Puchar Świata 2013/14 #5: Lars van der Haar umocnił się na prowadzeniu

Holender Lars van der Haar został zwycięzcą piątego wyścigu o Puchar Świata, umacniając się na prowadzeniu w klasyfikacji łącznej. Zawodnik Rabobanku na torze motorowym w belgijskim Heusden-Zolder wyprzedził Czechów Martina Bine (Kwadro-Stannah) i Zdenka Stybra (Omega Pharma-Quick Step).

63 zawodników stanęło na starcie do świątecznego wyścigu. Emocje zaczęły się już na pierwszym zakręcie, gdy w tłoku wywrócił się jeden z faworytów Niels Albert (BKCP-Powerplus).

Początkowo, na szybkiej, z kilkoma trudnymi technicznie fragmentami trasie, ton nadawali błotniacy z Niemiec Marcel Meisen (Kwadro-Stannah) i Philipp Walsleben (BKCP-Powerplus), ale po dwóch z dziewięciu okrążeń czołówkę nadal stanowiła kilkunastoosobowa rozciągnięta grupa.

Za narzucanie tempa zabrał się Zdenek Stybar, a po Czechu pałeczkę przejął Lars van der Haar. Za dwójką podążali Walsleben, Bina, Klaas Vantornout (Sunweb-Napoleon Games) i Rob Peeters (Telenet-Fidea). W połowie dystansu uciekająca szóstka utrzymywała minimalną przewagę nad grupą pościgową ze Svenem Nysem (Crelan KDL). W grze nadal pozostawało 13 kolarzy.

Na siódmej i ósmej pętli ponownie przyspieszał Stibi, ale zrywy Czecha nie odniosły pożądanego efektu. Finałową rundę rozpoczęła razem kilkunastoosobowa czołówka, do której dołączył nawet zmęczony pościgiem Albert.

Ostatnie słowo należało do Van der Haara. Holender najpierw wyprzedził prowadzącego Stybara, a następnie po jedynym z podbiegów zdobył kilka metrów przewagi. Kolarz w białej koszulce lidera PŚ prowadzenia już nie oddał na dwóch ostatnich zakrętach przed metą.

28. przyjechał Mariusz Gil (Kwadro-Stannah).

Wśród kobiet Amerykanka Katie Compton (Trek Cyclocross Collective) ponownie pokonała Holenderkę Marianne Vos (Rabobank), a u młodzieżowców na swoje miejsce powrócił Holender Mathieu van der Poel.

  1 Lars van der Haar (Ned) Rabobank Development Team              1:02:41
  2 Martin Bina (Cze) Kwadro-Stannah Cycling Team                    00:01
  3 Zdenek Stybar (Cze) Omega Pharma-QuickStep                       00:02
  4 Philipp Walsleben (Ger) BKCP-Powerplus                           00:03
  5 Rob Peeters (Bel) Telenet-Fidea Cycling Team                     00:04
  6 Sven Nys (Bel) Crelan KDL Cycling Team
  7 Klaas Vantornout (Bel) Sunweb-Napoleon Games Cycling Team        00:05
  8 Kevin Pauwels (Bel) Sunweb-Napoleon Games Cycling Team           00:07
  9 Thijs van Amerongen (Ned) AA Drink Cycling Team                  00:10
 10 Bart Aernouts (Bel) AA Drink Cycling Team                        00:12
 11 Jim Aernouts (Bel) Sunweb-Napoleon Games Cycling Team            00:15
 12 Michael Wildhaber (Swi) Scott Swisspower MTB Racing Team         00:27
 13 Niels Albert (Bel) BKCP-Powerplus Cycling Team                   00:29
 14 Wietse Bosmans (Bel) BKCP-Powerplus Cycling Team                 00:49
 15 Julien Taramarcaz (Swi) BMC Mountainbike Racing Team             01:12
 16 Thijs Al (Ned) Telenet-Fidea Cycling Team                        01:13
 17 Eddy van IJzendoorn (Ned) Team Natubalans-Apex                   01:17
 18 Tom Meeusen (Bel) Telenet-Fidea Cycling Team                     01:21
 19 Marcel Meisen (Ger) Kwadro-Stannah Cycling Team                  01:22
 20 Arnaud Grand (Swi) BMC Development Team                          01:23
 21 Niels Wubben (Ned) Rabobank Development Team                     01:24
 22 Simon Zahner (Swi) EKZ Racing Team                               01:26
 23 Enrico Franzoi (Ita) Selle Italia-Guerciotti                     01:31
 24 Ondrej Bambula (Cze) CEZ Cyklo Team Tabor                        01:32
 25 Martin Haring (Svk) CK Banska Bystrica                           01:34
 26 Steve Chainel (Fra) AG2R La Mondiale
 27 Twan van den Brand (Ned) Orange Babies Cycling Team              01:51
 28 Mariusz Gil (Pol) Kwadro-Stannah Cycling Team                    02:06
 29 Javier Ruiz de Larrinaga Ibanez (Spa) MMR Spiuk                  02:18
 30 Aitor Hernandez Gutierrez (Spa) Specialized-Garmar               02:33
 31 Micki Van Empel (Ned) Crelan KDL Cycling Team                    02:48
 32 Patrick van Leeuwen (Ned) Orange Babies Cycling Team             03:03
 33 Ian Field (GBr) Hargroves Cycles-Specialized                     03:15
 34 Robert Gavenda (Svk) Dukla Trencin Trek                          03:29
 35 Jonathan Page (USA) Fuji-Spy-Competitive Cyclist                 03:30
 36 Christoph Pfingsten (Ger) Cyclingteam De Rijke-Shanks            03:44
 37 Michael Schweizer (Ger) Stevens Racing Team
 38 Vladimir Kyzivat (Cze) Johnsons Controls AS Mlada Boleslav       04:00
 39 Kenneth Hansen (Den) Cannondale-Haderslev                        04:54
 40 Sascha Weber (Ger) Team Differdange-Losch                        05:07
 41 Lubomir Petrus (Cze) BKCP-Powerplus Cycling Team                 05:09
 42 Agustin Navarro Vidal (Spa) Ciudad de Oviedo-Nesta               05:15
 43 Aaron Schooler (Can) Team H&R Block                              05:47
 44 Jeremy Durrin (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies           06:08
 45 Yannick Mayer (Ger) Team Baier Landshut                          06:10
 46 Zach McDonald (USA) Rapha-Focus                                  06:12
 47 Max Walsleben (Ger) Nutrixxion Abus                              06:34
 48 Joachim Parbo (Den) Cielo-Challenge-Bicyclista                   06:36
 49 Christoph Ambroziak (Ger) Gunsha Racing Team                     06:45
 50 Robert Glajza (Svk) CK Banska Bystrica                           07:36
 51 Jose Antonio Diez Arriola (Spa)                                  -1
 52 Angus Edmond (NZl) Stevens-Malteni
 53 Alexander Revell (NZl) PNP Cycling Club                          -3
 54 Michel Vuelta Izquierdo (Spa) Nestor Martin                      -5
DNF Radomir Simunek (Cze) Kwadro-Stannah Cycling Team
DNF Corne Van Kessel (Ned) Telenet-Fidea Cycling Team
DNF Ivan Jovanovic (Srb) DNCS-Pro 2012 Cycling Team

Klasyfikacja Pucharu Świata po 5/7 wyścigach:

  1 Lars van der Haar (Ned) Rabobank Development Team                  337 pkt.
  2 Philipp Walsleben (Ger) BKCP-Powerplus                             304
  3 Klaas Vantornout (Bel) Sunweb-Napoleon Games Cycling Team          279
  4 Kevin Pauwels (Bel) Sunweb-Napoleon Games Cycling Team             275
  5 Niels Albert (Bel) BKCP-Powerplus Cycling Team                     273
  6 Bart Aernouts (Bel) AA Drink Cycling Team                          227
  7 Thijs van Amerongen (Ned) AA Drink Cycling Team                    219
  8 Francis Mourey (Fra) FDJ.fr                                        210
  9 Sven Nys (Bel) Crelan KDL Cycling Team                             199
 10 Rob Peeters (Bel) Telenet-Fidea Cycling Team                       198
 11 Enrico Franzoi (Ita) Selle Italia-Guerciotti                       184
 12 Tom Meeusen (Bel) Telenet-Fidea Cycling Team                       183
 13 Martin Bina (Cze) Kwadro-Stannah Cycling Team                      182
 14 Julien Taramarcaz (Swi) BMC Mountainbike Racing Team               170
 15 Thijs Al (Ned) Telenet-Fidea Cycling Team                          167
 16 Niels Wubben (Ned) Rabobank Development Team                       167
 17 Corne Van Kessel (Ned) Telenet-Fidea Cycling Team                  165
 18 Marcel Meisen (Ger) Kwadro-Stannah Cycling Team                    163
 19 Michael Wildhaber (Swi) Scott Swisspower MTB Racing Team           157
 20 Lubomir Petrus (Cze) BKCP-Powerplus Cycling Team                   142
 21 Martin Haring (Svk) CK Banska Bystrica                             134
 22 Twan van den Brand (Ned) Orange Babies Cycling Team                128
 23 Ian Field (GBr) Hargroves Cycles-Specialized                       127
 24 Wietse Bosmans (Bel) BKCP-Powerplus Cycling Team                   124
 25 Mariusz Gil (Pol) Kwadro-Stannah Cycling Team                      118
 26 Patrick van Leeuwen (Ned) Orange Babies Cycling Team               109
 27 Jonathan Page (USA) Fuji-Spy-Competitive Cyclist                   108
 28 Ondrej Bambula (Cze) CEZ Cyklo Team Tabor                          107
 29 Bart Wellens (Bel) Telenet-Fidea Cycling Team                      106
 30 Fabien Canal (Fra) ASPTT Definitive Tec                             97