Vuelta a Andalucia 2014: prolog

Hiszpan Alejadro Valverde (Movistar Team) wykręcił najszybszy czas na trasie prologu otwierającego 60. edycję wyścigu. Drugi wynik na mecie zanotował młody Holender Tom Dumoulin (Giant-Shimano), a trzeci Bask Ion Izagirre (Movistar Team).

Valverde, który w wyścigu triumfował już dwukrotnie, objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej. 34. miejsce wywalczył młodzieżowy mistrz Polski Łukasz Wiśniowski (Etixx-Ihned), 35. przyjechał Tomasz Marczyński, 52. Adrian Kurek, 58. Łukasz Owsian, 67. Davide Rebellin, 91. Branislau Samoilau, 95. Maciej Paterski, a 97. Adrian Honkisz (wszyscy CCC Polsat Polkowice). 99. czas wykręcił Jesus Ezquerra, 113. Paweł Franczak, 121. Mario Gonzalez, 122. Paweł Brylowski, 125. Michał Podlaski, 130. Emanuel Piaskowy, 131. Arkadiusz Owsian (wszyscy ActiveJet Team).

Na krętej i technicznej trasie prologu dominowali zawodnicy ekipy Sky. Przez pewien czas na prowadzeniu znajdowała się trójka podopiecznych Dave'a Brailsforda - Vasil Kiryienka, Geraint Thomas i Bradley Wiggins, a ich czasy różniły się dziesiątymi częściami sekundy.

Zawodników w czarnych koszulkach ostudził Bask Ion Izagirre (Movistar Team), poprawiając czas Kiryienki o blisko 4 sekundy. Hiszpan nie cieszył się długo - po trasie jak burza przetoczył się młody Holender Tom Dumoulin (Giant-Shimano), czas podopiecznego Eusebio Unzue poprawiając o 2 sekundy.

Złudzeń rywalom nie pozostawił jednak ubiegłoroczny triumfator wyścigu - Alejandro Valverde. Hiszpan zamykał stawkę i tak jak przed rokiem okazał się najszybszy, młodszych kolegów pokonując odpowiednio o 7 i 9 sekund.

fot. Movistar Team

Wyniki prologu Vuelta a Andalucia 2014 (2.1), Almeria - Almeria (7,3 km):

  1 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team                           08:22
  2 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant Shimano                            00:07
  3 Jon Izagirre (Spa) Movistar Team                                 00:09
  4 Vasili Kiryienka (Blr) Team Sky                                  00:13
  5 Geraint Thomas (GBr) Team Sky                                    00:14
  6 Bradley Wiggins (GBr) Team Sky
  7 Richie Porte (Aus) Team Sky                                      00:15
  8 Javier Moreno (Spa) Movistar Team
  9 Simon Geschke (Ger) Team Giant Shimano                           00:16
 10 Haimar Zubeldia (Spa) Trek Factory Racing
 11 Luis León Sánchez (Spa) Caja Rural - Seguros RGA                 00:17
 12 Bart De Clercq (Bel) Lotto Belisol                               00:18
 13 Edvald Boasson Hagen (Nor) Team Sky                              00:19
 14 Marcel Kittel (Ger) Team Giant Shimano                           00:20
 15 Kristof Vandewalle (Bel) Trek Factory Racing                     00:21
 16 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team
 17 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team
 18 Markel Irizar (Spa) Trek Factory Racing
 19 Fredrik Kessiakoff (Swe) Astana Pro Team
 20 Tim Wellens (Bel) Lotto Belisol
 21 Peter Kennaugh (GBr) Team Sky                                    00:24
 22 Yves Lampaert (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 23 Nikias Arndt (Ger) Team Giant Shimano
 24 Danilo Hondo (Ger) Trek Factory Racing
 25 Romain Zingle (Bel) Cofidis, Solutions Credits                   00:25
 26 Jens Debusschere (Bel) Lotto Belisol                             00:26
 27 Imanol Erviti (Spa) Movistar Team
 28 Ignatas Konovalovas (Ltu) MTN - Qhubeka                          00:27
 29 Bert-Jan Lindeman (Ned) Rabobank Development Team
 30 Xabier Zandio Echaide (Spa) Team Sky                             00:28
 31 Greg Henderson (NZl) Lotto Belisol                               00:29
 32 Julien Simon (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 33 Fabio Silvestre (Por) Trek Factory Racing
 34 Łukasz Wiśniowski (Pol) ETIXX
 35 Tomasz Marczyński (Pol) CCC Polsat Polkowice                     00:30
 36 Lars Petter Nordhaug (Nor) Belkin-Pro Cycling Team
 37 Thomas Degand (Bel) Wanty - Groupe Gobert
 38 Francis De Greef (Bel) Wanty - Groupe Gobert                     00:31
 39 Kevin Van Melsen (Bel) Wanty - Groupe Gobert
 40 Rubén Plaza (Spa) Movistar Team                                  00:32
 41 Maxime Monfort (Bel) Lotto Belisol                               00:33
 42 José Herrada (Spa) Movistar Team
 43 Daan Olivier (Ned) Team Giant Shimano
 44 Luka Mezgec (Slo) Team Giant Shimano
 45 Tim Declercq (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 46 Edward Theuns (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 47 Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team                            00:34
 48 Kenneth Van Bilsen (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 49 Daniel Teklehaimanot (Eri) MTN - Qhubeka                         00:35
 50 Stijn Steels (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 51 Bauke Mollema (Ned) Belkin-Pro Cycling Team
 52 Adrian Kurek (Pol) CCC Polsat Polkowice
 53 Tom Veelers (Ned) Team Giant Shimano
 54 Illart Zuazubiskar (Spa) Euskadi                                 00:36
 55 Eliot Lietaer (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 56 Jonathan Hivert (Fra) Belkin-Pro Cycling Team
 57 Martijn Tusveld (Ned) Rabobank Development Team
 58 Łukasz Owsian (Pol) CCC Polsat Polkowice                         00:37
 59 Julian Arredondo (Col) Trek Factory Racing
 60 Gerald Ciolek (Ger) MTN - Qhubeka
 61 Samuel Spokes (Aus) ETIXX                                        00:38
 62 Sergio Pardilla Bellón (Spa) MTN - Qhubeka
 63 Yohan Bagot (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 64 Jaco Venter (RSA) MTN - Qhubeka                                  00:39
 65 Emiel Dolfsma (Ned) Rabobank Development Team
 66 Amets Txurruka (Spa) Caja Rural - Seguros RGA
 67 Davide Rebellin (Ita) CCC Polsat Polkowice
 68 Linus Gerdemann (Ger) MTN - Qhubeka                              00:40
 69 Eros Capecchi (Ita) Movistar Team
 70 Pablo Lechuga (Spa) Euskadi
 71 Laurens Ten Dam (Ned) Belkin-Pro Cycling Team                    00:41
 72 Javier Megias Leal (Spa) Team Novo Nordisk
 73 Andreas Stauff (Ger) MTN - Qhubeka                               00:42
 74 Edwing Cammaerts (Bel) Cofidis, Solutions Credits
 75 Michele Scarponi (Ita) Astana Pro Team
 76 Daniel Navarro (Spa) Cofidis, Solutions Credits
 77 Miguel Minguez (Spa) Euskadi                                     00:43
 78 Stephane Poulhies (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 79 Jens Voigt (Ger) Trek Factory Racing                             00:44
 80 Markus Hoelgaard (Nor) ETIXX
 81 Jordi Simon Casulleras (Spa) Team Ecuador
 82 Frederik Willems (Bel) Lotto Belisol
 83 Luis Angel Mate (Spa) Cofidis, Solutions Credits                 00:45
 84 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team
 85 Haritz Orbe Urrutia (Spa) Euskadi
 86 Ivar Slik (Ned) Rabobank Development Team                        00:46
 87 Dennis Van Winden (Ned) Belkin-Pro Cycling Team                  00:47
 88 Nico Sijmens (Bel) Wanty - Groupe Gobert
 89 Antonio Piedra (Spa) Caja Rural - Seguros RGA                    00:48
 90 Daniel Hoelgaard (Nor) ETIXX
 91 Branislau Samoilau (Blr) CCC Polsat Polkowice                    00:49
 92 Alexis Guerin (Fra) ETIXX
 93 Be?at Txoperena (Spa) Euskadi
 94 Kevin Seeldraeyers (Bel) Wanty - Groupe Gobert                   00:50
 95 Maciej Paterski (Pol) CCC Polsat Polkowice
 96 Merijn Korevaar (Ned) Rabobank Development Team
 97 Adrian Honkisz (Pol) CCC Polsat Polkowice                        00:51
 98 Lennard Hofstede (Ned) Rabobank Development Team
 99 Jesús Ezquerra Muela (Spa) Activejet Team                        00:52
100 Tom Van Asbroeck (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise             00:53
101 Christopher Williams (Aus) Team Novo Nordisk                     00:54
102 Nicky Van Der Lijke (Ned) Belkin-Pro Cycling Team
103 Marcos García (Spa) Caja Rural - Seguros RGA                     00:55
104 Roy Jans (Bel) Wanty - Groupe Gobert                             00:56
105 Andrea Peron (Ita) Team Novo Nordisk
106 David Lozano Riba (Spa) Team Novo Nordisk
107 Martijn Verschoor (Ned) Team Novo Nordisk
108 Carlos Barbero (Spa) Euskadi
109 David Arroyo (Spa) Caja Rural - Seguros RGA
110 Jon Larrinaga (Spa) Euskadi                                      00:59
111 Tim Kerkhof (Ned) ETIXX                                          01:00
112 Jaume Rovira Pous (Spa) Team Ecuador                             01:04
113 Paweł Franczak (Pol) Activejet Team                              01:05
114 Javier Aramendia (Spa) Caja Rural - Seguros RGA
115 Bayron Guama De La Cruz (Ecu) Team Ecuador
116 Kevin De Mesmaeker (Bel) Team Novo Nordisk                       01:06
117 Moreno Hofland (Ned) Belkin-Pro Cycling Team                     01:07
118 Gregory Habeaux (Bel) Wanty - Groupe Gobert
119 Davide Vigano (Ita) Caja Rural - Seguros RGA
120 Joonas Henttala (Fin) Team Novo Nordisk                          01:09
121 Mario González Salas (Spa) Activejet Team                        01:10
122 Paweł Brylowski (Pol) Activejet Team
123 Segundo Navarrete (Ecu) Team Ecuador                             01:13
124 Alvaro Cuadros (Spa) ETIXX                                       01:14
125 Michał Podlaski (Pol) Activejet Team                             01:15
126 Jelle Vanendert (Bel) Lotto Belisol
127 Juan Carlos Ragonessi (Ecu) Team Ecuador                         01:16
128 Pablo Miguel Hidalgo Vega (Ecu) Team Ecuador                     01:24
129 Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team                            01:27
130 Emanuel Piaskowy (Pol) Activejet Team                            01:30
131 Arakdiusz Owsian (Pol) Activejet Team                            01:36
132 Isaac Carbonell Rabat (Spa) Team Ecuador                         02:10
133 Piotr Havik (Ned) Rabobank Development Team                      02:32

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: