Ladies Tour of Qatar 2014: etap 1

Holenderka Kirsten Wild (Giant-Shimano) po finiszu z 20-osobowej grupy wygrała pierwszy etap 6. edycji kobiecego wyścigu w Katarze. Druga finiszowała Amerykanka Shelley Olds (Alé Cipollini), a na trzecim miejscu linię mety przecięła Australijka Chloe Hosking (Hitec Products).

Wild dzięki wygranym lotnym premiom i etapowemu triumfowi objęła prowadzenie w klasyfikacji generalnej wyścigu.

Blisko 100-kilometrowy płaski etap wystartował ze stolicy Kataru. Zawodniczki do pokonania miały pustynne drogi i hulający na nich wiatr. Peleton jechał razem przez pierwsze 50 kilometrów, czyli przez pierwszą godzinę ścigania, a po drodze pierwszy lotny sprint wygrała ubiegłoroczna triumfatorka Kirsten Wild (Giant-Shimano), wyprzedzając Elizabeth Armitstead (Boels Dolmans) i Melissą Hoskins (Orica -AIS) i zdobywając pierwsze bonusowe sekundy.

Rolę animatora etapu odegrał boczny wiatr. Po 50 kilometrach peleton pękł na dwie części i z przodu znalazła się grupa około 20 zawodniczek. Wśród nich były: Jolien D’Hoore (Lotto Belisol Ladies), Susanna Zorzi (Astana Be Pink), Pascal Jeuland (Reprezentacja Francji), Shelley Olds i Barbara Guarischi (Alé Cipollini), Chloe Hosking (Hitec Products), Anna van der Breggen i Iris Slappendel (Rabobank-Liv), Chantal Blaak, Tiffany Cromwell, Trixi Worrack (Specialized-lululemon), cztery zawodniczek Orica-AIS - Loes Gunnewijk, Gracie Elvin, Melissa Hoskins i Emma Johansson, trójka zespołu Boels Dolmans - Elizabeth Armitstead, Romy Kasper, Christine Majerus oraz Kirsten Wild i Amy Pieters (Giant-Shimano) i Annalisa Cucinotta (Reprezentacja Włoch).

Kraksę w peletonie zaliczyły Małgorzata Jasińska (Ale Cipollini) i Katarzyna Niewiadoma (Rabobank-Liv), wychodząc z niej jednak bez szwanku i łapiąc peleton. Drugi lotny sprint wygrała Wild, wyprzedzając Olds i Hosking. Przewaga nie uległa znaczącym zmianom, cały czas utrzymując się na poziomie 50 sekund.

Na ostatnich 20 kilometrach w peletonie tempo podkręciły zawodniczki zespołu Rabbank-Liv. Nie zdało się to na wiele, choć 5 kilometrów przed finiszem dystans wynosił już tylko pół minuty. W czołowej grupie pracowała Armitstead, rozerwać stawkę próbowały zawodniczki Specialized-lululemon, ale etap zakończył się finiszem z pełnej grupki. Perfekcyjnie sytuację wykorzystała Wild, z wyraźną przewagą wygrywając sprint na metę.

Peleton, a w nim polskie zawodniczki, wjechał na metę ze stratą 52 sekund.

fot. Team Giant-Shimano

Wyniki 1. etapu Ladies Tour of Qatar (2.1), Doha, Muzeum Sztuki Islamskiej - Mesaieed (97 km):

1 Kirsten Wild (Ned) Team Giant - Shimano                       02:09:56
2 Shelley Olds (USA) Ale Cipollini
3 Chloe Hosking (Aus) Hitec Products
4 Jolien D'Hoore (Bel) Lotto Belisol Ladies
5 Elizabeth Armitstead (GBr) Boels Dolmans Cycling Team
6 Pascale Jeuland (Fra) Reprezentacja Francji
7 Barbara Guarischi (Ita) Ale Cipollini
8 Melissa Hoskins (Aus) Orica - AIS
9 Iris Slappendel (Ned) Rabo Liv Women Cycling Team
10 Trixi Worrack (Ger) Specialized - lululemon
11 Emma Johansson (Swe) Orica - AIS
12 Valentina Scandolara (Ita) Orica - AIS
13 Christine Majerus (Lux) Boels Dolmans Cycling Team
14 Romy Kasper (Ger) Boels Dolmans Cycling Team
15 Tiffany Cromwell (Aus) Specialized - lululemon
16 Susanna Zorzi (Ita) Astana Bepink Womens Team
17 Annalisa Cucinotta (Ita) Reprezentacja Włoch
18 Loes Gunnewijk (Ned) Orica - AIS                                 00:04
19 Chantal Blaak (Ned) Specialized - lululemon
20 Amy Pieters (Ned) Team Giant - Shimano                           00:09
21 Inga Cilvinaite (Ltu) RusVelo                                    00:49
22 Sara Mustonen (Swe) Team Giant - Shimano                         00:53
23 Elise Delzenne (Fra) Specialized - lululemon
24 Thalita De Jong (Ned) Rabo Liv Women Cycling Team
25 Fiona Dutriaux (Fra) Reprezentacja Francji
26 Katarzyna Niewiadoma (Pol) Rabo Liv Women Cycling Team
27 Sarah Roy (Aus) Reprezentacja Australii
28 Katrin Garfoot (Aus) Reprezentacja Australii
29 Lauren Kitchen (Aus) Hitec Products
30 Liesbeth De Vocht (Bel) Lotto Belisol Ladies
31 Julia Soek (Ned) Team Giant - Shimano
32 Maaike Polspoel (Bel) Team Giant - Shimano
33 Elena Cecchini (Ita) Reprezentacja Włoch
34 Jessie MacLean (Aus) Orica - AIS
35 Olga Zabelinskaya (Rus) RusVelo
36 Marta Tagliaferro (Ita) Ale Cipollini
37 Rochelle Gilmore (Aus) Wiggle Honda
38 Marijn De Vries (Ned) Team Giant - Shimano
39 Aurore Verhoeven (Fra) Reprezentacja Francji
40 Katarzyna Pawlowska (Pol) Boels Dolmans Cycling Team
41 Gracie Elvin (Aus) Orica - AIS
42 Charlotte Becker (Ger) Wiggle Honda
43 Giorgia Bronzini (Ita) Wiggle Honda
44 Anna Van Der Breggen (Ned) Rabo Liv Women Cycling Team
45 Roxanne Knetemann (Ned) Rabo Liv Women Cycling Team
46 Lucinda Brand (Ned) Rabo Liv Women Cycling Team
47 Elena Kuchinskaia (Rus) RusVelo                                  04:30
48 Wan Yiu Jamie Wong (HKg) China Chongming-Giant Pro Cycling
49 Aizan Zhaparova (Rus) RusVelo
50 Dong Yan Huang (Chn) China Chongming-Giant Pro Cycling
51 Michela Pavin (Ita) Ale Cipollini
52 Marion Rousse (Fra) Lotto Belisol Ladies
53 Emilie Moberg (Nor) Hitec Products
54 Marieke Van Wanroij (Ned) Boels Dolmans Cycling Team
55 Maria Giulia Confalonieri (Ita) Reprezentacja Włoch
56 Alexandra Burchenkova (Rus) RusVelo
57 Isabelle Soderberg (Swe) Lotto Belisol Ladies
58 Xiaoling Luo (Chn) China Chongming-Giant Pro Cycling
59 Lisa Brennauer (Ger) Specialized - lululemon
60 Thea Thorsen (Nor) Hitec Products
61 Małgorzata Jasińska (Pol) Ale Cipollini
62 Roxane Fournier (Fra) Reprezentacja Francji
63 Emilia Fahlin (Swe) Wiggle Honda
64 Chloe McConville (Aus) Reprezentacja Australii
65 Peta Mullens (Aus) Wiggle Honda
66 Alice Algisi (Ita) Astana Bepink Womens Team
67 Fanny Riberot (Fra) Reprezentacja Francji
68 Jessica Mundy (Aus) Reprezentacja Australii
69 Louisa Lobigs (Aus) Reprezentacja Australii
70 Béatrice Bartelloni (Ita) Wiggle Honda
71 Ni Man Song (Chn) China Chongming-Giant Pro Cycling
72 Simona Frapporti (Ita) Astana Bepink Womens Team
73 Zita Stricker (Ita) Astana Bepink Womens Team
74 Emily Roper (Aus) Reprezentacja Australii
75 Anastasia Chulkova (Rus) RusVelo
76 Aude Biannic (Fra) Reprezentacja Francji
77 Audrey Cordon (Fra) Hitec Products
78 Hong Yu Liang (Chn) China Chongming-Giant Pro Cycling
79 Maeia Covrig (Ita) Astana Bepink Womens Team
80 Chiara Vannucci (Ita) Reprezentacja Włoch
81 Alena Amialiusik (Blr) Astana Bepink Womens Team
82 Anisha Vekemans (Bel) Lotto Belisol Ladies
83 Celine Van Severen (Bel) Lotto Belisol Ladies
84 Arianna Fidanza (Ita) Reprezentacja Włoch                        05:43
85 Claudia Cretti (Ita) Reprezentacja Włoch
86 Yuan Yuan Tian (Chn) China Chongming-Giant Pro Cycling           06:26
87 Tone Hatteland Lima (Nor) Hitec Products                         06:34
88 Elena Berlato (Ita) Ale Cipollini                                11:13

Klasyfikacja generalna po 1. etapie:

1 Kirsten Wild (Ned) Team Giant - Shimano                        02:09:40
2 Shelley Olds (USA) Ale Cipollini                                  00:08
3 Chloe Hosking (Aus) Hitec Products                                00:11
4 Elizabeth Armitstead (GBr) Boels Dolmans Cycling Team             00:14
5 Melissa Hoskins (Aus) Orica - AIS                                 00:15
6 Jolien D'Hoore (Bel) Lotto Belisol Ladies                         00:16
7 Pascale Jeuland (Fra) Reprezentacja Francji
8 Barbara Guarischi (Ita) Ale Cipollini
9 Iris Slappendel (Ned) Rabo Liv Women Cycling Team
10 Trixi Worrack (Ger) Specialized - lululemon
11 Emma Johansson (Swe) Orica - AIS
12 Valentina Scandolara (Ita) Orica - AIS
13 Christine Majerus (Lux) Boels Dolmans Cycling Team
14 Romy Kasper (Ger) Boels Dolmans Cycling Team
15 Tiffany Cromwell (Aus) Specialized - lululemon
16 Susanna Zorzi (Ita) Astana Bepink Womens Team
17 Annalisa Cucinotta (Ita) Reprezentacja Włoch
18 Loes Gunnewijk (Ned) Orica - AIS                                  00:20
19 Chantal Blaak (Ned) Specialized - lululemon
20 Amy Pieters (Ned) Team Giant - Shimano                            00:25
21 Inga Cilvinaite (Ltu) RusVelo                                     01:05
22 Sara Mustonen (Swe) Team Giant - Shimano                          01:09
23 Elise Delzenne (Fra) Specialized - lululemon
24 Thalita De Jong (Ned) Rabo Liv Women Cycling Team
25 Fiona Dutriaux (Fra) Reprezentacja Francji
26 Katarzyna Niewiadoma (Pol) Rabo Liv Women Cycling Team
27 Sarah Roy (Aus) Reprezentacja Australii
28 Katrin Garfoot (Aus) Reprezentacja Australii
29 Lauren Kitchen (Aus) Hitec Products
30 Liesbeth De Vocht (Bel) Lotto Belisol Ladies
31 Julia Soek (Ned) Team Giant - Shimano
32 Maaike Polspoel (Bel) Team Giant - Shimano
33 Elena Cecchini (Ita) Reprezentacja Włoch
34 Jessie MacLean (Aus) Orica - AIS
35 Olga Zabelinskaya (Rus) RusVelo
36 Marta Tagliaferro (Ita) Ale Cipollini
37 Rochelle Gilmore (Aus) Wiggle Honda
38 Marijn De Vries (Ned) Team Giant - Shimano
39 Aurore Verhoeven (Fra) Reprezentacja Francji
40 Katarzyna Pawlowska (Pol) Boels Dolmans Cycling Team
41 Gracie Elvin (Aus) Orica - AIS
42 Charlotte Becker (Ger) Wiggle Honda
43 Giorgia Bronzini (Ita) Wiggle Honda
44 Anna Van Der Breggen (Ned) Rabo Liv Women Cycling Team
45 Roxanne Knetemann (Ned) Rabo Liv Women Cycling Team
46 Lucinda Brand (Ned) Rabo Liv Women Cycling Team
47 Elena Kuchinskaia (Rus) RusVelo                                   04:46
48 Wan Yiu Jamie Wong (HKg) China Chongming-Giant Pro Cycling
49 Aizan Zhaparova (Rus) RusVelo
50 Dong Yan Huang (Chn) China Chongming-Giant Pro Cycling
51 Michela Pavin (Ita) Ale Cipollini
52 Marion Rousse (Fra) Lotto Belisol Ladies
53 Emilie Moberg (Nor) Hitec Products
54 Marieke Van Wanroij (Ned) Boels Dolmans Cycling Team
55 Maria Giulia Confalonieri (Ita) Reprezentacja Włoch
56 Alexandra Burchenkova (Rus) RusVelo
57 Isabelle Soderberg (Swe) Lotto Belisol Ladies
58 Xiaoling Luo (Chn) China Chongming-Giant Pro Cycling
59 Lisa Brennauer (Ger) Specialized - lululemon
60 Thea Thorsen (Nor) Hitec Products
61 Małgorzata Jasińska (Pol) Ale Cipollini
62 Roxane Fournier (Fra) Reprezentacja Francji
63 Emilia Fahlin (Swe) Wiggle Honda
64 Chloe McConville (Aus) Reprezentacja Australii
65 Peta Mullens (Aus) Wiggle Honda
66 Alice Algisi (Ita) Astana Bepink Womens Team
67 Fanny Riberot (Fra) Reprezentacja Francji
68 Jessica Mundy (Aus) Reprezentacja Australii
69 Louisa Lobigs (Aus) Reprezentacja Australii
70 Béatrice Bartelloni (Ita) Wiggle Honda
71 Ni Man Song (Chn) China Chongming-Giant Pro Cycling
72 Simona Frapporti (Ita) Astana Bepink Womens Team
73 Zita Stricker (Ita) Astana Bepink Womens Team
74 Emily Roper (Aus) Reprezentacja Australii
75 Anastasia Chulkova (Rus) RusVelo
76 Aude Biannic (Fra) Reprezentacja Francji
77 Audrey Cordon (Fra) Hitec Products
78 Hong Yu Liang (Chn) China Chongming-Giant Pro Cycling
79 Maeia Covrig (Ita) Astana Bepink Womens Team
80 Chiara Vannucci (Ita) Reprezentacja Włoch
81 Alena Amialiusik (Blr) Astana Bepink Womens Team
82 Anisha Vekemans (Bel) Lotto Belisol Ladies
83 Celine Van Severen (Bel) Lotto Belisol Ladies
84 Arianna Fidanza (Ita) Reprezentacja Włoch                         05:59
85 Claudia Cretti (Ita) Reprezentacja Włoch
86 Yuan Yuan Tian (Chn) China Chongming-Giant Pro Cycling            06:42
87 Tone Hatteland Lima (Nor) Hitec Products                          06:50
88 Elena Berlato (Ita) Ale Cipollini                                 11:29

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: