Le Samyn 2014

Maxime Vantomme (Roubaix - Lille Métropole) wygrał 46. edycję walońskiej jedniodniówki Le Samyn. Belg na finiszu z peletonu pokonał Alexeya Tsatveicha (Katusha) i Nacera Bouhanniego (FDJ.fr).

Na 17. miejscu wyścig ukończył Maciej Paterski (CCC Polsat).

Wyścig przez długie kilometry toczył się pod znakiem ucieczki w składzie Nico Sijmens (Wanty), Glenn van de Maele (T.Palm - Pôle Continental Wallon) i Romain Hubert (Color Code Biowanze). Harcownicy wypracowali kilka minut przewagi. 90 km przed metą wynosiła 3 minuty.

Druga część trasy prowadziła na pokonywanej 4 razy pętli o długości 21,3 km z dwoma małymi podjazdami, Côte de la Roquette i Côte d'Audregnies (na metę).

Sytuację kontrolowała Omega Pharma, kończąc akcję, gdy pozostało całe 59 kilometrów. Belgijska ekipa starała się rozerwać peleton, co udało się na tyle, że odjechał jej zawodnik Thomas de Gendt w towarzystwie Alexisa Gougearda (Ag2r).

Dwójka uciekła na niespełna 50 sekund, ale 22 km przed metą było już i po tej akcji. Taki rozwój sprawy sprowokował do kontrataku dziesiątkę, w tym Jarosława Marycza (CCC Polsat). Grupce udało się zdobyć 21 sekund.

Marycz postanowił przypomnieć o swoich dawnych przewagach w samotnej jeździe, atakując z grupki 11,5 km przed kreską. Ruch Polaka zakończył się szybko fiaskiem.

Peleton zachowywał spokój, dościgając uciekinierów 3,3 km przed metą. Na wyczerpującej końcówce skoczył jeszcze mistrz Rosji Vladimir Isaychev (Katusha), ale ostatecznie zwycięzcę wyłonił masowy sprint.

Wyniki Le Samyn (1.1), Quaregnon - Dour (195,9 km):

  1 Maxime Vantomme (Bel) Roubaix Lille Metropole                  4:36:20
  2 Alexey Tsatevitch (Rus) Team Katusha
  3 Nacer Bouhanni (Fra) Fdj.fr
  4 Erwann Corbel (Fra) Bretagne - Seche Environnement
  5 Kristian Sbaragli (Ita) MTN - Qhubeka
  6 Steve Chainel (Fra) AG2R La Mondiale
  7 Danilo Napolitano (Ita) Wanty - Groupe Gobert
  8 Gerald Ciolek (Ger) MTN - Qhubeka
  9 Zico Waeytens (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 10 Tom Dernies (Bel) Wallonie - Bruxelles
 11 Yauheni Hutarovich (Blr) AG2R La Mondiale
 12 Danny Van Poppel (Ned) Trek Factory Racing
 13 Jimmy Turgis (Fra) Roubaix Lille Metropole
 14 Laurens De Vreese (Bel) Wanty - Groupe Gobert
 15 Edwig Cammaerts (Bel) Cofidis, Solutions Credits
 16 Gaetan Bille (Bel) Verandas Willems
 17 Maciej Paterski (Pol) CCC Polsat Polkowice
 18 Rudy Barbier (Fra) Roubaix Lille Metropole
 19 Rudiger Selig (Ger) Team Katusha
 20 Jelle Mannaerts (Bel) Verandas Willems
 21 Pieter Jacobs (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 22 Roman Maikin (Rus) Rusvelo
 23 Julien Stassen (Bel) Wallonie - Bruxelles
 24 Gediminas Bagdonas (Ltu) AG2R La Mondiale
 25 Jérôme Baugnies (Bel) Wanty - Groupe Gobert
 26 Niels Vandyck (Bel) Verandas Willems
 27 Olivier Chevalier (Bel) Wallonie - Bruxelles
 28 Sergey Lagutin (Rus) Rusvelo
 29 Rob Ruijgh (Ned) Vastgoedservice - Golden Palace Continental Team
 30 Jonathan Dufrasne (Bel) Wallonie - Bruxelles
 31 Tomasz Kiendyś (Pol) CCC Polsat Polkowice
 32 Kiryll Pozdnyakov (Rus) Rusvelo
 33 Viacheslav Kuznetsov (Rus) Team Katusha
 34 Sander Cordeel (Bel) Vastgoedservice - Golden Palace Continental Team
 35 Rudy Molard (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 36 Kenny De Haes (Bel) Lotto Belisol
 37 Julian Kern (Ger) AG2R La Mondiale
 38 Joeri Stallaert (Bel) Veranclassic - Doltcini
 39 Pierre-Luc Perrichon (Fra) Bretagne - Seche Environnement
 40 Timofey Kritskiy (Rus) Rusvelo
 41 Cédric Pineau (Fra) Fdj.fr
 42 Andrew Fenn (GBr) Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team
 43 Arnaud Gerard (Fra) Bretagne - Seche Environnement
 44 Michael Van Staeyen (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 45 Florent Delfosse (Bel) Color Code - Biowanze
 46 Martin Velits (Svk) Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team
 47 Piotr Gawroński (Pol) CCC Polsat Polkowice
 48 Björn Leukemans (Bel) Wanty - Groupe Gobert
 49 Greg Henderson (NZl) Lotto Belisol
 50 Geoffrey Soupe (Fra) Fdj.fr
 51 Andrei Solomennikov (Rus) Rusvelo
 52 Giorgio Brambilla (Ita) Veranclassic - Doltcini
 53 Thomas Sprengers (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 54 Florian Senechal (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 55 Sébastien Chavanel (Fra) Fdj.fr
 56 Florent Mottet (Bel) Wallonie - Bruxelles
 57 Jasper Stuyven (Bel) Trek Factory Racing
 58 Sébastien Delfosse (Bel) Wallonie - Bruxelles
 59 Guillaume Levarlet (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 60 Christophe Premont (Bel) Wallonie - Bruxelles
 61 Jerome Kerf (Bel) Color Code - Biowanze                          00:25
 62 Dmitry Kozontchuk (Rus) Team Katusha                             00:29
 63 Hugo Houle (Can) AG2R La Mondiale
 64 Jarosław Marycz (Pol) CCC Polsat Polkowice
 65 Igor Boev (Rus) Rusvelo                                          00:31
 66 Boy Van Poppel (Ned) Trek Factory Racing
 67 Edward Theuns (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 68 Jonas Vangenechten (Bel) Lotto Belisol                           00:35
 69 Dennis Vanendert (Bel) Lotto Belisol
 70 Jean-Marc Bideau (Fra) Bretagne - Seche Environnement
 71 Benjamin Le Montagner (Fra) Bretagne - Seche Environnement
 72 Boris Dron (Bel) Wallonie - Bruxelles
 73 Petr Vakoc (Cze) Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team          00:40
 74 Eliot Lietaer (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 75 Jay Robert Thomson (RSA) MTN - Qhubeka
 76 Julien Vermote (Bel) Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team
 77 Ignatas Konovalovas (Ltu) MTN - Qhubeka
 78 Vladimir Isaichev (Rus) Team Katusha
 79 Kevin Hulsmans (Bel) Vastgoedservice - Golden Palace Continental Team
 80 Gregory Habeaux (Bel) Wanty - Groupe Gobert                      00:45
 81 Guillaume Van Keirsbulck (Bel) Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team
 82 Stijn Devolder (Bel) Trek Factory Racing
 83 Benoît Vaugrenard (Fra) Fdj.fr
 84 Boris Vallee (Bel) Lotto Belisol                                 00:49
 85 Baptiste Plackaert (Bel) Roubaix Lille Metropole
 86 Preben Van Hecke (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 87 Romain Lemarchand (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 88 Martin Reimer (Ger) MTN - Qhubeka
 89 Jean-Albert Carnevali (Bel) Verandas Willems                     00:52
 90 Stéphane Poulhies (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 91 Julian Alaphilippe (Fra) Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team
 92 Vegard Breen (Nor) Lotto Belisol
 93 Sam Lennertz (Bel) Vastgoedservice - Golden Palace Continental Team
 94 Romain Pillon (Fra) Roubaix Lille Metropole
 95 Fumiyuki Beppu (Jpn) Trek Factory Racing
 96 Tosh Van Der Sande (Bel) Lotto Belisol                           01:18
 97 Kristof Vandewalle (Bel) Trek Factory Racing                     01:20
 98 Iljo Keisse (Bel) Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team
 99 Sean De Bie (Bel) Lotto Belisol                                  01:26
100 Franck Vermeulen (Fra) Roubaix Lille Metropole
101 Remy Mertz (Bel) Color Code - Biowanze                           01:32
102 Maxime Daniel (Fra) AG2R La Mondiale                             01:37
103 Lloyd Mondory (Fra) AG2R La Mondiale
104 Steve Bekaert (Bel) Veranclassic - Doltcini
105 Floris Smeyers (Bel) Verandas Willems
106 Rudy Kowalski (Fra) Roubaix Lille Metropole                      01:48
107 Nicolas Vereecken (Bel) Verandas Willems                         01:49
108 Jacek Morajko (Pol) CCC Polsat Polkowice
109 Frederik Veuchelen (Bel) Wanty - Groupe Gobert
110 Anton Vorobyev (Rus) Team Katusha                                02:04
111 Kurt Geysen (Bel) Vastgoedservice - Golden Palace Continenta     02:42
112 Adrian Kurek (Pol) CCC Polsat Polkowice                          02:43
113 Thomas De Gendt (Bel) Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team
114 Serge De Wortelaer (Bel) Veranclassic - Doltcini
115 Paweł Charucki (Pol) CCC Polsat Polkowice
116 Laurent Didier (Lux) Trek Factory Racing
117 David Boucher (Fra) Fdj.fr
118 Johann Van Zyl (RSA) MTN - Qhubeka
119 Jussi Veikkanen (Fin) Fdj.fr
120 Tim De Troyer (Bel) Wanty - Groupe Gobert                        02:51
121 Jonathan Baratto (Bel) T.Palm - Pôle Continental Wallon          04:12

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: