Santos Tour Down Under 2014: etap 3

Australijczyk Cadel Evans (BMC Racing) po ataku na wspinaczce Corkscrew wygrał trzeci etap wyścigu i objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej.

Finałowy podjazd rozpoczął się 10 km przed metą. 36-letni weteran przyspieszył tam wspólnie z Richie Porte (Sky), ale o 8 lat młodszy rywal nie utrzymał narzuconego tempa.

Zwycięzca Tour de France z 2011 roku na premii wypracował 15 sekund przewagi, które zjeżdżając, powiększył nad 12-osobowym pościgiem do 25 sekund. Ostatecznie finiszował z zapasem 15 sekund, co wystarczyło do objęcia prowadzenia w TDU.

Wiedziałem co mam zrobić na Corkscrew. Mój zespół wykonał fantastyczną robotę. To niesamowite powrócić do Australii i zwyciężyć. Kluczem do końcowego triumfu są bonifikaty czasowe. Poczekajmy co wydarzy się na kolejnych etapach, jeszcze nie zapewniłem sobie wygranej w klasyfikacji generalnej

- powiedział Evans.

Na mecie nie rozpaczał dotychczasowy lider Simon Gerrans (Orica GreenEdge).

Nie wszystko zostało jeszcze stracone. Na pewno nie. Na sztywnym podjeździe każdy jechał tak jak mógł. Cadel swoją siłę pokazał na zjazdach. Jestem rozczarowany stratą ochrowej koszulki, ale to jeszcze nie koniec.

Po starcie w ucieczce znalazła sie czwórka kolarzy: Travis Meyer (Drpaca), Jens Voigt (Trek), Jérôme Cousin (Europcar) i Andriy Grivko (Astana), której przewaga wahała się między dwiema, a trzema minutami. Akcja dobiegła końca 14 km przed metą.

Wyniki 3. etapu Tour Down Under (WT), Norwood - Campbelltown (145 km)

  1 Cadel Evans (Aus) BMC Racing Team                              3:34:05
  2 Nathan Haas (Aus) Garmin Sharp                                   00:15
  3 Diego Ulissi (Ita) Lampre-Merida
  4 Adam Hansen (Aus) Lotto Belisol
  5 Simon Gerrans (Aus) Orica Greenedge
  6 Rory Sutherland (Aus) Tinkoff-Saxo
  7 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team
  8 Ben Hermans (Bel) BMC Racing Team
  9 Daryl Impey (RSA) Orica Greenedge
 10 Robert Gesink (Ned) Belkin-Pro Cycling Team
 11 Richie Porte (Aus) Team Sky
 12 Egor Silin (Rus) Team Katusha
 13 Geraint Thomas (GBr) Team Sky
 14 Anthony Roux (Fra) FDJ.fr                                        00:43
 15 Jan Bakelants (Bel) Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team
 16 Simon Clarke (Aus) Orica Greenedge
 17 Kenny Elissonde (Fra) FDJ.fr
 18 Laurent Didier (Lux) Trek Factory Racing
 19 Simon Geschke (Ger) Team Giant-Shimano                           01:00
 20 Jack Bauer (NZl) Garmin Sharp
 21 Luca Wackermann (Ita) Lampre-Merida
 22 George Bennett (NZl) Cannondale
 23 Michael Valgren Andersen (Den) Tinkoff-Saxo
 24 Caleb Fairly (USA) Garmin Sharp
 25 Jack Haig (Aus) Uni-SA Australia
 26 Robbie Hucker (Aus) Drapac Professional Cycling
 27 Ruben Plaza Molina (Spa) Movistar Team
 28 Maxime Bouet (Fra) AG2R La Mondiale
 29 Frank Schleck (Lux) Trek Factory Racing
 30 Eduard Vorganov (Rus) Team Katusha
 31 Geoffrey Soupe (Fra) FDJ.fr
 32 Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale
 33 Anthony Giacoppo (Aus) Uni-SA Australia                          01:34
 34 Stig Broeckx (Bel) Lotto Belisol
 35 Mark O'Brien (Aus) Uni-SA Australia
 36 Bernard Sulzberger (Aus) Drapac Professional Cycling
 37 Javier Moreno Bazan (Spa) Movistar Team
 38 Cameron Wurf (Aus) Cannondale
 39 Yukiya Arashiro (Jpn) Team Europcar
 40 Darren Lapthorne (Aus) Drapac Professional Cycling
 41 Valerio Agnoli (Ita) Astana Pro Team                             02:19
 42 Stef Clement (Ned) Belkin-Pro Cycling Team
 43 Nathan Earle (Aus) Team Sky
 44 Francesco Gavazzi (Ita) Astana Pro Team
 45 Bjorn Thurau (Ger) Team Europcar
 46 Bram Tankink (Ned) Belkin-Pro Cycling Team
 47 Carlos Verona Quintanilla (Spa) Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team
 48 Angelo Tulik (Fra) Team Europcar
 49 Philip Deignan (Irl) Team Sky
 50 Serge Pauwels (Bel) Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team
 51 Jay Mccarthy (Aus) Tinkoff-Saxo
 52 Steve Morabito (Swi) BMC Racing Team
 53 Christopher Juul Jensen (Den) Tinkoff-Saxo
 54 Enrico Gasparotto (Ita) Astana Pro Team
 55 Jurgen Roelandts (Bel) Lotto Belisol                             03:17
 56 Thierry Hupond (Fra) Team Giant-Shimano
 57 Calvin Watson (Aus) Trek Factory Racing                          03:25
 58 Manuele Mori (Ita) Lampre-Merida
 59 Bradley Linfield (Aus) Uni-SA Australia
 60 Lachlan David Morton (Aus) Garmin Sharp                          04:02
 61 Luke Durbridge (Aus) Orica Greenedge                             04:17
 62 Imanol Erviti Ollo (Spa) Movistar Team
 63 José Ivan Gutierrez Palacios (Spa) Movistar Team
 64 Pavel Kochetkov (Rus) Team Katusha
 65 Boy Van Poppel (Ned) Trek Factory Racing
 66 Danny Van Poppel (Ned) Trek Factory Racing
 67 Koen De Kort (Ned) Team Giant-Shimano
 68 Mathew Hayman (Aus) Orica Greenedge
 69 Steele Von Hoff (Aus) Garmin Sharp
 70 Jonathan Cantwell (Aus) Drapac Professional Cycling
 71 Fabio Felline (Ita) Trek Factory Racing
 72 Rohan Dennis (Aus) Garmin Sharp
 73 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team
 74 Thomas Dekker (Ned) Garmin Sharp
 75 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team
 76 Ian Stannard (GBr) Team Sky
 77 Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale                             05:28
 78 Rick Zabel (Ger) BMC Racing Team                                 05:44
 79 William Bonnet (Fra) FDJ.fr
 80 Arnaud Courteille (Fra) FDJ.fr
 81 Matej Mohoric (Slo) Cannondale
 82 Guillaume Boivin (Can) Cannondale
 83 Evan Huffman (USA) Astana Pro Team
 84 Jack Bobridge (Aus) Belkin-Pro Cycling Team
 85 Kévin Reza (Fra) Team Europcar
 86 Lieuwe Westra (Ned) Astana Pro Team
 87 Alexander Porsev (Rus) Team Katusha                              06:22
 88 Julian Alaphilippe (Fra) Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team
 89 Wesley Sulzberger (Aus) Drapac Professional Cycling
 90 Mark Renshaw (Aus) Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team
 91 Jussi Veikkanen (Fin) FDJ.fr
 92 Jens Voigt (Ger) Trek Factory Racing                             06:55
 93 Bernhard Eisel (Aut) Team Sky
 94 Nikias Arndt (Ger) Team Giant-Shimano
 95 Alberto Bettiol (Ita) Cannondale
 96 Matthias Krizek (Aut) Cannondale
 97 André Greipel (Ger) Lotto Belisol
 98 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Giant-Shimano
 99 Marcel Sieberg (Ger) Lotto Belisol
100 Marcel Kittel (Ger) Team Giant-Shimano
101 Nicki Sörensen (Den) Tinkoff-Saxo
102 Michal Kolár (Svk) Tinkoff-Saxo
103 Nikolay Trusov (Rus) Tinkoff-Saxo
104 Maxim Belkov (Rus) Team Katusha
105 Perrig Quemeneur (Fra) Team Europcar
106 Juan Jose Lobato Del Valle (Spa) Movistar Team
107 Caleb Ewan (Aus) Uni-SA Australia
108 Jens Debusschere (Bel) Lotto Belisol
109 Luke Rowe (GBr) Team Sky
110 Andrew Fenn (GBr) Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team
111 Rick Flens (Ned) Belkin-Pro Cycling Team
112 Thomas Peterson (USA) Team Giant-Shimano
113 Andriy Grivko (Ukr) Astana Pro Team                              08:54
114 Matteo Bono (Ita) Lampre-Merida                                  09:20
115 Roberto Ferrari (Ita) Lampre-Merida
116 Elia Viviani (Ita) Cannondale                                    10:11
117 Davide Cimolai (Ita) Lampre-Merida
118 Mikhail Ignatyev (Rus) Team Katusha
119 Olivier Kaisen (Bel) Lotto Belisol                               10:46
120 William Clarke (Aus) Drapac Professional Cycling
121 Travis Meyer (Aus) Drapac Professional Cycling                   11:35
122 Marco Haller (Aut) Team Katusha                                  11:44
123 Campbell Flakemore (Aus) Uni-SA Australia
124 Jacopo Guarnieri (Ita) Astana Pro Team
125 Matteo Trentin (Ita) Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team
126 Neil Van Der Ploeg (Aus) Uni-SA Australia
127 Matthew Harley Goss (Aus) Orica Greenedge
128 Graeme Brown (Aus) Belkin-Pro Cycling Team
129 Michael Matthews (Aus) Orica Greenedge
130 Pierre-Henri Lecuisinier (Fra) FDJ.fr
131 Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale
132 Damien Gaudin (Fra) AG2R La Mondiale                             11:57
133 Maxime Daniel (Fra) AG2R La Mondiale                             14:51
134 Sébastien Turgot (Fra) AG2R La Mondiale
135 Jerome Cousin (Fra) Team Europcar
DNS Rafael Valls Ferri (Spa) Lampre-Merida
 
Klasyfikacja po 3. etapie
 
  1 Cadel Evans (Aus) BMC Racing Team                             10:46:39
  2 Simon Gerrans (Aus) Orica Greenedge                              00:12
  3 Diego Ulissi (Ita) Lampre-Merida                                 00:15
  4 Nathan Haas (Aus) Garmin Sharp                                   00:27
  5 Robert Gesink (Ned) Belkin-Pro Cycling Team                      00:29
  6 Geraint Thomas (GBr) Team Sky
  7 Daryl Impey (RSA) Orica Greenedge                                00:33
  8 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team
  9 Rory Sutherland (Aus) Tinkoff-Saxo
 10 Ben Hermans (Bel) BMC Racing Team
 11 Richie Porte (Aus) Team Sky
 12 Egor Silin (Rus) Team Katusha
 13 Adam Hansen (Aus) Lotto Belisol
 14 Laurent Didier (Lux) Trek Factory Racing                         01:01
 15 Anthony Roux (Fra) FDJ.fr
 16 Simon Clarke (Aus) Orica Greenedge
 17 Jan Bakelants (Bel) Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team
 18 Kenny Elissonde (Fra) FDJ.fr
 19 Simon Geschke (Ger) Team Giant-Shimano                           01:13
 20 Maxime Bouet (Fra) AG2R La Mondiale                              01:14
 21 Ruben Plaza Molina (Spa) Movistar Team                           01:18
 22 Frank Schleck (Lux) Trek Factory Racing
 23 Luca Wackermann (Ita) Lampre-Merida
 24 Caleb Fairly (USA) Garmin Sharp
 25 Eduard Vorganov (Rus) Team Katusha
 26 George Bennett (NZl) Cannondale
 27 Robbie Hucker (Aus) Drapac Professional Cycling
 28 Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale
 29 Jack Haig (Aus) Uni-SA Australia
 30 Darren Lapthorne (Aus) Drapac Professional Cycling               01:52
 31 Bernard Sulzberger (Aus) Drapac Professional Cycling
 32 Stig Broeckx (Bel) Lotto Belisol
 33 Cameron Wurf (Aus) Cannondale
 34 Javier Moreno Bazan (Spa) Movistar Team
 35 Anthony Giacoppo (Aus) Uni-SA Australia
 36 Mark O'Brien (Aus) Uni-SA Australia
 37 Yukiya Arashiro (Jpn) Team Europcar
 38 Francesco Gavazzi (Ita) Astana Pro Team                          02:33
 39 Carlos Verona Quintanilla (Spa) Omega Pharma - Quick-Step Cy     02:37
 40 Steve Morabito (Swi) BMC Racing Team
 41 Angelo Tulik (Fra) Team Europcar
 42 Philip Deignan (Irl) Team Sky
 43 Serge Pauwels (Bel) Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team
 44 Valerio Agnoli (Ita) Astana Pro Team
 45 Christopher Juul Jensen (Den) Tinkoff-Saxo
 46 Bjorn Thurau (Ger) Team Europcar
 47 Nathan Earle (Aus) Team Sky
 48 Geoffrey Soupe (Fra) FDJ.fr                                      03:35
 49 Jurgen Roelandts (Bel) Lotto Belisol
 50 Jack Bauer (NZl) Garmin Sharp
 51 Steele Von Hoff (Aus) Garmin Sharp                               04:27
 52 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team                                04:35
 53 Danny Van Poppel (Ned) Trek Factory Racing
 54 Rohan Dennis (Aus) Garmin Sharp
 55 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team
 56 Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale                             05:46
 57 Thierry Hupond (Fra) Team Giant-Shimano                          05:52
 58 Manuele Mori (Ita) Lampre-Merida                                 06:00
 59 Lieuwe Westra (Ned) Astana Pro Team                              06:02
 60 Rick Zabel (Ger) BMC Racing Team
 61 Stef Clement (Ned) Belkin-Pro Cycling Team                       06:30
 62 Bram Tankink (Ned) Belkin-Pro Cycling Team
 63 Enrico Gasparotto (Ita) Astana Pro Team
 64 Wesley Sulzberger (Aus) Drapac Professional Cycling              06:40
 65 Julian Alaphilippe (Fra) Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team
 66 Jonathan Cantwell (Aus) Drapac Professional Cycling           06:52:00
 67 Pavel Kochetkov (Rus) Team Katusha
 68 Ian Stannard (GBr) Team Sky
 69 André Greipel (Ger) Lotto Belisol                                07:03
 70 Perrig Quemeneur (Fra) Team Europcar                             07:13
 71 Jens Debusschere (Bel) Lotto Belisol
 72 Marcel Sieberg (Ger) Lotto Belisol
 73 Calvin Watson (Aus) Trek Factory Racing                          07:36
 74 Bradley Linfield (Aus) Uni-SA Australia
 75 Matej Mohoric (Slo) Cannondale                                   08:19
 76 William Bonnet (Fra) FDJ.fr
 77 Guillaume Boivin (Can) Cannondale
 78 Arnaud Courteille (Fra) FDJ.fr
 79 Fabio Felline (Ita) Trek Factory Racing                          08:24
 80 Koen De Kort (Ned) Team Giant-Shimano
 81 José Ivan Gutierrez Palacios (Spa) Movistar Team                 08:28
 82 Imanol Erviti Ollo (Spa) Movistar Team
 83 Lachlan David Morton (Aus) Garmin Sharp                          08:35
 84 Mark Renshaw (Aus) Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team        08:57
 85 Jussi Veikkanen (Fin) FDJ.fr
 86 Andriy Grivko (Ukr) Astana Pro Team                              09:07
 87 Nikias Arndt (Ger) Team Giant-Shimano                            09:30
 88 Caleb Ewan (Aus) Uni-SA Australia
 89 Evan Huffman (USA) Astana Pro Team                               09:55
 90 Jack Bobridge (Aus) Belkin-Pro Cycling Team
 91 Michael Valgren Andersen (Den) Tinkoff-Saxo                      10:05
 92 Michal Kolár (Svk) Tinkoff-Saxo                                  11:02
 93 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Giant-Shimano                     11:06
 94 Kévin Reza (Fra) Team Europcar                                   11:39
 95 Pierre-Henri Lecuisinier (Fra) FDJ.fr                            12:02
 96 Michael Matthews (Aus) Orica Greenedge
 97 Mathew Hayman (Aus) Orica Greenedge                              12:39
 98 Elia Viviani (Ita) Cannondale                                    12:46
 99 Jens Voigt (Ger) Trek Factory Racing                             13:07
100 Matthias Krizek (Aut) Cannondale                                 13:51
101 Juan Jose Lobato Del Valle (Spa) Movistar Team                   14:04
102 Travis Meyer (Aus) Drapac Professional Cycling                   14:05
103 Matteo Trentin (Ita) Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team      14:19
104 Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale
105 Mikhail Ignatyev (Rus) Team Katusha                              14:22
106 Nicki Sörensen (Den) Tinkoff-Saxo                                14:24
107 Boy Van Poppel (Ned) Trek Factory Racing                         14:35
108 Alexander Porsev (Rus) Team Katusha                              15:13
109 Alberto Bettiol (Ita) Cannondale                                 15:17
110 Luke Rowe (GBr) Team Sky
111 Maxim Belkov (Rus) Team Katusha                                  15:24
112 Jay Mccarthy (Aus) Tinkoff-Saxo                                  15:35
113 Marco Haller (Aut) Team Katusha                                  15:55
114 Nikolay Trusov (Rus) Tinkoff-Saxo                                15:56
115 Thomas Dekker (Ned) Garmin Sharp                                 16:02
116 Sébastien Turgot (Fra) AG2R La Mondiale                          17:26
117 Andrew Fenn (GBr) Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team         18:40
118 Bernhard Eisel (Aut) Team Sky                                    20:11
119 Thomas Peterson (USA) Team Giant-Shimano
120 Damien Gaudin (Fra) AG2R La Mondiale                             20:19
121 Luke Durbridge (Aus) Orica Greenedge                             20:27
122 Marcel Kittel (Ger) Team Giant-Shimano                           21:11
123 Rick Flens (Ned) Belkin-Pro Cycling Team
124 Roberto Ferrari (Ita) Lampre-Merida                              22:22
125 Matteo Bono (Ita) Lampre-Merida
126 Jacopo Guarnieri (Ita) Astana Pro Team                           23:45
127 Jerome Cousin (Fra) Team Europcar                                24:54
128 William Clarke (Aus) Drapac Professional Cycling                 26:04
129 Davide Cimolai (Ita) Lampre-Merida                               26:21
130 Matthew Harley Goss (Aus) Orica Greenedge                        27:54
131 Olivier Kaisen (Bel) Lotto Belisol                               29:53
132 Neil Van Der Ploeg (Aus) Uni-SA Australia                        34:47
133 Graeme Brown (Aus) Belkin-Pro Cycling Team                       34:52
134 Maxime Daniel (Fra) AG2R La Mondiale                             37:59
 

fot. BMC Racing

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: