Omloop Het Nieuwsblad 2014

Ian Stannard (Sky) został zwycięzcą 69. Omloop Het Nieuwsblad. 26-letni Brytyjczyk na ostatnich metrach pokonał Belga Grega Van Avermaeta (BMC Racing).

49. przyjechał Maciej Paterski, który jako jedyny w grupie CCC Polsat osiągnął metę.

Trasa otwierającego sezon północnych klasyków liczyła 198,4 km, prowadząc przez dziesięć odcinków brukowanych i 10 bergów.

Pierwszy z bruków znajdował się na 56,2 km (Haaghoek; 2000 m), ostatnie prowadziły przez ponownie Haaghoek (152,3 km; 2000 m), Paddestraat (166,9 km; 2300 m), Lippenhovestraat (169,5 km; 1300 m) i Lange Munte (176,4 km; 2500 m). Podjazdy "ustawiły się" w kolejności Leberg (59,2 km; 950 m; 4,2% - max. 13,8%), Hostellerie (64 km; 1375 m; 5,1% - max. 9%), Muur-Kapelmuur (81,1 km; 475 m; 9,3% - max. 19,8%), Valkenberg (99.3 km; 540 m; 8,1% - max. 12,8%), Kruisberg (126,9 km; 1800 m; 4,8% - max. 9%), Taaienberg (136,5 km; 530 m; 6,6% - max. 15,8%), Eikenberg (141,8 km; 1200 m; 5,2 % - max. 10%), Wolvenberg (144,9 km; 645 m; 7,9% - max. 17,3%), Leberg (155,3 km; 950 m; 4,2% - max. 13,8%) i Molenberg (160,8 km; 463 m; 7% - max. 14,2%).

Po starcie w ucieczce znaleźli się Maciej Paterski, Cyril Lemoine (Cofidis), Frederik Veuchelen (Wanty), Stijn Steels (Topsport), Christophe Laborie (Bretagne), Andreas Schillinger (Netapp), Aliaksandr Kuchynski (Katusha) i Ramon Sinkeldam (Giant).

Pierwszy brukowany fragment ósemka osiągnęła z przewagą 4 minut, a po zdobyciu Muuru (81,1 km) zmierzono różnicę 4:10. W peletonie rządził zespół Omega Pharma-Quick Step, który w połowie dystansu powoli zaczął zmniejszać stratę.

Na trasie padało, co sprzyjało licznym kraksom. W jednej z nich boleśnie ucierpiał faworyt do zwycięstwa Thor Hushovd (BMC).

Przed i na brukowanym Taaienbergu (136,5 km) tempo rozbujali kolarze Belkin. Zaatakował Sep Vanmarcke, do którego dołączyli Maten Wynants (Belkin) i Ian Stannard (Sky). Akcja poszatkowała peleton i sprawiła, że uciekinierom pozostało w zapasie niespełna 30 sekund.

Za Wolvenbergiem (144,9 km) w czołówce utrzymywali się Paterski, Lemoinle, Laborie i Kuchynski, ale za plecami czwórki było już widać zbliżającą się grupę pościgową. Akcja dobiegła końca 49 km przed metą. W grze w tym momencie pozostało około 50 kolarzy.

Na trasie nie było chwili spokoju. Po ataku siódemki na przedostatnim wzniesieniu Leberg (155,3 km) i poprawce na brukowanym Molenbergu (160,8 km) z przodu znaleźli się Niki Terpstra (Omega Pharma-Quick Step), Lars Boom (Belkin), Arnaud Demare (FDJ.fr), Kenneth Van Bilsen (Topsport Vlaanderen) i Edvald Boasson Hagen (Sky). 30 km przed Gandawą piątka wypracowała 43 sekundy.

Trudny odcinek brukowany Lippenhovestraat (169,5 km; 1300 m) odczepił od czołówki Demare i Van Bilsena, natomiast kilka kilometrów dalej po defekcie swoją szansę stracił Boom.

Hagen na ostatnim brukowanym odcinku Lange Munte (176,4 km; 2500 m) zaatakował Terpstre, ale Holender nie dał się przechytrzyć. Brak współpracy tej dwójki, sprawił, że grupa pościgowa zbliżyła się na 20 sekund, likwidując następnie odjazd 16 km przed metą.

Natychmiast skontrowali Greg Van Avermaet (BMC Racing) i Stannard. W pościg ruszyli Terpstra, Hagen i Vanmarcke. Uciekinierzy utrzymywali zapas 9-10 sekund, który nieznacznie jeszcze powiększyli przed finałowym kilometrem. Na ostatnich metrach Stannard wyjechał przed Van Avermaeta, zdobył trzy metry nad Belgiem, przecinając kreskę o pół długości roweru. Po trzecie miejsce finiszował Hagen.

Wyniki Omloop Het Nieuwsblad (1.HC), Gandawa - Gandawa (198,4 km):

  1 Ian Stannard (GBr) Team Sky                                    4:49:55
  2 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team
  3 Edvald Boasson Hagen (Nor) Team Sky                              00:24
  4 Sep Vanmarcke (Bel) Belkin-Pro Cycling Team
  5 Niki Terpstra (Ned) Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team
  6 Jean-Pierre Drucker (Lux) Wanty - Groupe Gobert                  01:34
  7 Taylor Phinney (USA) BMC Racing Team
  8 Dries Devenyns (Bel) Team Giant-Shimano
  9 Egoitz Garcia Echeguibel (Spa) Cofidis, Solutions Credits
 10 Arnaud Demare (Fra) Fdj.fr
 11 Luke Rowe (GBr) Team Sky
 12 Sebastian Langeveld (Ned) Garmin Sharp
 13 Jurgen Roelandts (Bel) Lotto Belisol
 14 Stijn Vandenbergh (Bel) Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team
 15 Zico Waeytens (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 16 Jelle Wallays (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 17 Johan Le Bon (Fra) Fdj.fr                                        01:41
 18 Lars Boom (Ned) Belkin-Pro Cycling Team
 19 Florian Senechal (Fra) Cofidis, Solutions Credits                02:47
 20 Yoann Offredo (Fra) Fdj.fr
 21 Edward Theuns (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise                03:43
 22 Aliaksandr Kuchynski (Blr) Team Katusha
 23 Christophe Laborie (Fra) Bretagne - Seche Environnement
 24 Laurens De Vreese (Bel) Wanty - Groupe Gobert
 25 Lloyd Mondory (Fra) AG2R La Mondiale
 26 Sylvain Chavanel (Fra) IAM Cycling
 27 Gerald Ciolek (Ger) MTN - Qhubeka
 28 Koen De Kort (Ned) Team Giant-Shimano                            03:46
 29 Zdenek Stybar (Cze) Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team
 30 Maarten Wynants (Bel) Belkin-Pro Cycling Team
 31 Gatis Smukulis (Lat) Team Katusha
 32 Björn Leukemans (Bel) Wanty - Groupe Gobert
 33 Tom Boonen (Bel) Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team
 34 Martin Reimer (Ger) MTN - Qhubeka                                09:14
 35 Lars Ytting Bak (Den) Lotto Belisol
 36 Kristian Sbaragli (Ita) MTN - Qhubeka
 37 Tom Van Asbroeck (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 38 Stig Broeckx (Bel) Lotto Belisol
 39 Pim Ligthart (Ned) Lotto Belisol
 40 Clément Koretzky (Fra) Bretagne - Seche Environnement
 41 Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team
 42 Jos Van Emden (Ned) Belkin-Pro Cycling Team
 43 Kiryll Pozdnyakov (Rus) Rusvelo
 44 Ignatas Konovalovas (Ltu) MTN - Qhubeka
 45 Kenneth Van Bilsen (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 46 Martin Elmiger (Swi) IAM Cycling
 47 Raymond Kreder (Ned) Garmin Sharp
 48 Bert De Backer (Bel) Team Giant-Shimano
 49 Maciej Paterski (Pol) CCC Polsat Polkowice
 50 Marcel Sieberg (Ger) Lotto Belisol
 51 Scott Thwaites (GBr) Team Netapp - Endura
 52 Tim Declercq (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 53 Roy Curvers (Ned) Team Giant-Shimano
 54 Silvan Dillier (Swi) BMC Racing Team
 55 David Boucher (Fra) Fdj.fr
 56 Zakkari Dempster (Aus) Team Netapp - Endura
 57 Mirko Selvaggi (Ita) Wanty - Groupe Gobert
 58 Jens Debusschere (Bel) Lotto Belisol
 59 Andreas Schillinger (Ger) Team Netapp - Endura
 60 Tony Hurel (Fra) Team Europcar
 61 Bryan Coquard (Fra) Team Europcar
 62 Nick Nuyens (Bel) Garmin Sharp
 63 Ramon Sinkeldam (Ned) Team Giant-Shimano
 64 Bjorn Thurau (Ger) Team Europcar
 65 Albert Timmer (Ned) Team Giant-Shimano
 66 Jimmy Engoulvent (Fra) Team Europcar
 67 Anthony Geslin (Fra) Fdj.fr
 68 Cyril Lemoine (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 69 Wesley Kreder (Ned) Wanty - Groupe Gobert
 70 Tyler Farrar (USA) Garmin Sharp
 71 Anthony Delaplace (Fra) Bretagne - Seche Environnement
 72 Matteo Trentin (Ita) Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team
 73 Damien Gaudin (Fra) AG2R La Mondiale
 74 Gert Joeaar (Est) Cofidis, Solutions Credits
 75 Stijn Steels (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 76 Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) Team Giant-Shimano
 77 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha
 78 Jaco Venter (RSA) MTN - Qhubeka
 79 Heinrich Haussler (Aus) IAM Cycling
 80 Pieter Jacobs (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 81 Bernhard Eisel (Aut) Team Sky
 82 Jack Bauer (NZl) Garmin Sharp
 83 Timofey Kritskiy (Rus) Rusvelo                                   14:02
 84 Vladimir Isaichev (Rus) Team Katusha
 85 Adrien Petit (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 86 Gediminas Bagdonas (Ltu) AG2R La Mondiale
 87 Maxime Daniel (Fra) AG2R La Mondiale
 88 Alexey Tsatevitch (Rus) Team Katusha
 89 Marco Bandiera (Ita) Androni Giocattoli
 90 Nicola Testi (Ita) Androni Giocattoli
 91 Sébastien Hinault (Fra) IAM Cycling
 92 Robert Wagner (Ger) Belkin-Pro Cycling Team
 93 Jay Robert Thomson (RSA) MTN - Qhubeka
 94 Hugo Houle (Can) AG2R La Mondiale
 95 Guillaume Van Keirsbulck (Bel) Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team
 96 Gert Steegmans (Bel) Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team
 97 Sébastien Turgot (Fra) AG2R La Mondiale
 98 Gabriel Rasch (Nor) Team Sky
 99 David Millar (GBr) Garmin Sharp
100 Pierre-Henri Lecuisinier (Fra) Fdj.fr
101 Jerome Cousin (Fra) Team Europcar
102 Benoit Jarrier (Fra) Bretagne - Seche Environnement
103 Johann Van Zyl (RSA) MTN - Qhubeka
104 Jean-Marc Bideau (Fra) Bretagne - Seche Environnement
105 Benjamin Le Montagner (Fra) Bretagne - Seche Environnement
DNF Luca Paolini (Ita) Team Katusha
DNF Viacheslav Kuznetsov (Rus) Team Katusha
DNF Rudiger Selig (Ger) Team Katusha
DNF Kenny De Haes (Bel) Lotto Belisol
DNF Frederik Willems (Bel) Lotto Belisol
DNF Iljo Keisse (Bel) Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team
DNF Steve Chainel (Fra) AG2R La Mondiale
DNF Sébastien Minard (Fra) AG2R La Mondiale
DNF Thomas Leezer (Ned) Belkin-Pro Cycling Team
DNF Bram Tankink (Ned) Belkin-Pro Cycling Team
DNF Maarten Tjallingii (Ned) Belkin-Pro Cycling Team
DNF Thor Hushovd (Nor) BMC Racing Team
DNF Klaas Lodewyck (Bel) BMC Racing Team
DNF Rick Zabel (Ger) BMC Racing Team
DNF Michael Schär (Swi) BMC Racing Team
DNF William Bonnet (Fra) Fdj.fr
DNF Mickael Delage (Fra) Fdj.fr
DNF Steele Von Hoff (Aus) Garmin Sharp
DNF Johan Van Summeren (Bel) Garmin Sharp
DNF Vincent Jerome (Fra) Team Europcar
DNF Alexandre Pichot (Fra) Team Europcar
DNF Angelo Tulik (Fra) Team Europcar
DNF Tom Stamsnijder (Ned) Team Giant-Shimano
DNF Christian Knees (Ger) Team Sky
DNF Salvatore Puccio (Ita) Team Sky
DNF Christopher Sutton (Aus) Team Sky
DNF Manuel Belletti (Ita) Androni Giocattoli
DNF Marco Frapporti (Ita) Androni Giocattoli
DNF Antonio Parrinello (Ita) Androni Giocattoli
DNF Andrea Zordan (Ita) Androni Giocattoli
DNF Erwann Corbel (Fra) Bretagne - Seche Environnement
DNF Pierre-Luc Perrichon (Fra) Bretagne - Seche Environnement
DNF Paweł Charucki (Pol) CCC Polsat Polkowice
DNF Piotr Gawroński (Pol) CCC Polsat Polkowice
DNF Tomasz Kiendyś (Pol) CCC Polsat Polkowice
DNF Adrian Kurek (Pol) CCC Polsat Polkowice
DNF Jarosław Marycz (Pol) CCC Polsat Polkowice
DNF Nikolay Mihaylov (Bul) CCC Polsat Polkowice
DNF Jacek Morajko (Pol) CCC Polsat Polkowice
DNF Julien Fouchard (Fra) Cofidis, Solutions Credits
DNF Romain Zingle (Bel) Cofidis, Solutions Credits
DNF Kevin Ista (Bel) IAM Cycling
DNF Dominic Klemme (Ger) IAM Cycling
DNF Pirmin Lang (Swi) IAM Cycling
DNF Aleksejs Saramotins (Lat) IAM Cycling
DNF Andreas Stauff (Ger) MTN - Qhubeka
DNF Igor Boev (Rus) Rusvelo
DNF Leonid Krasnov (Rus) Rusvelo
DNF Roman Maikin (Rus) Rusvelo
DNF Andrei Solomennikov (Rus) Rusvelo
DNF Gennadiy Tatarinov (Rus) Rusvelo
DNF Blaz Jarc (Slo) Team Netapp - Endura
DNF Ralf Matzka (Ger) Team Netapp - Endura
DNF Jonathan Mcevoy (GBr) Team Netapp - Endura
DNF Michael Schwarzmann (Ger) Team Netapp - Endura
DNF Paul Voss (Ger) Team Netapp - Endura
DNF Kevin Van Melsen (Bel) Wanty - Groupe Gobert
DNF Jan Ghyselinck (Bel) Wanty - Groupe Gobert
DNF Frederik Veuchelen (Bel) Wanty - Groupe Gobert

fot. Sky

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: