Tour Down Under 2014 czas zacząć

Mili państwo, worldtourową zabawę 2014 czas zacząć. 21 stycznia w Nuriootpa, jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, rozpocznie się 16. edycja Tour Down Under.

Kolarze już od kilku, a nawet kilkunastu, dni, przebywają w Australii Południowej i zmagają się z temperaturami dochodzącymi do 50 stopni. Z powodu upałów panujących na Antypodach regionalne władze ogłosiły alarm pożarowy. Strażacy mają w tych dniach sporo do roboty.

Na trasie 1. etap TDU główne role powinni odegrać sprinterzy, jak: Andre Greipel (Lotto-Belisol), Steele von Hoff (Garmin-Sharp) czy zwycięzca niedzielnego kryterium Marcel Kittel (Giant-Shimano).

Drugiego dnia rywalizacji zawodnicy w finale będą musieli się za to wspiąć na podjazd w Stirling. Rok temu właśnie tutaj Tom Jelte Slagter odnosząc triumf etapowy położył kamień węgielny pod swoje końcowe zwycięstwo.

Na 3. etapie na peleton czeka wspinaczka pod Corkscrew. O wygranej w generalce przesądzi zapewne etap numer pięć, na którym na ostatnich 25 km trzeba będzie dwukrotnie pokonać Willunga Hill (3,5 km; 6,8%). TDU zakończy się w Adelajdzie na nowo wyznaczonej rundzie.

Faworytami imprezy pod nieobecność Slagtera są Cadel Evans (BMC Racing), Simon Gerrans (Orica-GreenEDGE) czy Richie Porte (Sky). Do walki powinni się również włączyć m.in. Rohan Dennis (Garmin-Sharp), Robert Gesink (Belkin) czy Jan Bakelants (Omega Pharma-Quick Step). W TDU zobaczymy też Fränka Schlecka (Trek), dla którego będzie to pierwszy występ po dyskwalifikacji za doping.

Peleton:

Ag2r, Belkin, BMC, Cannondale, FDJ.fr, Garmin-Sharp, Omega Pharma-Quick-Step, Katusha, Tinkoff-Saxo, Lotto-Belisol, Astana, Lampre-Merida, Movistar, Orica-GreenEDGE, Sky, Europcar. Giant-Shimano, Trek, Drapac, Unisa-Australia.

Trasa TDU 2014:

1. etap: Nuriootpa - Angaston, 135,0 km

2. etap: Prospect - Stirling, 150,0 km

3. etap: Norwood - Campbelltown, 145,0 km

4. etap: Unley - Victor Harbor, 148,5 km

5. etap: McLaren Vale - Willunga Hill, 151,5 km

6. etap: Adelaide - Adelaide, 95,0 km

mapki: www.tourdownunder.com.au

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: