Rozpoczyna się Vuelta a Andalucia 2014

Rozpoczyna się 60. Vuelta a Andalucia - Ruta Ciclista Del Sol, w której biorą udział CCC Polsat Polkowice i ActiveJet Team. W tym roku impreza będzie dłuższa niż poprzednio - kolarze rywalizowali będą na prologu i czterech etapach - a ich zmagania pokaże Eurosport.

Wyścig rozgrywany w południowej Hiszpanii w 2013 roku borykał się z kłopotami finansowymi, przez co skrócono go o jeden dzień. W listopadzie dyrektor imprezy poinformował, że najgorsze już za nimi i że budżet jest w stanie objąć pięć dni.

Andaluzyjski wyścig korzeniami sięga do 1925 roku. Za pierwszą edycją nie poszły jednak następne i ściganie wznowiono dopiero w połowie lat 50. XX wieku.

Ruta del Sol rozpoczyna się 19 lutego i potrwa pięć dni. Na początku jubileuszowej edycji rozegrany zostanie tradycyjnie prolog - tym razem nie w San Fernando, a w Almerii. Różnice powstałe na 7 kilometrach walki z czasem powinny pobudzić kolarzy do walki na kolejnych odcinkach, gdyż już drugiego dnia na profilu próżno szukać choćby kawałka płaskiego terenu. Do pokonania pięć górskich premii, a finisz zorganizowany jest w Jaén, gdzie ostatnie 2,5 km to podjazd o średnim nachyleniu nieco ponad 10%.

Trzeciego dnia kończą się żarty  - na 197 kilometrach ponownie brakuje płaskiego terenu, a na koniec organizatorzy proponują wycieczkę do sanktuarium położonego na wysokości niemal 1200 metrów. Podjazd ma około 11,5 kilometra, a przewyższenie wynosi 692 metry.

Wytchnienie kolarze znajdą na trzecim etapie - po pagórkowatej sekcji w środku 182-kilometrowego etapu o zwycięstwie rozstrzygnąć ma finisz z większej grupy w stolicy regionu. Ostatniego dnia peleton zmierzy się z typowym dla andaluzyjskiego wyścigu etapem - mocno pagórkowaty teren kończy się 7 kilometrów przed metą, dając pole do popisu tym, którzy przetrwali w czołowej grupie.

Dyrektor sportowy CCC Polsat, Piotr Wadecki, powołał do składu następujących zawodników: Davide Rebellina, Adriana Honkisza, Łukasza Owsiana, Tomasza Marczyńskiego, Branislaua Samoilaua, Macieja Paterskiego i Adriana Kurka.

W ActiveJet Team zobaczymy: Jesusa Ezquerre, Pawła Brylowskiego, Emanuela Piaskowego, Arkadiusza Owsiana, Michała Podlaskiego, Pawła Franczaka i Mario Gonzaleza.

Na trasie wystąpi również Łukasz Wiśniowski (Etixx).

Pełna lista startowa.

Triumfatorem poprzednich dwóch edycji jest Hiszpan Alejandro Valverde (Movistar).

Trasa:

Prolog: Almería - Almería (7,3 km)

andalucia14 prolog

Etap 1: Velez Malaga - Jaén (186,8 km)

andalucia14 stage1

Etap 2: La Guarda de Jaén - Santuario Vurgen de la Sierra de Cabra (197,1 km)

andalucia14 stage2

Etap 3: Sanlucar la Mayor - Sevilla (182,7 km)

andalucia14 stage3

Etap 4: Ubrique - Fuengirola (159,8 km)

andalucia14 stage4mapki: www.vueltaandalucia.es/

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: