Santos Tour Down Under 2014: etap 5

Australijczyk Richie Porte (Sky) triumfował na piątym etapie wyścigu, zakończonym podjazdem pod Willunga Hill (3,5 km; 6,8%).

Ze stratą 10 sekund przyjechali Diego Ulissi (Lampre-Merida) i Simon Gerrans (Orica GreenEdge), a ten ostatni odzyskał prowadzenie w klasyfikacji generalnej.

Porte zaatakował 2 km przed finiszem. Dołączył do niego Cadel Evans, ale jadący w koszulce lidera kolarz BMC Racing nie wytrzymał narzuconego tempa, a co więcej, został na końcowych metrach wyprzedzony przez zagrażających mu w klasyfikacji Gerransa i Ulissiego.

Drużyna była dzisiaj absolutnie niesamowita. Trochę najadłem się wstydu na etapie przez Corkscrew, gdzie źle byłem ustawiony i zanotowałem stratę. Dziś jednak czułem się świetnie, ekipa miała przygotowany plan, a koledzy cudownie pracowali przez cały dzień

- powiedział Porte.

Gerrans przyjechał trzeci i już jest tylko o krok od powtórzenia swojego sukcesu sprzed dwóch lat.

Aż do samego podjazdu dobrze wiedziałem co mam robić. Musiałem oszczędzać energię, aż do ostatniej chwili. Na początku z przodu jechał Goss, następnie Daryl Impey i Simon Clarke. Odzyskanie koszulki lidera to wynik marzenie. Teraz mam sekundę przewagi, czyli o sekundę więcej niż dwa lata temu (nad Alejandro Valverde), ale to zapowiada nerwowy jutrzejszy etap.

Wyniki 5. etapu Tour Down Under (WT), McLaren Vale – Willunga Hill (151,5 km)

  1 Richie Porte (Aus) Team Sky                                    3:42:20
  2 Diego Ulissi (Ita) Lampre-Merida                                 00:10
  3 Simon Gerrans (Aus) Orica Greenedge
  4 Robert Gesink (Ned) Belkin-Pro Cycling Team                      00:14
  5 Daryl Impey (RSA) Orica Greenedge
  6 Cadel Evans (Aus) BMC Racing Team
  7 Nathan Haas (Aus) Garmin Sharp                                   00:17
  8 Egor Silin (Rus) Team Katusha
  9 Adam Hansen (Aus) Lotto Belisol
 10 Geraint Thomas (GBr) Team Sky                                    00:21
 11 Francesco Gavazzi (Ita) Astana Pro Team                          00:24
 12 Rory Sutherland (Aus) Tinkoff-Saxo                               00:30
 13 Ruben Plaza Molina (Spa) Movistar Team
 14 Jan Bakelants (Bel) Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team       00:43
 15 Eduard Vorganov (Rus) Team Katusha                               00:52
 16 Serge Pauwels (Bel) Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team       00:53
 17 Carlos Verona Quintanilla (Spa) Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team
 18 Maxime Bouet (Fra) AG2R La Mondiale
 19 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team
 20 Jack Haig (Aus) Uni-SA Australia
 21 Javier Moreno Bazan (Spa) Movistar Team
 22 Wesley Sulzberger (Aus) Drapac Professional Cycling
 23 Darren Lapthorne (Aus) Drapac Professional Cycling
 24 Robbie Hucker (Aus) Drapac Professional Cycling                  01:00
 25 Stig Broeckx (Bel) Lotto Belisol                                 01:02
 26 Andriy Grivko (Ukr) Astana Pro Team
 27 Michael Valgren Andersen (Den) Tinkoff-Saxo
 28 Simon Clarke (Aus) Orica Greenedge
 29 Perrig Quemeneur (Fra) Team Europcar
 30 Jack Bobridge (Aus) Belkin-Pro Cycling Team
 31 Cameron Wurf (Aus) Cannondale                                    01:10
 32 Yukiya Arashiro (Jpn) Team Europcar
 33 Travis Meyer (Aus) Drapac Professional Cycling                   01:20
 34 Jonathan Cantwell (Aus) Drapac Professional Cycling              01:24
 35 Imanol Erviti Ollo (Spa) Movistar Team                           01:47
 36 Christopher Juul Jensen (Den) Tinkoff-Saxo
 37 Jerome Cousin (Fra) Team Europcar
 38 Simon Geschke (Ger) Team Giant-Shimano                           01:50
 39 Anthony Roux (Fra) FDJ.fr
 40 Laurent Didier (Lux) Trek Factory Racing                         01:56
 41 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team                                02:11
 42 Pavel Kochetkov (Rus) Team Katusha                               02:19
 43 Stef Clement (Ned) Belkin-Pro Cycling Team                       02:25
 44 Bram Tankink (Ned) Belkin-Pro Cycling Team                       02:50
 45 Calvin Watson (Aus) Trek Factory Racing
 46 Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale
 47 Bernard Sulzberger (Aus) Drapac Professional Cycling
 48 Nicki Sörensen (Den) Tinkoff-Saxo
 49 Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale
 50 Julian Alaphilippe (Fra) Omega Pharma - Quick-Step Cycling T     02:54
 51 Ben Hermans (Bel) BMC Racing Team                                03:15
 52 Manuele Mori (Ita) Lampre-Merida                                 04:35
 53 Jens Voigt (Ger) Trek Factory Racing
 54 André Greipel (Ger) Lotto Belisol
 55 Jurgen Roelandts (Bel) Lotto Belisol
 56 Ian Stannard (GBr) Team Sky
 57 Mathew Hayman (Aus) Orica Greenedge
 58 Valerio Agnoli (Ita) Astana Pro Team                             04:51
 59 Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale                               05:12
 60 Frank Schleck (Lux) Trek Factory Racing
 61 Mark O'Brien (Aus) Uni-SA Australia
 62 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Giant-Shimano
 63 Jussi Veikkanen (Fin) FDJ.fr
 64 Matej Mohoric (Slo) Cannondale
 65 Thierry Hupond (Fra) Team Giant-Shimano
 66 Steve Morabito (Swi) BMC Racing Team                             06:39
 67 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team
 68 Geoffrey Soupe (Fra) FDJ.fr
 69 Jay Mccarthy (Aus) Tinkoff-Saxo
 70 Nathan Earle (Aus) Team Sky
 71 Fabio Felline (Ita) Trek Factory Racing
 72 Philip Deignan (Irl) Team Sky
 73 Kévin Reza (Fra) Team Europcar
 74 Lachlan David Morton (Aus) Garmin Sharp
 75 Arnaud Courteille (Fra) FDJ.fr
 76 Kenny Elissonde (Fra) FDJ.fr
 77 George Bennett (NZl) Cannondale
 78 Luke Durbridge (Aus) Orica Greenedge                             06:47
 79 Michael Matthews (Aus) Orica Greenedge
 80 Angelo Tulik (Fra) Team Europcar                                 06:50
 81 Evan Huffman (USA) Astana Pro Team                               06:57
 82 Enrico Gasparotto (Ita) Astana Pro Team
 83 Jacopo Guarnieri (Ita) Astana Pro Team
 84 Maxim Belkov (Rus) Team Katusha
 85 Luca Wackermann (Ita) Lampre-Merida
 86 Danny Van Poppel (Ned) Trek Factory Racing
 87 Alberto Bettiol (Ita) Cannondale
 88 Rick Zabel (Ger) BMC Racing Team
 89 Guillaume Boivin (Can) Cannondale
 90 Lieuwe Westra (Ned) Astana Pro Team
 91 Bjorn Thurau (Ger) Team Europcar
 92 Caleb Fairly (USA) Garmin Sharp
 93 Thomas Dekker (Ned) Garmin Sharp
 94 Thomas Peterson (USA) Team Giant-Shimano
 95 Boy Van Poppel (Ned) Trek Factory Racing
 96 Matteo Trentin (Ita) Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team      08:09
 97 Marco Haller (Aut) Team Katusha                                  08:26
 98 Steele Von Hoff (Aus) Garmin Sharp                               08:44
 99 William Clarke (Aus) Drapac Professional Cycling
100 Anthony Giacoppo (Aus) Uni-SA Australia
101 Campbell Flakemore (Aus) Uni-SA Australia
102 Matteo Bono (Ita) Lampre-Merida                                  09:47
103 Jack Bauer (NZl) Garmin Sharp                                    11:32
104 Rohan Dennis (Aus) Garmin Sharp
105 William Bonnet (Fra) FDJ.fr
106 Mark Renshaw (Aus) Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team
107 Sébastien Turgot (Fra) AG2R La Mondiale
108 Nikolay Trusov (Rus) Tinkoff-Saxo
109 Mikhail Ignatyev (Rus) Team Katusha
110 Andrew Fenn (GBr) Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team
111 Matthew Harley Goss (Aus) Orica Greenedge
112 Jens Debusschere (Bel) Lotto Belisol
113 Luke Rowe (GBr) Team Sky
114 Elia Viviani (Ita) Cannondale
115 Marcel Sieberg (Ger) Lotto Belisol
116 Maxime Daniel (Fra) AG2R La Mondiale
117 Matthias Krizek (Aut) Cannondale
118 Rick Flens (Ned) Belkin-Pro Cycling Team
119 Pierre-Henri Lecuisinier (Fra) FDJ.fr
120 Michal Kolár (Svk) Tinkoff-Saxo
121 Caleb Ewan (Aus) Uni-SA Australia
122 Koen De Kort (Ned) Team Giant-Shimano
123 Marcel Kittel (Ger) Team Giant-Shimano
124 Neil Van Der Ploeg (Aus) Uni-SA Australia
125 Nikias Arndt (Ger) Team Giant-Shimano                            11:52
126 Roberto Ferrari (Ita) Lampre-Merida                              13:35
127 Alexander Porsev (Rus) Team Katusha
128 Juan Jose Lobato Del Valle (Spa) Movistar Team
129 Davide Cimolai (Ita) Lampre-Merida
130 Damien Gaudin (Fra) AG2R La Mondiale                             16:55
131 Graeme Brown (Aus) Belkin-Pro Cycling Team                       17:53
132 Bernhard Eisel (Aut) Team Sky
DNF Bradley Linfield (Aus) Uni-SA Australia
DNS José Ivan Gutierrez Palacios (Spa) Movistar Team
 
Klasyfikacja po 5. etapie
 
  1 Simon Gerrans (Aus) Orica Greenedge                           18:02:19
  2 Cadel Evans (Aus) BMC Racing Team                                00:01
  3 Diego Ulissi (Ita) Lampre-Merida                                 00:05
  4 Richie Porte (Aus) Team Sky                                      00:10
  5 Nathan Haas (Aus) Garmin Sharp                                   00:27
  6 Robert Gesink (Ned) Belkin-Pro Cycling Team                      00:30
  7 Daryl Impey (RSA) Orica Greenedge                                00:34
  8 Adam Hansen (Aus) Lotto Belisol                                  00:37
  9 Geraint Thomas (GBr) Team Sky
 10 Egor Silin (Rus) Team Katusha
 11 Rory Sutherland (Aus) Tinkoff-Saxo                               00:50
 12 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team                           01:13
 13 Jan Bakelants (Bel) Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team       01:31
 14 Ruben Plaza Molina (Spa) Movistar Team                           01:35
 15 Maxime Bouet (Fra) AG2R La Mondiale                              01:54
 16 Eduard Vorganov (Rus) Team Katusha                               01:57
 17 Jack Haig (Aus) Uni-SA Australia                                 01:58
 18 Robbie Hucker (Aus) Drapac Professional Cycling                  02:05
 19 Darren Lapthorne (Aus) Drapac Professional Cycling               02:32
 20 Anthony Roux (Fra) FDJ.fr                                        02:38
 21 Stig Broeckx (Bel) Lotto Belisol                                 02:41
 22 Francesco Gavazzi (Ita) Astana Pro Team                          02:44
 23 Laurent Didier (Lux) Trek Factory Racing
 24 Cameron Wurf (Aus) Cannondale                                    02:49
 25 Simon Geschke (Ger) Team Giant-Shimano                           02:50
 26 Serge Pauwels (Bel) Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team       03:17
 27 Carlos Verona Quintanilla (Spa) Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team
 28 Ben Hermans (Bel) BMC Racing Team                                03:35
 29 Christopher Juul Jensen (Den) Tinkoff-Saxo                       04:11
 30 Bernard Sulzberger (Aus) Drapac Professional Cycling             04:29
 31 Frank Schleck (Lux) Trek Factory Racing                          06:17
 32 Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale
 33 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team                                06:33
 34 Valerio Agnoli (Ita) Astana Pro Team                             07:15
 35 Jurgen Roelandts (Bel) Lotto Belisol                             07:51
 36 Caleb Fairly (USA) Garmin Sharp                                  08:02
 37 Perrig Quemeneur (Fra) Team Europcar
 38 Jonathan Cantwell (Aus) Drapac Professional Cycling              08:03
 39 Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale                             08:23
 40 Stef Clement (Ned) Belkin-Pro Cycling Team                       08:42
 41 Pavel Kochetkov (Rus) Team Katusha                               08:58
 42 Steve Morabito (Swi) BMC Racing Team                             09:03
 43 Philip Deignan (Irl) Team Sky
 44 Nathan Earle (Aus) Team Sky
 45 Manuele Mori (Ita) Lampre-Merida                                 10:22
 46 Jack Bobridge (Aus) Belkin-Pro Cycling Team                      10:44
 47 André Greipel (Ger) Lotto Belisol                                11:15
 48 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team                              11:20
 49 Ian Stannard (GBr) Team Sky                                      11:43
 50 Steele Von Hoff (Aus) Garmin Sharp                               12:58
 51 Jack Bauer (NZl) Garmin Sharp                                    14:54
 52 Travis Meyer (Aus) Drapac Professional Cycling                   15:31
 53 Simon Clarke (Aus) Orica Greenedge                               15:45
 54 Javier Moreno Bazan (Spa) Movistar Team                          16:27
 55 Yukiya Arashiro (Jpn) Team Europcar                              16:44
 56 Nicki Sörensen (Den) Tinkoff-Saxo                                17:01
 57 Mathew Hayman (Aus) Orica Greenedge                              17:42
 58 Rohan Dennis (Aus) Garmin Sharp                                  18:22
 59 Jens Debusschere (Bel) Lotto Belisol                             18:32
 60 Marcel Sieberg (Ger) Lotto Belisol                               19:11
 61 Michael Matthews (Aus) Orica Greenedge                           19:28
 62 William Bonnet (Fra) FDJ.fr                                      19:38
 63 Mark O'Brien (Aus) Uni-SA Australia                              20:46
 64 Wesley Sulzberger (Aus) Drapac Professional Cycling              21:15
 65 Kenny Elissonde (Fra) FDJ.fr                                     21:22
 66 George Bennett (NZl) Cannondale                                  21:39
 67 Luca Wackermann (Ita) Lampre-Merida                              21:57
 68 Thomas Dekker (Ned) Garmin Sharp                                 22:46
 69 Bram Tankink (Ned) Belkin-Pro Cycling Team                       23:02
 70 Angelo Tulik (Fra) Team Europcar                                 23:09
 71 Julian Alaphilippe (Fra) Omega Pharma - Quick-Step Cycling T     23:16
 72 Bjorn Thurau (Ger) Team Europcar
 73 Andriy Grivko (Ukr) Astana Pro Team                              23:51
 74 Geoffrey Soupe (Fra) FDJ.fr                                      23:56
 75 Imanol Erviti Ollo (Spa) Movistar Team                           23:57
 76 Elia Viviani (Ita) Cannondale                                    24:01
 77 Calvin Watson (Aus) Trek Factory Racing                          24:08
 78 Anthony Giacoppo (Aus) Uni-SA Australia                          24:18
 79 Michael Valgren Andersen (Den) Tinkoff-Saxo                      24:49
 80 Danny Van Poppel (Ned) Trek Factory Racing                       25:14
 81 Thierry Hupond (Fra) Team Giant-Shimano                          25:51
 82 Rick Zabel (Ger) BMC Racing Team                                 26:41
 83 Lieuwe Westra (Ned) Astana Pro Team
 84 Enrico Gasparotto (Ita) Astana Pro Team                          27:09
 85 Nikolay Trusov (Rus) Tinkoff-Saxo                                27:15
 86 Luke Durbridge (Aus) Orica Greenedge                             27:57
 87 Matej Mohoric (Slo) Cannondale                                   28:18
 88 Arnaud Courteille (Fra) FDJ.fr                                   28:40
 89 Fabio Felline (Ita) Trek Factory Racing                          28:45
 90 Lachlan David Morton (Aus) Garmin Sharp                          28:56
 91 Jussi Veikkanen (Fin) FDJ.fr
 92 Guillaume Boivin (Can) Cannondale                                28:58
 93 Evan Huffman (USA) Astana Pro Team                               30:34
 94 Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale                       30:51
 95 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Giant-Shimano                     31:05
 96 Jens Voigt (Ger) Trek Factory Racing                             31:22
 97 Kévin Reza (Fra) Team Europcar                                   32:00
 98 Koen De Kort (Ned) Team Giant-Shimano                            33:38
 99 Mark Renshaw (Aus) Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team        34:11
100 Caleb Ewan (Aus) Uni-SA Australia                                34:44
101 Nikias Arndt (Ger) Team Giant-Shimano                            35:04
102 Boy Van Poppel (Ned) Trek Factory Racing                         35:14
103 Jay Mccarthy (Aus) Tinkoff-Saxo                                  35:56
104 Alberto Bettiol (Ita) Cannondale
105 Maxim Belkov (Rus) Team Katusha                                  36:03
106 Matteo Trentin (Ita) Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team      36:08
107 Michal Kolár (Svk) Tinkoff-Saxo                                  36:16
108 Pierre-Henri Lecuisinier (Fra) FDJ.fr                            37:16
109 Marco Haller (Aut) Team Katusha                                  38:03
110 Matthias Krizek (Aut) Cannondale                                 39:05
111 Mikhail Ignatyev (Rus) Team Katusha                              39:30
112 Jerome Cousin (Fra) Team Europcar                                40:23
113 Luke Rowe (GBr) Team Sky                                         40:31
114 Thomas Peterson (USA) Team Giant-Shimano                         40:50
115 Juan Jose Lobato Del Valle (Spa) Movistar Team                   41:19
116 Alexander Porsev (Rus) Team Katusha                              42:30
117 Sébastien Turgot (Fra) AG2R La Mondiale                          42:40
118 Andrew Fenn (GBr) Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team         43:54
119 Jacopo Guarnieri (Ita) Astana Pro Team                           44:24
120 Matteo Bono (Ita) Lampre-Merida                                  45:51
121 Marcel Kittel (Ger) Team Giant-Shimano                           46:25
122 Rick Flens (Ned) Belkin-Pro Cycling Team
123 William Clarke (Aus) Drapac Professional Cycling                 48:30
124 Roberto Ferrari (Ita) Lampre-Merida                              49:39
125 Damien Gaudin (Fra) AG2R La Mondiale                             50:56
126 Bernhard Eisel (Aut) Team Sky                                    51:46
127 Matthew Harley Goss (Aus) Orica Greenedge                        53:06
128 Davide Cimolai (Ita) Lampre-Merida                               53:38
129 Neil Van Der Ploeg (Aus) Uni-SA Australia                     01:00:07
130 Campbell Flakemore (Aus) Uni-SA Australia                     01:02:04
131 Maxime Daniel (Fra) AG2R La Mondiale                          01:03:13
132 Graeme Brown (Aus) Belkin-Pro Cycling Team                    01:06:27

fot. Sky

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: