Tour of Oman 2014: etap 6

Niemiec Andre Greipel (Lotto-Belisol) po finiszu z peletonu wygrał ostatni etap wyścigu. Drugi finiszował Francuz Nacer Bouhanni (FDJ.fr), a trzeci Irlandczyk Sam Bennett (Team NetApp-Endura).

Triumfatorem 5. edycji Tour of Oman został Brytyjczyk Christopher Froome (Team Sky), który obronił tytuł i w klasyfikacji generalnej wyprzedził Amerykanina Tejay'a van Garderena (BMC) oraz Kolumbijczyka Rigoberto Urana (Omega Pharma-Quick Step).

Pagórkowaty ostatni etap omańskiego wyścigu nie zapowiadał zmian w klasyfikacji generalnej, dawał jednak nadzieję harcownikom. Chętnych do zabrania się w odjazd i wygranie etapu było wielu. Początkowo odjechać udało się 10 kolarzom, prowadzonym przez Nikiego Terpstrę (Omega Pharma-Quick Step). Do Belga dołączyli Valerio Agnoli (Astana), Marcus Burghardt (BMC), Gert Dockx (Lotto-Belisol), Sebastien Minard (Ag2r La Mondiale), Jos Van Emden (Belkin), Manuele Boaro (Tinkoff-Saxo), Michael Albasini i Michael Hepburn (Orica-GreenEdge) oraz Alessandro Bazzana (UnitedHealthcare).

Sytuacja ta nie spodobała się peletonowi, który nie pozwolił śmiałkom odjechać i po wspinaczce pod Bousher Almarat (km 72), dogonił ich. Akcję trudno było jednak wyperswadować Hepburnowi i Bazzanie, których dodatkowo wsparł Christopher Juul Jensen (Tinkoff-Saxo).

Tym razem akcja wyglądała lepiej - trójka dyktowała równe tempo i utrzymywała przewagę półtorej minuty nad grupą. Różnica spadała opornie - 5 kilometrów przed metą wciąż wynosiła 20 sekund i goniący musieli mocno przyciskać by przegonić szalejącego z przodu Hepburna.

Umiejętności jazdy na czas Australijczyka nie pomogły uciekającym - pociąg Lotto-Belisol rozjechał ich marzenia o triumfie na finałowym kilometrze, wioząc do mety pasażera w koszulce lidera klasyfikacji punktowej. Ten nie mógł zmarnować pracy kolegów i perfekcyjnie wykończył zadanie, triumfując po raz trzeci.

fot. @TourofOman_live

Wyniki 6. etapu Tour of Oman 2014 (2.HC), As Sifah - Matrah Corniche (146,5 km) :

1 André Greipel (Ger) Lotto Belisol                             03:25:41
2 Nacer Bouhanni (Fra) Fdj.fr
3 Sam Bennett (Irl) Team Netapp - Endura
4 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha
5 Michael Morkov (Den) Tinkoff-Saxo
6 Filippo Fortin (Ita) Bardiani CSF
7 Matteo Trentin (Ita) Omega Pharma - Quick-Step
8 Jens Keukeleire (Bel) Orica GreenEdge
9 Borut Bozic (Slo) Astana Pro Team
10 Peter Sagan (Svk) Cannondale
11 Ben Swift (GBr) Team Sky
12 Zdenek Stybar (Cze) Omega Pharma - Quick-Step
13 Jurgen Roelandts (Bel) Lotto Belisol
14 Sébastien Hinault (Fra) IAM Cycling
15 Christopher Jones (USA) Unitedhealthcare
16 Marco Canola (Ita) Bardiani CSF
17 Martijn Maaskant (Ned) Unitedhealthcare
18 Oscar Gatto (Ita) Cannondale
19 Heinrich Haussler (Aus) IAM Cycling
20 Zakkari Dempster (Aus) Team Netapp - Endura
21 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team
22 Robert Gesink (Ned) Belkin
23 Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team
24 Lars Boom (Ned) Belkin
25 Barry Markus (Ned) Belkin
26 Aliaksandr Kuchynski (Blr) Team Katusha
27 Michael Van Staeyen (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
28 Thomas Sprengers (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
29 Tom Boonen (Bel) Omega Pharma - Quick-Step
30 Guillaume Van Keirsbulck (Bel) Omega Pharma - Quick-Step
31 Vladimir Isaichev (Rus) Team Katusha
32 Robert Wagner (Ger) Belkin
33 Sergio Henao Montoya (Col) Team Sky
34 Jos Van Emden (Ned) Belkin
35 Peter Velits (Svk) BMC Racing Team
36 Stijn Vandenbergh (Bel) Omega Pharma - Quick-Step
37 Christopher Froome (GBr) Team Sky
38 Tejay Van Garderen (USA) BMC Racing Team
39 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team
40 Steve Chainel (Fra) AG2R La Mondiale
41 Kristijan Koren (Slo) Cannondale
42 Roman Kreuziger (Cze) Tinkoff-Saxo
43 Daryl Impey (RSA) Orica GreenEdge
44 Arthur Vanoverberghe (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
45 Rigoberto Uran Uran (Col) Omega Pharma - Quick-Step
46 Arnold Jeannesson (Fra) Fdj.fr
47 Sébastien Turgot (Fra) AG2R La Mondiale
48 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team
49 Dominik Nerz (Ger) BMC Racing Team
50 Martin Kohler (Swi) BMC Racing Team
51 Lars Ytting Bak (Den) Lotto Belisol
52 Sébastien Chavanel (Fra) Fdj.fr
53 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale
54 Mathias Frank (Swi) IAM Cycling
55 Yaroslav Popovych (Ukr) Trek Factory Racing
56 Enrico Battaglin (Ita) Bardiani CSF
57 Viacheslav Kuznetsov (Rus) Team Katusha
58 Johann Tschopp (Swi) IAM Cycling
59 Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale
60 David De La Cruz Melgarejo (Spa) Team Netapp - Endura
61 Alessandro De Marchi (Ita) Cannondale
62 Michael Albasini (Swi) Orica GreenEdge
63 Zico Waeytens (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
64 Sébastien Minard (Fra) AG2R La Mondiale
65 Joaquim Rodriguez (Spa) Team Katusha
66 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Lotto Belisol
67 Jetse Bol (Ned) Belkin
68 Daniel Moreno Fernandez (Spa) Team Katusha
69 Pieter Jacobs (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
70 Thomas Lövkvist (Swe) IAM Cycling
71 Marcel Aregger (Swi) IAM Cycling
72 Ivan Santaromita (Ita) Orica GreenEdge
73 Andy Schleck (Lux) Trek Factory Racing
74 Valerio Agnoli (Ita) Astana Pro Team
75 Fabian Cancellara (Swi) Trek Factory Racing
76 Frank Schleck (Lux) Trek Factory Racing
77 Gregory Rast (Swi) Trek Factory Racing
78 Leopold Konig (Cze) Team Netapp - Endura
79 Mikel Nieve Iturralde (Spa) Team Sky
80 Marc Demaar (Ned) Unitedhealthcare
81 Pim Ligthart (Ned) Lotto Belisol
82 Karsten Kroon (Ned) Tinkoff-Saxo
83 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team
84 Stefano Locatelli (Ita) Bardiani CSF
85 Martin Elmiger (Swi) IAM Cycling
86 Gatis Smukulis (Lat) Team Katusha
87 Jesse Sergent (NZl) Trek Factory Racing
88 Kenny Elissonde (Fra) Fdj.fr
89 David Lopez Garcia (Spa) Team Sky
90 Dario Cataldo (Ita) Team Sky
91 Paolo Colonna (Ita) Bardiani CSF
92 Marcel Sieberg (Ger) Lotto Belisol                               00:20
93 Murilo Antonio Fischer (Bra) Fdj.fr                              00:22
94 Maarten Tjallingii (Ned) Belkin
95 Michael Hepburn (Aus) Orica GreenEdge
96 Stef Clement (Ned) Belkin
97 Daniele Bennati (Ita) Tinkoff-Saxo                               00:25
98 Frantisek Padour (Cze) Team Netapp - Endura                      00:28
99 Cesare Benedetti (Ita) Team Netapp - Endura                      00:29
100 Hayden Roulston (NZl) Trek Factory Racing
101 Rüdiger Selig (Ger) Team Katusha
102 Preben Van Hecke (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
103 Francesco Gavazzi (Ita) Astana Pro Team
104 Niki Terpstra (Ned) Omega Pharma - Quick-Step
105 Stijn Devolder (Bel) Trek Factory Racing
106 Lucas Euser (USA) Unitedhealthcare
107 Paolo Longo Borghini (Ita) Cannondale
108 Moreno Moser (Ita) Cannondale
109 Michel Koch (Ger) Cannondale
110 Alessandro Bazzana (Ita) Unitedhealthcare
111 Lieuwe Westra (Ned) Astana Pro Team
112 Jens Mouris (Ned) Orica GreenEdge
113 Danny Pate (USA) Team Sky                                        00:44
114 Andreas Schillinger (Ger) Team Netapp - Endura
115 Manuele Boaro (Ita) Tinkoff-Saxo                                 00:51
116 Kevin Ista (Bel) IAM Cycling                                     00:57
117 Nicolas Roche (Irl) Tinkoff-Saxo                                 01:11
118 Matti Breschel (Den) Tinkoff-Saxo
119 William Bonnet (Fra) Fdj.fr                                      01:12
120 Bartosz Huzarski (Pol) Team Netapp - Endura                      01:14
121 Alan Marangoni (Ita) Cannondale
122 Christopher Juul Jensen (Den) Tinkoff-Saxo                       01:42
123 Tony Gallopin (Fra) Lotto Belisol                                02:17
124 Nicola Boem (Ita) Bardiani CSF
125 Laurent Mangel (Fra) Fdj.fr                                      02:54
126 Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale
127 Jelle Wallays (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise                03:31
128 Cameron Meyer (Aus) Orica GreenEdge                              03:36
129 Damien Gaudin (Fra) AG2R La Mondiale                             03:52
130 Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale                                04:01
131 Evan Huffman (USA) Astana Pro Team                               04:49
132 Robert Förster (Ger) Unitedhealthcare                            05:32
133 Kanstantsin Siutsou (Blr) Team Sky                               10:10
134 Gert Dockx (Bel) Lotto Belisol
135 Aldo Ino Ilesic (Slo) Unitedhealthcare
136 John Murphy (USA) Unitedhealthcare
DNF Nicola Ruffoni (Ita) Bardiani CSF
DNF Maxim Iglinskiy (Kaz) Astana Pro Team
DNF Gert Steegmans (Bel) Omega Pharma - Quick-Step
DNF Dmitriy Muravyev (Kaz) Astana Pro Team
DNF Leigh Howard (Aus) Orica GreenEdge

Klasyfikacja końcowa:

1 Christopher Froome (GBr) Team Sky                             22:02:26
2 Tejay Van Garderen (USA) BMC Racing Team                         00:26
3 Rigoberto Uran Uran (Col) Omega Pharma - Quick-Step              00:31
4 Joaquim Rodriguez (Spa) Team Katusha                             00:48
5 Robert Gesink (Ned) Belkin                                       00:57
6 Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale                        01:01
7 Sergio Henao Montoya (Col) Team Sky                              01:19
8 Roman Kreuziger (Cze) Tinkoff-Saxo                               01:25
9 Johann Tschopp (Swi) IAM Cycling                                 01:32
10 Daniel Moreno Fernandez (Spa) Team Katusha                       01:34
11 Arnold Jeannesson (Fra) Fdj.fr                                   01:50
12 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team                            01:51
13 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale                             01:53
14 Daryl Impey (RSA) Orica GreenEdge                                01:58
15 Thomas Lövkvist (Swe) IAM Cycling
16 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Lotto Belisol
17 Leopold Konig (Cze) Team Netapp - Endura                         02:15
18 Ivan Santaromita (Ita) Orica GreenEdge                           02:21
19 Frank Schleck (Lux) Trek Factory Racing                          02:29
20 Mikel Nieve Iturralde (Spa) Team Sky                             02:44
21 Kenny Elissonde (Fra) Fdj.fr                                     02:45
22 Lars Ytting Bak (Den) Lotto Belisol                              02:52
23 David De La Cruz Melgarejo (Spa) Team Netapp - Endura            03:10
24 Stef Clement (Ned) Belkin                                        03:17
25 Dominik Nerz (Ger) BMC Racing Team                               03:31
26 Valerio Agnoli (Ita) Astana Pro Team                             03:34
27 Peter Velits (Svk) BMC Racing Team                               03:35
28 Steve Chainel (Fra) AG2R La Mondiale                             03:50
29 Alessandro De Marchi (Ita) Cannondale                            03:57
30 David Lopez Garcia (Spa) Team Sky                                04:12
31 Fabian Cancellara (Swi) Trek Factory Racing                      04:14
32 Zdenek Stybar (Cze) Omega Pharma - Quick-Step                    04:15
33 Pim Ligthart (Ned) Lotto Belisol                                 04:25
34 Stijn Vandenbergh (Bel) Omega Pharma - Quick-Step                04:34
35 Zico Waeytens (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise                05:02
36 Christopher Jones (USA) Unitedhealthcare                         05:06
37 Mathias Frank (Swi) IAM Cycling                                  05:16
38 Stefano Locatelli (Ita) Bardiani CSF                             05:30
39 Marc Demaar (Ned) Unitedhealthcare                               05:40
40 Bartosz Huzarski (Pol) Team Netapp - Endura                      05:52
41 Francesco Gavazzi (Ita) Astana Pro Team                          05:55
42 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team                              06:06
43 Cameron Meyer (Aus) Orica GreenEdge
44 Alessandro Bazzana (Ita) Unitedhealthcare                        06:27
45 Tony Gallopin (Fra) Lotto Belisol                                06:31
46 Enrico Battaglin (Ita) Bardiani CSF                              06:34
47 Jesse Sergent (NZl) Trek Factory Racing                          07:09
48 Moreno Moser (Ita) Cannondale                                    07:13
49 Peter Sagan (Svk) Cannondale                                     07:14
50 Nicolas Roche (Irl) Tinkoff-Saxo                                 07:53
51 Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale                                08:42
52 Kristijan Koren (Slo) Cannondale                                 08:47
53 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team                           09:13
54 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team                          09:39
55 Gatis Smukulis (Lat) Team Katusha                                10:01
56 Lars Boom (Ned) Belkin                                           10:18
57 Matti Breschel (Den) Tinkoff-Saxo                                11:55
58 Lucas Euser (USA) Unitedhealthcare                               12:57
59 Martin Elmiger (Swi) IAM Cycling                                 13:06
60 Pieter Jacobs (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise                13:23
61 Jens Keukeleire (Bel) Orica GreenEdge                            14:12
62 Arthur Vanoverberghe (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise         14:21
63 Aliaksandr Kuchynski (Blr) Team Katusha                          14:25
64 Dario Cataldo (Ita) Team Sky                                     14:28
65 Manuele Boaro (Ita) Tinkoff-Saxo                                 15:04
66 Frantisek Padour (Cze) Team Netapp - Endura                      15:14
67 Preben Van Hecke (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise             15:21
68 Thomas Sprengers (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise             15:22
69 Oscar Gatto (Ita) Cannondale                                     15:23
70 Yaroslav Popovych (Ukr) Trek Factory Racing                      16:39
71 Marco Canola (Ita) Bardiani CSF                                  19:30
72 Andy Schleck (Lux) Trek Factory Racing                           20:01
73 Paolo Longo Borghini (Ita) Cannondale                            21:45
74 Michel Koch (Ger) Cannondale                                     21:57
75 Laurent Mangel (Fra) Fdj.fr                                      23:27
76 Heinrich Haussler (Aus) IAM Cycling                              24:11
77 Zakkari Dempster (Aus) Team Netapp - Endura                      24:58
78 Tom Boonen (Bel) Omega Pharma - Quick-Step                       25:10
79 Sébastien Minard (Fra) AG2R La Mondiale                          25:14
80 Alan Marangoni (Ita) Cannondale                                  25:17
81 Gregory Rast (Swi) Trek Factory Racing                           25:23
82 Karsten Kroon (Ned) Tinkoff-Saxo
83 Matteo Trentin (Ita) Omega Pharma - Quick-Step                   25:29
84 Kanstantsin Siutsou (Blr) Team Sky                               25:32
85 Hayden Roulston (NZl) Trek Factory Racing                        25:41
86 Andreas Schillinger (Ger) Team Netapp - Endura                   25:47
87 Michael Albasini (Swi) Orica GreenEdge                           25:48
88 Niki Terpstra (Ned) Omega Pharma - Quick-Step                    26:09
89 Stijn Devolder (Bel) Trek Factory Racing                         26:58
90 Daniele Bennati (Ita) Tinkoff-Saxo                               27:39
91 Lieuwe Westra (Ned) Astana Pro Team                              28:15
92 Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team                           28:30
93 Jurgen Roelandts (Bel) Lotto Belisol                             28:40
94 André Greipel (Ger) Lotto Belisol                                28:42
95 Viacheslav Kuznetsov (Rus) Team Katusha                          28:48
96 William Bonnet (Fra) Fdj.fr                                      29:05
97 Ben Swift (GBr) Team Sky                                         29:12
98 Martin Kohler (Swi) BMC Racing Team                              29:27
99 Michael Morkov (Den) Tinkoff-Saxo                                29:55
100 Nacer Bouhanni (Fra) Fdj.fr                                      30:21
101 Guillaume Van Keirsbulck (Bel) Omega Pharma - Quick-Step         30:23
102 Martijn Maaskant (Ned) Unitedhealthcare                          30:33
103 Jos Van Emden (Ned) Belkin                                       30:43
104 Sébastien Hinault (Fra) IAM Cycling                              30:55
105 Maarten Tjallingii (Ned) Belkin                                  30:57
106 Murilo Antonio Fischer (Bra) Fdj.fr                              30:58
107 Cesare Benedetti (Ita) Team Netapp - Endura                      31:11
108 Vladimir Isaichev (Rus) Team Katusha                             31:34
109 Barry Markus (Ned) Belkin                                        31:55
110 Jetse Bol (Ned) Belkin                                           32:08
111 Marcel Aregger (Swi) IAM Cycling                                 33:11
112 Gert Dockx (Bel) Lotto Belisol                                   33:18
113 Christopher Juul Jensen (Den) Tinkoff-Saxo                       33:43
114 Jelle Wallays (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise                33:46
115 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha                            33:47
116 Robert Wagner (Ger) Belkin                                       34:03
117 Borut Bozic (Slo) Astana Pro Team                                34:20
118 Sébastien Turgot (Fra) AG2R La Mondiale                          34:21
119 Michael Van Staeyen (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise          34:30
120 Nicola Boem (Ita) Bardiani CSF                                   35:00
121 Michael Hepburn (Aus) Orica GreenEdge                            35:02
122 Danny Pate (USA) Team Sky                                        35:05
123 Evan Huffman (USA) Astana Pro Team                               35:19
124 Marcel Sieberg (Ger) Lotto Belisol                               35:22
125 Rüdiger Selig (Ger) Team Katusha                                 38:57
126 Jens Mouris (Ned) Orica GreenEdge                                39:10
127 Kevin Ista (Bel) IAM Cycling                                     39:24
128 Damien Gaudin (Fra) AG2R La Mondiale                             39:32
129 Paolo Colonna (Ita) Bardiani CSF                                 39:45
130 Robert Förster (Ger) Unitedhealthcare                            39:53
131 Filippo Fortin (Ita) Bardiani CSF                                40:16
132 Sam Bennett (Irl) Team Netapp - Endura                           40:28
133 Sébastien Chavanel (Fra) Fdj.fr                                  40:57
134 Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale                         45:34
135 John Murphy (USA) Unitedhealthcare                               51:17
136 Aldo Ino Ilesic (Slo) Unitedhealthcare                           53:40

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: