Danielo - odzież kolarska

Prezentacja Tour of Oman 2014

Azjatyckie tourne zawodowego peletonu w pierwszych miesiącach nowego sezonu kończy wyścig w Omanie.

Tour of Oman (2.HC) to wyścig zaliczany już do azjatyckiego kalendarza, jednak na jego trasie od kilku lat swoją dyspozycję we wczesnej partii sezonu sprawdzają czołowi kolarze z Europy. W tym roku na starcie pojawi się kilku czołowych zawodników, w tym zwycięzca ubiegłorocznego Tour de France i triumfator Giro d’Italia. Przed nimi szansa na sprawdzenie rywali po zimowych przygotowaniach i wykręcenie wyścigowych kilometrów, a wszystko to w urokliwym, choć z pozoru dzikim, terenie pustyń i gór.

Wyścig

oman2014

Kolarze na starcie wyścigu w Omanie staną już po raz piąty. Poprowadzona w północnej części kraju sułtana Kabusa ibn-Saida trasa wyścigu nie różni się zasadniczo od ubiegłorocznej, organizatorzy zdecydowali się jedynie na zmianę kolejności etapów. Pierwsze dwa odcinki nie powalają długością i przewidziane są jako arena walk sprinterów. Trzeciego dnia możliwe jest w zasadzie wszystko – dwie górskie premie na ostatnich 20 kilometrach oraz kilka hopek i zjazd w końcówce powinny uczynić z etapu nie lada widowisko.

Sytuacja będzie miała się podobnie na czwartym odcinku – tam do pokonania są cztery rundy i finałowy zjazd do mety. Decydującym odcinkiem powinien być jednak etap 5, zakończony tradycyjnie na podjeździe Jabal al Akhdhar, czyli Zielonej Górze (5,7 km, 10,5%). W 2013 roku najszybciej ze wspinaczką uporał się Joaquim Rodriguez, nieznacznie pokonując Christophera Froome’a.

Jabal al Akhdhar

Ostatni odcinek to ponownie szansa dla sprinterów.

Na trasie przyznawane są bonifikaty czasowe. Na lotnej premii zdobyć można 3-2-1 sekundy, a na mecie 10-6-4.

Lista startowa

Jak co roku do Omanu wybierają się gwiazdy światowego formatu, które wśród nagich gór i sięgających horyzontu pustyń rozpoczynają sezon. Nie inaczej jest w tym roku. Listę startową podpisze ubiegłoroczny triumfator Christopher Froome (Sky), swoje nazwisko wykaligrafują Katalończyk “Purito” Rodriguez (Katusha) oraz mierzący w wygranie tegorocznego Tour de France Włoch Vincenzo Nibali (Astana).

Pierwszy wyścig razem zaliczą bracia Andy i Frank Schleckowie, których wspierał będzie Fabian Cancellara (Trek Factory Racing). Sezon rozpocznie Amerykanin Tejay van Garderen, który wraz z Peterem Velitsem (BMC) zamierza sprawdzić efekty zimowych przygotowań wśród najlepszych kolarzy świata. Obóz wspinaczy, którzy pojawia się na starcie powiększą Rigoberto Uran (Omega Pharma-Quick Step) oraz Jurgen van den Broeck (Lotto-Belisol), a także Domenico Pozzovivo (Ag2r La Mondiale).

W peletonie zobaczymy także Holendra Roberta Gesinka (Belkin), duet ekipy Tinkoff-Saxo – Roman Kreuziger i Nicolas Roche, Francuza Thibaut Pinota (FDJ.fr), Leopolda Königa (Team NetApp-Endura), Szweda Thomasa Lövkfista oraz Szwajcara Mathiasa Frank (IAM Cycling).

Silnie reprezentowana jest też frakcja sprinterska – pojawią się m.in. Peter Sagan (Cannondale), Andre Greipel (Lotto-Belisol), Arnaud Demare (FDJ.fr), Tom Boonen (Omega Pharma-Quick Step), Ben Swift (Team Sky), Greg van Avermaet (BMC), Daniele Bennati (Tinkoff-Saxo) oraz Daryl Impey (Orica-GreenEdge).

Na liście startowej znajduje się tylko jeden Polak – Bartosz Huzarski (Team NetApp-Endura).

Pełna lista startowa dostępna jest tutaj.

Trasa:

Etap 1: As Suwayq Castle  Naseem Garden (164,5 km)
oman14 e1
Etap 2: Al Bustan – Quriyat (139 km)
oman14 e2
Etap 3: Bank Muscat – Al Bustan (145 km)
oman14 e3
Etap 4: Wadi Al Abiyad – Ministry of Housing (173 km)
TOO14_ET01_ProfilWEB
Etap 5: BidBid – Jabal Al Akhdhar  (147,5 km)
oman14 e5
Etap 6: As Sifah – Matrah Corniche (146,5 km)
oman14 e6

Transmisja

W tym roku wyścig nie będzie transmitowany na żywo. Kibice mający ochotę na obejrzenie ścigania zadowolić się będą musieli powtórką emitowaną przez Eurosport 2. Różnica czasowa wynosi 4 godziny, co oznacza, że końcówki etapów można spodziewać się około południa. Krótką powtórkę etapu obejrzeć będzie można o 9.30 i 12.00 następnego dnia.

mapki i profile: www.letour.fr