmin Sharp
 17 Mark Cavendish (GBr) Omega Pharma - Quick-Step             
 18 Jack Bauer (NZl) Garmin Sharp
 19 Tom Veelers (Ned) Team Giant-Shimano
 20 Jurgen Roelandts (Bel) Lotto Belisol
 21 Maciej Bodnar (Pol) Cannondale
 22 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team
 23 Michał Kwiatkowski (Pol) Omega Pharma - Quick-Step             
 24 Simon Clarke (Aus) Orica Greenedge
 25 Richie Porte (Aus) Team Sky
 26 Rigoberto Uran Uran (Col) Omega Pharma - Quick-Step             
 27 Patrick Gretsch (Ger) AG2R La Mondiale
 28 Andrew Talansky (USA) Garmin Sharp
 29 Nairo Alexander Quintana Rojas (Col) Movistar Team
 30 Alberto Contador Velasco (Spa) Tinkoff-Saxo
 31 Roman Kreuziger (Cze) Tinkoff-Saxo
 32 Michael Morkov (Den) Tinkoff-Saxo
 33 Diego Ulissi (Ita) Lampre-Merida
 34 Yaroslav Popovych (Ukr) Trek Factory Racing
 35 Julian David Arredondo Moreno (Col) Trek Factory Racing
 36 Alessandro Petacchi (Ita) Omega Pharma - Quick-Step             
 37 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Merida
 38 Ben Hermans (Bel) BMC Racing Team
 39 Cadel Evans (Aus) BMC Racing Team
 40 Oscar Gatto (Ita) Cannondale
 41 Andreas Stauff (Ger) MTN - Qhubeka
 42 Benjamin King (USA) Garmin Sharp
 43 Mickael Delage (Fra) FDJ.fr
 44 Jonathan Castroviejo Nicolas (Spa) Movistar Team
 45 Adriano Malori (Ita) Movistar Team
 46 Christopher Horner (USA) Lampre-Merida
 47 Giampaolo Caruso (Ita) Team Katusha
 48 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team
 49 Rinaldo Nocentini (Ita) AG2R La Mondiale
 50 Michele Scarponi (Ita) Astana Pro Team
 51 Manuel Quinziato (Ita) BMC Racing Team
 52 Janez Brajkovic (Slo) Astana Pro Team
 53 Dominik Nerz (Ger) BMC Racing Team
 54 Thomas Lövkvist (Swe) IAM Cycling
 55 Markel Irizar Aranburu (Spa) Trek Factory Racing
 56 Ian Stannard (GBr) Team Sky
 57 Jens Debusschere (Bel) Lotto Belisol
 58 Mikel Nieve Ituralde (Spa) Team Sky
 59 Maximiliano Richeze (Arg) Lampre-Merida
 60 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Shimano
 61 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team
 62 Daryl Impey (RSA) Orica Greenedge
 63 Svein Tuft (Can) Orica Greenedge
 64 Ivan Santaromita (Ita) Orica Greenedge
 65 Marcel Wyss (Swi) IAM Cycling
 66 Alexandr Kolobnev (Rus) Team Katusha
 67 Vladimir Gusev (Rus) Team Katusha
 68 Robert Kiserlovski (Cro) Trek Factory Racing
 69 Nikias Arndt (Ger) Team Giant-Shimano
 70 Maxim Belkov (Rus) Team Katusha
 71 Heinrich Haussler (Aus) IAM Cycling
 72 Martin Elmiger (Swi) IAM Cycling
 73 Jean-Christophe Peraud (Fra) AG2R La Mondiale
 74 Matthias Brandle (Aut) IAM Cycling
 75 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale
 76 Jaco Venter (RSA) MTN - Qhubeka
 77 Fabian Cancellara (Swi) Trek Factory Racing
 78 Tony Martin (Ger) Omega Pharma - Quick-Step             
 79 Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale
 80 Kristijan Koren (Slo) Cannondale
 81 Zakkari Dempster (Aus) Team NetApp - Endura
 82 Yoann Offredo (Fra) FDJ.fr
 83 Andrey Amador Bakkazakova (CRc) Movistar Team
 84 Sep Vanmarcke (Bel) Belkin Pro             
 85 Sonny Colbrelli (Ita) Bardiani-CSF
 86 Ignatas Konovalovas (Ltu) MTN - Qhubeka
 87 Marco Coledan (Ita) Bardiani-CSF
 88 Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team
 89 Vincent Jerome (Fra) Team Europcar
 90 Bjorn Thurau (Ger) Team Europcar
 91 Maarten Tjallingii (Ned) Belkin Pro             
 92 Bauke Mollema (Ned) Belkin Pro             
 93 Robert Gesink (Ned) Belkin Pro             
 94 Jesse Sergent (NZl) Trek Factory Racing
 95 Romain Sicard (Fra) Team Europcar
 96 Marc Goos (Ned) Belkin Pro             
 97 Michael Hepburn (Aus) Orica Greenedge
 98 David Boucher (Fra) FDJ.fr
 99 Luke Durbridge (Aus) Orica Greenedge
100 Ivan Basso (Ita) Cannondale
101 Manuele Mori (Ita) Lampre-Merida
102 Bartosz Huzarski (Pol) Team NetApp - Endura
103 Alexandre Geniez (Fra) FDJ.fr
104 Nicola Boem (Ita) Bardiani-CSF
105 Luca Paolini (Ita) Team Katusha
106 Yukiya Arashiro (Jpn) Team Europcar
107 Gerald Ciolek (Ger) MTN - Qhubeka
108 Daniel Moreno Fernandez (Spa) Team Katusha
109 Eros Capecchi (Ita) Movistar Team
110 Cameron Meyer (Aus) Orica Greenedge
111 Thomas Dekker (Ned) Garmin Sharp
112 Alexandre Pichot (Fra) Team Europcar
113 Thibaut Pinot (Fra) FDJ.fr
114 Paul Voss (Ger) Team NetApp - Endura
115 Dmitry Kozontchuk (Rus) Team Katusha
116 Kanstantsin Siutsou (Blr) Team Sky
117 Igor Anton Hernandez (Spa) Movistar Team
118 Bram Tankink (Ned) Belkin Pro             
119 Daniele Bennati (Ita) Tinkoff-Saxo
120 Murilo Antonio Fischer (Bra) FDJ.fr
121 Alex Dowsett (GBr) Movistar Team
122 Maxim Iglinskiy (Kaz) Astana Pro Team
123 Matteo Tosatto (Ita) Tinkoff-Saxo
124 Marcel Sieberg (Ger) Lotto Belisol
125 Nicolas Roche (Irl) Tinkoff-Saxo
126 Moreno Moser (Ita) Cannondale
127 Adam Hansen (Aus) Lotto Belisol
128 William Bonnet (Fra) FDJ.fr
129 Roy Curvers (Ned) Team Giant-Shimano
130 Angel Vicioso Arcos (Spa) Team Katusha
131 Pierre Rolland (Fra) Team Europcar
132 Enrico Battaglin (Ita) Bardiani-CSF
133 Sergio Miguel Moreira Paulinho (Por) Tinkoff-Saxo
134 Benat Intxausti Elorriaga (Spa) Movistar Team
135 Sergio Pardilla Bellon (Spa) MTN - Qhubeka
136 Peter Kennaugh (GBr) Team Sky
137 Steve Morabito (Swi) BMC Racing Team
138 Stefano Pirazzi (Ita) Bardiani-CSF
139 Daniel Martin (Irl) Garmin Sharp
140 Nick Nuyens (Bel) Garmin Sharp
141 Dominic Klemme (Ger) IAM Cycling
142 Manuele Boaro (Ita) Tinkoff-Saxo
143 Lloyd Mondory (Fra) AG2R La Mondiale
144 David Millar (GBr) Garmin Sharp
145 Bradley Wiggins (GBr) Team Sky
146 Davide Cimolai (Ita) Lampre-Merida                               00:19

Klasyfikacja po 2. etapie

  1 Mark Cavendish (GBr) Omega Pharma - Quick-Step                 4:16:25
  2 Michał Kwiatkowski (Pol) Omega Pharma - Quick-Step             
  3 Rigoberto Uran Uran (Col) Omega Pharma - Quick-Step             
  4 Mark Renshaw (Aus) Omega Pharma - Quick-Step             
  5 Alessandro Petacchi (Ita) Omega Pharma - Quick-Step              00:02
  6 Tony Martin (Ger) Omega Pharma - Quick-Step                      00:03
  7 Simon Clarke (Aus) Orica Greenedge                               00:11
  8 Daryl Impey (RSA) Orica Greenedge
  9 Svein Tuft (Can) Orica Greenedge
 10 Ivan Santaromita (Ita) Orica Greenedge
 11 Michael Hepburn (Aus) Orica Greenedge
 12 Luke Durbridge (Aus) Orica Greenedge
 13 Cameron Meyer (Aus) Orica Greenedge
 14 Alex Dowsett (GBr) Movistar Team                                 00:12
 15 Nairo Alexander Quintana Rojas (Col) Movistar Team               00:18
 16 Jonathan Castroviejo Nicolas (Spa) Movistar Team
 17 Adriano Malori (Ita) Movistar Team
 18 Andrey Amador Bakkazakova (CRc) Movistar Team
 19 Eros Capecchi (Ita) Movistar Team
 20 Benat Intxausti Elorriaga (Spa) Movistar Team
 21 André Greipel (Ger) Lotto Belisol                                00:24
 22 Roman Kreuziger (Cze) Tinkoff-Saxo
 23 Alberto Contador Velasco (Spa) Tinkoff-Saxo
 24 Daniele Bennati (Ita) Tinkoff-Saxo
 25 Nicolas Roche (Irl) Tinkoff-Saxo
 26 Sergio Miguel Moreira Paulinho (Por) Tinkoff-Saxo
 27 Manuele Boaro (Ita) Tinkoff-Saxo
 28 Peter Sagan (Svk) Cannondale                                     00:26
 29 Maciej Bodnar (Pol) Cannondale
 30 Oscar Gatto (Ita) Cannondale
 31 Kristijan Koren (Slo) Cannondale
 32 Ivan Basso (Ita) Cannondale
 33 Moreno Moser (Ita) Cannondale
 34 Alan Marangoni (Ita) Cannondale
 35 Richie Porte (Aus) Team Sky                                      00:27
 36 Mikel Nieve Ituralde (Spa) Team Sky
 37 Kanstantsin Siutsou (Blr) Team Sky
 38 Peter Kennaugh (GBr) Team Sky
 39 Bradley Wiggins (GBr) Team Sky
 40 Jurgen Roelandts (Bel) Lotto Belisol                             00:28
 41 Marcel Sieberg (Ger) Lotto Belisol
 42 Ian Stannard (GBr) Team Sky                                      00:29
 43 Adam Hansen (Aus) Lotto Belisol                                  00:30
 44 Julian David Arredondo Moreno (Col) Trek Factory Racing          00:36
 45 Markel Irizar Aranburu (Spa) Trek Factory Racing
 46 Robert Kiserlovski (Cro) Trek Factory Racing
 47 Fabian Cancellara (Swi) Trek Factory Racing
 48 Jesse Sergent (NZl) Trek Factory Racing
 49 Arnaud Demare (Fra) FDJ.fr                                       00:37
 50 Robert Wagner (Ger) Belkin Pro             
 51 Bauke Mollema (Ned) Belkin Pro             
 52 Maarten Tjallingii (Ned) Belkin Pro             
 53 Robert Gesink (Ned) Belkin Pro             
 54 Marc Goos (Ned) Belkin Pro             
 55 Bram Tankink (Ned) Belkin Pro             
 56 Yaroslav Popovych (Ukr) Trek Factory Racing                      00:38
 57 Mickael Delage (Fra) FDJ.fr                                      00:43
 58 Yoann Offredo (Fra) FDJ.fr
 59 David Boucher (Fra) FDJ.fr
 60 Alexandre Geniez (Fra) FDJ.fr
 61 Thibaut Pinot (Fra) FDJ.fr
 62 Matteo Tosatto (Ita) Tinkoff-Saxo                                00:45
 63 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team                                00:47
 64 Ben Hermans (Bel) BMC Racing Team
 65 Cadel Evans (Aus) BMC Racing Team
 66 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team
 67 Manuel Quinziato (Ita) BMC Racing Team
 68 Dominik Nerz (Ger) BMC Racing Team
 69 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team
 70 Steve Morabito (Swi) BMC Racing Team
 71 Roger Kluge (Ger) IAM Cycling                                    00:50
 72 Thomas Lövkvist (Swe) IAM Cycling
 73 Marcel Wyss (Swi) IAM Cycling
 74 Martin Elmiger (Swi) IAM Cycling
 75 Heinrich Haussler (Aus) IAM Cycling
 76 Matthias Brandle (Aut) IAM Cycling
 77 Dominic Klemme (Ger) IAM Cycling
 78 Davide Appollonio (Ita) AG2R La Mondiale                         00:53
 79 Sam Bennett (Irl) Team NetApp - Endura
 80 Diego Ulissi (Ita) Lampre-Merida
 81 Rinaldo Nocentini (Ita) AG2R La Mondiale
 82 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Merida
 83 Christopher Horner (USA) Lampre-Merida
 84 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale
 85 Maximiliano Richeze (Arg) Lampre-Merida
 86 Jean-Christophe Peraud (Fra) AG2R La Mondiale
 87 Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale
 88 Zakkari Dempster (Aus) Team NetApp - Endura
 89 Bartosz Huzarski (Pol) Team NetApp - Endura
 90 Manuele Mori (Ita) Lampre-Merida
 91 Paul Voss (Ger) Team NetApp - Endura
 92 Lloyd Mondory (Fra) AG2R La Mondiale
 93 Andriy Grivko (Ukr) Astana Pro Team                              00:54
 94 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team
 95 Michele Scarponi (Ita) Astana Pro Team
 96 Maxim Iglinskiy (Kaz) Astana Pro Team
 97 Tom Veelers (Ned) Team Giant-Shimano                             00:55
 98 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Shimano
 99 Roy Curvers (Ned) Team Giant-Shimano
100 Marcel Kittel (Ger) Team Giant-Shimano
101 Patrick Gretsch (Ger) AG2R La Mondiale                           00:56
102 Janez Brajkovic (Slo) Astana Pro Team
103 Sacha Modolo (Ita) Lampre-Merida                                 00:57
104 Jack Bauer (NZl) Garmin Sharp                                    01:04
105 Andrew Talansky (USA) Garmin Sharp
106 Benjamin King (USA) Garmin Sharp
107 Thomas Dekker (Ned) Garmin Sharp
108 Daniel Martin (Irl) Garmin Sharp
109 Nick Nuyens (Bel) Garmin Sharp
110 Giampaolo Caruso (Ita) Team Katusha                              01:06
111 Alexandr Kolobnev (Rus) Team Katusha
112 Vladimir Gusev (Rus) Team Katusha
113 Maxim Belkov (Rus) Team Katusha
114 Daniel Moreno Fernandez (Spa) Team Katusha
115 Luca Paolini (Ita) Team Katusha
116 Dmitry Kozontchuk (Rus) Team Katusha
117 Angel Vicioso Arcos (Spa) Team Katusha
118 William Bonnet (Fra) FDJ.fr                                      01:16
119 Filippo Fortin (Ita) Bardiani-CSF                                01:17
120 Sonny Colbrelli (Ita) Bardiani-CSF
121 Marco Coledan (Ita) Bardiani-CSF
122 Nicola Boem (Ita) Bardiani-CSF
123 Stefano Pirazzi (Ita) Bardiani-CSF
124 Kristian Sbaragli (Ita) MTN - Qhubeka                            01:19
125 Nicola Ruffoni (Ita) Bardiani-CSF
126 Jaco Venter (RSA) MTN - Qhubeka
127 Ignatas Konovalovas (Ltu) MTN - Qhubeka
128 Filippo Pozzato (Ita) Lampre-Merida
129 Gerald Ciolek (Ger) MTN - Qhubeka
130 Sergio Pardilla Bellon (Spa) MTN - Qhubeka
131 Tobias Ludvigsson (Swe) Team Giant-Shimano                       01:21
132 Damien Gaudin (Fra) AG2R La Mondiale                             01:22
133 Tiago Machado (Por) Team NetApp - Endura                         01:25
134 Iker Camano Ortuzar (Spa) Team NetApp - Endura
135 David Millar (GBr) Garmin Sharp
136 Stijn Devolder (Bel) Trek Factory Racing                         01:27
137 Bjorn Thurau (Ger) Team Europcar                                 01:31
138 Vincent Jerome (Fra) Team Europcar
139 Romain Sicard (Fra) Team Europcar
140 Yukiya Arashiro (Jpn) Team Europcar
141 Alexandre Pichot (Fra) Team Europcar
142 Pierre Rolland (Fra) Team Europcar
143 Matteo Trentin (Ita) Omega Pharma - Quick-Step                   01:33
144 Igor Anton Hernandez (Spa) Movistar Team                         01:40
145 Tony Hurel (Fra) Team Europcar                                   01:54
146 Nikias Arndt (Ger) Team Giant-Shimano                            01:57
147 Sep Vanmarcke (Bel) Belkin Pro                                   02:05
148 Michael Morkov (Den) Tinkoff-Saxo                                02:12
149 Hayden Roulston (NZl) Trek Factory Racing
150 Jens Debusschere (Bel) Lotto Belisol                             02:13
151 Matteo Pelucchi (Ita) IAM Cycling                                02:16
152 Davide Cimolai (Ita) Lampre-Merida                               02:26
153 Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team                            03:05
154 Simon Geschke (Ger) Team Giant-Shimano                           03:08
155 Enrico Battaglin (Ita) Bardiani-CSF                              03:26
156 Murilo Antonio Fischer (Bra) FDJ.fr                              03:29
157 Paolo Longo Borghini (Ita) Cannondale                            04:05
158 Bernhard Eisel (Aut) Team Sky                                    04:21
159 Daniel Teklehaimanot (Eri) MTN - Qhubeka                         04:22
160 Jay Robert Thomson (RSA) MTN - Qhubeka                           04:23
161 Andreas Stauff (Ger) MTN - Qhubeka                               04:43
162 Jens Mouris (Ned) Orica Greenedge                                04:49
163 Cesare Benedetti (Ita) Team NetApp - Endura                      05:05
164 Frederik Willems (Bel) Lotto Belisol                             05:24
165 Johan Van Summeren (Bel) Garmin Sharp                            05:29
166 Wouter Poels (Ned) Omega Pharma - Quick-Step                     07:32
167 Dario Cataldo (Ita) Team Sky                                     07:59
168 David De La Cruz Melgarejo (Spa) Team NetApp - Endura            08:25
169 Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team                            08:26
170 Thomas Leezer (Ned) Belkin Pro                                   08:43
171 Marco Canola (Ita) Bardiani-CSF                                  08:48
172 Davide Malacarne (Ita) Team Europcar                             08:59
173 Bart De Clercq (Bel) Lotto Belisol                               11:58
174 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Lotto Belisol
175 Tom Stamsnijder (Ned) Team Giant-Shimano                         12:17
176 Jacopo Guarnieri (Ita) Astana Pro Team                           14:58

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: