Puchar Świata 2013/14 #4: Francis Mourey wygrał w Namur

Francis Mourey z grupy FDJ.fr został zwycięzcą czwartego wyścigu o Puchar Świata w kolarstwie przełajowym. Mistrz Francji pokonał zawodników gospodarzy, mistrza Belgii Klaasa Vantornouta (Sunweb-Napoleon) i Nielsa Alberta (BKCP-Powerplus).

Ciekawa technicznie, ciężka, górzysta trasa, okrążająca cytadelę w Namur, błyskawicznie dokonała selekcji wśród 73 kolarzy. Do przodu od razu wystrzelił Mourey, natomiast szczęście znów nie dopisało Svenowi Nysowi (Crelan KDL). Mistrz świata po defekcie już po pierwszej rundzie notował stratę 50 sekund.

Francuz długo na prowadzeniu nie pozostał. Trzecie okrążenie na czele rozpoczęli mistrzowie Szwajcarii i Niemiec - Julien Taramarcaz (BMC) oraz Philipp Walsleben (BKCP-Powerplus), a na półmetku, po czwartej pętli, obok tej dwójki jechali Mourey, Thijs van Amerongen (AA Drink), Vantornout i Albert.

Ponownie odskoczył Mourey, który zyskał 16 sekund po szóstej rundzie. Za plecami Francuza do grupy pościgowej zbliżał się Nys. Podrażniony Kannibaal van Baal błyskawicznie dojechał do grupy, by po chwili, wykonując biegowy sprint, przebić się na drugą pozycję.

nys-namur

Prowadzenie Moureya pozostawało niezagrożone, Francuz pewnie zmierzał po swoje wielkie zwycięstwo. W grze o drugie miejsce pozostali Nys, Albert i Vantornout.

Mistrz świata odskoczył na kilka metrów, ale po potknięciu stracił swoją szansę. Vantornout i Albert wykorzystali ten błąd i to oni zajęli miejsca na podium.

36. przyjechał Mariusz Gil (Kwadro-Stannah).

Liderem Pucharu Świata pozostał piąty na mecie Holender Lars van der Haar (Rabobank).

W rywalizacji kobiet wygrała Amerykanka Katie Compton (Trek Cyclocross Collective), która pokonała wracającą po operacji Holenderkę Marianne Vos (Rabobank Liv/Giant). Wśród młodzieżowców najszybszy był Belg Wout Van Aert (Telenet Fidea).

  1 Francis Mourey (Fra) FDJ.fr                                    1:00:49
  2 Klaas Vantornout (Bel) Sunweb-Napoleon Games Cycling Team        00:24
  3 Niels Albert (Bel) BKCP-Powerplus Cycling Team                   00:30
  4 Sven Nys (Bel) Crelan KDL Cycling Team                           00:35
  5 Lars van der Haar (Ned) Rabobank Development Team                00:36
  6 Tom Meeusen (Bel) Telenet-Fidea Cycling Team                     00:41
  7 Thijs van Amerongen (Ned) AA Drink Cycling Team                  00:52
  8 Lubomir Petrus (Cze) BKCP-Powerplus Cycling Team                 00:54
  9 Philipp Walsleben (Ger) BKCP-Powerplus
 10 Julien Taramarcaz (Swi) BMC Mountainbike Racing Team             00:59
 11 Marcel Meisen (Ger) Kwadro-Stannah Cycling Team                  01:18
 12 Kevin Pauwels (Bel) Sunweb-Napoleon Games Cycling Team           01:30
 13 Martin Bina (Cze) Kwadro-Stannah Cycling Team                    01:38
 14 Fabien Canal (Fra) ASPTT Definitive Tec                          01:42
 15 Michael Wildhaber (Swi) Scott Swisspower MTB Racing Team         01:43
 16 Corne Van Kessel (Ned) Telenet-Fidea Cycling Team                01:51
 17 Bart Aernouts (Bel) AA Drink Cycling Team                        01:57
 18 Rob Peeters (Bel) Telenet-Fidea Cycling Team                     02:11
 19 Enrico Franzoi (Ita) Selle Italia-Guerciotti                     02:26
 20 Jonathan Page (USA) Fuji-Spy-Competitive Cyclist                 02:46
 21 Wietse Bosmans (Bel) BKCP-Powerplus Cycling Team                 03:14
 22 Niels Wubben (Ned) Rabobank Development Team                     03:20
 23 Ondrej Bambula (Cze) CEZ Cyklo Team Tabor                        03:22
 24 Thijs Al (Ned) Telenet-Fidea Cycling Team                        03:26
 25 Sascha Weber (Ger) Team Differdange-Losch                        03:30
 26 Bart Wellens (Bel) Telenet-Fidea Cycling Team                    03:38
 27 Arnaud Grand (Swi) BMC Development Team                          03:49
 28 Aitor Hernandez Gutierrez (Spa)                                  03:57
 29 Martin Haring (Svk) CK Banska Bystrica                           04:08
 30 Ian Field (GBr) Hargroves Cycles                                 04:14
 31 Javier Ruiz de Larrinaga Ibanez (Spa) MMR Spiuk                  04:16
 32 Patrick van Leeuwen (Ned) Orange Babies Cycling Team             04:56
 33 Twan van den Brand (Ned) Orange Babies Cycling Team              05:10
 34 Lukas Winterberg (Swi) MG Cycling Team                           05:21
 35 Vladimir Kyzivat (Cze) Johnsons Controls AS Mlada Boleslav       05:41
 36 Mariusz Gil (Pol) Kwadro-Stannah Cycling Team                    05:58
 37 Ludovic Renard (Fra) VS Chartrain                                06:06
 38 Micki Van Empel (Ned) Crelan KDL Cycling Team                    06:19
 39 Ole Quast (Ger) Stevens Racing Team                              06:20
 40 Robert Gavenda (Svk) Dukla Trencin Trek                          06:40
 41 Kenneth Hansen (Den) Cannondale-Haderslev                        06:51
 42 Guillaume Perrot (Fra) EC St Etienne - Loire                     06:52
 43 (Michal Malik (Cze) KC Kooperativa SG Jablonec
 44 Emil Hekele (Cze) Stevens Bikes - Emilio Sport
 45 Eddy van IJzendoorn (Ned) Team Natubalans-Apex
 46 Johannes Sickmueller (Ger) Stevens Racing Team
 47 Christian Helmig (Lux) Trisport Echternach Presented By Elbow
 48 Aaron Schooler (Can) Team H&R Block
 49 Agustin Navarro Vidal (Spa) Ciudad De Oviedo - Nesta
 50 Luc Lutsen (Fra) VC TOUCY
 51 Mike Garrigan (Can) Van Dessel
 52 Magnus Darvell (Swe) Team Kalas Merida
 53 Jeremy Durrin (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies
 54 Angus Edmond (NZl)
 55 Alexander Revell (NZl) PNP Cycling Club
 56 Jose Antonio Diez Arriola (Spa)
 57 Christoph Ambroziak (Ger) Gunsha Racing Team
 58 Michel Vuelta Izquierdo (Spa) Nestor Martin
 59 Yannick Mayer (Ger) Team Baier Landshut

Klasyfikacja Pucharu Świata po 4/7 wyścigach:

  1 Lars van der Haar (Ned) Rabobank Development Team                  257 pkt.
  2 Philipp Walsleben (Ger) BKCP-Powerplus                             244
  3 Niels Albert (Bel) BKCP-Powerplus Cycling Team                     235
  4 Klaas Vantornout (Bel) Sunweb-Napoleon Games Cycling Team          231
  5 Kevin Pauwels (Bel) Sunweb-Napoleon Games Cycling Team             229
  6 Francis Mourey (Fra) FDJ.fr                                        210
  7 Bart Aernouts (Bel) AA Drink Cycling Team                          185
  8 Thijs van Amerongen (Ned) AA Drink Cycling Team                    175
  9 Corne Van Kessel (Ned) Telenet-Fidea Cycling Team                  165
 10 Enrico Franzoi (Ita) Selle Italia-Guerciotti                       156
 11 Tom Meeusen (Bel) Telenet-Fidea Cycling Team                       150
 12 Sven Nys (Bel) Crelan KDL Cycling Team                             149
 13 Rob Peeters (Bel) Telenet-Fidea Cycling Team                       143
 14 Niels Wubben (Ned) Rabobank Development Team                       137
 15 Julien Taramarcaz (Swi) BMC Mountainbike Racing Team               134
 16 Lubomir Petrus (Cze) BKCP-Powerplus Cycling Team                   132
 17 Thijs Al (Ned) Telenet-Fidea Cycling Team                          132
 18 Marcel Meisen (Ger) Kwadro-Stannah Cycling Team                    131
 19 Michael Wildhaber (Swi) Scott Swisspower MTB Racing Team           118
 20 Martin Bina (Cze) Kwadro-Stannah Cycling Team                      112
 21 Ian Field (GBr) Hargroves Cycles                                   109
 22 Martin Haring (Svk) CK Banska Bystrica                             108
 23 Bart Wellens (Bel) Telenet-Fidea Cycling Team                      106
 24 Twan van den Brand (Ned) Orange Babies Cycling Team                104
 25 Fabien Canal (Fra) ASPTT Definitive Tec                             97
 26 Mariusz Gil (Pol) Kwadro-Stannah Cycling Team                       95
 27 Jonathan Page (USA) Fuji-Spy-Competitive Cyclist                    92
 28 Patrick van Leeuwen (Ned) Orange Babies Cycling Team                90
 29 Wietse Bosmans (Bel) BKCP-Powerplus Cycling Team                    87
 30 Ondrej Bambula (Cze) CEZ Cyklo Team Tabor                           80

Jeżeli znalazłeś błąd językowy/literówkę w tekście, to daj nam o tym znać zaznaczając kursorem problematyczny wyraz bądź zdanie i wciskając Ctrl+Enter.

Raport o literówce

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: