Tour of Qatar 2014: etap 1

Niki Terpstra (Omega Pharma-Quick Step) po finiszu z ucieczki wygrał pierwszy etap wyścigu 13. edycji rozgrywanego na pustynnych szosach Kataru i objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej wyścigu. Holender wyprzedził Belga Jurgena Roelandtsa (Lotto-Belisol) i Szwajcara Michaela Schära (BMC).

Trasa pierwszego etapu ścigania w Katarze przecinała arabski kraj w poprzek, prowadząc od z jednego wybrzeża Zatoki Arabskiej na drugie. Organizatorzy mieli kłopoty z relacją telewizyjną, przez co obraz pojawił się dopiero 30 kilometrów przed metą.

W pierwszej części etapu wiejący wiatr pomógł w uformowaniu się 22-osobowej ucieczki. Licznie reprezentowana była w niej ekipa Belkin, a lotną premię zgarnął Niki Terpstra. Na ostatnie 30 kilometrów przed peletonem wjechała już jednak tylko piątka - Niki Terpstra i Guillaume Van Keirsbulck (Omega Pharma-Quick Step), Jurgen Roelandts (Lotto-Belisol), Michael Schär (BMC) oraz Martin Elmiger (IAM Cycling).

Przewaga śmiałków utrzymywała się na poziomie 20 sekund, co wystarczyło Terpstrze do wygrania drugiego lotnego sprintu. Goniła ekipa Sky, ale brak współpracy ze strony innych ekip na ostatnich 7 kilometrach sprawił, że przewaga czołówki podskoczyła do 30 sekund.

3 kilometry przed metą odpadł Van Keirsbulck, a jego koledzy z zapasem 24 sekund wpadli na finałowy kilometr. Taktycznym zmysłem wykazał się Terpstra - poprawił atak Elmigera i z niewielką przewagą rozpoczął sprint. Rywale nie zdołali go prześcignąć i to Holender na mecie cieszył się ze zwycięstwa. Roelandts dojechał drugi, wyprzedzając zawiedzionego Schara.

fot. © OPQS / Tim de Waele

Wyniki 1. etapu Tour of Qatar (2.HC), Al Wakra - Dukhan Beach (135,5 km):

  1 Niki Terpstra (Ned) Omega Pharma - Quick-Step                  3:13:42
  2 Jurgen Roelandts (Bel) Lotto Belisol                             00:01
  3 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team
  4 Martin Elmiger (Swi) IAM Cycling
  5 Guillaume Van Keirsbulck (Bel) Omega Pharma - Quick-Step         00:07
  6 Tom Boonen (Bel) Omega Pharma - Quick-Step
  7 Barry Markus (Ned) Belkin
  8 Arnaud Demare (Fra) Fdj.fr
  9 Michael Van Staeyen (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 10 Marcel Sieberg (Ger) Lotto Belisol
 11 Michael Morkov (Den) Tinkoff-Saxo
 12 Aidis Kruopis (Ltu) Orica GreenEdge
 13 Christopher Sutton (Aus) Team Sky
 14 Sam Bennett (Irl) Team Netapp - Endura
 15 Lieuwe Westra (Ned) Astana Pro Team
 16 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team
 17 Yoann Offredo (Fra) Fdj.fr
 18 Rafaa Chtioui (Tun) Skydive Dubai Pro Cycling Team
 19 Alessandro Bazzana (Ita) Unitedhealthcare
 20 Rüdiger Selig (Ger) Team Katusha
 21 Pieter Jacobs (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 22 Gert Steegmans (Bel) Omega Pharma - Quick-Step
 23 André Greipel (Ger) Lotto Belisol
 24 Andrew Fenn (GBr) Omega Pharma - Quick-Step
 25 Jens Mouris (Ned) Orica GreenEdge
 26 Lars Boom (Ned) Belkin
 27 Alan Marangoni (Ita) Cannondale
 28 Mathew Hayman (Aus) Orica GreenEdge
 29 Iljo Keisse (Bel) Omega Pharma - Quick-Step
 30 Jarl Salomein (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 31 Jelle Wallays (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 32 Nikolas Maes (Bel) Omega Pharma - Quick-Step
 33 Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team
 34 Stijn Vandenbergh (Bel) Omega Pharma - Quick-Step
 35 Mickaël Delage (Fra) Fdj.fr
 36 Matthieu Ladagnous (Fra) Fdj.fr
 37 Gediminas Bagdonas (Ltu) AG2R La Mondiale
 38 Ian Stannard (GBr) Team Sky
 39 Zico Waeytens (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 40 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team
 41 Martin Kohler (Swi) BMC Racing Team
 42 Andrea Guardini (Ita) Astana Pro Team
 43 Fabian Cancellara (Swi) Trek Factory Racing
 44 Johan Le Bon (Fra) Fdj.fr
 45 Sébastien Turgot (Fra) AG2R La Mondiale
 46 Markel Irizar (Spa) Trek Factory Racing
 47 Zakkari Dempster (Aus) Team Netapp - Endura
 48 Kristof Goddaert (Bel) IAM Cycling                               00:44
 49 Lloyd Mondory (Fra) AG2R La Mondiale
 50 John Murphy (USA) Unitedhealthcare                               00:47
 51 Jacopo Guarnieri (Ita) Astana Pro Team                           00:07
 52 Lars Ytting Bak (Den) Lotto Belisol
 53 Silvan Dillier (Swi) BMC Racing Team
 54 Gabriel Rasch (Nor) Team Sky
 55 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team                                01:09
 56 Pim Ligthart (Ned) Lotto Belisol
 57 Blaz Jarc (Slo) Team Netapp - Endura
 58 Karsten Kroon (Ned) Tinkoff-Saxo                                 00:07
 59 Matti Breschel (Den) Tinkoff-Saxo
 60 Gert Dockx (Bel) Lotto Belisol
 61 Marko Kump (Slo) Tinkoff-Saxo                                    01:09
 62 Oscar Gatto (Ita) Cannondale                                     00:07
 63 Yaroslav Popovych (Ukr) Trek Factory Racing                      01:37
 64 Jos Van Emden (Ned) Belkin
 65 Robert Wagner (Ger) Belkin
 66 Danny Pate (USA) Team Sky                                        01:47
 67 Brett Lancaster (Aus) Orica GreenEdge                            00:07
 68 Luke Rowe (GBr) Team Sky                                         01:47
 69 Leigh Howard (Aus) Orica GreenEdge
 70 Scott Thwaites (GBr) Team Netapp - Endura
 71 Michael Schwarzmann (Ger) Team Netapp - Endura                   02:05
 72 Laurent Mangel (Fra) Fdj.fr                                      02:15
 73 Pieter Van Speybrouck (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 74 Dmitriy Muravyev (Kaz) Astana Pro Team                           02:22
 75 Jens Keukeleire (Bel) Orica GreenEdge                            02:24
 76 Kris Boeckmans (Bel) Lotto Belisol                               00:07
 77 Heinrich Haussler (Aus) IAM Cycling                              04:06
 78 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha                            00:07
 79 Marco Haller (Aut) Team Katusha                                  04:11
 80 Maarten Tjallingii (Ned) Belkin                                  04:40
 81 Graeme Brown (Aus) Belkin
 82 Davide Villella (Ita) Cannondale                                 10:19
 83 Alexei Tsatevich (Rus) Team Katusha
 84 David Boucher (Fra) Fdj.fr
 85 Preben Van Hecke (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 86 Manuele Boaro (Ita) Tinkoff-Saxo
 87 Michel Koch (Ger) Cannondale
 88 Christian Knees (Ger) Team Sky
 89 Jesse Sergent (NZl) Trek Factory Racing
 90 Aliaksandr Kuchynski (Blr) Team Katusha
 91 Stijn Devolder (Bel) Trek Factory Racing
 92 Paolo Colonna (Ita) Bardiani CSF
 93 Valerio Agnoli (Ita) Astana Pro Team
 94 Christopher Jones (USA) Unitedhealthcare
 95 Svein Tuft (Can) Orica GreenEdge
 96 Murilo Antonio Fischer (Bra) Fdj.fr
 97 Kristijan Koren (Slo) Cannondale
 98 Elia Viviani (Ita) Cannondale
 99 Borut Bozic (Slo) Astana Pro Team
100 Robert Förster (Ger) Unitedhealthcare
101 Kiel Reijnen (USA) Unitedhealthcare
102 Hayden Roulston (NZl) Trek Factory Racing
103 Viacheslav Kuznetsov (Rus) Team Katusha
104 Bernhard Eisel (Aut) Team Sky
105 Vladimir Isaychev (Rus) Team Katusha
106 Salvatore Puccio (Ita) Team Sky
107 Gatis Smukulis (Lat) Team Katusha
108 Kenneth Hanson (USA) Unitedhealthcare
109 Sebastian Lander (Den) BMC Racing Team
110 Soufiane Haddi (Mar) Skydive Dubai Pro Cycling Team
111 Adil Jelloul (Mar) Skydive Dubai Pro Cycling Team
112 Hugo Houle (Can) AG2R La Mondiale
113 Jetse Bol (Ned) Belkin
114 Théo Bos (Ned) Belkin
115 Matteo Pelucchi (Swi) IAM Cycling
116 Nicola Boem (Ita) Bardiani CSF
117 Filippo Fortin (Ita) Bardiani CSF
118 Damien Gaudin (Fra) AG2R La Mondiale
119 Enrico Battaglin (Ita) Bardiani CSF
120 Jonas Van Genechten (Bel) Lotto Belisol
121 Marco Coledan (Ita) Bardiani CSF
122 Paul Voss (Ger) Team Netapp - Endura
123 Andreas Schillinger (Ger) Team Netapp - Endura
124 Paolo Longo Borghini (Ita) Cannondale
125 Marco Canola (Ita) Bardiani CSF
126 Daniele Bennati (Ita) Tinkoff-Saxo
127 Alexandr Pliuschin (Mda) Skydive Dubai Pro Cycling Team
128 Alessandro De Marchi (Ita) Cannondale
129 Lucas Sebastian Haedo (Arg) Skydive Dubai Pro Cycling Team
130 Jasper Stuyven (Bel) Trek Factory Racing
131 Gregory Rast (Swi) Trek Factory Racing
132 Thomas Sprengers (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
133 Martijn Maaskant (Ned) Unitedhealthcare
134 Nicola Ruffoni (Ita) Bardiani CSF
135 Francisco Mancebo (Spa) Skydive Dubai Pro Cycling Team           16:54
136 Evan Huffman (USA) Astana Pro Team
137 Marcel Aregger (Swi) IAM Cycling
138 Kevin Ista (Bel) IAM Cycling
139 Christopher Juul Jensen (Den) Tinkoff-Saxo
140 Daniel Schorn (Aut) Team Netapp - Endura
141 Michael Hepburn (Aus) Orica GreenEdge
142 Dominic Klemme (Ger) IAM Cycling
143 Aldo Ino Ilesic (Slo) Unitedhealthcare
144 Sébastien Hinault (Fra) IAM Cycling
145 Maher Hasnaoui (Tun) Skydive Dubai Pro Cycling Team
146 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale
147 Patrick Gretsch (Ger) AG2R La Mondiale
148 Valentin Iglinskiy (Kaz) Astana Pro Team
149 Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale
150 Michael Kolar (Svk) Tinkoff-Saxo
151 Oscar Pujol (Spa) Skydive Dubai Pro Cycling Team
152 Stefano Locatelli (Ita) Bardiani CSF

Klasyfikacja po 1. etapie

  1 Niki Terpstra (Ned) Omega Pharma - Quick-Step                  3:13:26
  2 Jurgen Roelandts (Bel) Lotto Belisol                             00:09
  3 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team                              00:12
  4 Martin Elmiger (Swi) IAM Cycling                                 00:17
  5 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha                            00:21
  6 Sam Bennett (Irl) Team Netapp - Endura                           00:22
  7 Guillaume Van Keirsbulck (Bel) Omega Pharma - Quick-Step         00:23
  8 Tom Boonen (Bel) Omega Pharma - Quick-Step
  9 Barry Markus (Ned) Belkin
 10 Arnaud Demare (Fra) Fdj.fr
 11 Michael Van Staeyen (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 12 Marcel Sieberg (Ger) Lotto Belisol
 13 Michael Morkov (Den) Tinkoff-Saxo
 14 Aidis Kruopis (Ltu) Orica GreenEdge
 15 Christopher Sutton (Aus) Team Sky
 16 Lieuwe Westra (Ned) Astana Pro Team
 17 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team
 18 Yoann Offredo (Fra) Fdj.fr
 19 Rafaa Chtioui (Tun) Skydive Dubai Pro Cycling Team
 20 Alessandro Bazzana (Ita) Unitedhealthcare
 21 Rüdiger Selig (Ger) Team Katusha
 22 Pieter Jacobs (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 23 Gert Steegmans (Bel) Omega Pharma - Quick-Step
 24 André Greipel (Ger) Lotto Belisol
 25 Andrew Fenn (GBr) Omega Pharma - Quick-Step
 26 Jens Mouris (Ned) Orica GreenEdge
 27 Lars Boom (Ned) Belkin-Pro Cycling Team
 28 Alan Marangoni (Ita) Cannondale
 29 Mathew Hayman (Aus) Orica GreenEdge
 30 Iljo Keisse (Bel) Omega Pharma - Quick-Step
 31 Jarl Salomein (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 32 Jelle Wallays (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 33 Nikolas Maes (Bel) Omega Pharma - Quick-Step
 34 Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team
 35 Stijn Vandenbergh (Bel) Omega Pharma - Quick-Step
 36 Mickaël Delage (Fra) Fdj.fr
 37 Matthieu Ladagnous (Fra) Fdj.fr
 38 Gediminas Bagdonas (Ltu) AG2R La Mondiale
 39 Ian Stannard (GBr) Team Sky
 40 Zico Waeytens (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 41 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team
 42 Martin Kohler (Swi) BMC Racing Team
 43 Andrea Guardini (Ita) Astana Pro Team
 44 Fabian Cancellara (Swi) Trek Factory Racing
 45 Johan Le Bon (Fra) Fdj.fr
 46 Sébastien Turgot (Fra) AG2R La Mondiale
 47 Markel Irizar (Spa) Trek Factory Racing
 48 Zakkari Dempster (Aus) Team Netapp - Endura
 49 Jacopo Guarnieri (Ita) Astana Pro Team
 50 Lars Ytting Bak (Den) Lotto Belisol
 51 Silvan Dillier (Swi) BMC Racing Team
 52 Gabriel Rasch (Nor) Team Sky
 53 Karsten Kroon (Ned) Tinkoff-Saxo
 54 Matti Breschel (Den) Tinkoff-Saxo
 55 Gert Dockx (Bel) Lotto Belisol
 56 Oscar Gatto (Ita) Cannondale
 57 Brett Lancaster (Aus) Orica GreenEdge
 58 Kris Boeckmans (Bel) Lotto Belisol
 59 Kristof Goddaert (Bel) IAM Cycling                               01:00
 60 Lloyd Mondory (Fra) AG2R La Mondiale
 61 John Murphy (USA) Unitedhealthcare                               01:03
 62 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team                                01:25
 63 Pim Ligthart (Ned) Lotto Belisol
 64 Blaz Jarc (Slo) Team Netapp - Endura
 65 Marko Kump (Slo) Tinkoff-Saxo
 66 Yaroslav Popovych (Ukr) Trek Factory Racing                      01:53
 67 Jos Van Emden (Ned) Belkin-Pro Cycling Team
 68 Robert Wagner (Ger) Belkin-Pro Cycling Team
 69 Danny Pate (USA) Team Sky                                        02:03
 70 Luke Rowe (GBr) Team Sky
 71 Leigh Howard (Aus) Orica GreenEdge
 72 Scott Thwaites (GBr) Team Netapp - Endura
 73 Michael Schwarzmann (Ger) Team Netapp - Endura                   02:21
 74 Laurent Mangel (Fra) Fdj.fr                                      02:31
 75 Pieter Van Speybrouck (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 76 Dmitriy Muravyev (Kaz) Astana Pro Team                           02:38
 77 Jens Keukeleire (Bel) Orica GreenEdge                            02:40
 78 Heinrich Haussler (Aus) IAM Cycling                              04:22
 79 Marco Haller (Aut) Team Katusha                                  04:27
 80 Maarten Tjallingii (Ned) Belkin-Pro Cycling Team                 04:56
 81 Graeme Brown (Aus) Belkin-Pro Cycling Team
 82 Davide Villella (Ita) Cannondale                                 10:35
 83 Alexei Tsatevich (Rus) Team Katusha
 84 David Boucher (Fra) Fdj.fr
 85 Preben Van Hecke (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 86 Manuele Boaro (Ita) Tinkoff-Saxo
 87 Michel Koch (Ger) Cannondale
 88 Christian Knees (Ger) Team Sky
 89 Jesse Sergent (NZl) Trek Factory Racing
 90 Aliaksandr Kuchynski (Blr) Team Katusha
 91 Stijn Devolder (Bel) Trek Factory Racing
 92 Paolo Colonna (Ita) Bardiani CSF
 93 Valerio Agnoli (Ita) Astana Pro Team
 94 Christopher Jones (USA) Unitedhealthcare Professional Cycling Team
 95 Svein Tuft (Can) Orica GreenEdge
 96 Murilo Antonio Fischer (Bra) Fdj.fr
 97 Kristijan Koren (Slo) Cannondale
 98 Elia Viviani (Ita) Cannondale
 99 Borut Bozic (Slo) Astana Pro Team
100 Robert Förster (Ger) Unitedhealthcare Professional Cycling Team
101 Kiel Reijnen (USA) Unitedhealthcare Professional Cycling Team
102 Hayden Roulston (NZl) Trek Factory Racing
103 Viacheslav Kuznetsov (Rus) Team Katusha
104 Bernhard Eisel (Aut) Team Sky
105 Vladimir Isaychev (Rus) Team Katusha
106 Salvatore Puccio (Ita) Team Sky
107 Gatis Smukulis (Lat) Team Katusha
108 Kenneth Hanson (USA) Unitedhealthcare Professional Cycling Team
109 Sebastian Lander (Den) BMC Racing Team
110 Soufiane Haddi (Mar) Skydive Dubai Pro Cycling Team
111 Adil Jelloul (Mar) Skydive Dubai Pro Cycling Team
112 Hugo Houle (Can) AG2R La Mondiale
113 Jetse Bol (Ned) Belkin-Pro Cycling Team
114 Théo Bos (Ned) Belkin-Pro Cycling Team
115 Matteo Pelucchi (Swi) IAM Cycling
116 Nicola Boem (Ita) Bardiani CSF
117 Filippo Fortin (Ita) Bardiani CSF
118 Damien Gaudin (Fra) AG2R La Mondiale
119 Enrico Battaglin (Ita) Bardiani CSF
120 Jonas Van Genechten (Bel) Lotto Belisol
121 Marco Coledan (Ita) Bardiani CSF
122 Paul Voss (Ger) Team Netapp - Endura
123 Andreas Schillinger (Ger) Team Netapp - Endura
124 Paolo Longo Borghini (Ita) Cannondale
125 Marco Canola (Ita) Bardiani CSF
126 Daniele Bennati (Ita) Tinkoff-Saxo
127 Alexandr Pliuschin (Mda) Skydive Dubai Pro Cycling Team
128 Alessandro De Marchi (Ita) Cannondale
129 Lucas Sebastian Haedo (Arg) Skydive Dubai Pro Cycling Team
130 Jasper Stuyven (Bel) Trek Factory Racing
131 Gregory Rast (Swi) Trek Factory Racing
132 Thomas Sprengers (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
133 Martijn Maaskant (Ned) Unitedhealthcare Professional Cycling Team
134 Nicola Ruffoni (Ita) Bardiani CSF
135 Francisco Mancebo (Spa) Skydive Dubai Pro Cycling Team           17:10
136 Evan Huffman (USA) Astana Pro Team
137 Marcel Aregger (Swi) IAM Cycling
138 Kevin Ista (Bel) IAM Cycling
139 Christopher Juul Jensen (Den) Tinkoff-Saxo
140 Daniel Schorn (Aut) Team Netapp - Endura
141 Michael Hepburn (Aus) Orica GreenEdge
142 Dominic Klemme (Ger) IAM Cycling
143 Aldo Ino Ilesic (Slo) Unitedhealthcare Professional Cycling Team
144 Sébastien Hinault (Fra) IAM Cycling
145 Maher Hasnaoui (Tun) Skydive Dubai Pro Cycling Team
146 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale
147 Patrick Gretsch (Ger) AG2R La Mondiale
148 Valentin Iglinskiy (Kaz) Astana Pro Team
149 Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale
150 Michael Kolar (Svk) Tinkoff-Saxo
151 Oscar Pujol (Spa) Skydive Dubai Pro Cycling Team
152 Stefano Locatelli (Ita) Bardiani CSF

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: