Santos Tour Down Under 2014: etap 1

Simon Gerrans (Orica-GreenEdge) został zwycięzcą pierwszego etapu 16. Tour Down Under oraz objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej.

Mistrz Australii na finiszu pokonał Niemca Andre Greipela (Lotto-Belisol) i swojego rodaka Steele von Hoffa (Garmin-Sharp).

Przypuszczam, że zaskoczyłem kilka osób, w tym samego siebie

- powiedział na mecie Gerrans.

Oczywiście Andre to jeden z najszybszych sprinterów w peletonie. To był trudny finał i wszyscy byli już zmęczeni. Z finiszem musiałem wstrzymać się do ostatniego momentu ze względu na czołowy wiatr.

Patrząc pod kątem całego wyścigu, może lepiej, aby to Andre zdobył przewagę, ale w ciągu ostatnich kilku lat mogliśmy się przekonać, że wyścig rozstrzyga się na sekundy, więc należy wykorzystać każdą nadarzającą się okazję. Liczy się każda sekunda. Mam nadzieję, że nie jest zbyt wcześnie na założenie koszulki lidera. Mamy wspaniałą drużynę, dlatego pozostaję optymistą co do utrzymania przewagi do samego końca.

Tour Down Under 2014

Na trasie uciekała dwójka Will Clarke (Drapac) i Neil van der Ploeg (UniSA), której przewaga sięgnęła 4 minut.

Harcownicy 40 km przed metą utrzymywali w zapasie jeszcze blisko 2 i pół minuty, ale peleton jechał coraz szybciej, chcąc uporać się z akcją jeszcze przed wspinaczką Menglers Hill, znajdującą się 13 km przed finiszem.

Tak też się stało. Przez podjazd na czele przeprawiło się około 50 zawodników, natomiast na zjeździe zaatakowali Bjorn Thurau i Yukiya Arashira.

Dwójka z Europcar zyskała 20 sekund, jednak na trudnej, prowadzącej nieco pod górę, końcówce nie miała szans na zachowanie przewagi.

Za ich plecami, w rozpędzonej grupie pościgowej, doszło do kraksy, w której najbardziej ucierpiał David Tanner (Belkin), łamiąc obojczyk.

Wyprowadzony na finiszu Greipel wyszedł na prowadzanie i już się wydawało, że sięgnie po zwycięstwo, jednak z prawej strony dał się niespodziewanie wyprzedzić Gerransowi. Mała niespodzianka tym samym stała się faktem.

Wyniki 1. etapu Tour Down Under (WT), Nuriootpa - Angaston (135 km):

  1 Simon Gerrans (Aus) Orica-GreenEdge                            3:20:34
  2 Andre Greipel (Ger) Lotto-Belisol
  3 Steele von Hoff (Aus) Garmin-Sharp
  4 Diego Ulissi (Ita) Lampre-Merida
  5 Maxime Bouet (Fra) Ag2r-La Mondiale
  6 Francesco Gavazzi (Ita) Astana
  7 Simon Geschke (Ger) Giant-Shimano
  8 Rafael Valls (Esp) Lampre-Merida
  9 Cadel Evans (Aus) BMC
 10 Robert Gesink (Ned) Belkin
 11 Geraint Thomas (GBr) Team Sky
 12 Jurgen Roelandts (Bel) Lotto-Belisol
 13 Nathan Haas (Aus) Garmin-Sharp                                   00:04
 14 Daryl Impey (Rsa) Orica-GreenEdge
 15 Carlos Verona (Esp) Omega Pharma-Quick Step
 16 Rory Sutherland (Aus) Tinkoff-Saxobank
 17 Brent Bookwalter (USA) BMC
 18 Frank Schleck (Lux) Trek Factory Racing
 19 Ruben Plaza (Esp) Movistar
 20 Julian Alaphilippe (Fra) Omega Pharma-Quick Step
 21 George Bennett (NZl) Cannondale
 22 Angelo Tulik (Fra) Europcar
 23 Valerio Agnoli (Ita) Astana
 24 Wesley Sulzberger (Aus) Drapac
 25 Darren Lapthorne (Aus) Drapac
 26 Philip Deignan (Irl) Team Sky
 27 Simon Clarke (Aus) Orica-GreenEdge
 28 Ben Hermans (Bel) BMC
 29 Richie Porte (Aus) Team Sky
 30 Laurent Didier (Lux) Trek Factory Racing
 31 Kenny Elissonde (Fra) FDJ
 32 Christpher Juul Jensen (Den) Tinkoff-Saxobank
 33 Lieuwe Westra (Ned) Astana
 34 Cameron Wurf (Aus) Cannondale
 35 Bernard Sulzberger (Aus) Drapac
 36 Luca Wackermann (Ita) Lampre-Merida
 37 Amael Moinard (Fra) BMC
 38 Steve Morabito (Sui) BMC
 39 Perrig Quemeneur (Fra) Europcar
 40 Danny Van Poppel (NED) Trek Factory
 41 Axel Domont (Fra) Ag2r-La Mondiale
 42 Serge Pauwels (Bel) Omega Pharma-Quick Step
 43 Robbie Hucker (Aus) Drapac
 44 Jan Bakelants (Bel) Omega Pharma-Quick Step
 45 Anthony Giacoppo (Aus) UniSA
 46 Stig Broeckx (Bel) Lotto-Belisol
 47 Rick Zabel (Ger) BMC
 48 Mark O'Brien (Aus) UniSA
 49 Julien Berard (Fra) Ag2r-La Mondiale
 50 Caleb Fairly (USA) Garmin-Sharp
 51 Jens Debusschere (Bel) Lotto-Belisol
 52 Michael Matthews (Aus) Orica-GreenEdge
 53 Eduard Vorganov (Rus) Katusha
 54 Pierre-Henri Lecuisinier (Fra) FDJ
 55 Anthony Roux (Fra) FDJ
 56 Danilo Wyss (Sui) BMC
 57 Bjorn Hurau (Ger) Europcar
 58 Andriy Grivko (Ukr) Astana
 59 Egor Silin (Rus) Katusha
 60 Jack Haig (Aus) UniSA
 61 Marcel Sieberg (Ger) Lotto-Belisol
 62 Nathan Earle (Aus) Team Sky
 63 Rohan Dennis (Aus) Garmin-Sharp
 64 Lachlan Morton (Aus) Garmin-Sharp
 65 Jens Voigt (Ger) Trek Factory Racing
 66 Adam Hansen (Aus) Lotto-Belisol
 67 Yukiya Arashiro (Jpn) Astana
 68 Javier Moreno (Esp) Movistar
 69 Jose Joaquin Rojas (Esp) FDJ
 70 Jonathan Cantwell (Aus) Drapac                                   02:21
 71 Travis Meyer (Aus) Drapac
 72 Matejv Mohoric (Slo) Cannondale
 73 Manuele Mori (Ita) Lampre-Merida
 74 Thierry Hupond (Fra) Giant-Shimano
 75 Pavel Kochetkov (Rus) Katusha
 76 Mark Renshaw (Aus) Omega Pharma-Quick Step
 77 Jussi Veikkanen (Fin) FDJ
 78 Boy Van Poppel (NED) Trek Factory
 79 Sébastien Turgot (Fra) Ag2r-La Mondiale
 80 Nikias Arndt (Ger) Giant-Shimano
 81 William Bonnet (Fra) FDJ
 82 Maxim Belkov (Rus) Katusha
 83 Geoffrey Soupe (Fra) FDJ
 84 Elia Viviani (Ita) Cannondale
 85 Matteo Trentin (Ita) Omega Pharma-Quick Step
 86 Andrew Fenn (GBr) Omega Pharma-Quick Step
 87 Guillaume Boivin (Can) Cannondale
 88 Guillaume Bonnafond (Fra) Ag2r-La Mondiale
 89 Jack Bauer (NZl) Garmin-Sharp
 90 Arnaud Courteille (Fra) FDJ
 91 Thomas Dekker (Ned) Garmin-Sharp
 92 Nicki Sorensen (Den) Tinkoff-Saxobank
 93 Kevin Reza (Fra) Europcar
 94 Ian Stannard (GBr) Team Sky
 95 Caleb Ewan (Aus) UniSA
 96 Michael Kolar (Slo) Tinkoff-Saxobank                             03:53
 97 Nicolay Trusov (Rus) Tinkoff-Saxobank
 98 Fabio Felline (Ita) Trek Factory Racing
 99 Koen De Kort (Ned) Giant-Shimano
100 Stef Clement (Ned) Belkin                                        03:57
101 Jack Bobridge (Aus) Belkin
102 Bradley Linfield (Aus) UniSA
103 Jérome Cousin (Fra) Europcar
104 Ivan Jose Gutierrez (Esp) Movistar
105 Calvin Watson (Aus) Trek Factory Racing
106 Mikhail Ignatyev (Rus) Katusha
107 Matthias Krizek (Aut) Cannondale
108 Imanol Erviti (Esp) Movistar
109 Johannes Fröhlinger (Ger) Giant-Shimano
110 Aleksandr Porsev (Rus) Katusha
111 Evan Huffman (USA) Astana
112 Bram Tankink (Ned) Belkin
113 Michael Andersen (Den) Tinkoff-Saxobank
114 Enrico Gasparotto (Ita) Astana
115 Marco Haller (Aut) Katusha
116 Jacopo Guarnieri (Ita) Astana                                    05:53
117 José Juan Lobato (Esp) Movistar                                  06:55
118 Mathew Hayman (Aus) Orica-GreenEdge                              08:08
119 Matthew Goss (Aus) Orica-GreenEdge
120 Bernard Eisel (Aut) Team Sky
121 Luke Durbridge (Aus) Orica-GreenEdge
122 Luke Rowe (Gbr) Team Sky
123 Jay McCarthy (Aus) Tinkoff-Saxobank
124 Olivier Kaisen (Bel) Lotto-Belisol
125 Campbell Flakemore (Aus) UniSA
126 Neil Van Der Ploeg (Aus) UniSA
127 Alberto Bettiol (Ita) Cannondale
128 Roberto Ferrari (Ita) Lampre-Merida
129 Matteo Bono (Ita) Lampre-Merida
130 Graeme Brown (Aus) Belkin
131 Damien Gaudin (Fra) Ag2r-La Mondiale
132 Maxime Daniel (Fra) Ag2r-La Mondiale
133 William Clarke (Aus) Drapac
134 Marcel Kittel (Ger) Giant-Shimano
135 Thomas Peterson (USA) Giant-Shimano
136 Rick Flens (Ned) Belkin
137 Davide Cimolai (Ita) Lampre-Merida
138 David Tanner (Aus) Belkin                                        12:40

Klasyfikacja po 1. etapie

  1 Simon Gerrans (Aus) Orica-GreenEdge                            3:20:23
  2 Andre Greipel (Ger) Lotto-Belisol                                00:05
  3 Steele von Hoff (Aus) Garmin-Sharp                               00:07
  4 Simon Geschke (Ger) Giant-Shimano                                00:10
  5 Diego Ulissi (Ita) Lampre-Merida                                 00:11
  6 Maxime Bouet (Fra) Ag2r-La Mondiale
  7 Francesco Gavazzi (Ita) Astana
  8 Rafael Valls (Esp) Lampre-Merida
  9 Cadel Evans (Aus) BMC
 10 Robert Gesink (Ned) Belkin
 11 Geraint Thomas (GBr) Team Sky
 12 Jurgen Roelandts (Bel) Lotto-Belisol                             00:15
 13 Nathan Haas (Aus) Garmin-Sharp
 14 Daryl Impey (Rsa) Orica-GreenEdge
 15 Carlos Verona (Esp) Omega Pharma-Quick Step
 16 Rory Sutherland (Aus) Tinkoff-Saxobank
 17 Brent Bookwalter (USA) BMC
 18 Frank Schleck (Lux) Trek Factory Racing
 19 Ruben Plaza (Esp) Movistar
 20 Julian Alaphilippe (Fra) Omega Pharma-Quick Step
 21 George Bennett (NZl) Cannondale
 22 Angelo Tulik (Fra) Europcar
 23 Valerio Agnoli (Ita) Astana
 24 Wesley Sulzberger (Aus) Drapac
 25 Darren Lapthorne (Aus) Drapac
 26 Philip Deignan (Irl) Team Sky
 27 Simon Clarke (Aus) Orica-GreenEdge
 28 Ben Hermans (Bel) BMC
 29 Richie Porte (Aus) Team Sky
 30 Laurent Didier (Lux) Trek Factory Racing
 31 Kenny Elissonde (Fra) FDJ
 32 Christpher Juul Jensen (Den) Tinkoff-Saxobank
 33 Lieuwe Westra (Ned) Astana
 34 Cameron Wurf (Aus) Cannondale
 35 Bernard Sulzberger (Aus) Drapac
 36 Luca Wackermann (Ita) Lampre-Merida
 37 Amael Moinard (Fra) BMC
 38 Steve Morabito (Sui) BMC
 39 Perrig Quemeneur (Fra) Europcar
 40 Danny Van Poppel (NED) Trek Factory
 41 Axel Domont (Fra) Ag2r-La Mondiale
 42 Serge Pauwels (Bel) Omega Pharma-Quick Step
 43 Robbie Hucker (Aus) Drapac
 44 Jan Bakelants (Bel) Omega Pharma-Quick Step
 45 Anthony Giacoppo (Aus) UniSA
 46 Stig Broeckx (Bel) Lotto-Belisol
 47 Rick Zabel (Ger) BMC
 48 Mark O'Brien (Aus) UniSA
 49 Julien Berard (Fra) Ag2r-La Mondiale
 50 Caleb Fairly (USA) Garmin-Sharp
 51 Jens Debusschere (Bel) Lotto-Belisol
 52 Michael Matthews (Aus) Orica-GreenEdge
 53 Eduard Vorganov (Rus) Katusha
 54 Pierre-Henri Lecuisinier (Fra) FDJ
 55 Anthony Roux (Fra) FDJ
 56 Danilo Wyss (Sui) BMC
 57 Bjorn Hurau (Ger) Europcar
 58 Andriy Grivko (Ukr) Astana
 59 Egor Silin (Rus) Katusha
 60 Jack Haig (Aus) UniSA
 61 Marcel Sieberg (Ger) Lotto-Belisol
 62 Nathan Earle (Aus) Team Sky
 63 Rohan Dennis (Aus) Garmin-Sharp
 64 Lachlan Morton (Aus) Garmin-Sharp
 65 Jens Voigt (Ger) Trek Factory Racing
 66 Adam Hansen (Aus) Lotto-Belisol
 67 Yukiya Arashiro (Jpn) Astana
 68 Javier Moreno (Esp) Movistar
 69 Jose Joaquin Rojas (Esp) FDJ
 70 Jonathan Cantwell (Aus) Drapac                                   02:32
 71 Travis Meyer (Aus) Drapac
 72 Matejv Mohoric (Slo) Cannondale
 73 Manuele Mori (Ita) Lampre-Merida
 74 Thierry Hupond (Fra) Giant-Shimano
 75 Pavel Kochetkov (Rus) Katusha
 76 Mark Renshaw (Aus) Omega Pharma-Quick Step
 77 Jussi Veikkanen (Fin) FDJ
 78 Boy Van Poppel (NED) Trek Factory
 79 Sébastien Turgot (Fra) Ag2r-La Mondiale
 80 Nikias Arndt (Ger) Giant-Shimano
 81 William Bonnet (Fra) FDJ
 82 Maxim Belkov (Rus) Katusha
 83 Geoffrey Soupe (Fra) FDJ
 84 Elia Viviani (Ita) Cannondale
 85 Matteo Trentin (Ita) Omega Pharma-Quick Step
 86 Andrew Fenn (GBr) Omega Pharma-Quick Step
 87 Guillaume Boivin (Can) Cannondale
 88 Guillaume Bonnafond (Fra) Ag2r-La Mondiale
 89 Jack Bauer (NZl) Garmin-Sharp
 90 Arnaud Courteille (Fra) FDJ
 91 Thomas Dekker (Ned) Garmin-Sharp
 92 Nicki Sorensen (Den) Tinkoff-Saxobank
 93 Kevin Reza (Fra) Europcar
 94 Ian Stannard (GBr) Team Sky
 95 Caleb Ewan (Aus) UniSA
 96 Michael Kolar (Slo) Tinkoff-Saxobank                             04:04
 97 Nicolay Trusov (Rus) Tinkoff-Saxobank
 98 Fabio Felline (Ita) Trek Factory Racing
 99 Koen De Kort (Ned) Giant-Shimano
100 Stef Clement (Ned) Belkin                                        04:08
101 Jack Bobridge (Aus) Belkin
102 Bradley Linfield (Aus) UniSA
103 Jérome Cousin (Fra) Europcar
104 Ivan Jose Gutierrez (Esp) Movistar
105 Calvin Watson (Aus) Trek Factory Racing
106 Mikhail Ignatyev (Rus) Katusha
107 Matthias Krizek (Aut) Cannondale
108 Imanol Erviti (Esp) Movistar
109 Johannes Fröhlinger (Ger) Giant-Shimano
110 Aleksandr Porsev (Rus) Katusha
111 Evan Huffman (USA) Astana
112 Bram Tankink (Ned) Belkin
113 Michael Andersen (Den) Tinkoff-Saxobank
114 Enrico Gasparotto (Ita) Astana
115 Marco Haller (Aut) Katusha
116 Jacopo Guarnieri (Ita) Astana                                    06:04
117 José Juan Lobato (Esp) Movistar                                  07:06
118 Neil Van Der Ploeg (Aus) UniSA                                   08:14
119 William Clarke (Aus) Drapac
120 Mathew Hayman (Aus) Orica-GreenEdge                              08:19
121 Matthew Goss (Aus) Orica-GreenEdge
122 Bernard Eisel (Aut) Team Sky
123 Luke Durbridge (Aus) Orica-GreenEdge
124 Luke Rowe (Gbr) Team Sky
125 Jay McCarthy (Aus) Tinkoff-Saxobank
126 Olivier Kaisen (Bel) Lotto-Belisol
127 Campbell Flakemore (Aus) UniSA
128 Alberto Bettiol (Ita) Cannondale
129 Roberto Ferrari (Ita) Lampre-Merida
130 Matteo Bono (Ita) Lampre-Merida
131 Graeme Brown (Aus) Belkin
132 Damien Gaudin (Fra) Ag2r-La Mondiale
133 Maxime Daniel (Fra) Ag2r-La Mondiale
134 Marcel Kittel (Ger) Giant-Shimano
135 Thomas Peterson (USA) Giant-Shimano
136 Rick Flens (Ned) Belkin
137 Davide Cimolai (Ita) Lampre-Merida
138 David Tanner (Aus) Belkin                                        12:51

fot. Lampre-Merida

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: