Volta ao Algarve 2014: etap 5: Michał Kwiatkowski triumfatorem wyścigu

Michał Kwiatkowski (Omega Pharma-Quick Step) został triumfatorem 40. edycji Volta ao Algarve. Ostatni etap wygrał kolega mistrza Polski z zespołu Mark Cavendish.

W szybkim tempie, przy sprzyjającym wietrze, przebiegał finałowy odcinek, dlatego dopiero za 40 kilometrem udało się zawiązać ucieczkę w składzie Garikoitz Bravo (Efapel), Ángel Madrazo (Caja Rural), Delio Fernández (OFM), Jan Barta (Netapp), Francisco Moreno (Louletano) i Oscar Pujol (SkyDive). Szóstka harcowników wypracowała 2 minuty przewagi (52 km).

Peleton prowadził zespół Omega Pharma-Quick Step, likwidując akcję 14 km przed finiszem. Tam najszybszy okazał się sprinter belgijskiej ekipy Mark Cavendish, który odniósł pierwsze zwycięstwo w sezonie, wyprzedzając Francuzów Arnauda Demare (Fdj.fr) i Bryana Coquarda (Europcar).

Na bezpieczniej, 30. pozycji, przyjechał Michał Kwiatkowski. 23-letni Polak tym samym zakończył wyścig z dwoma etapami oraz pierwszym w profesjonalnej karierze zwycięstwem w wyścigu etapowym.

fot. Movistar Team

Wyniki 5. etapu Volta ao Algarve (2.1), Tavira – Vilamoura (155,8 km):

  1 Mark Cavendish (GBr) Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team    3:24:10
  2 Arnaud Demare (Fra) Fdj.Fr
  3 Bryan Coquard (Fra) Team Europcar
  4 Jose Joaquin Rojas (Spa) Movistar Team
  5 Sacha Modolo (Ita) Lampre-Merida
  6 Alexey Tsatevitch (Rus) Team Katusha
  7 Danilo Napolitano (Ita) Wanty - Groupe Gobert
  8 Igor Boev (Rus) Rusvelo
  9 Thomas Leezer (Ned) Belkin Pro Cycling Team
 10 Yoann Offredo (Fra) Fdj.Fr
 11 Alessandro Petacchi (Ita) Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team
 12 Florian Senechal (Fra) Cofidis
 13 Juan Lobato (Spa) Movistar Team
 14 Daniel Schorn (Aut) Team Netapp - Endura
 15 Samuel Caldeira (Por) OFM - Quinta Da Lixa
 16 Edgar Pinto (Por) La Aluminios - Antarte
 17 Bram Tankink (Ned) Belkin Pro Cycling Team
 18 Jorge Montenegro (Arg) Louletano - Dunas Douradas
 19 Lucas Haedo (Arg) Skydive Dubai Pro Cycling Team
 20 Bjorn Thurau (Ger) Team Europcar
 21 César Fonte (Por) Radio Popular
 22 Filipe Cardoso (Por) Efapel - Glassdrive
 23 Jempi Drucker (Ned) Wanty - Groupe Gobert
 24 Jesus Herrada (Spa) Movistar Team
 25 Mickael Delage (Fra) Fdj.Fr
 26 Rui Costa (Por) Lampre-Merida
 27 Marc Goos (Ned) Belkin Pro Cycling Team
 28 Christopher Horner (USA) Lampre-Merida
 29 Cyril Lemoine (Fra) Cofidis
 30 Michał Kwiatkowski (Pol) Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team
 31 Ruben Fernandez (Spa) Caja Rural - Seguros RGA
 32 Geoffrey Soupe (Fra) Fdj.Fr
 33 Matteo Tosatto (Ita) Tinkoff-Saxo
 34 Jonathan Mcevoy (GBr) Team Netapp - Endura
 35 Maarten Wynants (Bel) Belkin Pro Cycling Team
 36 Wilco Kelderman (Ned) Belkin Pro Cycling Team
 37 Micael Isidoro (Por) Louletano - Dunas Douradas
 38 Pablo Lastras (Spa) Movistar Team
 39 Eduard Vorganov (Rus) Team Katusha
 40 Sergei Chernetski (Rus) Team Katusha
 41 Omar Fraile (Spa) Caja Rural - Seguros RGA
 42 Alberto Contador (Spa) Tinkoff-Saxo
 43 Kirill Pozdnyakov (Rus) Rusvelo
 44 Artem Ovechkin (Rus) Rusvelo
 45 Jan Polanc (Slo) Lampre-Merida
 46 Eduard Prades (Spa) OFM - Quinta Da Lixa
 47 Sergey Firsanov (Rus) Rusvelo
 48 Bruno Sancho (Por) Banco Bic - Carmim
 49 Diego Rubio (Spa) Efapel - Glassdrive
 50 Francisco Mancebo (Spa) Skydive Dubai Pro Cycling Team
 51 Ramon Domene (Spa) Caja Rural - Seguros RGA
 52 Laurens De Vreese (Bel) Wanty - Groupe Gobert
 53 Guillaume Levarlet (Fra) Cofidis
 54 Jan Ghyselinck (Lux) Wanty - Groupe Gobert
 55 Ricardo Ferreira (Por) Radio Popular
 56 Rafael Silva (Por) Efapel - Glassdrive
 57 Nelson Oliveira (Por) Lampre-Merida
 58 Nicki Sörensen (Den) Tinkoff-Saxo
 59 Alberto Losada (Spa) Team Katusha
 60 Jerome Coppel (Fra) Cofidis
 61 Ricardo Vilela (Por) OFM - Quinta Da Lixa
 62 Rafaa Chtioui (Tun) Skydive Dubai Pro Cycling Team
 63 Rafał Majka (Pol) Tinkoff-Saxo
 64 Ricardo Mestre (Por) Efapel - Glassdrive
 65 Simon Spilak (Slo) Team Katusha
 66 Daniel Freitas (Por) La Aluminios - Antarte
 67 Amaro Antunes (Por) Banco Bic - Carmim
 68 Alexandr Kolobnev (Rus) Team Katusha
 69 Iker Camano (Spa) Team Netapp - Endura
 70 José Mendes (Por) Team Netapp - Endura
 71 Alexandre Geniez (Fra) Fdj.Fr
 72 Tiago Machado (Por) Team Netapp - Endura
 73 Dmitry Kozontchuk (Rus) Team Katusha
 74 Nuno Matos (Por) Radio Popular
 75 Mario Costa (Por) OFM - Quinta Da Lixa
 76 Sergey Lagutin (Rus) Rusvelo
 77 Adriano Malori (Ita) Movistar Team
 78 Arkaitz Duran (Spa) OFM - Quinta Da Lixa
 79 Daniel Mestre (Por) Banco Bic - Carmim
 80 Hugo Sabido (Por) La Aluminios - Antarte
 81 David Livramento (Por) Banco Bic - Carmim
 82 Bruno Pires (Por) Tinkoff-Saxo
 83 Jonathan Castroviejo (Spa) Movistar Team
 84 Ilnur Zakarin (Rus) Rusvelo
 85 Pello Bilbao (Spa) Caja Rural - Seguros RGA
 86 Björn Leukemans (Bel) Wanty - Groupe Gobert
 87 Mark Renshaw (Aus) Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team
 88 Alex Dowsett (GBr) Movistar Team
 89 Carlos Oyarzun (Crc) Efapel - Glassdrive
 90 Pedro Paulinho (Por) La Aluminios - Antarte
 91 Marcio Barbosa (Por) La Aluminios - Antarte
 92 Erick Rowsell (GBr) Team Netapp - Endura
 93 Jérémy Bescond (Fra) Cofidis
 94 Frederik Veuchelen (Bel) Wanty - Groupe Gobert
 95 Maxim Belkov (Rus) Team Katusha
 96 Jan Barta (Tch) Team Netapp - Endura
 97 Jimmy Engoulvent (Fra) Team Europcar
 98 Vincent Jerome (Fra) Team Europcar
 99 Alexandre Pichot (Fra) Team Europcar
100 Sergey Klimov (Rus) Rusvelo
101 Antonio Molina (Spa) Caja Rural - Seguros RGA
102 Gorka Izaguirre Insausti (Spa) Movistar Team
103 Victor Valinho (Por) Louletano - Dunas Douradas
104 Thomas De Gendt (Bel) Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team
105 Cédric Pineau (Fra) Fdj.Fr
106 Garikoitz Bravo (Spa) Efapel - Glassdrive
107 Heiner Parra (Col) Caja Rural - Seguros RGA
108 Alexandr Pliuschin (Mda) Skydive Dubai Pro Cycling Team
109 Hugo Sancho (Por) La Aluminios - Antarte
110 Nuno Ribeiro (Por) OFM - Quinta Da Lixa
111 Sergio Paulinho (Por) Tinkoff-Saxo
112 Casimiro Henrique (Por) Banco Bic - Carmim
113 Jo?o Pereira (Por) Banco Bic - Carmim
114 Valter Pereira (Por) Banco Bic - Carmim
115 Jesus Hernandez (Spa) Tinkoff-Saxo
116 Rein Taaramae (Est) Cofidis
117 André Mourato (Por) La Aluminios - Antarte
118 Bruno Silva (Por) Efapel - Glassdrive
119 Delio Fernandez (Spa) OFM - Quinta Da Lixa
120 Pierre-Henri Lecuisinier (Fra) Fdj.Fr
121 Federico Figueiredo (Por) Radio Popular
122 Chris Sörensen (Den) Tinkoff-Saxo
123 Adil Jelloul (Mar) Skydive Dubai Pro Cycling Team
124 Virgilio Santos (Por) Radio Popular
125 Julien Fouchard (Fra) Cofidis
126 Benoît Vaugrenard (Fra) Fdj.Fr
127 Rui Vinhas (Por) Louletano - Dunas Douradas
128 Daniel Silva (Por) Radio Popular
129 Luis Afonso (Por) La Aluminios - Antarte
130 Angel Madrazo Ruiz (Spa) Caja Rural - Seguros RGA
131 Raul Rubio (Spa) Louletano - Dunas Douradas
132 Perrig Quemeneur (Fra) Team Europcar
133 Celio Sousa (Por) Radio Popular
134 Víctor De La Parte (Spa) Efapel - Glassdrive
135 Sep Vanmarcke (Bel) Belkin Pro Cycling Team
136 Julien Vermote (Bel) Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team      00:26
137 Soufiane Haddi (Mar) Skydive Dubai Pro Cycling Team              00:30
138 Meher Hasnaoui (Tun) Skydive Dubai Pro Cycling Team
139 Luis Fernandes (Por) OFM - Quinta Da Lixa                        00:31
140 Michał Gołaś (Pol) Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team
141 Adrien Petit (Fra) Cofidis
142 Maxime Mederel (Fra) Team Europcar
143 Maximiliano Richeze (Arg) Lampre-Merida
144 Paul Voss (Ger) Team Netapp - Endura                             00:35
145 Roberto Ferrari (Ita) Lampre-Merida                              00:40
146 Thomas Voeckler (Fra) Team Europcar
147 Wesley Kreder (Ned) Wanty - Groupe Gobert
148 Mattia Cattaneo (Ita) Lampre-Merida                              00:48
149 Mirko Selvaggi (Ita) Wanty - Groupe Gobert                       00:50
150 Tony Martin (Ger) Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team         01:30
151 Raul Alarcon (Spa) Louletano - Dunas Douradas                    02:30
152 Sandro Pinto (Por) Louletano - Dunas Douradas                    03:40
153 Francisco Moreno (Spa) Louletano - Dunas Douradas                04:59
154 Carlos Carneiro (Por) Radio Popular                              05:54
155 Oscar Pujol (Spa) Skydive Dubai Pro Cycling Team                 06:54

Klasyfikacja końcowa:

  1 Michał Kwiatkowski (Pol) Omega Pharma - Quick-Step Cycling    16:29:57
  2 Alberto Contador (Spa) Tinkoff-Saxo                              00:19
  3 Rui Costa (Por) Lampre-Merida                                    00:32
  4 Alexandre Geniez (Fra) Fdj.Fr                                    01:13
  5 Wilco Kelderman (Ned) Belkin Pro Cycling Team                    01:32
  6 Ruben Fernandez (Spa) Caja Rural - Seguros RGA                   01:33
  7 Eduard Prades (Spa) OFM - Quinta Da Lixa                         01:35
  8 Christopher Horner (USA) Lampre-Merida
  9 Simon Spilak (Slo) Team Katusha                                  01:41
 10 Edgar Pinto (Por) La Aluminios - Antarte                         01:42
 11 Sergey Firsanov (Rus) Rusvelo                                    01:51
 12 Ilnur Zakarin (Rus) Rusvelo                                      01:54
 13 Ricardo Vilela (Por) OFM - Quinta Da Lixa                        01:56
 14 Omar Fraile (Spa) Caja Rural - Seguros RGA                       01:57
 15 Sergei Chernetski (Rus) Team Katusha                             01:59
 16 Adriano Malori (Ita) Movistar Team                               02:13
 17 Jonathan Castroviejo (Spa) Movistar Team                         02:28
 18 Tiago Machado (Por) Team Netapp - Endura                         02:44
 19 Jerome Coppel (Fra) Cofidis                                      02:56
 20 Rafał Majka (Pol) Tinkoff-Saxo                                   03:12
 21 Arkaitz Duran (Spa) OFM - Quinta Da Lixa                         03:22
 22 José Mendes (Por) Team Netapp - Endura                           03:34
 23 Sergey Lagutin (Rus) Rusvelo                                     03:35
 24 Jan Polanc (Slo) Lampre-Merida
 25 Angel Madrazo Ruiz (Spa) Caja Rural - Seguros RGA                03:45
 26 Pello Bilbao (Spa) Caja Rural - Seguros RGA                      03:49
 27 Jesus Herrada (Spa) Movistar Team                                03:59
 28 Alexandr Kolobnev (Rus) Team Katusha                             04:12
 29 Artem Ovechkin (Rus) Rusvelo                                     04:23
 30 Francisco Mancebo (Spa) Skydive Dubai Pro Cycling Team           04:33
 31 Bram Tankink (Ned) Belkin Pro Cycling Team                       04:46
 32 Delio Fernandez (Spa) OFM - Quinta Da Lixa
 33 Vincent Jerome (Fra) Team Europcar                               04:49
 34 Sep Vanmarcke (Bel) Belkin Pro Cycling Team                      04:50
 35 Gorka Izaguirre Insausti (Spa) Movistar Team                     05:05
 36 Eduard Vorganov (Rus) Team Katusha                               05:06
 37 Carlos Oyarzun (Crc) Efapel - Glassdrive                         05:07
 38 Marc Goos (Ned) Belkin Pro Cycling Team                          05:11
 39 Mario Costa (Por) OFM - Quinta Da Lixa
 40 Jan Ghyselinck (Lux) Wanty - Groupe Gobert                       05:31
 41 Björn Leukemans (Bel) Wanty - Groupe Gobert                      05:59
 42 Bjorn Thurau (Ger) Team Europcar                                 06:08
 43 Sergey Klimov (Rus) Rusvelo                                      06:23
 44 Rein Taaramae (Est) Cofidis                                      06:29
 45 Jose Joaquin Rojas (Spa) Movistar Team                           06:40
 46 Jan Barta (Tch) Team Netapp - Endura                             07:03
 47 Heiner Parra (Col) Caja Rural - Seguros RGA                      07:11
 48 Sergio Paulinho (Por) Tinkoff-Saxo                               07:24
 49 Paul Voss (Ger) Team Netapp - Endura                             07:36
 50 Pablo Lastras (Spa) Movistar Team                                07:47
 51 Garikoitz Bravo (Spa) Efapel - Glassdrive                        08:01
 52 Daniel Mestre (Por) Banco Bic - Carmim                           08:07
 53 Alberto Losada (Spa) Team Katusha                                08:08
 54 Maarten Wynants (Bel) Belkin Pro Cycling Team                    08:27
 55 Bruno Silva (Por) Efapel - Glassdrive                            08:34
 56 Michał Gołaś (Pol) Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team        09:08
 57 Maxime Mederel (Fra) Team Europcar                               09:24
 58 Víctor De La Parte (Spa) Efapel - Glassdrive                     09:29
 59 Iker Camano (Spa) Team Netapp - Endura                           10:02
 60 Perrig Quemeneur (Fra) Team Europcar                             10:14
 61 Chris Sörensen (Den) Tinkoff-Saxo                                11:03
 62 Erick Rowsell (GBr) Team Netapp - Endura                         11:24
 63 Pierre-Henri Lecuisinier (Fra) Fdj.Fr                            11:27
 64 Jonathan Mcevoy (GBr) Team Netapp - Endura                       11:48
 65 Laurens De Vreese (Bel) Wanty - Groupe Gobert                    13:13
 66 Thomas De Gendt (Bel) Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team     13:40
 67 Jesus Hernandez (Spa) Tinkoff-Saxo                               14:09
 68 Hugo Sabido (Por) La Aluminios - Antarte                         15:23
 69 Rafael Silva (Por) Efapel - Glassdrive                           15:43
 70 César Fonte (Por) Radio Popular                                  15:58
 71 Mattia Cattaneo (Ita) Lampre-Merida                              16:13
 72 David Livramento (Por) Banco Bic - Carmim                        16:27
 73 Daniel Silva (Por) Radio Popular                                 16:29
 74 Juan Lobato (Spa) Movistar Team                                  16:30
 75 Maxim Belkov (Rus) Team Katusha                                  16:32
 76 Jempi Drucker (Ned) Wanty - Groupe Gobert                        16:50
 77 Tony Martin (Ger) Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team
 78 Frederik Veuchelen (Bel) Wanty - Groupe Gobert                   17:06
 79 Geoffrey Soupe (Fra) Fdj.Fr                                      17:16
 80 Samuel Caldeira (Por) OFM - Quinta Da Lixa                       17:21
 81 Hugo Sancho (Por) La Aluminios - Antarte                         17:34
 82 Bryan Coquard (Fra) Team Europcar                                17:48
 83 Florian Senechal (Fra) Cofidis                                   17:52
 84 Micael Isidoro (Por) Louletano - Dunas Douradas                  17:58
 85 Nuno Ribeiro (Por) OFM - Quinta Da Lixa                          18:02
 86 Virgilio Santos (Por) Radio Popular
 87 Guillaume Levarlet (Fra) Cofidis                                 18:10
 88 Sacha Modolo (Ita) Lampre-Merida                                 18:22
 89 Nelson Oliveira (Por) Lampre-Merida                              18:23
 90 Federico Figueiredo (Por) Radio Popular                          18:28
 91 Mirko Selvaggi (Ita) Wanty - Groupe Gobert                       18:30
 92 Amaro Antunes (Por) Banco Bic - Carmim                           18:43
 93 Jorge Montenegro (Arg) Louletano - Dunas Douradas                18:50
 94 Nuno Matos (Por) Radio Popular                                   19:21
 95 Benoît Vaugrenard (Fra) Fdj.Fr                                   19:33
 96 Alexey Tsatevitch (Rus) Team Katusha                             20:01
 97 Rui Vinhas (Por) Louletano - Dunas Douradas                      20:08
 98 Dmitry Kozontchuk (Rus) Team Katusha                             20:11
 99 Jo?o Pereira (Por) Banco Bic - Carmim                            21:30
100 Ricardo Ferreira (Por) Radio Popular                             22:44
101 Bruno Pires (Por) Tinkoff-Saxo                                   23:31
102 Adil Jelloul (Mar) Skydive Dubai Pro Cycling Team                23:32
103 Jimmy Engoulvent (Fra) Team Europcar                             23:39
104 Mickael Delage (Fra) Fdj.Fr                                      23:57
105 Daniel Schorn (Aut) Team Netapp - Endura                         24:01
106 Matteo Tosatto (Ita) Tinkoff-Saxo                                24:12
107 Kirill Pozdnyakov (Rus) Rusvelo                                  25:32
108 Alex Dowsett (GBr) Movistar Team                                 26:17
109 Filipe Cardoso (Por) Efapel - Glassdrive                         26:34
110 Arnaud Demare (Fra) Fdj.Fr                                       26:35
111 Yoann Offredo (Fra) Fdj.Fr                                       26:48
112 Ricardo Mestre (Por) Efapel - Glassdrive                         26:49
113 Cyril Lemoine (Fra) Cofidis                                      26:52
114 Diego Rubio (Spa) Efapel - Glassdrive                            26:57
115 Antonio Molina (Spa) Caja Rural - Seguros RGA                    26:58
116 Rafaa Chtioui (Tun) Skydive Dubai Pro Cycling Team               26:59
117 Cédric Pineau (Fra) Fdj.Fr                                       27:03
118 Igor Boev (Rus) Rusvelo                                          27:18
119 Alexandr Pliuschin (Mda) Skydive Dubai Pro Cycling Team          27:28
120 Pedro Paulinho (Por) La Aluminios - Antarte
121 Victor Valinho (Por) Louletano - Dunas Douradas
122 Alexandre Pichot (Fra) Team Europcar                             27:29
123 Luis Afonso (Por) La Aluminios - Antarte                         27:37
124 Jérémy Bescond (Fra) Cofidis                                     27:38
125 Daniel Freitas (Por) La Aluminios - Antarte
126 Casimiro Henrique (Por) Banco Bic - Carmim                       27:54
127 Raul Rubio (Spa) Louletano - Dunas Douradas                      28:01
128 Julien Fouchard (Fra) Cofidis                                    28:05
129 Lucas Haedo (Arg) Skydive Dubai Pro Cycling Team                 28:09
130 Wesley Kreder (Ned) Wanty - Groupe Gobert                        28:22
131 Julien Vermote (Bel) Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team      28:25
132 Ramon Domene (Spa) Caja Rural - Seguros RGA                      28:35
133 Mark Renshaw (Aus) Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team        28:41
134 Oscar Pujol (Spa) Skydive Dubai Pro Cycling Team                 29:32
135 Luis Fernandes (Por) OFM - Quinta Da Lixa                        29:38
136 Raul Alarcon (Spa) Louletano - Dunas Douradas                    30:05
137 Nicki Sörensen (Den) Tinkoff-Saxo                                30:31
138 Valter Pereira (Por) Banco Bic - Carmim                          30:41
139 Thomas Voeckler (Fra) Team Europcar                              31:22
140 Sandro Pinto (Por) Louletano - Dunas Douradas                    31:40
141 Francisco Moreno (Spa) Louletano - Dunas Douradas                32:49
142 Mark Cavendish (GBr) Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team      32:51
143 Alessandro Petacchi (Ita) Omega Pharma - Quick-Step Cycling      33:17
144 Soufiane Haddi (Mar) Skydive Dubai Pro Cycling Team              33:35
145 André Mourato (Por) La Aluminios - Antarte                       33:53
146 Adrien Petit (Fra) Cofidis                                       34:16
147 Thomas Leezer (Ned) Belkin Pro Cycling Team                      34:24
148 Marcio Barbosa (Por) La Aluminios - Antarte                      34:31
149 Bruno Sancho (Por) Banco Bic - Carmim                            34:55
150 Danilo Napolitano (Ita) Wanty - Groupe Gobert                    35:00
151 Maximiliano Richeze (Arg) Lampre-Merida                          35:27
152 Meher Hasnaoui (Tun) Skydive Dubai Pro Cycling Team              35:29
153 Roberto Ferrari (Ita) Lampre-Merida                              36:06
154 Celio Sousa (Por) Radio Popular                                  36:22
155 Carlos Carneiro (Por) Radio Popular                              41:07

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: