Vuelta a Andalucia 2014: etap 2

Alejandro Valverde (Movistar) wygrał po finałowej wspinaczce drugi etap wyścigu. 33-letni Hiszpan umocnił się tym samym na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej.

Królewski odcinek tegorocznej edycji przez niemal cały dystans należał do pagórkowatych, ale kilkugodzinny wysiłek wieńczył podjazd do Sanktuarium Vurgen, o długości 11,5 km i średnim nachyleniu 6%.

Krótko po starcie do ucieczki zapisali się Branislau Samoilau (CCC Polsat), Andrey Zeits (Astana), Jordi Simon (Ecuador), Markel Irizar (Trek), Simon Geschke (Giant), Tim Wellens (Lotto) i Romain Zingle (Cofidis).

Siódemka na 60 km jechała z zapasem 5 minut i to było maksimum jakie potrafiła zdobyć. Prowadząca peleton ekipa Movistar spokojnie niwelowała przewagę, kończąc akcję u stóp finałowej wspinaczki.

Za narzucanie tempa zabrali się kolarze Sky. Główna grupa topniała, ale 500 metrów przed kreską w czołówce nadal pozostawało ponad 10 zawodników.

W końcu po etapową glorię ruszył zdecydowanie Daniel Navarro (Cofidis), ale ostatnie słowo po raz trzeci w tegorocznym wyścigu należało do Valverde.

Wyniki 2. etapu Vuelta a Andalucia (2.1), La Guarda de Jaén - Santuario Vurgen de la Sierra de Cabra (197,1 km):

  1 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Movistar Team                5:02:53
  2 Luis Leon Sanchez Gil (Spa) Caja Rural - Seguros RGA             00:01
  3 Daniel Navarro Garcia (Spa) Cofidis, Solutions Credits
  4 Michele Scarponi (Ita) Astana Pro Team
  5 Richie Porte (Aus) Team Sky
  6 Thomas Degand (Bel) Wanty - Groupe Gobert                        00:05
  7 Bauke Mollema (Ned) Belkin-Pro Cycling Team
  8 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team
  9 Marcos Garcia (Spa) Caja Rural - Seguros RGA                     00:09
 10 Jon Izaguirre Insausti (Spa) Movistar Team
 11 Luis Angel Mate Mardones (Spa) Cofidis, Solutions Credits        00:16
 12 Julian David Arredondo Moreno (Col) Trek Factory Racing          00:20
 13 Sergio Pardilla Bellon (Spa) MTN - Qhubeka                       00:22
 14 Laurens Ten Dam (Ned) Belkin-Pro Cycling Team                    00:37
 15 Geraint Thomas (GBr) Team Sky                                    00:46
 16 David Arroyo Duran (Spa) Caja Rural - Seguros RGA                00:49
 17 Bart De Clercq (Bel) Lotto Belisol
 18 Peter Kennaugh (GBr) Team Sky                                    01:02
 19 Francis De Greef (Bel) Wanty - Groupe Gobert                     01:27
 20 Maxime Monfort (Bel) Lotto Belisol
 21 Davide Rebellin (Ita) CCC Polsat Polkowice
 22 Haimar Zubeldia Agirre (Spa) Trek Factory Racing
 23 Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team
 24 Bertjan Lindeman (Ned) Rabobank Development Team
 25 Amets Txurruka (Spa) Caja Rural - Seguros RGA                    01:48
 26 Eliot Lietaer (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 27 Julien Simon (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 28 Miguel Minguez Ayala (Spa) Euskadi
 29 Lars Petter Nordhaug (Nor) Belkin-Pro Cycling Team               02:41
 30 Javier Megias Leal (Spa) Team Novo Nordisk                       03:27
 31 Kevin Seeldraeyers (Bel) Wanty - Groupe Gobert
 32 Antonio Piedra Perez (Spa) Caja Rural - Seguros RGA
 33 Bayron Guama De La Cruz (Ecu) Team Ecuador                       03:35
 34 Vasil Kiryienka (Blr) Team Sky                                   04:03
 35 Paweł Brylowski (Pol) Activejet Team                             04:04
 36 Edward Theuns (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise                04:08
 37 Daan Olivier (Ned) Team Giant-Shimano                            04:34
 38 Fredrik Carl Wilhelm Kessiakoff (Swe) Astana Pro Team            04:43
 39 Jonathan Hivert (Fra) Belkin-Pro Cycling Team                    04:49
 40 Paweł Franczak (Pol) Activejet Team                              05:07
 41 Daniel Teklehaimanot (Eri) MTN - Qhubeka
 42 Markus Hoelgaard (Nor) Etixx                                     05:24
 43 Edvald Boasson Hagen (Nor) Team Sky                              05:25
 44 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team
 45 Yves Lampaert (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 46 Tim Declercq (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 47 Ruben Plaza Molina (Spa) Movistar Team
 48 Arakdiusz Owsian (Pol) Activejet Team                            05:37
 49 Łukasz Owsian (Pol) CCC Polsat Polkowice
 50 Tomasz Marczyński (Pol) CCC Polsat Polkowice
 51 Adrian Honkisz (Pol) CCC Polsat Polkowice
 52 Łukasz Wiśniowski (Pol) Etixx
 53 José Herrada Lopez (Spa) Movistar Team
 54 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Shimano
 55 Michał Podlaski (Pol) Activejet Team
 56 Emanuel Piaskowy (Pol) Activejet Team
 57 Kristof Vandewalle (Bel) Trek Factory Racing
 58 Yohan Bagot (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 59 Maciej Paterski (Pol) CCC Polsat Polkowice
 60 Pablo Lechuga Rodriguez (Spa) Euskadi                            06:16
 61 Gerald Ciolek (Ger) MTN - Qhubeka                                07:27
 62 Stijn Steels (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise                 07:30
 63 Tom Van Asbroeck (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 64 David Lozano Riba (Spa) Team Novo Nordisk                        08:02
 65 Jelle Vanendert (Bel) Lotto Belisol                              08:15
 66 Merijn Korevaar (Ned) Rabobank Development Team                  08:17
 67 Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team                            08:25
 68 Kevin De Mesmaeker (Bel) Team Novo Nordisk                       08:42
 69 Jesus Ezquerra Muela (Spa) Activejet Team                        09:09
 70 Markel Irizar Aranburu (Spa) Trek Factory Racing
 71 Edwig Cammaerts (Bel) Cofidis, Solutions Credits
 72 Mario Gonzalez Salas (Spa) Activejet Team
 73 Gregory Habeaux (Bel) Wanty - Groupe Gobert
 74 Adrian Kurek (Pol) CCC Polsat Polkowice
 75 Bradley Wiggins (GBr) Team Sky
 76 Xabier Zandio Echaide (Spa) Team Sky
 77 Davide Vigano (Ita) Caja Rural - Seguros RGA
 78 Kevin Van Melsen (Bel) Wanty - Groupe Gobert                     09:46
 79 Ivar Slik (Ned) Rabobank Development Team                        10:06
 80 Segundo Navarrete (Ecu) Team Ecuador                             10:53
 81 Martijn Tusveld (Ned) Rabobank Development Team                  11:44
 82 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team                               12:01
 83 Linus Gerdemann (Ger) MTN - Qhubeka                              13:29
 84 Fabio Silvestre (Por) Trek Factory Racing                        13:41
 85 Danilo Hondo (Ger) Trek Factory Racing
 86 Jens Voigt (Ger) Trek Factory Racing
 87 Daniel Hoelgaard (Nor) Etixx
 88 Nico Sijmens (Bel) Wanty - Groupe Gobert
 89 Samuel Spokes (Aus) Etixx
 90 Emiel Dolfsma (Ned) Rabobank Development Team                    14:39
 91 Ignatas Konovalovas (Ltu) MTN - Qhubeka                          14:40
 92 Andreas Stauff (Ger) MTN - Qhubeka
 93 Jens Debusschere (Bel) Lotto Belisol
 94 Frederik Willems (Bel) Lotto Belisol
 95 Martijn Verschoor (Ned) Team Novo Nordisk
 96 Andrea Peron (Ita) Team Novo Nordisk
 97 Moreno Hofland (Ned) Belkin-Pro Cycling Team
 98 Dennis Van Winden (Ned) Belkin-Pro Cycling Team
 99 Roy Jans (Bel) Wanty - Groupe Gobert
100 Kenneth Van Bilsen (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
101 Javier Francisco Aramendia Lorente (Spa) Caja Rural - Seguros RGA
102 Imanol Erviti (Spa) Movistar Team
103 Benat Txoperena Matxikote (Spa) Euskadi
104 Stéphane Poulhies (Fra) Cofidis, Solutions Credits
105 Romain Zingle (Bel) Cofidis, Solutions Credits
106 Nicky Van Der Lijke (Ned) Belkin-Pro Cycling Team
107 Lennard Hofstede (Ned) Rabobank Development Team
108 Jon Larrinaga (Spa) Euskadi
109 Jaco Venter (RSA) MTN - Qhubeka
110 Simon Geschke (Ger) Team Giant-Shimano
111 Haritz Orbe Urrutia (Spa) Euskadi
112 Greg Henderson (NZl) Lotto Belisol
113 Tim Wellens (Bel) Lotto Belisol
114 Piotr Havik (Ned) Rabobank Development Team                      16:58
115 Pablo Miguel Hidalgo Vega (Ecu) Team Ecuador                     17:40
116 Christopher Williams (Aus) Team Novo Nordisk                     18:47
117 Tim Kerkhof (Ned) Etixx                                          21:41
118 Branislau Samoilau (Blr) CCC Polsat Polkowice                    21:42
119 Javier Moreno Bazan (Spa) Movistar Team                          22:28
120 Eros Capecchi (Ita) Movistar Team
121 Carlos Barbero Cuesta (Spa) Euskadi
122 Illart Zuazubiskar Gallastegi (Spa) Euskadi
123 Jordi Simon Casulleras (Spa) Team Ecuador
124 Alexis Guerin (Fra) Etixx                                        22:49
125 Tom Veelers (Ned) Team Giant-Shimano                             23:57
126 Nikias Arndt (Ger) Team Giant-Shimano
127 Luka Mezgec (Slo) Team Giant-Shimano                             24:01

Klasyfikacja po 2. etapie

  1 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Movistar Team               10:20:12
  2 Richie Porte (Aus) Team Sky                                      00:20
  3 Luis Leon Sanchez Gil (Spa) Caja Rural - Seguros RGA             00:22
  4 Jon Izaguirre Insausti (Spa) Movistar Team                       00:33
  5 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team                              00:43
  6 Bauke Mollema (Ned) Belkin-Pro Cycling Team                      00:44
  7 Thomas Degand (Bel) Wanty - Groupe Gobert                        00:51
  8 Daniel Navarro Garcia (Spa) Cofidis, Solutions Credits           00:55
  9 Michele Scarponi (Ita) Astana Pro Team                           01:02
 10 Luis Angel Mate Mardones (Spa) Cofidis, Solutions Credits        01:24
 11 Marcos Garcia (Spa) Caja Rural - Seguros RGA                     01:27
 12 Geraint Thomas (GBr) Team Sky                                    01:30
 13 Sergio Pardilla Bellon (Spa) MTN - Qhubeka                       01:36
 14 Haimar Zubeldia Agirre (Spa) Trek Factory Racing                 02:04
 15 Bart De Clercq (Bel) Lotto Belisol                               02:06
 16 Davide Rebellin (Ita) CCC Polsat Polkowice                       02:10
 17 Bertjan Lindeman (Ned) Rabobank Development Team                 02:17
 18 Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team                            02:20
 19 Francis De Greef (Bel) Wanty - Groupe Gobert                     02:21
 20 Peter Kennaugh (GBr) Team Sky
 21 Julien Simon (Fra) Cofidis, Solutions Credits                    02:28
 22 David Arroyo Duran (Spa) Caja Rural - Seguros RGA                02:29
 23 Maxime Monfort (Bel) Lotto Belisol                               02:36
 24 Amets Txurruka (Spa) Caja Rural - Seguros RGA                    02:50
 25 Miguel Minguez Ayala (Spa) Euskadi                               02:54
 26 Eliot Lietaer (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise                03:19
 27 Lars Petter Nordhaug (Nor) Belkin-Pro Cycling Team               03:34
 28 Laurens Ten Dam (Ned) Belkin-Pro Cycling Team                    03:56
 29 Javier Megias Leal (Spa) Team Novo Nordisk                       05:03
 30 Julian David Arredondo Moreno (Col) Trek Factory Racing          05:18
 31 Kevin Seeldraeyers (Bel) Wanty - Groupe Gobert                   05:19
 32 Vasil Kiryienka (Blr) Team Sky                                   06:13
 33 Antonio Piedra Perez (Spa) Caja Rural - Seguros RGA              06:27
 34 Yohan Bagot (Fra) Cofidis, Solutions Credits                     06:51
 35 Tomasz Marczyński (Pol) CCC Polsat Polkowice                     07:00
 36 Kristof Vandewalle (Bel) Trek Factory Racing
 37 Maciej Paterski (Pol) CCC Polsat Polkowice                       07:18
 38 Fredrik Carl Wilhelm Kessiakoff (Swe) Astana Pro Team            07:37
 39 Łukasz Wiśniowski (Pol) Etixx                                    08:05
 40 José Herrada Lopez (Spa) Movistar Team                           08:11
 41 Daan Olivier (Ned) Team Giant-Shimano                            08:13
 42 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Shimano                            08:25
 43 Łukasz Owsian (Pol) CCC Polsat Polkowice                         08:55
 44 Tim Declercq (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise                 09:02
 45 Edvald Boasson Hagen (Nor) Team Sky                              09:37
 46 Ruben Plaza Molina (Spa) Movistar Team                           09:48
 47 Edward Theuns (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise                09:50
 48 Jonathan Hivert (Fra) Belkin-Pro Cycling Team                    09:55
 49 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team                             10:09
 50 Bayron Guama De La Cruz (Ecu) Team Ecuador                       10:14
 51 Adrian Honkisz (Pol) CCC Polsat Polkowice                        10:39
 52 Daniel Teklehaimanot (Eri) MTN - Qhubeka                         11:16
 53 Jelle Vanendert (Bel) Lotto Belisol                              11:19
 54 Tom Van Asbroeck (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise             11:28
 55 Markel Irizar Aranburu (Spa) Trek Factory Racing                 12:04
 56 Michał Podlaski (Pol) Activejet Team                             12:26
 57 Emanuel Piaskowy (Pol) Activejet Team                            12:39
 58 Arakdiusz Owsian (Pol) Activejet Team                            12:45
 59 Bradley Wiggins (GBr) Team Sky                                   13:14
 60 Stijn Steels (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise                 13:17
 61 Xabier Zandio Echaide (Spa) Team Sky                             13:28
 62 Alexey Lutsenko (Kzk) Astana Pro Team                            13:46
 63 Yves Lampaert (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise                13:51
 64 David Lozano Riba (Spa) Team Novo Nordisk                        14:19
 65 Mario Gonzalez Salas (Spa) Activejet Team                        14:43
 66 Andrey Zeits (Kzk) Astana Pro Team                               15:17
 67 Merijn Korevaar (Ned) Rabobank Development Team                  15:18
 68 Edwig Cammaerts (Bel) Cofidis, Solutions Credits                 15:25
 69 Tim Wellens (Bel) Lotto Belisol                                  15:35
 70 Romain Zingle (Bel) Cofidis, Solutions Credits                   15:39
 71 Kevin Van Melsen (Bel) Wanty - Groupe Gobert                     15:51
 72 Simon Geschke (Ger) Team Giant-Shimano                           15:56
 73 Adrian Kurek (Pol) CCC Polsat Polkowice                          16:09
 74 Davide Vigano (Ita) Caja Rural - Seguros RGA                     16:29
 75 Gregory Habeaux (Bel) Wanty - Groupe Gobert                      16:35
 76 Markus Hoelgaard (Nor) Etixx                                     16:36
 77 Pablo Lechuga Rodriguez (Spa) Euskadi                            16:45
 78 Paweł Brylowski (Pol) Activejet Team                             17:11
 79 Martijn Tusveld (Ned) Rabobank Development Team                  17:54
 80 Ivar Slik (Ned) Rabobank Development Team                        18:02
 81 Linus Gerdemann (Ger) MTN - Qhubeka                              18:30
 82 Nico Sijmens (Bel) Wanty - Groupe Gobert                         20:46
 83 Paweł Franczak (Pol) Activejet Team                              20:58
 84 Jens Debusschere (Bel) Lotto Belisol                             21:28
 85 Lennard Hofstede (Ned) Rabobank Development Team                 21:37
 86 Gerald Ciolek (Ger) MTN - Qhubeka                                21:40
 87 Haritz Orbe Urrutia (Spa) Euskadi                                21:47
 88 Benat Txoperena Matxikote (Spa) Euskadi                          21:54
 89 Jon Larrinaga (Spa) Euskadi                                      21:59
 90 Javier Francisco Aramendia Lorente (Spa) Caja Rural - Seguro     22:07
 91 Moreno Hofland (Ned) Belkin-Pro Cycling Team                     22:09
 92 Samuel Spokes (Aus) Etixx                                        22:18
 93 Kevin De Mesmaeker (Bel) Team Novo Nordisk                       22:36
 94 Javier Moreno Bazan (Spa) Movistar Team                          23:34
 95 Segundo Navarrete (Ecu) Team Ecuador                             24:11
 96 Branislau Samoilau (Blr) CCC Polsat Polkowice                    24:28
 97 Fabio Silvestre (Por) Trek Factory Racing                        24:38
 98 Jesus Ezquerra Muela (Spa) Activejet Team                        24:47
 99 Jaco Venter (RSA) MTN - Qhubeka                                  24:59
100 Danilo Hondo (Ger) Trek Factory Racing                           25:03
101 Frederik Willems (Bel) Lotto Belisol                             25:13
102 Nicky Van Der Lijke (Ned) Belkin-Pro Cycling Team                25:26
103 Imanol Erviti (Spa) Movistar Team                                25:36
104 Ignatas Konovalovas (Lit) MTN - Qhubeka                          25:37
105 Carlos Barbero Cuesta (Spa) Euskadi                              25:38
106 Kenneth Van Bilsen (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise           25:47
107 Andrea Peron (Ita) Team Novo Nordisk                             26:05
108 Greg Henderson (NZl) Lotto Belisol                               27:58
109 Jordi Simon Casulleras (Spa) Team Ecuador                        29:18
110 Emiel Dolfsma (Ned) Rabobank Development Team                    30:36
111 Eros Capecchi (Ita) Movistar Team                                33:38
112 Alexis Guerin (Fra) Etixx                                        34:08
113 Nikias Arndt (Ger) Team Giant-Shimano                            35:20
114 Daniel Hoelgaard (Nor) Etixx                                     36:00
115 Stéphane Poulhies (Fra) Cofidis, Solutions Credits               36:57
116 Dennis Van Winden (Ned) Belkin-Pro Cycling Team                  37:03
117 Martijn Verschoor (Ned) Team Novo Nordisk                        37:07
118 Jens Voigt (Ger) Trek Factory Racing                             38:54
119 Roy Jans (Bel) Wanty - Groupe Gobert                             39:13
120 Pablo Miguel Hidalgo Vega (Ecu) Team Ecuador
121 Piotr Havik (Ned) Rabobank Development Team                      41:01
122 Christopher Williams (Aus) Team Novo Nordisk                     41:12
123 Andreas Stauff (Ger) MTN - Qhubeka                               41:49
124 Illart Zuazubiskar Gallastegi (Spa) Euskadi                      44:40
125 Tom Veelers (Ned) Team Giant-Shimano                             48:09
126 Luka Mezgec (Slo) Team Giant-Shimano                             48:11
127 Tim Kerkhof (Ned) Etixx                                          49:07

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: