Trasa Critérium International 2014

O braku brytyjskiego zespołu w Sky w peletonie Critérium International (kat. 2.HC) już informowaliśmy. Dzisiaj napiszemy o trasie 83. edycji tego popularnego wyścigu.

CI rozegrany zostanie na Korsyce. W przeciągu dwóch dni zawodnicy wystartują w trzech raczej sobie dobrze znanych etapach. Impreza rozpocznie się 29 marca płaskim odcinkiem wokół Porto-Vecchio (89 km). Kilka godzin później rozegrana zostanie 7-kilometrowa czasówka.

Klasyfikacja generalne powinna się za to ustawić na ostatnim etapie z finałowym podjazdem pod Col de l'Ospedale. Forma „triptyche” (etap sprinterski, górski i jazda na czas) obowiązuje od 1978 roku.

Premierowa odsłona CI odbyła się w 1932 roku pod nazwą Criterium National de la Route i traktowana była jako nieoficjalne wiosenne mistrzostwa Francji. Początkowo wyścig koncentrował się na terenach wokół Paryża. Od 1941 do 1943 roku w sezonie organizowano dwa wyścigi: w części zajętej przez Trzecią Rzeszą i w części tzw. Francji Vichy. W 1980 roku zmieniono nazwę na Critérium International, od czterech lat zawodnicy rywalizują na wyspie Napoleona Bonaparte.

Najwięcej zwycięstw w CI na swoim koncie dzierżą Émile Idée, Raymond Poulidor oraz Jens Voigt (po pięć).

Peleton:

Colombia, Team NetApp-Endura, Ag2R, BigMat-Auber 93, Bretagne-Séché Environnement, Cofidis, FDJ.fr, Europcar, La Pomme Marseille, Astana, Giant-Shimano, Tinkoff Saxo, IAM Cycling, Garmin-Sharp, Trek Factory Racing.

Trasa:

1. etap: Porto-Vecchio - Porto-Vecchio (89 km)
2. etap: Porto-Vecchio - Porto Vecchio (7 km, jazda indywidualna na czas)
3. etap: Porto-Vecchio - Col de l'Ospedale (176 km)

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: