Równouprawnienie w Koppenbergcross

Tegoroczna edycja przełajowego wyścigu Koppenbergcross będzie przełomowa. Impreza znajdująca się w kalendarzu cyklu Bpost Bank Trophy jako pierwsza przyzna zwycięzcy i zwyciężczyni równe nagrody pieniężne.

Do tej pory zwycięzca wyścigu elity mężczyzn otrzymywał 1667 euro, a zwyciężczyni wyścigu kobiet tylko 350. Kolejna edycja, zaplanowana, na 1 listopada 2014 roku, będzie w tym względzie przełomowa - nagrody zostaną zrównane.

Animatorką akcji i jej głośną orędowniczką jest Brytyjska zawodniczka Helen Wyman.

Dla mnie to duży krok. To kolejny pokonany stopień na drodze do wyrównania tych różnic. Poświęciłam sporo swojego wolnego czasu by pomóc kobiecym wyścigom przełajowym i mam nadzieję, że to wydarzenie zapoczątkuje łańcuch reakcji i spowoduje, że inne wyścigi wezmą z nas przykład

- powiedziała przełajowa mistrzyni Europy i trzykrotna triumfatorka wyścigu w Oudenaarde.

Zmianie ulegnie również nazwa zawodów kobiet - od tego roku organizowana będzie pod szyldem GP Twenty20 Cycling. Twenty20 Cycling jest sklepem rowerowym z USA, który sponsoruje już wyścigi błotniaków w Baltimore.

Dotychczas równe nagrody pieniężne w wyścigach przełajowych wypłacano jedynie podczas mistrzostw świata.

fot. Peloton Photos/inf. prasowa

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: